PDA

Επιστροφή στο Forum : wire transfer money????



jakektm
13-06-08, 12:24
Εχει δοκιμασει καποιος να αγορασει απο το ιντερνετ με wire transfer money?

ουτε ξερω τι παιζει, πηγα στο Ταχυδ. Ταμιευτηριο αλλα ουτε εκει ηξεραν, μου ειπαν να αγορασω με χρεωστικη καρτα αλλα στο συγκεκριμενο σαιτ δε γινεται

aris_gr
13-06-08, 19:13
Πάνε στην τράπεζα αττικής βγάλε μία πιστωτική για αγορές μέσω ίντερνετ είναι ειδική πιστωτική και βάλε μέσα 25Ε ή όσο θέλεις...
και όταν αγοράσεις αυτόματα θα τραβήξει από την κάρτα σου... το καλό είναι ότι και να γίνει κάτι το μόνο που θα χάσεις είναι τα 25Ε σου.

chip
13-06-08, 20:51
έχω κάνει wire transfer πριν χρόνια αλλά δεν συμφέρει οικονομικά... γιατί έχει προμήθεια, αν θυμάμαι καλά και για την μεταφορά χρημάτων και για την αλλαγή νομίσματος.... (υποθέτω οτι το wire transfer είναι η ενδεδειγμένη μέθοδος για μεγάλες αγορές από επαγγελματίες)
για μικρο αγορες... GIFT CARD από την τράπεζα αττικής (ή αντίστοιχα προιόντα άλλων τραπεζών)

jakektm
13-06-08, 22:06
ολα καλα αυτα που λετε, με χρεωστικη (πιστωτικη που την γεμιζεις δλδ) ειχα κανει πριν 6 μηνες , μαλιστα απο το ιδιο σαιτ!

αλλα αλλαξε πολιτικη πλεον το σαιτ και δεχεται μονο με wire transfer.

Μου ειπαν 15 ευρω εξοδα θα παρει η τραπεζα (100 ευρω κοστιζουν τα υλικα που θελω).

@chip: σε ποια τραπεζα το εκανες? ειναι δηλαδη κατι σχετικα απλο ? η εταιρια μου εχει στειλει ολ τα απαραιτητα στοιχεια , και μαλιστα μια φορμα συμπληρωμενη σαν παραδειγμα..Δυσκολευτηκα να βγαλω ακρη ομως

chip
14-06-08, 01:01
Το είχα κάνει στην αγρωτική τράπεζα. Απλά τους πήρα το πρωτιμολογίο που αναφέρει τι θα αγοράσεις και πόσο κοστίζει μαζί με τα έξοδα αποστολής (σα να λέμε η προσφορά) (και λέγεται proforma invoice) συμπλήρωσα ένα δύο έντυπα σε δύο γραφεία και αυτό ήταν. Η όλη διαδικασία πήρε 20-30 λεπτά.

jakektm
14-06-08, 01:27
ok, θα το ψαξω την τριτη......

skapogr24
14-06-08, 16:59
ολα καλα αυτα που λετε, με χρεωστικη (πιστωτικη που την γεμιζεις δλδ) ειχα κανει πριν 6 μηνες , μαλιστα απο το ιδιο σαιτ!

αλλα αλλαξε πολιτικη πλεον το σαιτ και δεχεται μονο με wire transfer.

Μου ειπαν 15 ευρω εξοδα θα παρει η τραπεζα (100 ευρω κοστιζουν τα υλικα που θελω).

@chip: σε ποια τραπεζα το εκανες? ειναι δηλαδη κατι σχετικα απλο ? η εταιρια μου εχει στειλει ολ τα απαραιτητα στοιχεια , και μαλιστα μια φορμα συμπληρωμενη σαν παραδειγμα..Δυσκολευτηκα να βγαλω ακρη ομως

δηλαδη δεν ισχυη για την τραπεζα αττικης? (καρτα αγορων)

jakektm
14-06-08, 18:16
Στελιο, εγω εχω χρεωστικη στην γιουρομπανκ, για αττικης δεν γνωριζω.

Λογικα ειτε απο γιουρομπανκ ειτε απο αττικης , δεχονται τα σαιτ χρεωστικες.
Το συγκεκριμενο απο οπου θελω να αγορασω, χρησιμοποιει μεταφορα χρηματων στον λογαριασμο

(αν καταλαβα καλα την ερωτηση σου)

antonis_p
14-06-08, 19:28
η αρχικη ερωτηση αφορα το wire transfer,
αυτο ειναι αυτο που εμεις λεμε έμβασμα ή μεταφορα χρηματων μεσω τραπεζας,
απο μια τραπεζα σε μια αλλη.
Αυτο το κανουν ολες οι τραπεζες αλλα πληρωνεις παντου commisions,
ειναι λιγο καλυτερα τα πραγματα αν το κανεις με το web banking της τραπεζας σου,
ετσι τουλαχιστον γινεται με την δικη μου.

Οι ελληνικες τραπεζες χρεωνουν πολλα με αυτο τον τροπο,
οποτε καλο ειναι να τις αποφυγεις,
αλλοι οικονομικοτεροι τροποι που μπορεις να χρησιμοποιήσεις
ειναι το paypal ή η πιστωτική σου,
ειδικα για την πιστωτικη, εγω κανω αγορες τηλεφωνικες ή web
απο το 1990 και δεν ειχα ποτέ κανένα πρόβλημα,
καλου κακού όμως εχω και στις 2 το minimum πιστωτικό όριο
που μου επιτρέπει η τράπεζα: 600 ευρώ, οπότε αν γίνει μία στραβή
να μην καταστραφώ!

jakektm
15-06-08, 00:06
σιγουρα με πιστωτικη / χρεωστικη τα πραγματα ειναι αρκετα καλυτερα

θα χρεωθω 15 ευρω για Αμερικη, αλλα τι να κανεις, τα χρειαζομαι τα υλικα...

skapogr24
15-06-08, 09:31
θα παω καποια στιγμη να ρωτησω και εγω γιατι με ενδιαφερη.

θελω να στιλω μερικα ευρω στο εξωτερικο και μου στιχηζη περισοτερα η μεταφορα απο το προιον.

θα παω και αττικης και ευρομπανκ που συνεργαζομαι.

σε ολες τις τραπεζες ομως (εσωτερικο) στελνω μεσω web banking και κανενα προβλημα.

jakektm
16-06-08, 19:45
μερικα σαιτ δεν χρεωνουν μεταφορικα , απο ενα ποσο και πανω.. Ψαξτο αν σε βολευουν καποια αλλα σαιτ..

jakektm
19-06-08, 11:59
τελικα την εκανα την δουλεια απο το Ταχ ταμιευτηριο, οπου εχω και λογαριασμο. 20 ευρω μου ρουφηξαν! αλλα τεσπα, το θεμα ειναι οτι μετα απο 3 ωρες απο την καταθεση με ενημερωσαν οτι παρελαβαν τα χρηματα και ηδη ξεκινησε η παραγγελεια.


Κατι αλλο τωρα, μην ανοιγω νεο θεμα και πιανει χωρο.

Εχω καρτα γιουρομπανκ, χρεωστικη, εκανα την διαδικασια στο πευπαλ, οκ μου ειπαν οτι θα σταλει κωδικος, παω σε ατμ να δω αναλυτικο λογαριασμο.

κανει εκτυπωση και οχι μονο δεν υπαρχει απο πευπαλ κατι (οκ ισως αργησαν) αλλα μου εφαγε και 4.5 ευρω!!!!

Ελεος τοσο χρεωνουν για αναλυτικο??? την εχει πατησει καποιος????

ta03
19-06-08, 14:00
Νομιζω θελει 2 εργασιμες μερες για να σταλει ο κωδικος απο paypal . Αναλυτικο πηρες απο το μηχανημα η σου εκδωσε η ιδια η τραπεζα?

jakektm
19-06-08, 23:33
μηχανημα

skapogr24
21-06-08, 13:11
φαση πρωτη = εκανα αιτηση μεσω web στην τραπεζα Αττικης .

εστιλαν αιτηση μεσω e-mail.

συμπληρωσα και εστιλα πισω.

πηραν τηλεφωνο απο το καταστιμα της περιοχης μου οτι την ελαβαν και θα με ξαναπαρουν για να περασω να υπογραψω και θα την στιλουν σπιτι.

θα επανελθω με νεοτερα.