PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για το μηχανογραφικό των σχολών



JIMKAF
24-06-08, 16:59
Πήρα τώρα τα μόρια που έχω πιάσει και κοιτάζω τώρα για το μηχανογραφικό, τι άποψη έχετε για το τμήμα ηλεκτρονικής των ΤΕΙ Αθήνας και για την ΑΣΠΑΙΤΕ Τμήμα εκπαιδευτικών ηλεκτρονικής; Τι επαγγελματική αποκατάσταση υπάρχει τι δυνατότητες έχεις με αυτό το πτυχίο και τι μπορείς να κάνεις από μεταπτυχιακά σε πανεπιστήμια του εξωτερικού; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ! :wink:

NUKE
24-06-08, 17:14
Δεν ξερω να απαντησω στις ερωτησεις σου αλλα μηπως μπορεις να μου πεις που βλεπεις τα μορια στο νετ?

JIMKAF
24-06-08, 17:46
Τα μόρια τα πήρα από το σχολείο μου όπως και όλοι οι υποψήφιοι, στο νετ μου είπαν από το ΥΠΕΠΘ ότι δεν θα αναρτηθούν. Εαν είσαι φοιτητής κάτι θα ξέρεις για μεταπτυχιακά και επαγγελματική αποκατάσταση των ηλεκτρονικών.

aeonios
24-06-08, 18:16
Για τα ΤΕΙ Ηλεκτρονικής τα επαγγελματικά δικαιώματα καθορίζονται από το Π.Δ. 346

ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΑΡΙΘ. 346 (2)

Καθορισμός Επαγγελματικών δικαιωμάτων πτυχιούχων Τεχνολόγων Μηχανικών του τμήματος Ηλεκτρονικών της Σχολής Τεχνολογικών Εφαρμογών των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ
ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

Έχοντας υπόψη:
1. Τις διατάξεις του εδ. γ' της παρ. 2 του άρθρου·25 του Ν. 1404/ 1983 (ΦΕΚ 173/24.11.83 τ.Α).
2. Την από 8/2.9.87 γνωμοδότηση του Συμβουλίου Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Σ.Τ.Ε.).
3.Την αριθμ. 673/1988 και 59/1989 γνωμοδότηση του Συμβουλίου της Επικρατείας με πρόταση των Υπουργών Προεδρίας της Κυ βέρνησης, Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων και Βιομηχανίας, Ενέργειας και Τεχνολογίας, αποφασίζουμε:

Άρθρο 1.

Επαγγελματικά δικαιώματα.
1. Οι πτυχιούχοι του τμήματος Ηλεκτρονικών της Σχολής Τεχνολογικών Εφαρμογών των Τεχνολογικών Εκπ/κών Ιδρυμάτων με βάση τις εξειδικευμένες επιστημονικές και τεχνικές γνώσεις τους, ασχολούνται είτε αυτοδύναμα είτε σε συνεργασία με άλλους επιστήμονες με την μελέτη, έρευνα και εφαρμογή της τεχνολογίας πάνω σε σύγχρονους και ειδικούς τομείς της ηλεκτρονικής στον ιδιωτικό τομέα και στο δημόσιο τομέα.

2. Ειδικότερα απασχολούνται:

2.1. Σε βιοτεχνίες, βιομηχανίες και επιχειρήσεις που έχουν ως αντικείμενο την παραγωγή ηλεκτρονικών στοιχείων, διατάξεων, συσκευών και συστημάτων για την παραγωγή άλλων προϊόντων, ή την παροχή υπηρεσιών προς αυτές και προς τρίτους.
2.2. Έχουν δικαίωμα εκπόνησης μελέτης, επίβλεψης, κατασκευής συναρμολόγησης, συντήρησης εγκατάστασης, χειρισμών, ελέγχου λειτουργίας και μετατροπής ηλεκτρονικού στοιχείου, διατάξεως συσκευής και συστημάτων των τομέων: τηλεπικοινωνιών, οπτικοακουστικών, ρα* διοτηλεόρασης, προστασίας και πυρασφάλειας, οργάνων μέτρησης και ηλεκτρονικών ισχύος καθώς επίσης αυτόματου ελέγχου, Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Ιατρικών Οργάνων σε συνεργασία με τεχνικούς των αντίστοιχων ειδικοτήτων. Τα παραπάνω δικαιώματα ασκούνται είτε τα συστήματα, αυτά είναι αμιγή ηλεκτρονικά είτε μικτά με ηλεκτρολογική, μηχανολογικά ως προς το ηλεκτρονικό μέρος αυτών.
2.3. Ιδρύουν και διευθύνουν ηλεκτρονικά εργαστήρια.

3. Οι πτυχιούχοι του Τμήματος εξελίσσονται μέσα στη διοικητική και τεχνική ιεραρχία τη σχετική με τους τομείς της ειδικότητας τους.

4. Οι πτυχιούχοι του Τμήματος μπορούν να καλύπτουν τις θέσεις υπευθύνων στελεχών στις βιοτεχνίες, βιομηχανίες και γενικά τις Επι* χειρήσεις που προβλέπονται στη νομοθεσία που ισχύει κάθε φορά για την λειτουργία των επιχειρήσεων αυτών.

5. Οι πτυχιούχοι του Τμήματος ασκούν κάθε άλλη επαγγελματική δραστηριότητα που εμφανίζεται στο αντικείμενο της ειδικότητας τους με την εξέλιξη της τεχνολογίας, σύμφωνα με τις ρυθμίσεις της κάθε φορά ισχύουσας νομοθεσίας.

6. Οι πτυχιούχοι του Τμήματος απασχολούνται στην εκπαίδευση σύμφωνα με την ισχύουσα κάθε φορά νομοθεσία και στην έρευνα σε συνεργασία με άλλους επιστήμονες πάνω σε θέματα εξέλιξης της ηλεκτρο νικής επιστήμης και εφαρμογής των πορισμάτων της.

7. Οι πτυχιούχοι του Τμήματος έχουν δικαίωμα να διενεργούν μόνοι τους ή σαν μέλη επιτροπών εκτιμήσεις και πραγματογνωμοσύνες σε ζημιές που προκλήθηκαν από οποιαδήποτε αιτία σε ηλεκτρονικές διατά* ξεις, συσκευές, συστήματα και εγκαταστάσεις, αξιολόγηση προσφορώνκάθε φύσης ηλεκτρονικού εξοπλισμού και ελέγχους σε αντίστοιχες βιοτεχνίες και βιομηχανίες προκειμένου να τους χορηγηθεί άδεια λειτουργίας.

8. Οι πτυχιούχοι του τμήματος με την απόκτηση του πτυχίου τους ασκούν το επάγγελμα στα πλαίσια των πιο πάνω επαγγελματικών δικαιωμάτων.

9. Τα αναφερόμενα στις προηγούμενες παραγράφους δικαιώματα και δραστηριότητες νοούνται σύμφωνα και αντίστοιχα με την ορολογία που ακολουθεί.
9.1. Μελέτη: Είναι η εκπόνηση πλήρων και ολοκληρωμένων σχε* δίων υπολογισμών και εγγράφων οδηγιών, σύνθεσης και συναρμολόγη* σης ηλεκτρονικών συσκευών, διατάξεων και συστημάτων.
9.2. Κατασκευή: Είναι η υλοποίηση των κατασκευαστικών σχεδίων μιας μελέτης ηλεκτρονικού στοιχείου, διατάξεως υποσυστήματος, συσκευής ή συστήματος.
9.3. Συναρμολόγηση συσκευής: Είναι η τοποθέτηση των εξαρτημάτων και σύνδεση αυτών, ως και των υποσυστημάτων για την κατασκευαστική ολοκλήρωση μιας συσκευής σε ενιαίο λειτουργικό σύνολο, βάσει των σχεδίων, υπολογισμών και εγγράφων οδηγιών της μελέτης.
9.4. Εγκατάσταση ηλεκτρονικού συστήματος: Είναι η εκτέλεση του συνόλου των εργασιών που απαιτούνται για την τοποθέτηση και ομαλή λειτουργία του ηλεκτρονικού συστήματος, βάσει της σχετικής μελέτης.
9.5. Επίβλεψη εγκατάστασης: Είναι η υπεύθυνη παρακολούθηση των εκτελουμένων εργασιών για την ακριβή εκτέλεση του έργου, βάσει της μελέτης, που περιλαμβάνει:
α. Τεχνική επίβλεψη
β. Ποιοτικό έλεγχο
γ. Επιμέτρηση και παραλαβή.
9.6. Συντήρηση ηλεκτρονικής συσκευής: Είναι η εκτέλεση στο εργαστήριο ή στο χώρο της εγκατάστασης των απαιτουμένων επισκευαστικ ών εργασιών συντήρησης, λειτουργίας και ελέγχου σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή της συσκευής και τις σχετικές προδιαγραφές.
9.7. Συντήρηση εγκατάστασης ηλεκτρονικού συστήματος: Είναι επί βλεψη και εκτέλεση των απαιτουμένων εργασιών γενικής συντήρησης, επισκευής και περιοδικού ελέγχου καλής λειτουργίας σύμφωνα με τις έγγραφες οδηγίες του μελετητή ή του κατασκευαστή και τις σχετικές προδιαγραφές.
9.8. Επίβλεψη λειτουργίας εγκατάστασης: Είναι η υπεύθυνη παρακολούθηση των απαιτούμενων εργασιών και χειρισμών για τη λειτουργία της εγκατάστασης. 9.9. Χειρισμός: Είναι η θέση και διατήρηση σε λειτουργία και παύση λειτουργίας μιας συσκευής ή ενός συστήματος.
9.10. Μετατροπή: Είναι η τροποποίηση της συσκευής ή του συστή*ματος για να επιτευχθεί διαφοροποίηση της λειτουργίας και λοιπών χα*ρακτηριστικών. Η μετατροπή πρέπει να γίνεται πάντοτε βάσει γραπτών οδηγιών του κατασκευαστή ή του μελετητή και να βρίσκεται μέσα στα καθοριζόμενα όρια λειτουργίας.


Για το τμήμα της ΑΣΠΑΙΤΕ δές εδώ:

http://www.aspete.gr/genikes_plhrofories_hlektronikhs.aspx

JIMKAF
24-06-08, 18:26
Φίλε aeonios σε ευχαριστώ δεν ξέρω τι να κάνω, στο τμήμα Ηλεκτρονικής του ΤΕΙ Αθήνας είμαι μέσα σίγουρα, αλλά ο πατέρας μου που έχει τελειώσει την ίδια σχολή με έχει απογοητεύσει ότι δεν θα βρίσκω δουλειά μετά και εγώ του λέω ότι υπάρχουν και μεταπτυχιακά και κατακτήριες εξετάσεις που μπορούν να με βάλλον στο Πολυτεχνείο υπάρχει και το εξωτερικό που μπορούν να εκτιμηθούν οι γνώσεις μας καλύτερα. Εσύ φίλε μου τι λές, τι συμβουλή μπορείς να μου δώσεις εκτός από τις γενικόλογες του τύπου "κάνε αυτό που αγαπάς" κ.τ.λ. μιας και είσαι πιο κοντά στα πράγματα??? :wink:

Lykos1986
24-06-08, 19:43
εκτός από τις γενικόλογες του τύπου "κάνε αυτό που αγαπάς"
Κάνε αυτό που αγαπάς! Αν το θεωρείς γενικόλογο τότε έχεις αποτύχει από την αρχή! Αν κάνεις αυτό που σου αρέσει τότε θα βρεις την διέξοδο στην δουλειά που θέλεις! Μπορεί όχι με την πρώτη αλλά θα την βρεις!
Αν επιλέξεις το τμήμα (με το οποίο δεν έχεις καμία σχέση) με την προοπτική ότι όταν θα βγεις θα έχεις δουλειά... τότε η συμβουλή μου είναι να κοιτάξεις πάση θυσία να μπεις στο δημόσιο γιατί να ξέρεις ότι στον ιδιωτικό τομέα δεν θα έχεις μέλλον 100% (αφού είναι πολύ δύσκολος σε γενικές γραμμές, πόσο μάλλον αν αυτό που κάνεις δεν σου αρέσει και λίγο!). Θα σε φάνε για πλάκα, προτού καν κάνεις το πρώτο βήμα!




..αλλά ο πατέρας μου που έχει τελειώσει την ίδια σχολή με έχει απογοητεύσει ότι δεν θα βρίσκω δουλειά μετά...
Πότε τελείωσε την σχολή ο πατέρας σου, κατά πόσο την αγαπούσε, τελικός τι έμαθε από αυτήν και αν αυτά που έμαθε μπόρεσε να τα εφαρμόσει ή απλά τελείωνε μαθήματα χωρίς να έχει ιδέα για αυτά (κάτι που συμβαίνει κατά 95% στην Ελλάδα) με αποτέλεσμα να βλέπεις ηλεκτρονικούς στην ορκωμοσία χωρίς να ξέρουν αν η αντίσταση έχει πολικότητα. Το να σου πει κάποιος (ακόμα και ο πατέρας σου) οτι μια σχολή είναι δύσκολη ή δεν έχει μέλλον ή δεν αξίζει ή οτιδήποτε άλλο θες έχει πάντα μέσα του (σε μεγάλο ποσοστό κιόλας) την υποκημενικότητα! Δες για παράδειγμα το τι είπα παραπάνω. Αν για παράδειγμα ο πατέρας σου τελείωσε την ίδια σχολή αλλά δεν του άρεσε (πες το δεν την αγαπούσε) τότε αν δεν βολεύτηκε στο δημόσιο (που και εκεί αγγαρεία θα έκανε) τότε δεν είχε καμία ελπίδα σε οποιοδήποτε άλλο τομέα!




...υπάρχουν και μεταπτυχιακά
Για τα μεταπτυχιακά θα συμφωνήσω! Μπορούν να σου δώσουν άλλο αέρα και να σε ειδικεύσουν σε κάτι που εσύ ενδιαφέρεσαι. Αλλά τα μεταπτυχιακά δεν είναι ουτοπία! Είναι τεράστια συζήτηση... ειδικά αν θες να κάνεις ένα μεταπτυχιακό έξω και μετά να το χρησιμοποιήσεις στην Ελλάδα! Πάνω από όλα όμως θα πρέπει να έχεις ενδιαφέρον από την βάση, δηλαδή από την αρχική σχολή σου. Μην περιμένεις να βρεις το ενδιαφέρον στο μέλλον. Ακόμα και να το βρεις θα είναι εφήμερο!




