PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζητήται βοήθεια για ηλεκτρονική κατασκευή



Snake
10-06-08, 16:42
Έχω μια κατασκευή ελέγχου πίεσης αεροφόρων οδών η οποία έχει ένα πιεζοηλεκτρικό μετατροπέα ( Mpx2010Gp ) και σε μια τιμή πίεσης
ανάβει το Alarm ( ένα led ). Στην κατασκευή αυτή μου ζητήθικε να προσθέσω ένα όργανο που θα μετράει την πίεση. Η λύση είναι ένα
βολτόμετρο που θα πέρνει την τάση του Mpx ενισχυμένη, αλλά επειδή δε το κατέχω το άθλημα των ηλεκτρονικών μήπως γνωρίζετε
κάποιο κατάστημα που θα μπορούσε να αναλάβει την κατασκευή μου?

pit21
10-06-08, 19:15
κατσε δλδ αυτη την κατασκευη ην εχεις ετοιμη κ τωρα ψαχνεις το πως να κανεις την προσθηκη που περιγραφεις?
παντως κοιτα δεν ξερω καποιο καταστημα αλλα μου φαινεται αρκετα απλο...εκτος αν θες να κανεις κατι 100% επαγγελματικο!

soulhealer
11-06-08, 22:54
υπάρχει οργανάκι που μετράει την πίεση έτοιμο στο εμπόριο και βγάζει αναλογικό σήμα (0-10V)
το σήμα αυτό το παίρνεις και σε ένα jumo (ψηφιακό όργανο) δίνεις είσοδο την αναλογική τάση αυτήν και την μετατρέπει σε bar..
σε βολεύει κάτι τέτοιο?
(έχω καλωδιώσει μια παρόμοια κατασκευή για πειραματικούς σκοπούς στο πανεπ.πάτρας )

Snake
13-06-08, 16:17
Σορρυ που αργησα να απαντησω αλλα για καποιο λογο δε μπορουσα να λογκαρω.
Τη κατασκευη αυτη μου την εδωσε ενας καθηγητης μου ( Τει Αθηνας) για να τη βελτιωσω βαζοντας ενα οργανο που θα μετραει την πιεση.
Η κατασκευη ειναι σε ενα μικρο κουτι ( 15χ8χ5 ) και ο καθηγητης θελει το οργανο να ειναι βολτομετρο και οχι κατι αλλο ετοιμο.
απο το data sheet του Mpx2010 μπορω να βρω αναλογια τασης/πιεσης και με μια ενυσχηση να το βγαζω στο βολτομετρο γραφοντας ποσα
Kpa αντιστοιχουν σε καθε volt. Λοιπον που θα μπορουσα να βρω καποιον να με βοηθησει ? ( με το αζημειοτο φυσικα)

Nemmesis
13-06-08, 17:02
αλλος ενας φιλος που θελει πτυχιο... με το αζημειοτο φυσικα...

JIMKAF
14-06-08, 14:51
Φίλε Nemmesis μην είσαι άδικος μπορεί ο φίλος μας ο snake να είναι φοιτητής σε μια σχολή που δεν έχει καμία σχέση με τα ηλεκτρονικά δεν είναι κακό να τον βοηθήσουμε αν ήταν φοιτητής ηλεκτρονικής θα έτρωγε "μαύρο" και το μόνο που θα του λέγαμε είναι να καθίσει να διαβάσει αλλά απ' ότι κατάλαβα δεν έχει το παιδί σχέση με τα ηλεκτρονικά. Φίλε snake αν θές πήγαινε από κανένα κατάστημα ηλεκτρονικών και ρώτα εκεί για κάποια ολοκληρωμένη λύση αλλιώς αν πρέπει να κατασκευάσεις κάτι μόνος σου αρχικά ζήτα τη βοήθεια του καθηγητή σου και έπειτα διάβασε κάτι σχετικό που σίγουρα θα βρείς στη βιβλιοθήκη της σχολής σου με την κατάλληλη βοήθεια... Να θυμάσαι τίποτα δεν θα στο δώσει κανείς μασημένο το να καταφύγεις στη λύση του "αζημίωτου" δεν θα σε βοηθήσει εκτός και αν η εργασία δεν είναι επικεντρωμένη στο κομμάτι των ηλεκτρονικών! :wink:

Nemmesis
14-06-08, 17:06
Φίλε Nemmesis μην είσαι άδικος μπορεί ο φίλος μας ο snake να είναι φοιτητής σε μια σχολή που δεν έχει καμία σχέση με τα ηλεκτρονικά δεν είναι κακό να τον βοηθήσουμε αν ήταν φοιτητής ηλεκτρονικής θα έτρωγε "μαύρο" και το μόνο που θα του λέγαμε είναι να καθίσει να διαβάσει αλλά απ' ότι κατάλαβα δεν έχει το παιδί σχέση με τα ηλεκτρονικά. Φίλε snake αν θές πήγαινε από κανένα κατάστημα ηλεκτρονικών και ρώτα εκεί για κάποια ολοκληρωμένη λύση αλλιώς αν πρέπει να κατασκευάσεις κάτι μόνος σου αρχικά ζήτα τη βοήθεια του καθηγητή σου και έπειτα διάβασε κάτι σχετικό που σίγουρα θα βρείς στη βιβλιοθήκη της σχολής σου με την κατάλληλη βοήθεια... Να θυμάσαι τίποτα δεν θα στο δώσει κανείς μασημένο το να καταφύγεις στη λύση του "αζημίωτου" δεν θα σε βοηθήσει εκτός και αν η εργασία δεν είναι επικεντρωμένη στο κομμάτι των ηλεκτρονικών! :wink:

εγω δεν εχω κανενα προβλημα απλα τονισα κατι... τωρα για οσα λες... αν πραγματικα η σχολη του ειναι ασχετη με τα ηλεκτρονικα ο καθηγητης τη δουλεια εχει να του βαλει να κανει κατι τετοιο? και μαλιστα να μετρηση στον βαθμο? οποτε φιλε snake καλητερα να το συζητησεις με τον καθηγητη του και να σου εξηγισει αυτος... (ετσι να δει κιολας οτι ενδιαφερεσε που σιγουρα ειναι θετικο για τον βαθμο σου) παρα να σου δωσουμε εμεις ακομα και την πιο εξιδηκευμενη λυση στο προβλημα σου και στο τελος ομως να μην μπορεις να εξηγησεις πως δουλευει... κανε ενα σχεδιακι με το τι εχεις στο μυαλο σου πχ. εναν απο ενησχυτη σηματος με ενα lm741 και βλεπουμε τι μπορει να γινει...
φιλικα παντα και ευχομαι να μινεις στην παρεα μας..

JIMKAF
14-06-08, 17:13
Φίλε Nemmesis συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και εγώ αυτό του είπα να κάνει αν η σχολή έχει να κάνει με τα ηλεκτρονικά! Φίλε snake και εγώ ελπίζω να μείνεις στην παρέα μας και να σου λυθεί η απορία σου πάντα με γνώμονα την κατάκτηση της γνώσης... :wink: :wink: :wink: