PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά μικροελεγκτων



sakis_1
02-06-08, 17:39
Θέλω να αρχίσω να ασχολούμαι με τον προγραμματισμό μικροελεγκτων και θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιους για αρχή!

Nemmesis
02-06-08, 20:05
εξαρτατε.... avr ή pic? απο avr δεν ξερω τπτ να σου πω... αλλα απο pic μπορω να σε βοηθεισω σε αρκετα πραγματα πιστευω... καταρχας αφου αποφασισεις avr η pic θα χρειαστεις πλακετα προγραμματισμου... για πικ εχω εγω τον 16pro που εχει το σιτε και δουλευει αψογα για οσα μοντελα πικ και αν δοκιμασα... μετα απο προγραμματισμο τι ξερεις? γνωριζεις καθολου c ή basic? αναλογος θα βρουμε και εναν καλο προγραμμα για εσενα...
μετα μπορεις να αρχισεις...

υ.γ. η microchip ακομη στελνει δειγματα...

SV1EDG
02-06-08, 21:21
Θανάση γειά σου

Μπορείς να δεις εδώ μια σχετική κουβέντα που είχα με τον Παναγιώτη.Ισως σε βοηθήσει σε κάποιες αποφάσεις.

http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=6998&highlight=

Μάριος

steliosm
04-06-08, 00:25
Γειά χαρά Θανάση.

Εγώ το ξεκίνημά μου το έκανα με τους PIcAxe (http://www.picaxe.co.uk). Είναι απλοί και φτηνοί. Είναι βασισμένοι σε PicMicro οπότε είναι σταθεροί. Μπορείς να τους προγραμματίσεις με ένα απλό καλώδιο (χωρίς την χρήση κάποιας άλλης συσκευής) χρησιμοποιώντας το δωρεάν λογισμικό που θα βρείς στο site. Ο προγραμματισμός γίνεται σε απλής μορφής BASIC γλώσσα.
Έχουν αρκετές δυνατότητες και είναι απλοί και κατανοητοί στην λειτουργία τους.

Μπορείς να δεις τιμές εδω (στέλνουν και Ελλάδα με ελάχιστο κόστος):

http://world-educational-services.net/



~steliosm

lynx
04-06-08, 02:57
τι mails χρησιμοποιειτε ρε παιδια για samples απο την microchip? αν δεν κανω λαθος δεχεται μονο απο πανεπιστημια

sakis_1
04-06-08, 11:28
Από προγραμματισμό γνωρίζω αρκετά καλά και τις δυο γλώσσες!
Η πρώτη επαφή μου ήταν με τον bx24 στην σχολή που χρησιμοποιούσε ένα περιβάλλον που έμοιαζε με basic!
Είχα σκεφτεί να αγοράσω το stk-500 της atmel αλλά κάνει περίπου 150 και δεν ήξερα και αν ήταν καλό μιας και δεν ήξερα κάποιον που να το είχε!

manos_3
04-06-08, 12:15
τι mails χρησιμοποιειτε ρε παιδια για samples απο την microchip? αν δεν κανω λαθος δεχεται μονο απο πανεπιστημια

Εγώ εχω παραγγήλει με e-mail από το in.gr και το δέκτηκε...

pit21
04-06-08, 12:23
Φιλε sakis 1

εγω αρχισα πολυ προσφατα με τους μικροελεγκες....
χρησημοποιω atmel(κ συγκεκριμενα atmega16).για το Stk δεν ξερω αν αξιζει παντως μπορω να σου εγγυηθω πως αν δεν θες να ξοδεψεις κ πολλα λεφτα το μινι αναπτυξιακο του elektor(6/2006)(που μου προτεινε ο SV1EDG οταν αρχιζα) δουλευει τζι-τζι.το εχω φτιαξει πανω σε διατρητη κ ειμαι πολυ ικανοποιημενος.δεν μου κοστισε παραπανω απο 25Ε μαζι με τον μΕ.

σκεψου το!