και κατακτήριες εξετάσεις που μπορούν να με βάλλον στο Πολυτεχνείο
Εδώ είμαι κάθετα αντίθετος! Αν περιμένεις να τελειώσεις την μια σχολή και μετά να δώσεις κατατακτήριες για να μπεις στο πολυτεχνείο... άστα να πάνε! Θα σπουδάζεις μαι ζωή! Κράτησε κάτι: Έχεις δύναμη να διαβάζεις και να ξενυχτάς πάνω στα βιβλία το πολύ για 5 χρόνια! Αν αγαπάς κάτι τότε βάλε 2 ακόμα! Αν όμως πας κάπου με την προοπτική να μπεις μετά στο πολυτεχνείο τότε και πάλι έχεις χάσει την μπάλα. Πρώτων γιατί δεν σου αρέσει η αρχική σχολή (αφού έχεις βλέψεις για πολυτεχνείο) και δεύτερον γιατί ξεπερνάς κατα πολύ τον χρόνο που ανέφερα παραπάνω.
-Αν θες πολυτεχνείο, δώσε πάλι εξετάσεις πανελλαδικές για να μπεις σε αυτό χωρίς ενδιάμεσες στάσεις.
-Ποιος σου είπε πως από το πολυτεχνείο έχεις δουλειά;




...υπάρχει και το εξωτερικό που μπορούν να εκτιμηθούν οι γνώσεις μας καλύτερα
Αν πιστεύεις σε αυτό: "εκτός από τις γενικόλογες του τύπου κάνε αυτό που αγαπάς" τότε στο εξωτερικό ή θα πάρεις ένα χαρτί που απλά θα είναι ένα όμορφο διακοσμητικό για τον τύχο ή απλά θα γυρίσεις πίσω προτού καν το καταλάβεις!



Γενικές συμβουλές:
1. Ζεις στην Ελλάδα. Αν δεν σου αρέσει κάτι τότε ξέχνα τις σπουδές και φρόντισε να ενεργοποιήσεις οποιοδήποτε μέσο έχεις για να μπεις στο δημόσιο. Εναλλακτική λύση άνοιξε κάτι που τραβάει κόσμο, πχ καφετέρια. Ο Έλληνας ακόμα και να μην έχει ψωμί να φάει θα ζητιανεύει για να πιει τον καφέ του και να νιώθει ότι όλα πάνε καλά!
2. Αν σου αρέσει μια σχολή τότε μπες σε αυτήν, χωρίς ενδιάμεσες στάσεις, και μην ακούς ιδέες από τους γύρο σου, πόσο μάλλον από τα φρούτα-ειδικούς-παντογνώστες-μαϊντανούς της TV. Το να γίνεις δικηγόρος ή γιατρός δεν σημαίνει πως θα έχεις και χρήμα και ένα τέλειο μέλλον! Το μόνο που θα σου προσφέρει είναι χαρά στην μάνα σου που θα μπορεί να λέει ότι το παιδί μου πέρασε στην νομική, κουτσομπολεύοντας τον τιποτένιο "Γιωργάκη" της "Μερούλας" που πήγε να γίνει υδραυλικός και μελλοντικά όμως θα βγάζει τα "κέρατα" του με την έλλειψη που υπάρχει!
3. Κάνε αυτό που αγαπάς. Οτιδήποτε άλλο θα σε κουράσει και θα το κάνεις από αγγαρία με αποτέλεσμα αυτήν η χώρα να μην πηγαίνει ποτέ μπροστά!
4. Αν εξαιρέσεις τους πολιτικούς, η τέχνη πλέον παγκοσμίως έχει πολύ καλές απολαβές... Τουλάχιστον δεν θα πεινάσεις ποτέ σου! Μπορεί να έχεις λερωμένα τα χέρι σου με γράσο, αλλά το προτιμώ από το να γίνω τεμπέλης και να ζητάω με απεργία χρήματα σε βάρος των άλλων λέγοντας ότι κουράζονται κιόλας! Θυμήσου το αυτό, εκτός και αν το όνειρο σου είναι να κάθεσαι και να παίρνεις χρήματα. Αν ισχύει το δεύτερο τότε δες την συμβουλή 1.
Αυτά!!!


PS:
Τώρα που διάβασες όλα τα παραπάνω μπορεί να λες "τι βλακείες λέει αυτός ο τύπος" αλλά σε μερικά χρόνια θα με θυμηθείς!

vasilis1
25-06-08, 01:12
Πήρα τώρα τα μόρια που έχω πιάσει και κοιτάζω τώρα για το μηχανογραφικό, τι άποψη έχετε για το τμήμα ηλεκτρονικής των ΤΕΙ Αθήνας και για την ΑΣΠΑΙΤΕ Τμήμα εκπαιδευτικών ηλεκτρονικής; Τι επαγγελματική αποκατάσταση υπάρχει τι δυνατότητες έχεις με αυτό το πτυχίο και τι μπορείς να κάνεις από μεταπτυχιακά σε πανεπιστήμια του εξωτερικού; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ! :wink:
Exω τελειώσει την πρώην ΑΣΕΤΕΜ/ΣΕΛΕΤΕ νυν ΑΣΠΑΙΤΕ και σου προτείνω ανεπιφύλακτα να πας σαυτή αφου αγαπάς τα ηλεκτρονικά.
Και πίστεψε με το παιδαγωγικό κομμάτι σου δίνει πολλές επιπλέον διεξόδους.
Μπες στο www.aspete.gr για περισσότερα

aeonios
25-06-08, 08:15
Συμφωνώ 1000000% με τους φίλους παραπάνω!

Κάθε σχολή έχει να σου δώσει τα βασικά εφόδια στο τι θα κάνεις στο μέλλον σου. Από εκεί και πέρα είναι θέμα δικό σου πόσο μακρυά θα πας και σε τι θα γίνεις καλός. Η ΑΣΠΑΙΤΕ σου δίνει το επιπλέον προσόν του διορισμού στο δημόσιο σαν εκπαιδευτικός πράγμα που στις δύσκολες μέρες που περνάμε είναι για πολύ κόσμο διέξοδος. Επίσης να σου πω και εγώ με τη σειρά μου πως όταν τελειώσεις πολυτεχνείο με το καλό κανείς δεν σε παίρνει από το χεράκι να σε κάνει ούτε διευθυντή ούτε να σου βρει δουλειά ως Μηχανικός με πολλές χιλιάδες ευρώ, τζιπάρες και γυναικωνίτη στο σπίτι με μοντέλα που θα σε περιμένουν για να σου κάνουν κόλπα. Και πάλι είναι θέμα δικό σου καθαρά.

Επίσης μπορώ να σου πω πως στο τμήμα Ηλεκτρονικής της Αθήνας τρέχει ήδη ένα μεταπτυχιακό σε συνεργασία με το πανεπ. του Brunel, και μπορείς να δεις περισσότερα εδώ: http://msc.ee.teiath.gr/ αν σε ενδιαφέρει να κάνεις κάτι παραπάνω ως απόφοιτος του τμήματος . Υπάρχει ήδη πρόβλεψη να γίνονται οι απόφοιτοι του τμήματος δεκτοί και σε μεταπτυχιακά άλλων ΑΕΙ με εξετάσεις σε ύλη που κάνουν οι προπτυχιακοί τους.

Μέχρι να τελειώσεις όμως θα υπάρχουν και άλλα πιστεύω!

