PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΟΗΘΕΙΑ για οποιον είναι καλός στον ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ



JIMKAF
31-05-08, 15:29
Εχω φτιάξει τον κωδικα ενός προγράμματος σε C++ κάνω την μεταγλώτιση και έπειτα το τρέχω παντα όμως το τρέχει σε DOS.
Πώς γίνεται με τον κώδικα που έχω φτιάξει να τρέξει κανονικά στα Windows όπως τα υπόλοιπα προγράμματα exe ?

xampos
31-05-08, 16:07
σε τι το τρεχεις

tasosmos
31-05-08, 16:26
Υποθετω οτι τρεχει σε "dos" επειδη φτιαχνεις console application, για να τρεξει οπως τα τυπικα προγραμματα των win πρεπει να επιλεξεις windows application πριν φτιαξεις το προγραμμα και να σχεδιασεις το περιβαλλον.

GEWKWN
31-05-08, 17:00
τι κανει το προγραμμα?

JIMKAF
31-05-08, 17:02
Φίλε tasosmos πως θα το επιλέξω αυτό που λές στον dev C++ ? ή κάπου αλλού? Την σχεδίαση θα την κάνω με το photoshop? :? :?

JIMKAF
31-05-08, 17:07
Φίλε GEWKWN ένα απλό παιχνίδι με αριθμούς στην πραγματικότητα είναι η επίλυση μιας άσκησης από ένα βιβλίο που έχω για την C++ Προσπαθώ να την μάθω μόνος μου τώρα έδωσα πανελλήνιες ήμουν Θετική κατ ακόμα δεν ξέρω που θα περάσω αλλά γενικότερα με τον προγραμματισμό ασχολούμαι από τη δευτέρα Γυμνασίου από τρέλα ας πούμε...

xampos
31-05-08, 17:56
αν καταλαβα καλα θελεις να δημιουργησεις μια φορμα εσυ και ο κωδικας να ειναι σε c και δεν θελεισ να ανοιγει νμε τον μαυροπινακα της γραμμης εντολων αλλα σαν ενα νεο παραθυρο που να εχει παραθυρα κειμενου παραθυρα επιλογης καρτελες ενεργα κουμπια κ.τ.λ. αν ναι τοτε θα το κανεις σε visual studio c αν οχι εξηγησε τι θες να κανεισ για να σου πουμε

tasosmos
31-05-08, 18:13
Με devc++ πας file>new>project>windows application για να αρχισεις, για την συνεχεια δυστυχως εχω πολυ καιρο να ασχοληθω οποτε θα πρεπει να το ψαξεις ή να περιμενεις βοηθεια απο καποιον αλλο αλλα δεν χρειαζεται αλλο προγραμμα για ενα απλο προγραμματακι απ'οσο θυμαμαι.

JIMKAF
31-05-08, 18:15
Ακριβώς αυτο που λες xambos θέλω να κάνω αλλα αυτό το visual studio c δεν το έχω και δεν ξέρω πως λειτουργεί βοηθήστε με :!: :!: :wink: :wink:

xampos
31-05-08, 18:28
το κατεβαζεις απο το site της microsoft οπου δουλευει δωρεαν για τρεισ μηνες μετα η το αγοραζεις η το κατεβαζεισ απο καπου παρανομα παραπανω δεν μπορω να σου πω απο εδω γιατι μαλωνουν σε φοιτητεσ τεχνολογικων ιδρυματων η microsoft το δινει δωρεαν τπαρχουν πολλα καλα βιβλια αν θεσ να αγορασεισ αλλιως ψαξε στο google κατι πανω σε visual studio c. απο basic πως πας. οταν κανεις αγκατασταση το visual studio σου εχει επιλογη αν θεσ c ή basic. ασχολησου εκει ειναι τα λεφτα σημερα.

pet
01-06-08, 14:58
φίλε για να λες photoshop προφανώς ...χμχμ

κοίταξε, δοκίμασε να φτιάξεις ένα καινούργιο win32 project με το visual studio ή με dev cpp
και άνοιξε κάποιο tutorial για win32 programming.

ΜΗΝ απογοητευτείς, το API της Microsoft για windows GUI programming είναι πολύπλοκο,
ειδικά για αρχάριο.

Το Win32Api είναι procedural ενώ απεναντίας μπορείς να χρησημοποιήσεις MFC που είναι
native C++ 'api' για gui programming, αλλά και πάλι η δυσκολία για αρχάριο είναι υπαρκτή.

Καλύτερα να μάθεις βασικές ένοιες, όπως τι είναι η C και πως δουλεύει, τι κάνουν τα περισσότερα include αρχεία
της στάνταρ C βιβλιοθήκες, να μάθεις να ανοιγοκλείνεις αρχεία (κειμένου και binary) να χειρίζεσαι καλά την μνήμη
και τις μετατροπές τύπων, μετά να μάθεις pointers και pointer function calls, να μάθεις καλά arrays και λίστες
και μετααααααααααααααααα gui programming...

όλα αυτά που είπα βρίσκονται σε κάποια απο τα 'τυπικά' βιβλία για C, όχι τα καινούργια, αυτά σε χαιδεύουν (πχ μάθε τα πάντα [και τα κοάλα] σε 24 ώρες)
Καλό βιβλίο είναι το "The C programming language" Κ&R

μετά θα πας πιο ομαλά σε gui programming

πάντως το πιο εύκολο gui programming που έχω συναντήσει σε C++ είναι της Borland C++ Builder (εξίσου όμοιο με Delphi [VCL])

καλή επιτυχία!

georgemailo
01-06-08, 17:06
Φίλε JIMKAF για να πειραματιστείς με γραφικό περιβάλλον χωρίς να παιδευτείς ιδιαίτερα δοκίμασε την Visual Basic. Είναι πραγματικά πολύ εύκολη. Η Visual C++ είναι λίγο μπελαλίδικη. Επίσης εύκολη είναι και η Java. Να προσθέσω μόνο ότι για να κάνεις γραφικό περιβάλλον με C++ πιθανόν να χρειαστείς "βιβλιοθήκη" η οποία θα περιέχει τις απαραίτητες συναρτήσεις. Θέλει ψάξιμο....

JIMKAF
01-06-08, 17:35
Φίλε xampos, georgemailo και ειδικα εσένα pet σας ευχαριστώ πολύ για της συμβουλές σας Μάλλον θα ξεκινήσω όπως μου πρότεινες εσύ pet γιατί μάλλον είναι καλύτερο να έχεις σωστές βάσεις εγώ είχα πάρει δύο βιβλία ένα που μάλλον με "χαϊδευε" το μάθε την C και C++ σε 24 ώρες και έτσι ξεκίνησα αλλά μάλλον ξεκίνησα λάθος ΄τωρα το καλοκαίρι που δέν θα έχω διαβάσματα μιας και μόλις τελλείωσα θα ασχοληθώ σοβαρά . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τις πολύτιμες συμβουλές σας και για τον χρόνο που αφιερώσατε! :wink: :wink: :D