Nemmesis
04-06-08, 14:30
τι mails χρησιμοποιειτε ρε παιδια για samples απο την microchip? αν δεν κανω λαθος δεχεται μονο απο πανεπιστημια

εγω με το μαιλ της μπλαμπλα@hol.gr

manos_3
04-06-08, 14:35
Δεν είναι θέμα e-mail...

Nemmesis
04-06-08, 14:48
Δεν είναι θέμα e-mail...

τι λες... yahoo.com δεν στελνουν... απλα εβαλαν σε μια black list τα μεγαλήτερα site με δωρεαν μαιλ για να προστατευτουν καπως... αν δεν ειμαι με μαιλ με τι ειναι? κοιταζουν αν τους αρεσει το ονομα ή η διευθηνση σου?

kopla
04-06-08, 16:17
Δεν είναι θέμα e-mail...

Θέμα mail είναι και μόνο.
Το έχω τσεκάρει.. όχι μονο με hotmail & gmail, αλλά και με otenet. Για microchipdirect.com δεν υπάρχει πρόβλημα, για sample.microchip υπάρχει.
Για samples θέλουν από πανεπιστήμια (μπορεί να δέχονται και intracom... δεν ξέρω)

manos_3
05-06-08, 00:19
Δεν είναι θέμα e-mail...

Θέμα mail είναι και μόνο.
Το έχω τσεκάρει.. όχι μονο με hotmail & gmail, αλλά και με otenet. Για microchipdirect.com δεν υπάρχει πρόβλημα, για sample.microchip υπάρχει.
Για samples θέλουν από πανεπιστήμια (μπορεί να δέχονται και intracom... δεν ξέρω)


Φιλε δεν ξερω τι λες,εγω παραγγελνω πολυ συχνα μικροελεγκτες απο microchip με mail απο yahoo και απο in και δεν εχει δημιουργηθει κανενα απολυτως προβλημα.Απλως εκει που ρωταει για ποιο σκοπο τα χρειαζεσαι βαζεις για εκπαιδευτικο(εργαστηριακο) σκοπο...

kopla
05-06-08, 04:06
Online Samples
Please note that the online sample site no longer accepts orders from generic ISP accounts such as Yahoo and Hotmail.

Κάτι έχει αλλάξει... έκανα login με λογαριασμό που είχα από το microchipdirect.com σε αυτό του sample.microchip.com ( με @tellas.gr ). ΠΑραδόξως φαίνεται να με αφήνει να κάνω παραγγελία sample. Στα 2 profiles μου, το ιστορικό παραγγελιών δεν είναι το ίδιο, που σημαίνει ότι τα βλέπει σαν 2 εντελώς διαφορετικά.

Πάντως... όταν πριν από 2 περιπου χρόνια πήγα να δημιουργήσω λογασριασμό samples ... με otenet και hotmail... δεν με άφησε. Μάλιστα είπε με κόκκινα γραμματα να πάω στο mchpdirect.com. Επειτα εκανα λογαριαμό με mail της σχολής και όλα ΟΚ.

:?:

fuzzy
07-08-08, 10:58
Από προγραμματισμό γνωρίζω αρκετά καλά και τις δυο γλώσσες!
Η πρώτη επαφή μου ήταν με τον bx24 στην σχολή που χρησιμοποιούσε ένα περιβάλλον που έμοιαζε με basic!
Είχα σκεφτεί να αγοράσω το stk-500 της atmel αλλά κάνει περίπου 150 και δεν ήξερα και αν ήταν καλό μιας και δεν ήξερα κάποιον που να το είχε!

καλησπέρα και απο μένα,

για αρχή πολύ καλός είναι και ο basic stamp, προγραμματίζεται εύκολα σε PBasic και δουλέυεις γρήγορα σ'ένα πρόγραμμα (editor,compiler,assembler) αφού ξέρεις και απο bx24...μήπως είσαι αυτοματιστής..?? υποθέτω ναι..

ειναι μια καλή αρχή κοίταξε το..
http://www.parallax.com/Store/Microcontrollers/BASICStampDevelopmentBoards/tabid/137/List/0/CategoryID/12/Level/a/SortField/0/Default.aspx