Τρελός Επιστήμονας
25-06-08, 08:48
Ας γράψω και εγώ μια γνώμη... Λοιπόν, αν κάποιος θέλει να κάνει ένα επάγγελμα για να ζήσει και δεν έχει άλλα ενδιαφέροντα στη ζωή του εκτός από τα καθαρά οικονομικά, καταναλωτικά, μικροαστικά κλπ, τότε μάλλον δεν έχει θέση σε αυτό που λέμε "επιστημονική κοινότητα". Μπορεί να κάνει οποιαδήποτε δουλειά του φαίνεται επικερδής και να ζήσει όπως νομίζει αρκεί να τηρεί τη δεοντολογία του επαγγελματικού του χώρου και τους νόμους του κράτους. Όπως έγραψαν και οι προλαλήσαντες, οι τέχνες σήμερα είναι ιδιαίτερα κερδοφόρες, ιδίως οι οικοδομικές. Η οικοδομή σήμερα έχει ανάγκη από καλούς τεχνίτες (αλουμινάδες, σιδεράδες, υδραυλικούς, χτίστες, χρώστες κλπ) οι οποίοι θα κάνουν με αξιοπρέπεια την εργασία τους και δεν θα χρεώνουν αυθαίρετα υψηλά μεροκάματα με τη λογική ότι, αφού δεν έχουν πάντα δουλειά, θα "βγάλουν τα σπασμένα" της χρονιάς με ένα μεροκάματο. Επίσης υπάρχουν τα συνεργεία αυτοκινήτων, καλοριφέρ, κλιματιστικών και άλλα πολλά. Χρήματα βγάζουν και, μάλιστα, αρκετά. Όσο για τις σπουδές, ας μην παίξουμε το παιχνίδι των πολιτικών με τις σχολές που θέλουν να ανακατενείμουν τα εισοδήματα στις επαρχιακές πόλεις μετακινώντας τους φοιτητές σε απομακρυσμένα Πανεπιστήμια και ΤΕΙ. Αρκετά είπα όμως... Τώρα για τις επιστήμες: Οι επιστήμες είναι στάση ζωής και υπαρξιακό θέμα για αυτούς που ασχολούνται σοβαρά μαζί τους. Ο επιστήμονας δεν παίρνει αξία από τον επιστημονικό του χώροα αλλά δίνει αξία με την έρευνα και τη δουλειά του Συνεπώς δεν έχει νόημα να μιλάμε για κοινωνική καταξίωση και status και άλλα ηχηρά παρόμοια. Αν κάποιος έχει σφοδρή επιθυμία να ασχοληθεί με τον τομέα που αγαπά, δεν τον κρατά τίποτε ούτε έχει ενδοιασμούς για το αντικείμενο των σπουδών του. Η απόφαση που θα πάρει είναι περισσότερο αποτέλασμα της πνευματικής του ωρίμανσης και λιγότερο των οικονομικών συνθηκών της κοινωνίας του. Γι' αυτό σκέψου και πράξε αναλόγως και να είσαι ο εαυτός σου (αυτονομία που λέει και η Ψυχολογία). Αυτά είπε ο Τρελός Επιστήμονας, όπως έλεγαν και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι οι Ινδιάνοι...

manos_3
25-06-08, 10:31
Παιδιά είναι και τύχη το θέμα.Να σας πω εγώ.Στη σχολή που μπήκα ήταν στην 13η θέση στο μιχανογραφικό..Όμως το θέμα είναι, η σχολή που θα μπείς να σε ενδιαφέρει και όχι μόνο να λέμε "αχ να περάσω τα μαθήματα" να πάρω το κ...χαρτο!!!Κάποτε κι'αυτό θα το πάρουμε όμως, πρέπει να προσέξουμε γιατί την άλλη μέρα(όπως κάνουν όλοι) θα χτυπάμε το κεφάλι μας στον τοίχο και θα λέμε τι μ@....ς που ήμουνα και δεν διάβαζα.Γι'αυτό ας κάνουμε τώρα το καλύτερο δυνατόν(όχι επειδή το επιζητάει η οποιαδήποτε δουλειά που θα κάνουμε στο μέλον) αλλά πιο πολύ για τον εαυτό μας...

chip
25-06-08, 11:16
Κάνε αυτό που αγαπάς.... αλλιώς δεν θα είσαι ποτέ καλός στη δουλειά σου (εκτός και σου ταιριάζουν όλα και δεν έχεις κάποια μεγάλη αγάπη πράγμα που δεν συμβαίνει συχνά) και συνεπώς δεν θα βγάλεις και καλά λεφτά.
Από δύο τμήματα με ίδιο αντικείμενο βάλε πρώτο το ΑΣΠΕΤΕ (απ όσο γνωρίζω (επιβεβαίωσέ το) έχουν όλα τα διακαιώματα των άλλων + μπορούν να διδάξουν σε σχολεία)
Το τμήμα ηλεκτρονικής είναι ένα από τα καλύτερα τμήματα που υπάρχουν με επαγγελματικά διακαιώματα περίπου ίδια με τα αντίστοιχα της Πολυτεχνικής Σχολής για το αντικείμενο των Ηλεκτρονικών
Ο πατέρας σου για να συμβουλεύει να μην πας για ηλεκτρονικός με η σκέψη οτι δεν έχει δουλειά υποθέτω οτι έχει κατώτερο πτυχίο από αυτό των ΤΕΙ, δεν ασχολείται με ηλεκτρονικά και δεν γνωρίζει τις δουλιές που μπορείς να κάνεις με αυτό το πτυχία και δεν αγαπά πραγματικά αυτό τον κλάδο.
Σίγουρα πάντος για να κάνεις κάτι με αυτό το πτυχία πρέπει να το αγαπάς το αντικείμενο.. Τα ηλεκτρονικά δεν είναι μάθαμε πέντε πράγματα και κοροιδεύουμε τον κόσμο και βγάζουμε χρήματα χωρίς να ξέρουμε τι κάνουμε... πρέπει πραγματικά να ξέρεις τι κάνεις... αφού με αυτά πρέπει να δίνεις λύσεις...΄
Λίγες πιθανές δουλιές.... ( ο αεόνιος τα είπε όλα αλλά παρακάτω λέω αυτά που σίγουρα ξέρω άτομα που δουλεύουν)
Τομές Εκπαίδευσης, Τηλεπικοινωνίες (Σταθερή και κινητή τηλεφωνεία), Πολιτική Αεροπορία, Δημόσιο, Τεχνικός σε Εταιρίες εμπορίας Υ/Η (είναι απαραίτητος για όσους θέλουν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους και να μπορούν να χτυπούν διαγωνισμούς), Τοποθέτηση συντήρηση συστημάτων ασφαλείας*, βιομηχανίες/βιοτεχνίες ηλεκτρονικών, Τεχνικό τμήμα βιομηχανιών (με αντικείμενο όχι τα ηλεκτρονικά), τεχνικός για επισκευή μηχανημάτων, Τεχνικός σε νοσοκομεία *(ή επιχειρήσεις) για ιατρικά μηχανήματα κλπ κλπ
Μεταπτυχιακά κάνεις πολύ εύκολα στο εξωτερικό (προτιμησέ το) αλλά κάνεις και στην ελλάδα.
Όσο για το πολυτεχνείο που λες... δεν είναι το παν. Προσωπικά έχω δίπλωμα πολυτεχνείου αλλά δεν το εξασκώ... και κάνω οτιδήποτε άλλο ακριβώς γιατί άκουσα τους γονείς και φίλους, καθηγετές... και άφησα το ΤΕΙ ηλεκτρονικής για να πάω στο πολυτεχνείο (σε επάγγελμα που βρίσκεις εύκολα δουλειά αλλά δεν μ αρέσει) τη στιγμή που το μόνο που με ενδιαφέρει 24 ώρες το 24 ωρο (κυριολεκτικά και στον ύπνο μου) είναι τα ηλεκτρονικά.

όπως και να έχει Συγχαρητήρια... καλή συνέχεια και ελπίζω να κάνεις την καλύτερη επιλογή (για σένα)

johny16
25-06-08, 12:24
Καλημερα παιδια λοιπον συμφωνω και εγω σ ολα αυτα που ειπατε και θα συμφωνησω και με τον Μανωλη οτι το ολο πραμα θελει λιγη τυχη για παραδειγμα και εγω ειχα βαλει τη σχολη 12 θεση (την ειχα βαλει εκει λογω αποστασης) αλλα ηταν η σχολη που ηθελα απο την αρχη.Τωρα οσον αφορα την φραση "Κανε αυτο που αγαπας" θα συμφωνησω απολυτα και ειδικα για την ηλεκτρονικη.Παντως στο πολυτεχνιο και να πας ετσι οπως λες μεσω καποιας αλλης σχολης θα εχεις χασει 9-10 χρονια απο την ζωη σου μονο για να διαβασεις και ποτε σκοπευεις να βγεις στην αγορα στα 30 και βαλε?Αν δεν θελεις να ασχοληθεις με την ηλεκτρονικη και πας μονο για το χαρτι η επειδη να νομιζεις οτι θα βγαλεις φραγκα κανεις λαθος εγω με τον Μανωλη (manos3)βλεπουμε καθημερινα ατομα που λενε οτι ηρθανε στην σχολη για το κ***χαρτρο μονο αλλοι ηρθανε για παρκαρισμα και αλλοι για να κανουν κατι στην ζωη τους πχ ενας ελεγε οτι δεν περναει τα μαθηματα επειδη δεν τον συμπαθουν οι καθηγητες και κατι τετοια περιεργα δλδ ελεος!!!! Παντως φιλε αμα θελεις να κανεις κατι που σιγουρα θα βγαλεις πολλα λεφτα και καλα πηγαινε μηχανολογια.

Mr.Linatsa69
25-06-08, 14:46
Εγώ τελειώσα φέτος την ΑΣΠΑΙΤΕ και τώρα είμαι στο 5ο έτος (ηλεκτρονικών)! Γενικά εγώ θεωρώ ότι το επίπεδο είναι χαμηλό και θα μάθεις πολλά αν εσύ το σκαλίσεις το θέμα!!! Αλλιώς δε θα μάθεις τίποτα!!! Αυτά ίσως ισχύουν σε όλες τις σχολές!!! Πάντως κανείς δε θα σε πάρει από το χεράκι να σου μάθει 10 πράγματα παραπάνω!!! Θεωρώ ότι δουλειά θα βρεις!!! Σαν εκπαιδευτικός λίγο πιο δύσκολο λόγω ΑΣΕΠ!!!

JIMKAF
25-06-08, 18:06
Παιδιά σας ευχαριστώ μέσα από την ψυχή μου για τις συμβουλές σε έναν 17χρν που τώρα αρχίζει τη ζωή του ουσιαστικά... Τα ηλεκτρονικά τα αγαπώ και πάντα ήθελα να ασχοληθώ σοβαρά με αυτά θα παλέψω και σίγουρα θα τα καταφέρω. Όσο για τον πατέρα μου: είναι αυτή την στιγμή 57 ετών και είχε τελειώσει την σχολή της Πάλμερ και την μέση της ΣΕΛΕΤΕ τα χαρτιά του πατέρα μου βρίσκονται στο ΤΕΙ Αθήνας στο τμήμα Ηλεκτρονικής μιας και τότε δεν υπήρχαν δημόσιες σχολές ηλεκτρονικών. Αυτή την στιγμή είναι στο δημόσιο δε μία τεχνική υπηρεσία και στην πραγματικότητα δεν ασκεί το επάγγελμα του ηλεκτρονικού μηχανικού μιας και προτιμούν να δίνουν την επισκευή των μηχανημάτων στα σέρβις των εταιριών αυτό που κάνει είναι να βρίσκεται σε επιτροπές προμηθειών και να προτείνει μηχανήματα με βάση την εμπειρία του και τις γνώσεις του. Οι εποχές ήταν διαφορετικές και πιο δύσκολες. Σήμερα μάλλον τα πράγματα είναι καλύτερα. Εγώ και με τη βοήθεια των προτροπών σας θα κάνω αυτό που αγαπώ πραγματικά και θα πετύχω, σήμερα υπάρχουν διέξοδοι. Δυστυχώς είμαι απο τα παιδιά που δεν έχω ευκολία στην αποστήθιση τι να κάνουμε δεν πειράζει κανείς δεν χάνεται αρκεί να αγαπά όπως είπατε και εσείς αυτό που κάνει και τα χρήματα δεν είναι το πάν και από ιδεολογικούς λόγου ποτέ μου δεν τα έβαλα πρώτη μου προτεραιότητα εγώ επιστήμονας θέλω να γίνω και καλός ηλεκτρονικός μηχανικός.
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και πάλι για το ενδιαφέρον και την έμπρακτη ανταπόκριση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :!: :!: :!: :!: :wink: :wink: :wink: :D :D :D

johny16
25-06-08, 21:14
Μπραβο φιλε εχεις προοπτικες!

JIMKAF
25-06-08, 22:41
Φίλε Jhonny16 σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!! Προσπαθώ να ξέρεις και τίποτα γενικότερα μέχρι τώρα δεν μου έχει έρθει βολικά αλλά δεν απογοητεύομαι και συνεχίζω, Keep walking που λένε και στην μητρική μας... :wink: Πιστεύω πως η θέληση για να κάνεις αυτό που αγαπάς εντέλει είναι το δυνατότερο χαρτί του καθενός... :wink:

JIMKAF
26-06-08, 14:59
Παιδιά να ρωτήσω και κάτι ακόμα, κοιτάω όπως σας έχω πει για το μηχανογραφικό μου και έχω κατεβάσει όλα τα προγράμματα σπουδών από όλα τα ΤΕΙ Ηλεκτρονικής και παρατηρώ ότι υπάρχουν κάποιες μικροδιαφορές από τα λίγα που ξέρω καλύτερο μου φάνηκε το Αθήνας μετά του Πειραία και της Λαμίας εσείς τι λέτε υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές ή όχι; :?: :?

Lykos1986
26-06-08, 15:37
Και δεν σου άρεσε το Τμήμα Θεσσαλονίκης;;;!!!;;; Αυτό το ακούω πρώτη φορά!


Πληροφοριακά και μόνο, αν θες να μάθεις έστω και κάτι τότε μην πλησιάσεις το τμήμα Λαμίας! Ούτε καν από έξω...

Δες ή για το Αθήνας ή για το Θεσσαλονίκης, με όχι απαραίτητα την ίδια σειρά! Και τα δύο στον τομέα τους είναι κορυφαία (για τα Ελληνικά δεδομένα τουλάχιστον) αλλά και αρκετά δύσκολα!

antonis_x
26-06-08, 16:35
Αν και εχω περασει κι εγω απο αυτη τη διαδισκασια(συμπληρωση μηχανογραφικου) και ειμαι φοιτητης, δε θα σου προτεινω καποια συγκεκριμενη σχολη. Θα σου πω μονο οτι αν θες να γινεις ηλεκτρονικος, και μαλιστα καλος ηλεκτρονικος δεν πρεπει να αρκεστεις στις ελαχιστες- εξειδικευμενες γνωσεις που σου προσφερουν οι σχολες, πρεπει να 'ψαχνεσαι' συνεχεια, και οταν λεω να ψαχνεσαι συνεχεια εννοω και να ακολουθεις την τεχνολογια και να διαβαζεις και να εξασκησαι(στην πραξη), και για να τα κανεις αυτα πρεπει να αγαπας αυτο που κανεις και να σε 'γεμιζει'.
Το χαρτι που θα παρεις απο μια σχολη ηλεκτρονικης δεν πιστοποιει οτι εισαι και καλος ηλεκτρονικος(πολλες φορες μαλιστα ουτε καν ηλεκτρονικος).

Παντως αυτο που ειπε ο lykos1986 για το Λαμιας το χω ακουσει κι εγω,χωρις ομως να εχω προσωπικη αποψη.

JIMKAF
26-06-08, 18:14
Παιδιά είπα από τα λίγα που ξέρω εως τα ελάχιστα για τις σχολές εγώ από τα μαθήματα είδα και είπα δεν ξέρω και γι' αυτό προσπαθώ να μάθω. Σας ευχαριστώ πολύ. Στο τμήμα της Θεσσαλονίκης είμαι μέσα σίγουρα έχω 700 μόρια παραπάνω από την περσινή βάση είπαν ότι θα κατέβουν και οι βάσεις άρα όλα καλά... Χαίρομαι που λέτε ότι είναι και της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης κορυφαία στον τομέα τους που θα πεί ότι και το περιβάλλον θα βοηθήσει... Ευχαριστώ και πάλι!!!! Οι συμβουλές σας ως μεγαλύτεροι είναι πολύ σημαντικές για μένα τώρα! Δεν ξέρω αν κάποιος σπουδάζει στο Θεσσαλονίκης πολύ πιθανόν να είμαστε από Σεπτέμβρη συμφοιτητές ας μου πεί τις εντυπώσεις του από την σχολή. :wink:

chip
26-06-08, 20:08
Απο αυτά που έχω ακούσει το Θεσσαλονίκης πρέπει να είναι λίγο καλύτερο στο καθαρά ηλεκτρονικό μέρος (πιθανόν της Αθήνας να είναι καλύτερο σε Τηλεπικοινωνίες, Δίκτυα κλπ). Επίσης μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση οτι στη Θεσσαλονίκη οι φοιτητές είναι πιο δραστήριοι στα ηλεκτρονικά (περισσότερη συνεργασία και προτοβουλία για κατασκευές). Ακόμα, η Θεσσαλονίκη πρέπει να θεωρηθεί το κέντρο του εμπορίου των ηλεκτρονικών (πολύ περισσότερες επιλογές σε καταστήματα). Προσωπικά να έδινα τώρα θα έβαζα πρώτα τη Θεσσαλονίκη (αν και σαν πόλη προτιμώ την Αθήνα). Συνεπώς αν περάσεις στη Σαλονικα μην τα βάψεις μάβρα μάλλον για καλό θα είναι.
Όπως και να έχει, συγχαρητήρια μέχρι τώρα και καλή συνέχεια!

JIMKAF
26-06-08, 20:40
Φίλε chip μόνο μαύρα δεν τα έχω βάψει, εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μπώ σε μια καλή σχολή έτσι ώστε να γίνω καλός ηλεκτρονικός και να κάνω αυτό που αγαπώ δλδ αυτό που επιδιώκουμε όλοι εδώ μέσα... Σαλόνικα σούρχομαι Μπαοκάρα και τα μυαλά στα κάγκελα (πλάκα κάνω δεν έχω καμία σχέση...) :wink: :wink: :wink:

Lykos1986
26-06-08, 20:50
Αν είσαι Θεσσαλονίκη θα τα πούμε και απο κοντά! Όποια βοήθεια θέλεις για την σχολή (σημειώσεις, εγγραφές, κυκλώματα και βοήθεια γενικά) εδώ είμαστε! Άντε θα σε έχουμε και στην συνάντηση του Οκτωβρίου!

Η σχολή γενικός έχει ένα επίπεδο δυσκολίας, αλλά μαθαίνεις! Φυσικά αν και εσύ το θέλεις. Θα πρέπει να λιώσεις λίγο (ως πολύ) πάνω στα κυκλώματα. Αν δεν το θελήσεις... το πολυ πολύ να μάθεις την "πολικότητα" της αντίστασης. Γενικός όμως οι παλιοί και πιο απαιτητικοί καθηγητές αρχίζουν να φεύγουν οπότε τα πράγματα γίνονται όλο και πιο εύκολα. Πάνε οι παλιές "καλές" εποχές που για να πάρεις ένα 5 σε εργαστήρια έφτυνες αίμα! Καλά δεν μιλάω για τις ιστορίες που μου έλεγαν επί Ευκλείδη εποχή. Αυτοί που βγήκαν τότε πραγματικά είναι άξιοι!!! Τα πράγματα ήταν πολύ πολύ δύσκολα. Όπως καταλαβαίνεις κάθε χρόνο και πιο ελαστικοί γίνονται... ελπίζω να μην καταλήξει σαν το Λαμίας (έχει γενικά ένα επίπεδο και αυτό είναι καλό)! Αυτό φυσικά φαίνεται και στην βαθμολογία εισαγωγής... κάθε χρόνο και πιο κάτω. Να δούμε πότε θα σταματήσει!

Αν τελικός περάσεις σε αυτήν ενημέρωσε με! Εκτός και αν περάσεις κανένα δεύτερο εξάμηνο οπότε και δεν θα με βρεις εκεί, είμαι στα τελειώματα... :?

JIMKAF
26-06-08, 21:35
Φίλε Lykos1986 στο τμήμα ηλεκτρονικής ΤΕΙ Θεσσαλονίκης είμαι μέσα με τα τσαρούχια που λένε έχω 700 μόρια παραπάνω από την περσινή βάση επομένως είναι πολύ πιθανό να είμαι εκεί τον Σεπτέμβρη για εγγραφή ,σπίτι κτλ Ελπίζω να είναι δύσκολη η σχολή να έχει επίπεδο υψηλό και καθηγητών και φοιτητών ώστε να λιώσω και εγώ επιτέλους πάνω από κάτι που αγαπώ... Λαμία δεν γίνεται με τίποτα η Θεσσαλονίκη είναι η συμπρωτεύουσα και δεν την αφήνουν έτσι. Μπήκα στο site της σχολής και είδα το πρόγραμμα σπουδών και τα βιογραφικά των καθηγητών είναι κορυφή όλοι, ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε ο Κιοσκερίδης Ιορδάνης ο οποίος είναι καθηγητής αυτή τη στιγμή στη σχολή και ξεκίνησε από αυτή και μετά πήγε με κατακτήριες πολυτεχνείο μετα έκανε phD κτλ και συνέχισε και αυτή η πορεία μου έδωσε και εμένα κουράγιο... Εσύ φίλε μου είσαι φοιτητής σε αυτή τη σχολή; Σε ευχαριστώ για την βοήθεια είναι πολύτιμη!!!! να ξέρεις και αν τελικά είμαι εκεί από Σεπτέμβρη θα τα πούμε και από κοντά σίγουρα :?: :wink: :wink: :wink: :wink:

ALAMAN
27-06-08, 13:41
Παιδιά όσον αφορά το θέμα διδασκαλίας ένας απόφοιτος του ΤΕΙ ηλεκτρονικής τί μπορεί να κάνει?

JIMKAF
27-06-08, 13:45
Τι εννοείς ,να γίνει εκπαιδευτικός; Αν εννοείς αυτό θα πρέπει να κάνει κάποιο χρονικό διάστημα από ότι ξέρω στην AΣΠAITE ώστε να κάνει κάποια μαθήματα παιδαγωγικής για να μπορεί να διδάξει...

ALAMAN
27-06-08, 13:52
Ποιές είναι οι πιθανότητες να μπείς στην ΑΣΠΑΙΤΕ μετά απο ΤΕΙ?
Έχω ακούσει οτι στην ΑΣΠΑΙΤΕ μπένεις με μόρια και όχι με εξετάσεις. :?
Πόσα εξάμηνα κάνεις στην ΑΣΠΑΙΤΕ μετά?

JIMKAF
27-06-08, 14:01
Έχεις 100% πιθανότητα όποιος θέλει πηγαίνει είναι ας το πούμε κάτι σαν μεταπτυχιακό που σου δίνει τη δυνατότητα να διδάξεις σε μέσες τεχνικές σχολές, Νομίζω πως συνολικά είναι 2 χρόνια: 1 χρόνο εκπαίδευση και αλλον ένα πρακτική σε ΤΕΕ όπου θα βαθμολογείσαι από παρατηρητές καθηγητές που θα βρίσκονται μέσα στη σχολική αίθουσα. Αν θές περισσότερες πληροφορίες πάρε τηλέφωνο στο 2102896700 Εγώ μπορεί να κάνω και λάθος. :wink: :wink:

ALAMAN
27-06-08, 14:08
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες :ok:
Θα το ψάξω κι άλλο πάντως...

JIMKAF
27-06-08, 14:11
Πάντως να ξέρεις όλοι οι καθηγητές στα σχολεία είναι υποχρεωτικό να έχουν γνώσεις παιδαγωγικής.

aeonios
27-06-08, 14:18
Πληροφορίες εδώ παιδιά!
Είναι ένας χρόνος από ότι λέει για όλους.
http://www.aspete.gr/genikes_plhrofories_paidkatart.aspx
Αν προέρχεσαι απο σχολή που δεν θεωρείται 'παιδαγωγική' για να διοριστείς καθηγητής είναι προαπαιτούμενος αυτός ο χρόνος εκεί.
Βέβαια αυτό με τις σχολές που θεωρούνται παραδοσιακά παιδαγωγικές είναι λίγο υποκρισία αν συγκρίνεις το πόσα παιδαγωγικά μαθήματα κάνουν ιδίως οι παλιοί απόφοιτοι τους σε σχέση με αυτά των αποφοίτων της ΑΣΠΑΙΤΕ αλλά τέλος πάντων.

Revus
28-06-08, 10:06
Φίλε JIMKAF, επειδή βλέπω ότι στο πίσω μέρος του μυαλού σου εξακολουθεί να υπάρχει η προοπτική να δώσεις κατατακτήριες για Πολυτεχνείο μετά το ΤΕΙ, έχω να σου πω τα εξής:
Επειδή είμαι φοιτητής στη σχολή που λες στο Πολυτεχνείο, αυτό που έχω δει από παιδιά που έχουν έρθει με κατατακτήριες από ΤΕΙ Ηλεκτρονικής είναι ότι τελειώνουν τη σχολή και ΞΕΡΟΥΝ ό,τι αφορά τα ηλεκτρονικά, ενώ εμείς ίσα που έχουμε πάρει μυρωδιά. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι στο ΤΕΙ μαθαίνεις ουσιαστικά (με την προϋπόθεση ότι θα ασχοληθείς) και αν είσαι καλός και ψάχνεσαι δεν θα έχεις πρόβλημα να βρεις δουλειά. Στον τομέα της Ηλεκτρονικής, οι απόφοιτοι ΤΕΙ πιάνουν δουλειά και ξεκινάνε αμέσως γιατί ξέρουν τι να κάνουν, ενώ οι απόφοιτοι Πολυτεχνείου, στις περισσότερες περιπτώσεις πρέπει να μάθουν αρκετά πράγματα πάνω στη δουλειά τους. Άσε που ο τομέας Ηλεκτρονικής είναι αρκετά θεωρητικός στο ΕΜΠ.

Δεν σου τα λέω αυτά για να σε αποθαρρύνω από το να συνεχίσεις αν θέλεις τις σπουδές σου, απλώς για να δεις ότι και τελειώνοντας το ΤΕΙ, αν ενδιαφέρεσαι από μόνος σου, μπορείς να πετύχεις εξίσου καλά επαγγελματικά.

Συγχαρητήρια και για την επιτυχία σου στις Πανελλήνιες! Ό.τι κ αν επιλέξεις πάντως, διάλεξέ το με κριτήρια δικά σου όχι των άλλων!

chip
28-06-08, 11:40
Ηλεκτρονικά στην πράξη δεν ξέρουν ούτε όσοι τελειώνουν απο τα ΤΕΙ. Ηλεκτρονικά ξέρουν οσοι πραγματικα τους ενδιαφέρει το αντικέιμενο (όχι η πληοψηφία) είτε τελειώσουν ΤΕΙ είτε πολυτεχνείο. Βέβαια είναι αλλήθεια οτι αυτοί που πάνε με κατατακτήριες φαίνονται να ξέρουν πολλά γιατί είναι αυτοί που ενδιαφέρονταν στο ΤΕΙ και ήταν οι καλύτεροι (γι αυτό τους ενδιέφερει να συνεχίσουν και στο πολυτεχνέιο). Προσωπικά έχω γνωρίσει άσχετους και απο TEI και από πολυτεχνείο όπως και πολύ καλούς και από ΤΕΙ και από Πολυτεχνείο. Δουλειές βρίσκουν ποιο εύκολα από TEI στο αντικείμενο του ηλεκτρονικού επειδή τα επαγγελματικά δικαιώματα των ηλεκτρονικών από ΤΕΙ τους καλύπτουν για σχεδόν όλες τις δουλιές, τους προτιμούν οι περισσότεροι εργοδότες αφού έχουν και πολύ χαμηλότερες αμοιβές (μιλάμε για τις ελάχιστες νόμιμες αμοιβές).
Και απο πολυτεχνείο οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί βρίσκουν εξαιρετικά εύκολα δουλειά αλλα συνήθως δεν ασχολούνται με ηλεκτρονικά. Όποιος ηλεκτρολόγος μηχανικός θέλει να ασχοληθεί με ηλεκτρονικά θα πρέπει να έχει εξειδικευμένες γνώσεις (VHDL , C, TCL εμπειρία σε DSP Κλπ κλπ που συνήθως συνοδεύεται με εμπειρία σε εταιρίες του εξωτερικού). Αν δεν έχει τέτοιες γνώσεις για ποιο λόγο να τον επιλέξει ένας και να του δώσει μισθό μηχανικού?
Αν δεν σκέφτεται κάποιος να ακολουθήσει καριέρα σε ΤΕΙ ή ΑΕΙ πιστεύω οτι είναι καλύτερο αντι να πάει για κατατακτήριες για πολυτεχνείο, να πάει για 1 χρόνο Master στην αγγλία και μετά να δουλέψει για 2-3 χρόνια στην αγγλία. Αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος για να γίνει περιζήτητος.

JIMKAF
28-06-08, 12:21
Παιδιά ευχαριστώ για όλα ,και τώρα όσον άφορα τις κατατακτήριες και τα Masters αργότερα , όλα θα γίνουν βήμα βήμα, μου έλαγαν κάποιοι άσχετοι από τα ηλεκτρονικά κάτι συγγενείς να μην στενοχωριέμαι και άμα θέλω να ξαναδώσω και όλες αυτές τις γραφικότητες , πρώτον τους λέω δεν τείθεται θέμα στενοχώριας και δεύτερον σίγα μην ξαναδώσω και μην ξανασκάσω χρήματα για φροντιστήρια και για άλλες τέτοιες μ****ιες, θα κάνω αυτό που γουστάρω και αγαπώ πραγματικά ότι εμπόδιο και να μου βάλει το εκπ. σύστημα καλύτερα από ΤΕΙ και όχι από πολυτεχνείο κατευθείαν γιατί θα τα μάθω και καλύτερα και θα έχω και περισσότερα εφόδια, μπορεί και να μην δώσω και καθόλου κατατακτήριες και να κάνω αυτό που λέει ο chip, κάθε εμπόδιο για καλό και όλα βήμα βήμα και πολύ διάβασμα... :wink: Ευχαριστώ και πάλι!!!!!!! :wink:

gsmaster
28-06-08, 21:10
Διάβασα την πρώτη μόνο σελίδα του θέματος και δεν έχω χρόνο να διαβάσω τις υπόλοιπες, μπορεί να πώ κάτι που έχει ξαναειπωθεί.... Θα σου πω την άποψή μου

Καμία σχολή δεν θα σου δώσει την σούπερ δουλειά. Καμια σχολή δεν θα σε κάνει ηλεκτρονικό/μηχανολόγο/ηλεκτρολόγο/κτλ... αν δεν ασχοληθείς απο μόνος σου με αγάπη και περιέργεια για το κάθε τι. Και κάτι άλλο σημαντικό. Φρόντισε απο την αρχή ΌΤΙ μαθαίνεις να το μαθαίνεις ΌΣΟ το δυνατόν καλύτερα. Ρώτα καθηγητές, βρες βιβλία, ψάξε στο ίντερνετ. Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.
Η κάθε σχολή θα σου μάθει την αλφα-βήτα. Εσύ πρέπει να μάθεις μόνος σου να γράφεις.

Τώρα τι σχολή θα δηλώσεις.... αν κατάλαβες τι έγραψα παραπάνω, θα κατάλαβες ότι μικρή σημασία έχει κυρίως στα επαγγελματικά δικαιώματα, και πάλι αν δεν σε ενδιαφέρει το δημόσιο δεν έχει και πολύ σημασία.

JIMKAF
02-07-08, 17:56
Παιδιά τι άποψη έχετε για το τμήμα ηλεκτρονικής στα Χανιά :?: :?:

Lykos1986
02-07-08, 18:34
Χα χα χα... μάλλον αρχίζεις να έχεις αμφιβολίες για το ποιες σχολές πιάνεις!

Για αυτό που ρωτάς σου απαντήσαμε παραπάνω! Τα δύο τμήματα ηλεκτρονικής που αξίζουν είναι αυτά της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης, με όχι απαραίτητα την ίδια σειρά! Όλα τα άλλα έπονται με πολύ πολύ μεγάλη διαφορά...

JIMKAF
03-07-08, 13:39
Φίλε Γιάννη μέχρι να βγούν οι βάσεις των σχολών όλοι έχουν αμφιβολίες για το που μπαίνουν αυτό είναι το σύστημα, όπως σας είπα με βάση τις περσινές βάσεις έχω 700 μόρια παραπάνω από τη σχολή στη Θεσσαλονίκη μάλλον μπαίνω σίγουρα αλλά ποτέ δεν ξέρεις, και για να έχεις τα ρούχα σου φίλα τα μισά... Εσύ όταν μπήκες ήξερες σίγουρα από πρίν που μπαίνεις, αν το ήξερες τότε έχεις μεγάλο χάρισμα και κρίμα που πάει χαμένο... :wink:

Lykos1986
03-07-08, 14:08
Ωχ... μάλλον όταν έγραψα αυτό εδώ:


Χα χα χα... μάλλον αρχίζεις να έχεις αμφιβολίες για το ποιες σχολές πιάνεις!

έγινα ειρωνικός χωρίς όμως να το θέλω! Ζητώ συγνώμη για αυτό, ήταν κάτι που δεν ήθελα! Εκφράζομαι συνήθως πιο ελεύθερα και πολλές φορές αυτό στον γραπτό λόγο παρεξηγείτε.
Για το αν ήξερα το που θα περάσω προτού να βγουν οι βάσεις; Φυσικά και δεν ήξερα... αλλά δεν το παίδεψα και πολύ! Τρεις επιλογές είχα στο μηχανογραφικό μοθυ Οι δύο εκ των οποίων ήταν οι σχολές Ηλεκτρονικών που αναφέρω παραπάνω. Όσο για το χάρισμα που λες... μάλλον δεν το έχω! Αν το είχα δεν θα καθόμουν ούτε λεπτό στην Ελλάδα μετά το τέλος τον πανελλαδικών! Κατευθείαν για καμία βόρεια χώρα... αλλά τώρα, δυστυχώς είναι πλέον αργά!

JIMKAF
03-07-08, 14:17
Φίλε Γιάννη όλα καλά, να ξέρεις πως σε εκτιμώ τόσο για το επίπεδο των γνώσεών σου πάνω στην επιστήμη που αγαπάμε αλλά και για την προσωπική τεράστια βοήθεια που μου έχεις δώσει μέσα από αυτό το θέμα στο φόρουμ μέσω των συμβουλών σου, καταλαβαίνεις πιστεύω ωστόσο τη αγωνία που μου δημιουργεί το κολοσύστημα τους, πάντως πιστεύω πως η διαφορά 700 μορίων που έχω από τις περσινές βάσεις με εξασφαλίζει αλλά είδομεν... Δεν σε παρεξήγησα γιατί έχω καταλάβει έστω λίγο τι άνθρωπος είσαι μπορεί να κάνω και λάθος... Εν τέλει όλα καλά... :wink:

Lykos1986
03-07-08, 14:24
Ouaouuuuuu!!! Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Η πραγματικότητα όμως δεν είναι ακριβός όπως την περιγράφεις!

Όσο για τα 700 παραπάνω μόρια που λες... πιστεύω πως είναι υπέρ αρκετά για να μπεις άμεσα στο πρώτο εξάμηνο, αν και γενικά περιμένουν μια αύξηση των βάσεων για φέτος.



PS:
Κάτι άσχετο αλλά θα πρέπει να δείτε οπωσδήποτε αυτό εδώ: http://disney.go.com/disneyvideos/liveaction/rovingmars
Μπορεί να μην το έχει το πλησιέστερο video club αλλά ίσως το "δανειστείτε" από κανένα φίλο! Είναι εκπληκτικό, απίστευτες τεχνολογικές εικόνες των rover που αυτήν την στιγμή είναι στον Άρη αλλά και όχι μόνο!!!!!!!

JIMKAF
03-07-08, 14:29
Καλά μπορεί να υπερβάλω κιόλας για σένα λύκε, η ταινία που προτείνεις όντως είναι μαμάτη αλλά δεν κατάλαβα πρόκειται για ντοκιμαντερ ή για ταινία με ηθοποιούς και πλοκή; :?: :?

Lykos1986
03-07-08, 14:32
Για ντοκιμαντέρ!!!

Είναι πολύ καλή! Γενικότερα αν σε ενδιαφέρουν τέτοια θέματα θα μείνεις άφωνος! Απίστευτη τεχνολογία και εκπληκτικές συνεντεύξεις! Πλέον όμως βγαίνουμε από το θέμα μας και θα μας "μαλώσουν" οι mod! Άσε που ο ένας είναι φαντάρος κιόλας και έχει και όπλο!!!!!!!! :lol:

GS... κουράγιο!!!!!!

JIMKAF
03-07-08, 14:39
Πίσω στο θέμα γρρρρρρρρρρρρρρηγορα!!! GS πόσες άραγε και σήμερα... :?: :wink: