PDA

Επιστροφή στο Forum : Το ανεμιστηράκι γυρνάει αργά



Panoss
19-06-08, 16:55
Έχω ένα fan (ανεμιστήρα, ντε) διαμέτρου 12 cm. Από αυτούς που βάζουν σε κουτιά PC, Titan, www.titan-cd.com
Καταλάθος τον 'άνοιξα', έβγαλα δηλαδή τη φτερωτή, πάνω στη οποία είναι κολλημένος ο μόνιμος μαγνήτης.
Δεν έσπασε τίποτα, ούτε ξεκόλλησε τίποτα, τουλάχιστον έτσι φαίνεται.
Ξανάβαλα τη φτερωτή στη θέση της, όλα μοιάζουν σα να μη λείπει τίποτα, αλλά πλέον δεν γυρνάει όσο γρήγορα γυρνούσε.
Δεν νομίζω να είναι θέμα λίπανσης.
Για πέστε καμιά ιδέα.

dalai
19-06-08, 17:21
αυτα εχουν κατι σαν πλαστικες ροδελες μεσα (συνηθως διαφανη) στο ρολο ρουλεμαν.Πιθανον με το ανοιγα να σου εφυγαν 'η να μπηκαν σε λαθος σειρα.

Nemmesis
19-06-08, 18:08
σωστος για το οτι μπορει να λυπουν οι ροδελες αυτες αλλα δεν παιζουν ρολο ρουλεμαν... ποιο πολυ σαν αποστατες της ασφαλειας που εχει ο αξονας για να μην βγαινει με το κουζινετο...
τεσπα... αυτο που μου φανικε καπους παραξενω ειναι το "Καταλάθος τον 'άνοιξα', έβγαλα δηλαδή τη φτερωτή" χεχε αν κανεις τετοια καταλαθος δλδ εσκεμενα τι θα κανεις? :P

Panoss
19-06-08, 19:27
Φίλε Nemmesis, άνετα βγαίνει καταλάθος. Το μόνο που το συγκρατεί μέσα, είναι η μαγνητική έλξη.
Τίποτα μηχανικό, οπότε άμα σου πέσει (όπως εμένα), άνετα βγαίνει η φτερωτή.

tasosmos
19-06-08, 19:38
Δεν νομιζω να υπαρχει ανεμιστηρας που να συγκρατειται μονο λογω μαγνητικης ελξης, ολοι εχουν κατι προσθετο πχ με ασφαλεια, κολλητο κτλ

babisko
19-06-08, 19:56
Από την πλευρά που δεν είναι η φτερωτή υπάρχει σίγουρα μια εγκοπή στην άκρη του άξονα και στην οποία ασφαλίζει μια ασφάλεια, συνήθως πλαστική, ώστε να μην βγαίνει ο άξονας με την φτερωτή. Από ότι φαίνεται με το πέσιμο η ασφάλεια έφυγε και δεν το πρόσεξες.

Panoss
19-06-08, 20:30
Ναι, όντως, έχετε αδίκιο.
Έχει στην πίσω πλευρά, 4 O-ring λαστιχένια και μια ασφάλεια. Το φτιαξα, αλλά πάλι αργά πάει ρε γμτ.

babisko
19-06-08, 20:46
Αν γυρίσεις με το χέρι την φτερωτή (εννοείται χωρίς τάση) γυρίζει ελεύθερα ή είναι σφιχτή και σταματάει αμέσως; Αν ναι, τότε έχεις βρει το πρόβλημα. Πιθανόν με το πέσιμο να έχει στραβώσει ο άξονας και μαγκώνει, ή έχεις βάλει λάθος τις πλαστικές ροδέλες και είναι πολύ σφιχτά. Ανάλογα ενεργείς σε κάθε περίπτωση.
¶, και κάτι άλλο, εννοείται ότι η τάση τροφοδοσίας είναι η σωστή.
¶λλη περίπτωση, να υπάρχει ρυθμιστής στροφών και να είναι ρυθμισμένος σε χαμηλές στροφές, πράγμα απίθανο, θα το ήξερες.

Panoss
20-06-08, 09:28
O άξονας φαίνεται ίσιος και δεν μαγκώνει πουθενά, γυρνάει ελεύθερα.
Αυτό που υποψιάζομαι, είναι το εξής:
Έχει 4 πηνία. Μάλλον με την πτώση, κάποιο από τα καλωδιάκια (είναι και πολύ λεπτά τα γαμ&^*%μένα) πρέπει να έχει κοπεί, οπότε κάποιο από τα πηνία δεν τροφοδοτείται.
Οπότε θα πρέπει να του κάνω μια νανοεγχείριση με το ρομποτικό μου χέρι!!!