PDA

Επιστροφή στο Forum : Iσχυς πομπου C&A!!



tsakmaki
18-06-08, 13:16
Γεια σας παιδια. Θα ηθελα την βοηθεια σας πανω σε κατι!!
Μολις εβλεπα τις οδηγιες χρησης του πομπου της C&a μοντελο ca 677 στη σελιδα http://www.cael.gr/pllca677.pdf και διαπιστωσα κατι παραξενο!! Λοιπον, ειδα το εξης ... οτι η ισχυς του πομπου ειναι 25 watts. Ομως εγραφε διπλα RMS!!! Τι σημαινει αυτο?? Μηπως θα ειναι αρκετα λιγοτερη!! Και οχι τοση οση λεει?? Με λιγα λογια, τι σημαινει rms?? (Ψιλοπανικοβληθηκα). Η cdm απ'την αλλη δεν λεει κατι τετοιο. Εχει διαφορα??
Επισης γραφει πως η ισχυς ειναι κανονικα 25 αλλα με ενισχυτη μπορει να παει 50 η 100 watt!! Υπαρχει καποιο προβλημα τοτε?? Γιατι εγω που πηρα μου ειπε οτι σε οποιαδηποτε ισχυ ειναι broadband!! Επισης αν παρω με 50 η 100 στην ψηφιακη ενδειξη θα μου δειχνει 25 (κανονικη) η 50/100 (με ενισχυτη)??
Απο cdm ειναι καλυτερη?? (Απλα θελω κατι να κανω την πλακα μου και να μην ενοχλω κανεναν!!)

Σας ευχαριστω παρα πολυ!!!

Υ.Γ. Η πιστοποιηση fcc μετραει πολυ να γλιτωσεις κατι αν σε πιασουν? Η γενικοτερα μετραει ως κατι??

sigmacom
18-06-08, 19:39
Ή πρόκειται περί λάθους, ή περί ημιμάθειας. Δεν υπάρχει RMS σε CW διαμορφωμένο κατά συχνότητα.

Η πιστοποίηση FCC δεν μετράει επίσημα στην Ελλάδα, μιας και πρόκειται για την Αμερικάνικη Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών (Federal Communications Commission).
Αν ΔΕΝ έχεις άδεια λειτουργίας από το ΕΣΡ (ή βεβαίωση νομίμου λειτουργίας ραδιοφωνικού σταθμού), ακόμα και μηχάνημα με πιστοποίηση κατά τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές να έχεις, τις ίδιες νομικές επιπτώσεις θα υποστείς. Απλά με ένα πιστοποιημένο μηχάνημα ρίχνεις στο ελάχιστο το ενδεχόμενο να δημιουργήσεις προβλήματα παρεμβολών κ.α.. Αν η εκπομπή αυτή καθ' αυτή είναι παράνομη, δεν σε απαλάσσει η πιστοποίηση του εξοπλισμού.

itta-vitta
18-06-08, 21:43
Μάλλον RF θα ήθελαν να γράψουν.
Υπάρχει ακόμη αυτή η Σι και Έϊ; Τουλάχιστον σου δουλεύει αυτόπ που πήρες;

ReFas
19-06-08, 01:01
[quote="tsakmaki"].. Λοιπον, ειδα το εξης ... οτι η ισχυς του πομπου ειναι 25 watts. Ομως εγραφε διπλα RMS!!! Τι σημαινει αυτο?? Μηπως θα ειναι αρκετα λιγοτερη!! Και οχι τοση οση λεει?? Με λιγα λογια, τι σημαινει rms?? (Ψιλοπανικοβληθηκα). Η cdm απ'την αλλη δεν λεει κατι τετοιο. Εχει διαφορα??
quote]

RMS Watts!! :)
Αγγιξες ενα θέμα που για να διαβάσεις ότι έχει γραφτεί στα διάφορα newsgroup και μόνο θα χρειαστείς 2-3 εβδομάδες και μάλλον δε θα καταλήξεις και κάπου...

Αυτο πάντως που μπορώ να σου πώ είναι οτι αυτο που "λεει" η C&A είναι το ίδιο με αυτό που λένε οι άλλοι κατασκευαστές, μην πανικοβάλλεσαι....

Pefres
27-07-08, 12:28
τελικα δουλεψε?
πες λιγα παραπανω πραγματακια!
εμβέλεια?καλη?
και ποσο περιπου εκανε?

tsakmaki
02-08-08, 18:31
Καλησπερα και παλι παιδια..
Δεν αγορασα ακομα τιποτα...
Απλα το ειδα στο Internet... και γι'αυτο ρωτησα.
Σας ευχαριστω πολυ παντως...