PDA

Επιστροφή στο Forum : Πάτος η Ελλάδα στην εξέλιξη της τηλεοπτικής τεχνολογίας



aeonios
27-05-08, 08:14
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/files/digiatal_tv_209.jpg
ΣΕ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ μεσαίωνα -όχι μόνο από πλευράς περιεχομένου αλλά και από πλευράς τεχνολογικής εξέλιξης- συνεχίζει να βρίσκεται η χώρα μας, αφού ένα σχεδόν χρόνο μετά τη θέσπιση του θεσμικού πλαισίου και οκτώ μήνες μετά την παρουσίαση του νέου Χάρτη Συχνοτήτων, συνεχίζει να παραμένει στην τελευταία θέση μεταξύ των ευρωπαϊκών χωρών όσον αφορά τη διείσδυση της επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης.

Παρά τις αλλεπάλληλες προτροπές των Επιτρόπων και των αρμόδιων αρχών της Ευρωπαϊκής Ενωσης για την αναγκαιότητα ανάπτυξης της νέας τεχνολογίας, και ενώ τα περισσότερα από τα υπόλοιπα κράτη μέλη προχωρούν με γοργά βήματα προς την πλήρη μεταπομπή στο ψηφιακό μοντέλο εκπομπής, αναπτύσσοντας παράλληλα και τρόπους μετάδοσης τηλεοπτικού σήματος και σε νέες συσκευές (όπως τα κινητά), στην Ελλάδα συνεχίζουμε να παραμένουμε εντυπωσιακά στάσιμοι.

Μέχρι στιγμής, μόνο η ΕΡΤ έχει προχωρήσει σε πιλοτικές εκπομπές ψηφιακής τηλεόρασης, μεταδίδοντας σήμα τεσσάρων τηλεοπτικών σταθμών, ενώ αντίθετα οι ιδιωτικοί τηλεοπτικοί σταθμοί βρίσκονται ακόμα σε θέση αναμονής, περιμένοντας αφενός την κύρωση του Χάρτη Συχνοτήτων, αφετέρου την αναγκαία αδειοδότηση από την ανεξάρτητη ραδιοτηλεοπτική αρχή, κι αυτό παρά το ότι αρκετοί από τους ιδιωτικούς τηλεοπτικούς σταθμούς είναι ικανοί -τόσο από οικονομικής όσο και από τεχνικής απόψεως, κάποιοι από αυτούς- να αντιμετωπίσουν τη νέα πρόκληση.

«Χαμένοι» μεταξύ χαρτών και αδειών

Στη χώρα μας, ακόμα και σύμφωνα με τον επίσημο «σχεδιασμό», η πλήρης μεταπομπή στο ψηφιακό μοντέλο εκπομπών δεν αναμένεται πριν το 2015. Με τους ρυθμούς ωστόσο που έχουν ακολουθηθεί μέχρι τώρα, είναι πολύ πιθανό να χρειαστεί τελικά ακόμα περισσότερος χρόνος.

Παράλληλα, όπως όλα δείχνουν, μεγάλο μέρος του μόλις πέρυσι ψηφισθέντος θεσμικού πλαισίου για την τηλεόραση θα μείνει για μια ακόμη φορά στα χαρτιά, αφού δεν πρόκειται να εφαρμοστεί ποτέ, ξεπερασμένο για πολλοστή φορά από τις εξελίξεις. Και σε αυτή την περίπτωση, τελικά οι «όροι του παιχνιδιού» θα τεθούν από την υφιστάμενη στην αγορά κατάσταση, όπως κατ' αναλογία ετέθησαν στη δεκαετία του '90 οι όροι για την αναλογική τηλεόραση.

Στην παρούσα φάση και ενώ η πολιτεία «παλεύει» ακόμα για την κύρωση του Χάρτη Συχνοτήτων -σύντομα αναμένεται να εκδοθούν οι ΚΥΑ που απαιτούνται για να προχωρήσει το θέμα- θα οδηγηθούμε αναπόφευκτα, σε λίγους μήνες, σε αδειοδότηση πιλοτικής λειτουργίας ψηφιακής εκπομπής με συνοπτικές διαδικασίες.

Στο σημείο αυτό αξίζει πάντως να υπενθυμιστεί ότι και η δημόσια τηλεόραση, η οποία έχει προχωρήσει στην παροχή επίγειων ψηφιακών τηλεοπτικών υπηρεσιών, στους πρώτους μήνες λειτουργίας της ουσιαστικά «παρέκαμψε» το εμπόδιο της απουσίας θεσμικού πλαισίου.

Η κατάταξη

Οπως προκύπτει από στοιχεία του E-Media Institute σχετικά με τη διείσδυση της ψηφιακής τηλεόρασης στην Ευρώπη, η χώρα μας βρίσκεται στην 20ή θέση μεταξύ 20 υπό εξέταση χωρών, με ποσοστό διείσδυσης μόλις στο 13%.

Αξιοσημείωτο είναι ότι στην προτελευταία θέση βρίσκεται το Βέλγιο, όπου το ποσοστό διείσδυσης φτάνει στο 19%, ενώ ακολουθούν η Ελβετία με 21% και η Πορτογαλία με 22%. Επισημαίνεται πάντως ότι στις χώρες αυτές οι λοιπές μορφές παροχής τηλεοπτικών υπηρεσιών (όπως η καλωδιακή, η δορυφορική και το IPTV) γνωρίζουν μεγάλη διάδοση και ανάπτυξη -και μάλιστα με χαμηλό κόστος- σε αντίθεση με ό,τι συμβαίνει στη χώρα μας.

Στον αντίποδα, δηλαδή στις πρώτες θέσεις της λίστας, βρίσκονται η Μεγάλη Βρετανία με ποσοστό διείσδυσης 84%, η Φινλανδία με 70%, η Ιρλανδία με 59%, η Ισλανδία με 57%, ενώ την πεντάδα συμπληρώνει η Νορβηγία με 55%.

Εκτός από αυτές, στο διάστημα μεταξύ 2011 και 2012 θα περάσουν αποκλειστικά στις ψηφιακές μεταδόσεις η Ισπανία, η Γερμανία, η Γαλλία και η Ιταλία.

http://www.naftemporiki.gr/news/static/08/05/26/1516234.htm

Lykos1986
27-05-08, 09:23
Παλαιότερα με έπιανε θλίψη που η χώρα μου δεν είναι στις πρώτες θέσεις ενώ μπορούμε. Αργότερα οργή, για το ότι ξέρουμε αλλά δεν πράττουμε. Τώρα τα βλέπω και γελάω!!! Να ήταν μόνο αυτό...


Σε όλες τις έρευνες αυτήν η κατά τα άλλα ευρωπαϊκή χώρα είναι τελευταία, εκτός από τις έρευνες που η κατάταξη είναι αντεστραμμένη (το κακό παίρνει μεγαλύτερο ποσοστό) όπου και βγαίνουμε πρώτοι!
Χαλαρά! Μην αγχώνεστε... του χρόνου θα πάμε χειρότερα!!!!!!!! Είναι το μόνο σίγουρο! :evil:


PS:
Και όταν τελικός θα τα καταφέρουμε μετά από 30 χρόνια τα κανάλια και οι πολιτικοί (οι πλέον διεφθαρμένοι χόροι στην Ελλάδα) θα θριαμβολογούν και θα μας λένε "ότι αντικρίζουμε το μέλλον για μια πιο σύγχρονη και παραγωγική Ελλάδα συνυφασμένη με τις νέες τεχνολογίες και την εξέλιξη" και άλλες τέτοιες μαμακίες! Φυσικά όλα αυτά θα σχολιάζονται από τους ίδιου και του ίδιους που είναι στα τηλεοπτικά παράθυρα κάθε φορά και έχουν άποψη για όλου και για όλα (πολιτική, διεθνή θέματα, ιστορία, υγεία, νομοθεσία, τέχνες, μουσική, τεχνολογία) λέςκαι έχουν βγάλει σχολή παντογνωσίας. Έλα όμως που οι άλλοι θα έχουν πάει σε άλλο πρωτόκολλο επικοινωνίας ως τότε!


Και ξαφνικά θα βγει μια φωνή που θα σιγοψιθυρίζει και θα λέει πως δεν είναι κάτι καινούριο και όλα αυτά έχουν γίνει προ πόλου σε όλες τις άλλες χώρες της ΕΕ αλλά και του κόσμου. Και φυσικά θα χαρακτηριστεί αυτόματα γραφικός, λαϊκιστής και φυσικά υποστηριχτής της κάθε αντιπολίτευσης! Τι να λέμε τώρα... τα είδα, τα βλέπομε και θα τα ξαναδούμε και πάλι!

GREG
29-05-08, 09:25
λεπτομερειες τωρα....στη Eurovision
σχισαμε ομως.......3η σε ολη την Ευροπη..!!!!!!!!
ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ νικη της Ελλαδας ...τι αλλο θελουμε.....
:head:

manos_3
29-05-08, 09:33
Και πολί μας πάει....Αλλά η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει...

Lykos1986
29-05-08, 10:20
...Αλλά η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει...
Μπα, μάλλον αργοπεθάνει! Και μας βγάζει την ψυχή! Αυτό είναι το πρόβλημα!




...στη Eurovision
σχισαμε ομως... 3η σε ολη την Ευροπη...
Εγώ πάλι δεν είμαι αυτής της άποψης. Δεν είμαι ο τύπος που θα κάτσει να δει Eurovision ή ακόμα πιο πολύ να ασχοληθεί με αυτήν, αλλά για πιο λόγο σε αυτόν τον θεσμό να μην πηγαίνουμε καλά! Δεν πρέπει να απαξιώνεις τίποτα σε αυτήν την ζωή! Ακόμα και στα «πανηγυράκια» όπως λένε, θα πρέπει τουλάχιστον να έχεις μια καλή θέση!

GREG
29-05-08, 10:28
...στη Eurovision
σχισαμε ομως... 3η σε ολη την Ευροπη...
Εγώ πάλι δεν είμαι αυτής της άποψης. Δεν είμαι ο τύπος που θα κάτσει να δει Eurovision ή ακόμα πιο πολύ να ασχοληθεί με αυτήν, αλλά για πιο λόγο σε αυτόν τον θεσμό να μην πηγαίνουμε καλά! Δεν πρέπει να απαξιώνεις τίποτα σε αυτήν την ζωή! Ακόμα και στα «πανηγυράκια» όπως λένε, θα πρέπει τουλάχιστον να έχεις μια καλή θέση![/quote]




δυστυχως ....προσφερει κατι πολυ κακο σε συνδιασμο με τον οχετο που εχουμε
τη τηλεοραση...δημιουργει προτυπα στις νεαρες ηλικιες ...και απαξιωση της εκπαιδευσης
οδηγωντας με ακριβεια στη γενια των 700 ε.....

Lykos1986
29-05-08, 10:53
Η απαξίωση της εκπαίδευσης δεν δημιουργείτε από κανένα τέτοιο διαγωνισμό! Δεν καταλαβαίνω γιατί σε άλλες χώρες (βλέπε Γερμανία) με τα ίδια ποσοστά χρημάτων για την παιδεία, με μακράν μεγαλύτερο πληθυσμό και με την ύπαρξη της Eurovision δεν έχει απαξιωθεί η παιδεία της. Μπορώ να σου φέρω πάρα πολλά παραδείγματα πάνω σε αυτό. Δυστυχώς όμως η παιδεία μας στηρίζετε/απαξιώνεται απο κάποιους που τα σπάνε στα πανεπιστήμια (κοπτόμενοι δήθεν για το μέλλον), από την ύπαρξη των κομμάτων (μετριούνται στα δάχτυλα οι χώρες που η τριτοβάθμια εκπαίδευση τους ελέγχετε από τα κόμματα για να μην πω οτι είμαστε μόνο εμείς), από αυτούς που θέλουν δωρεάν βιβλία αλλά το μόνο που διαβάζουνε είναι το πρόγραμμα της Πέγκυ Ζήνας!



Ξέρω πως η τηλεόραση στην Ελλάδα είναι ότι χειρότερο υπάρχει αλλά τα πρότυπα τον 700Ευρώ δεν δημιουργούνται με το που θα δεις Eurovision. Δημιουργούνται από την παιδία που πλέον σου λέει μπες στο δημόσιο, κάνε κατάληψη (αυτό και αν έχει περάσει σαν πρότυπο μέσο των «κουλτουριάρηδων» της TV αλλά αυτοί είναι τα «καλά» πρότυπα στην τηλεόρασης έτσι;), προσπάθησε να βολευτείς εσύ και για τον άλλο μην σε νοιάζει!


Αν έχεις παιδεία θα δεις Eurovision (ή όχι), θα θελήσεις η χώρα σου να βγει πρώτη (ή όχι) και φυσικά θα της αποδόσεις την ανάλογη προσοχή που απαιτεί αλλάζοντας σελίδα και προχωρώντας μπροστά!

Δεν μπορούμε όμως να λέμε ότι για τον λόγο ότι δεν είναι ένας θεσμός που τραγουδάς «όπερα» στην σκάλα του Μιλάνου ότι θα πρέπει να βγούμε τελευταίοι.


Τέλος πάντων… μακράν ιστορία που δεν θα αλλάξει ποτέ όσο υπάρχουν κάποιοι που με την λέξη «αγώνας» απαξιώνουν την παιδεία! Αλλά δεν έχουν καταλάβει ακόμα ότι με τέτοιες ενέργειες δεν κάνεις τίποτα πλέον!


PS:
Κάτι άσχετο για να δεις τι θα πει απαξίωση και έλλειψη παιδείας:
Δεν θέλουμε να πουλήσουμε τον εθνικό μας αερομεταφορέα, αλλά διορίσαμε τους πάντες σε αυτόν για δικά μας συμφέροντα και πλέον ενώ παραπαίει κάνουμε και τις απεργίες μας ( βλέπε «αγώνας») με τους συνδικαλιστές μας για τα κεκτημένα μας. Αλλά σε λίγο θα ξανακάνουν «αγώνα» και θα κλείνουν δρόμους για να τους βρουν καμία δουλειά (πρόσεχε, στο δημόσιο πάλι ώστε να μην κουραζόμαστε και να μπορούμε να κάνουμε και ότι εμείς θέλουμε) αφού η ολυμπιακή δεν θα υπάρχει πλέον!

Αλλά λογικό είναι, όταν τους το έχεις περάσει από το σχολείο ακόμα! Με το να συνδυάζεις «το ζητάω τα δικαιώματα μου» και «θέλω μια καλύτερη ζωή» με την κατάληψη και την απεργία!

Μπράβο παιδεία! Δουλεία λιγότερη από 8ωρο, Ασφάλεια, άδειες, σχεδόν καθόλου δουλειά, ελεύθερα καλοκαίρια και αγώνας για να καθόμαστε πιο πολύ!!! Αυτά είναι τα νέα πρότυπα, όχι η Eurovision!

Ζήτω οι βολεμένοι Έλληνες!!!

skapogr24
29-05-08, 11:12
αυτη η χωρα ΔΕΝ ΘΕΛΗ να παη μπροστα. 8-[

GREG
29-05-08, 11:12
H απαξιωση της παιδειας ειναι νομισμα με 2 οψεις η μια συμφωνω (περιπου)
μαυτα που αναφερεις.. η αλλη οψη ειναι οι διευθυνσεις,κατευθυνσεις που δεχομαστε
καθημερινα...απο ολα τα μεσα....εκει ειναι το ΠΡΟΒΛΗΜΑ.....και ειναι πολυσυζητημενο
αυτο και δεν βλεπω ειλικρινα λυσεις.....

GREG
29-05-08, 11:19
Κάτι άσχετο για να δεις τι θα πει απαξίωση και έλλειψη παιδείας:
Δεν θέλουμε να πουλήσουμε τον εθνικό μας αερομεταφορέα, αλλά διορίσαμε τους πάντες σε αυτόν για δικά μας συμφέροντα και πλέον ενώ παραπαίει κάνουμε και τις απεργίες μας ( βλέπε «αγώνας») με τους συνδικαλιστές μας για τα κεκτημένα μας. Αλλά σε λίγο θα ξανακάνουν «αγώνα» και θα κλείνουν δρόμους για να τους βρουν καμία δουλειά (πρόσεχε, στο δημόσιο πάλι ώστε να μην κουραζόμαστε και να μπορούμε να κάνουμε και ότι εμείς θέλουμε) αφού η ολυμπιακή δεν θα υπάρχει πλέον!
Αλλά λογικό είναι, όταν τους το έχεις περάσει από το σχολείο ακόμα! Με το να συνδυάζεις «το ζητάω τα δικαιώματα μου» και «θέλω μια καλύτερη ζωή» με την κατάληψη και την απεργία!
Μπράβο παιδεία! Δουλεία λιγότερη από 8ωρο, Ασφάλεια, άδειες, σχεδόν καθόλου δουλειά, ελεύθερα καλοκαίρια και αγώνας για να καθόμαστε πιο πολύ!!! Αυτά είναι τα νέα πρότυπα, όχι η Eurovision!
Ζήτω οι βολεμένοι Έλληνες!!![/quote]


Δεν συμφωνω καθολου μαζισου σαυτο το θεμα....αμα ειναι ετσι ας πουληθουν ολα στονΙδιωτικο τομεα
που αυτος θα τα φτιαξει ολα αμεσως ....Το δικαιωμα της απεργιας ειναι ΙΕΡΟ και το τελευταιο σκαλοπατι του
εργαζομενου......

Lykos1986
29-05-08, 11:27
Περίμενε! Εγώ δεν ανέφερα ποτέ να την πουλήσουμε στον Ιδιωτικό! Προσωπικός μου αρέσει να επιλέγω την Ελληνική εταιρία και όχι Τσέχικες για να μετακινούμε!

Δεν έχετε όμως καταλάβει κάτι, μια εταιρία δεν μπορεί να πληρώνει 5.000 παραπάνω εργαζομένους που κάθονται και προστατεύονται από την μονιμότητα του δημοσίου. Οπότε υπάρχουν δύο λύσεις! Η θα τους πληρώνεις εσύ σαν φορολογούμενος πολίτης και η εταιρία μένει στο δημόσιο ή απλά την πουλάς!

Για ποιο λόγο άραγε στον καιρό του Ωνάση η εταιρία ήταν μια από τις κορυφαίες παγκόσμιος; Αλλά βλέπεις δεν είχε προσλάβει τους πάντες τεμπέληδες (μάλλον σκληρή η λέξη που χρησιμοποίησα) για να τους πληρώνουμε εμείς. :-k




Η απεργία είναι κάτι πιο πάνω από ΙΕΡΟ, αλλά πρέπει να χρησιμοποιείτε με σύνεση!

Panoss
29-05-08, 12:56
Το δικαιωμα της απεργιας ειναι ΙΕΡΟ και το τελευταιο σκαλοπατι του
εργαζομενου......
Εξαρτάται ποιούς θεωρείς 'εργαζόμενους'. Τους ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ υπαλλήλους, εγώ προσωπικά, δεν τους θεωρώ εργαζόμενους.
Το παράξενο είναι, ότι πρακτικά, μόνο αυτοί έχουν το ΙΕΡΟ δικαίωμα της απεργίας!!! (θεωρητικά, το χουμε όλοι).
Θα μου πείτε: κι εσένα τι σε κόφτει?
Με κόφτει και με παρακόφτει, γιατί το μισθό τους δεν τον πληρώνει ούτε ο Λάτσης, ούτε ο Βαρδινογιάννης, ούτε ο Κόκκαλης.
Τον πληρώνω εγώ. Με το ζόρι.

Lykos1986
29-05-08, 14:25
Εξαρτάται ποιούς θεωρείς 'εργαζόμενους'. Τους ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ υπαλλήλους, εγώ προσωπικά, δεν τους θεωρώ εργαζόμενους.
Το παράξενο είναι, ότι πρακτικά, μόνο αυτοί έχουν το ΙΕΡΟ δικαίωμα της απεργίας!!! (θεωρητικά, το χουμε όλοι).
Θα μου πείτε: κι εσένα τι σε κόφτει? Με κόφτει και με παρακόφτει, γιατί το μισθό τους δεν τον πληρώνει ούτε ο Λάτσης, ούτε ο Βαρδινογιάννης, ούτε ο Κόκκαλης.
Τον πληρώνω εγώ. Με το ζόρι.


Πόσο σωστός είσαι σε αυτό που λες!!!!!!!!!!
1+

johny16
29-05-08, 23:07
αυτο που λετε για την παιδεια εχει να κανει καθαρα με εμας τους ιδιους.ΔΛΔ στα λυκεια κανουν καταληψη επειδη οι τυροπιτες δεν ειναι στρογγυλες και για τα παπα ρια του καραμπελα χωρις νοημα δλδ! Επισης υπαρχουν ατομα στα τει και στα αει που ερχονται για τουρισμο και για να παρκαρουν τρανο παραδειγμα η δικια μου η σχολη που εχει χαμηλη βαση και περναει ο καθε ξεμπαρκος χωνεται σε ενα κομμα και το παιζει κουλτουρα.δεν λεω καλη και η κουλτουρα αλλα με μετρο.Επισης τα παιδια που ειναι απο τεε και πανε σε μια ανωτατη εκπεδευση δυσκολευονται σε μαθηματα που εχουν μαθηματικα και φυσικες ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ??? Γιατι πολυ απλα το μηγαμενο το κρατος δεν εχει φροντισει αυτα τα παιδια να εχουν μια βαση για να τα βγαλουν περα!ΔΩΣΕ 3 ΜΑΘΗΜΑΤΑΚΙΑ ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΠΟΥ ΘΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΦΑΕ ΤΟ ΒΛΙΚΑ! ΔΛΔ ΠΑΜΕ ΚΑΠΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ 5 ΒΑΣΙΚΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΔΕΝ ΛΕΩ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΣΤΟ ΤΕΕ ΑΛΛΑ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΑΜΕ ΜΙΣΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΑΠΟΔΕΙΧΤΗΚΕ!!!!! :evil:

manos_3
30-05-08, 13:25
Ρε μεγάλε πάρε μια ανάσα και βάλε κανένα κόμα και τελείες(συμβουλέψου το συντακτικό του Μπαμπινιώτη!!!)...
Και μην χρησιμοποιείς άσεμνες εκφράσεις σε δημόσιο forum...

dalai
30-05-08, 18:16
Εγω παλι δεν μπορω να μην κρυψω την καχυποψια μου για το timing...
Ξαφνικα αρχισαν να γινονται δημοσιευσεις για το ποσο ασχημα πανε τα πραματα στην TV ?Ειναι τυχαιο οτι μολις προσφατα αλαξε χερια η NOVA ? ειναι τυχαιο που αλλαζουν τα πραγματα στα δοριφορικα ?Τελικα μηπως ολη αυτη η καθηστεριση δεν ηταν απλως "βαρεμαρα" του δημοσιου αλλα μια εσκεμενη καθυστεριση για να μην εχουμε εναλακτηκες?
Μηπως ολη αυτη η συζητηση δεν ειναι μονο απο αγανακτηση του τηλεθεατη αλλα γιατι καποιοι σταματησαν να λαδωνουν ? Τοσα χρονια γιατι δεν ασχολιοταν ο τυπος ?
Ολα στο προγραμμα ειναι ...Μην χολοσκατε...... :wink:

johny16
01-06-08, 14:10
ΔΕΝ ΠΑΣ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΛΕΩ ΕΓΩ!

manos_3
04-06-08, 00:13
ΔΕΝ ΠΑΣ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΛΕΩ ΕΓΩ!

Ρε άι τράβα μη σου πω καμιά κουβέντα...Είπαμε να γράφουμε σωστά σε forum και να καταλαβαίνει ο άλλος τι μ@κακίες γράφεις.Στο σχολείο δεν σου μάθανε ορθογραφία και συντακτικό;Αλλά όπως φαίνεται πήγαινες και εσύ σαν τουρίστας στο σχολείο όπως αναφέρεις παραπάνω.Τέλος.

johny16
05-06-08, 11:51
Σωστα το λες καμια κουβεντα δεν μπορεις να πεις!!! Και μαθε να συμπεριφερεσαι! Και οσο για τον τουρισμο ναι ρε εβγαζα και φωτογραφιες τα αξιοθεατα!

babisko
05-06-08, 17:33
Παιδιά ήρεμααααααααααα!!!!!!!!
Και ON TOPIC please!!!!!
Υπάρχουν και ΠΜ.

pavlakis
13-06-08, 17:28
Η Ελλαδα ειναι στην Ευρωπαικη Ενωση αλλα δεν ειναι ευρωπαικη χερα.Αυτο το αποδυκνειει χρονια τωρα και οχι μονο στον τομεα της τεχνολογιας και εμεις το μονο που κανουμε ειναι να γκρινιαζουμε χωρις ομως κανενας να κανει κατι ουσιωδες για να το αλλαξει αυτο.javascript:emoticon(':cry:')
Crying or Very sad

itta-vitta
21-08-08, 21:08
πήραμε χρυσά στο ντόπινγκ :thumbdown::thumbdown: