PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ-ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ – ΦΟΡΤΙΣΤΗΣ



dimi12
26-06-08, 13:17
καλημέρα σε όλους
θέλω μια σύσκεψη που σε διακοπή ρεύματος να μην διακόπτεται το ρεύμα.
Όταν πέσει η τάση δικτύου η συσκευή εξακολουθεί να λειτουργεί τροφοδοτούμενη από την μπαταρία εισόδου
κάτι τέτοιο περίπου UC3906 + battery charger + power supply
~24VDC
πάνω στην σύσκεψη θέλω να συνδέσω ένα Royter και "δυο δορυφορικουs" δεκτες ίσος αν το σηκώνει και τον "υλεκτρονικο" υπολογιστή,για το pc δεν με ενδιαφέρει ιδιαιτερα.
Bρήκα κάτι έτοιμο και ρώτησα ένα φίλο και συνάδελφο "γιαυτο" εδώ
http://www.amarad.gr/full_product.php?prod_id=2A35
http://www.amarad.gr/view_cat.php?cat_id=54
Ισος MS 4S να κάνει την δουλειά που θέλω?
Το ρεύμα στο πρώτο 2A35
δίνει μονο 3 Amp εγώ θέλω τουλάχιστον 7 με 10 Amp.
υπάρχει κάποια άλλη ανάλογη σύσκεψη αν γνωρίζει κάποιος είτε έτοιμοι είτε με κάποιο σχέδιο για κατασκευή .
το κόστος να ειναι εκει γυρο ισος και παραπανω δεν με ενοχλη.
Ευχαριστω περιμενω απαντηση

darthtony
26-06-08, 13:54
αν και δεν κατάλαβα τι ακριβώς θέλεις ένα UPS θα σου κρατάει και τον υπολογιστή και κάι οθονη. αυτα που θες να βάλεις καταναλώνουν πολυ? για πόση ώρα θες να δουλεύουν?

dimi12
26-06-08, 15:55
2 με τρεις ώρες τουλάχιστον.
Mε το μπορεί να γίνει ,αν γίνει διακοπή της δεη και πεση η τάση θα λειτουργεί το ρεύμα ??
Με το UPS μήπως θα έχει κάποιο κενό ??
Mετά και από υπερτάσεις στο δίκτυο της δεη που είναι "συνεχομες" και καθημερινές θέλω να μην έχει καθόλου διακοπή του ρεύματος που τροφοδοτούνται οι συσκευές.
χωρίς επανεκκινήσεις.
Αυτό μπορεί να γίνει με το UPS ????

ΜΉΠΩΣ ΜΕΣΟΛΑΒΕΊ ΚʼΠΟΙΟ ΔΙʼΣΤΗΜΑ ΚΕΝΌ ΚΑΙ ΜΕΤʼ ΠΑΊΡΝΕΙ ΑΠΌ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΊΑ ΡΕΎΜΑ ΤΟ YPS ??
Με το UPS ΤΙ ΓΊΝΕΤΑΙ??
Mετά από υπέρταση δεν έχει διακοπή ,συνεχίζει κατευθείαν να παίρνει από την μπαταρία του να παίρνει ρεύμα ??Dεν έχει κάποια διακοπή???
Aν κάποιος έχει ups και γνωρίζει ας απάντηση???

tasosmos
26-06-08, 16:02
Με ups δεν υπαρχουν διακοπες στην τροφοδοσια οτι και να γινει, ειναι μερικα ms ο χρονος αποκρισης. Εν ολιγοις ειναι η λυση στο προβλημα σου αλλα για να κραταει 2-3 ωρες θα πρεπει να παρεις κανα τερας.

dimi12
26-06-08, 16:40
Με ups δεν υπαρχουν διακοπες στην τροφοδοσια οτι και να γινει, ειναι μερικα ms ο χρονος αποκρισης. Εν ολιγοις ειναι η λυση στο προβλημα σου αλλα για να κραταει 2-3 ωρες θα πρεπει να παρεις κανα τερας.

Στην αρχή για ups ελεγά φιλε τάσο ,αλλα στην πορεία άλλαξα.
Ενας φίλος συνάδελφος ηλεκτρονικός και αυτός του είπα για ups και μου είπε ότι δεν θα κάνει δουλειά??

Αφού δεν θα έχει διακοπή αυτό με ενδιαφέρει βασικά .
Εσύ έχεις ups και σε περίπτωση υπερτάσεις του δικτύου η και διακοπής δεν είχες πρόβλημα??
πριν από λίγο δυο φορες ειχε πάλη διακοπή με την ζεστη το δίκτυο της δεη τρελαίνεται φαίνεται?
Θα παθω καμια μεγάλη πλακα με τις συνεχείς και καθημερινές κύριος υπέρτασεις ??

darthtony
26-06-08, 16:47
ups αποσο ξέρω(δεν έχω) έχουν πολυ μικρους χρονους απόκρισης.
αλλα για 2-3 ώρες θα σου κοστίσει ακριβα εξαρτάται και το φορτίο.

tasosmos
26-06-08, 17:15
Για τετοια ισχυ δεν νομιζω οτι αξιζει να ασχοληθεις με κατασκευη, θα σου κοστισει περισσοτερο απ'οτι ενα ετοιμο ups.
Μαλλον το πιο συμφερον ειναι να αγορασεις ενα ups και να το μονταρεις ωστε να παιρνει εξωτερικη μπαταρια για την αυτονομια που θες. Δεν το εχω ψαξει αλλα πρεπει να γινεται.

Η καθυστερηση που εχει για να επεμβει (για ενα φτηνο ups, τα καλα δεν καταλαβαινουν τιποτα) πρακτικα μπορει να δημιουργησει ελαφρα προβληματα, δλδ να αποσυνδεεται ενα ρουτερ απο το νετ την στιγμη της αλλαγης ή κατι τετοιο.
Πρακτικα μαλλον δεν θα εχεις προβλημα και σχεδον σιγουρα θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα και φθηνοτερα απο μια ιδιοκατασκευη.

dimi12
26-06-08, 17:57
Βασικά αυτό είναι που δεν θέλω να έχω πρόβλημα,
να μην "αποσυνδεται" το ρoυτερ από το net και κάνα δυο συσκευές που τροφοδοτούνται λίγο ρεύμα.
Mετα απο υπέρταση το ρoυτερ τρελαίνεται (μετά) από μια διακοπή λίγων δευτερολέπτων και μετά δεν συντονίζει με τιποτά.
κατι γυρο στα 120 με 140 ευρ ,αλλα να μην έχει πρόβλημα και το ρoυτερ που θα βρω έτοιμο και σε ups δεν με πειράζει??
"Σε περιπτοση" υπερτάσεις να μην διακοπή καθόλου το ρεύμα του ρουτερ και τον περιφεριακων συσκευον χωρις να εχω συνδεμενω το pc πανω του???