PDA

Επιστροφή στο Forum : Πάω για δουλειά στα ηνωμένα Αραβικά εμιράτα.



DT200
29-05-08, 11:05
έτυχε να έχω μία πολύ καλή επαγγελματική
πρόταση για δουλεία στα ηνωμένα Αραβικά εμιράτα
και θα ήθελα τις γνώμες σας πάνω σε αυτό .

το πακέτο είναι 3000 ευρώ μισθός με πληρωμένα το σπίτι,
3-4 αεροπορικά εισιτήρια το χρόνο , αυτοκίνητο και ιατροφαρμακευτική ασφάλεια.
και στο τέλος του χρόνου, 20%-40% μπόνους επί του ετήσιου μισθού μου
δηλαδή στην πράξη ο ελάχιστος μισθός θα είναι 3600ευρώ .

το ερώτημα είναι , εντάξει τα λεφτά είναι πολλά αλλά ποια είναι τα μειονεκτήματα ?
διότι πάντα υπάρχει μία παγίδα.

Υ.Γ. η δουλειά είναι στο Αμπουντάμπι.

skapogr24
29-05-08, 11:10
δεν ξερω ποιο ειναι το αρνητικο αλλα τα θετικα πολλα.

να πας και να κατσης οσο μπορης πιο πολυ.

οταν θα γυρισης να εχεις χρημα να κανης κατι δικο σου , η σε εταιρια αλλα τωρα θα εχεις την πειρα και τα χρηματα θα ειναι περισοτερα.

κανε οτι μπορης τωρα που εισαι νεος .

electron
29-05-08, 12:04
Το θέμα φίλε μου είναι το κόστος ζωής εκεί.Μπορεί τα 3000 ερώπουλα εδώ να είναι δελεαστικός μισθός όμως εκεί μπορεί να αντιστοιχούν σε ένα μέσω μισθό, κι απ όσο έχω ακούσει στις χώρες αυτές η ζωή είναι ακριβή επομένως δεν ξέρω αν θα μπορέσεις να αποκτήσεις τουλάχιστον κάποιες καλές οικονομίες. Αν μου έλεγες οτι πας με αυτά τα χρήματα π.χ ρουμανία θα σου έλεγα ότι εκεί θα συο φτάσουν και θα σου μείνουν με το παραπάνω. Τώρα θα μου πεις ότι σου παρέχουν σπίτι και αμάξι αλλά από κει και πέρα θα τα δεις στην πράξη αν τελικά πας.

Lykos1986
29-05-08, 12:06
Έλα να αρχίζουμε να λιγοστεύουμε σε αυτήν την χώρα!!!! Και αν βρεις και κάτι για εμάς πες για να ξέρουμε! Προσωπική μου άποψη είναι αν πάς! Τέτοιες ευκαιρίες δεν χάνονται εύκολα! Εξάλλου αν εξαιρέσεις την ζέστη… που θα βρεις πιο χάλια από εδώ;

Τώρα για τα μειονεκτήματα… ο προλαλήσαντας πιστεύω ότι με έχει καλύψει! Κάτι τέτοιο όμως μπορείς να το μάθεις μόνο αν ρωτήσεις! Η αν φυσικά οργανώσεις μια εκδρομούλα για το καλοκαίρι και δεις από πρώτο χέρι το τι γίνετε!

MAKHS
29-05-08, 12:13
Φιλε καλημερα.Οι προυποθεσεις ειναι καλες, το προγραμμα καλο και η κοινοπραξια αξιοπιστη.Αναλογα με την οικογενειακη σου κατασταση εσυ θα επιλεξεις.Τα κινητρα ειναι καλα και εχουν προοπτικη.Εδω αλλος φιλος ειναι εδω και 4 χρονια στη Κινα και δεν βλεπω να γυρναει στην Ελλαδα.Αφου εκει βρηκε τελικα τον τροπο ζωης που του ταιριαζει.Δηλαδη δεν γνωριζεις την επαγγελματικη σου εξελιξη.Προσωπικη αποψη.Καντο

chip
29-05-08, 12:30
Απ΄ όσο έχω ακούσει συνήθως τέτοιες δουλιές έχουν ιδανικό πακέτο... και τα χρήματα που αναφέρεις ίσως είναι και αρχικός μισθός και σύντομα ανέβαίνει κι άλλο (πέρα από τα Bonus). Που είναι το άσχημο λοιπόν?
Οι συχνθήκες διαβίωσης... η πιο σωστά το τι μπορείς να κάνεις όταν τελειώνεις από τη δουλειά που συχνά είναι τίποτα! Επίσης σε τέτοιες χώρες μένεις μακριά από τις γυναίκες.... τουλάχιστον όσπου να ενημερωθείς για τις συνήθειες του λαού. Στα θετικά είναι οτι οι κοινοπραξίες που σε προσλαμβάνουν κάνου ΟΤΙ μπορούν να σε στηρίξουν στα όποια προβλήματα μπορεί να δημιουργηθούν....

^Active^
29-05-08, 13:23
Να σου πω αν δεν θελεις να πας εσυ ευχαριστως να παρω εγω την θεση σου!!!! :D

DT200
29-05-08, 18:21
σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και συνεχίζω ...

Το θέμα φίλε μου είναι το κόστος ζωής εκεί.
ο προϊστάμενος που έχω στην Ελλάδα έχει πάει εδώ και 4 μήνες στο Αμπουντάμπι για να
κανονίσει τις λεπτομέρειες και μου λέει ότι οι Φιλιππινέζοι εκεί εργάζονται για $300 και λένε ότι περνάνε καλά
και είναι και ευχαριστημένοι , άρα βάση μισθών και κατά τα λεγόμενα του προϊσταμένου η ζωή εκεί είναι φθηνή και αφορολόγητη


Οι συχνθήκες διαβίωσης... η πιο σωστά το τι μπορείς να κάνεις όταν τελειώνεις από τη δουλειά που συχνά είναι τίποτα!
από ότι έχω μάθει το Αμπουντάμπι είναι σαν ένα μικρό μαϊάμι και βέβαια να μην ξεχνάμε ότι στα 200Km είναι και το Ντουμπάι !!!


Να σου πω αν δεν θελεις να πας εσυ ευχαριστως να παρω εγω την θεση σου!!!!
γίνετε, αρκεί να είσαι μηχανικός βελτιώσεων AMG-MKB :D

Lykos1986
29-05-08, 18:47
Ρε συ φίλε! Με έχεις κουράσει! :D

Βρε πάνε τώρα και άσε μας εδώ να παλεύουμε με την ζέστη και χωρίς μισθό!!!!!!!!!!!!!!

RFΧpert
29-05-08, 20:01
...Εδω αλλος φιλος ειναι εδω και 4 χρονια στη Κινα και δεν βλεπω να γυρναει στην Ελλαδα.Αφου εκει βρηκε τελικα τον τροπο ζωης που του ταιριαζει....


:!: :!: :!: :!: :!: ξερεις τον Θανο Κατσ..... :?: :shock: :shock: :shock:

RFΧpert
29-05-08, 20:10
Ποια ακριβεια στα ΗΑΕ ? Χρυσα Ρολεξ να στελνει με το ταχυδρομειο σε κανεναν δικο του θα βγαζει πανω απο τον μισθο του εκει...
Ρε παιδια εκει επιδοτουνται για να καθονται...
Σπιτι πληρωμενο θα εχει (πιστευω με ολα του τα εξοδα), θερμανση το χειμωνα δεν θα χρειαστει, και αν χρειαστει σκαβει στον κηπο και βγαζει πετρελαιο :)
το φαι ειναι λιγο χαλι... αλλα τρωγεται παντως! Νερο απο φιαλη (να σου στελνουμε εκ περιτροπης ο καθενας μια Λουτρακι ρε παιδι μου) και μια χαρα!

Βεβαια να γυρισεις με το καλο... πρωτα, και θα εχεις κανει κομποδεμα στην ακρη... ! Το θεμα ειναι να γυρισεις... δηλαδη. ΄)

ΥΓ: Τα 3Κ που λες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ για εκτος Ελλαδας και ειδικοτερα για δουλεια στα ΗΑΕ! Πληρωνονται πολυυυυυ καλυτερα και δεν πανε... ;)

jimk
29-05-08, 20:55
Πηγενε και αν δεν σου αρεσει φευγεις!εκτος και αν εχεις υπογραψει κανα συμβολαιο.πιστευω το ποιο μεγαλο προβλημα να ειναι η ζεστη και τιποτα αλλο :!: αντε να μας πεις και τις εντυπωσεις!

DT200
29-05-08, 21:48
η αλήθεια είναι ότι θέλω να πάω διότι έχω βαρεθεί στην δουλειά που είμαι τώρα και
η παρούσα περίοδο είναι καλή για μένα διότι δεν είμαι παντρεμένος (27 χρονών),
χωρείς υποχρεώσεις και αφού δεν έχω πάει ακόμα κάτω να τα δω με τα μάτια μου (θα με καλέσουν πριν υπογράψω)
ρωτάω για να μάθω ότι ξέρει ο καθένας .

καλός ή κακός το συμβόλαιο σε πρώτη φάση θα είναι για 2 χρόνια και
το ζητούμενο είναι ότι θέλω να έχω μία καλή ζωή και να μου περισσεύουν 2000ευρώ/μήνα ,
βέβαια αν πάω κάτω και όλοι οι άλλοι παίρνουν 5 ή 6 χιλιάρικα θα ψίλο-ξενερώσω
διότι θα νιώθω ότι πιάστηκα κορόιδο.

μήπως είμαι άπληστος ???

johny16
29-05-08, 22:44
καλη φαση! αν και απειρος εγω ,σου συστηνω να πας 3000 ευρωπουλα το μηνα δεν ειναι και ασχημα ασε που θα κανεις και τουρισμο εκτος απο την δουλεια! Να σε ρωτησω μηχανικος βελτιωσεων εχει να κανει με ηλεκτρονικα η γενικα με μηχανες και κατι ακομα τα αρχικα που εβαλες τι ειναι?

DT200
29-05-08, 23:15
Να σε ρωτησω μηχανικος βελτιωσεων εχει να κανει με ηλεκτρονικα η
γενικα με μηχανες και κατι ακομα τα αρχικα που εβαλες τι ειναι?
σήμερα δεν μπορούμε να μιλάμε για αναβάθμιση κινητήρα χωρείς επαναπρογραμματισμό του εγκεφάλου αλλά
για μία μεγάλη αναβάθμιση άνω του 20% της εργοστασιακής ιπποδύναμης θα πρέπει να ανοιχτεί και το μοτέρ.
αυτές οι εργασίες είναι η δουλειά μου και φυσικά είμαι υποχρεωμένος να βγαίνω και δοκιμές με τέρμα το γκάζι :wink:

τα αρχικά AMG και MKB είναι οι δύο επίσημοι αναβαθμιστές των Mercedes και υπάρχουν μόνο 4 μαγαζιά στον κόσμο,
ελπίζω σύντομα να υπάρξει ένα και στα εμιράτα... :P

soulhealer
30-05-08, 00:36
αρχηγέ μου επειδή κοιτάω κι εγώ να την κάνω για έξω με την πρώτη ευκαρία βέβαια έχε κατά νου τα εξής..
τα λεφτά ναι μεν είναι καλά +1
θα είσαι "μόνος" εκεί -1 (στο λέω γιατί πολλούς τουσ πειράζει)
για ρουμανία που έχω ακούσει λένε για μια εβδομάδα το μήνα άδεια +1 (έρχεσαι ελλάδα)
εκει δεν παίζουν ένσημα -1 (σύνταξη -ικα)
αλλά μπορείς ότνα γυρίσεις με $αποθεματα$ να κάνεις αυτασφάλιση
και επιπλέον δεν ξέρω αν σε είκοσι χρόνια ιπάρχει ταμεία ικα για συντάξεις...
τέλος δεν φημίζονται τα ΗΑΕ για εγκληματικές ενέργειες...
οπότε με 3000 το μήνα δεν βλέπω να κυνδινέυει η σωματική σου ακεραιότητα

γνώμη μου?
κυνήγα το μετρητό.. ούτως η άλλως έτσι όπως έχει γίνει το χάλι μας εδώ μόνο για διακοπές αξίζει να έρθεις ..

Lykos1986
30-05-08, 00:42
για ρουμανία που έχω ακούσει λένε για μια εβδομάδα το μήνα άδεια +1 (έρχεσαι ελλάδα)



Δεν το κατάλαβα αυτό... Κάθε μήνα θα έχεις και μια εβδομάδα άδεια! Και πότε θα δουλεύεις... :-k

Από την άλλη δεν λέω, χάλια η Ελλάδα, αλλά θα πας για δουλειά στην Ρουμανία; Πλάκα μου κάνετε; Τουλάχιστον εδώ παίρνεις και 700Euros το μήνα...

GREG
30-05-08, 10:46
φιλε λογω εμπειριας επι του θεματος
σου λεω οτι ειναι αποκλειστικα και μονο θεμα χαρακτηρα
να μπορεσεις να μεινεις εκει ειναι σαν να ξαναπας φανταρος
αλλα σε πολυ χειροτερο πολλοι υποφερουν πολυ ...οσο και να σου
φαινεται περιεργο ....αλλοι ειναι πιο αναισθητοι ...και δε τρεχει καστανο
λαβε υποψη σου ...και το τι θα χασεις οσο θα λειπεις...(πολυ σημαντικο)
στο UNITED ARAB EMIRATES η χωρα καμμια μα καμμια σχεση δεν εχει οχι με
Ελλαδα αλλα και Ευρωπαικη Ενωση.......CONCIDER SEIRIOUSLY ..πουλενε....

pet
30-05-08, 15:49
τι είναι οι κοινοπραξίες ;

soulhealer
30-05-08, 17:22
[quote=soulhealer]
για ρουμανία που έχω ακούσει λένε για μια εβδομάδα το μήνα άδεια +1 (έρχεσαι ελλάδα)



Δεν το κατάλαβα αυτό... Κάθε μήνα θα έχεις και μια εβδομάδα άδεια! Και πότε θα δουλεύεις... :-k

κοίτα και στα εργοστάσια εδώ ελλάδα δουλεύεις 22 μέρες το μηνα...
άρα κάθεσαι τις 8
εκει δουλεύεις 25 μέρες το μήνα.. άρα κάθεσαι 5 με αλλαγές βάρδιας σου βγαίνει μιοα εβδομάδα το μηνα δλδ ρεπό