PDA

Επιστροφή στο Forum : ψάχνω βιβλίο για ηλεκτρονικα



darthtony
26-06-08, 15:19
αναζητώ βιβλίο για εισαγωγη στα ηλεκτρονικα. σε λογική τιμη...

manos_3
26-06-08, 22:47
Φίλε μου, σου προτείνω το ακόλουθο βιβλίο http://www.greekbooks.gr/web/book/details.aspx?ProductID=143105
Είναι απλά και κατανοητά γραμμένο...

darthtony
26-06-08, 23:16
το εν λόγω κατάστημα είναι αξιόπιστο?
στέλνει με αντικαταβολη?

manos_3
26-06-08, 23:20
Ναι είναι αξιόπιστο.Έχω ξαναπαραγγήλει.Αν όμως δεν θέλεις για οποιοδήποτε λόγο να παραγγήλεις από αυτό το βιβλιοπωλείο,υπάρχει και σε άλλα αν ψάξεις.Επείσης μπορείς να το βρεις και σε βιβλιοπωλεία...

tasosmos
26-06-08, 23:48
Αν μενεις Αθηνα μπορεις να το βρεις στην στοα του βιβλιου Πανεπιστημιου και Πεσματζογλου, βιβλιοπωλειο μακεδονικες εκδοσεις ή καπως ετσι.

JIMKAF
27-06-08, 11:53
Το greekbooks είναι πολύ αξιόπιστο έχω πάρει αρκετά βιβλία από εκεί και έχω παρατηρήσει ότι έχει και καλύτερες τιμές από Παπασωτηρίου ή Fnac για παράδειγμα. Υπάρχει και το τηλέφωνο του καταστήματος που μπορείς να μηλίσεις μαζί τους και να μην είναι η διαδικασία τόσο απρόσωπη. Το τηλ. είναι: 2106595620-1-2

soulhealer
02-07-08, 23:45
είχα δει ένα βιβλίο το 2004 πρέπει να ήταν σε κατάστημα Παπασωτηρίου.. είχε τοτε 70ευρώ
δεν θυμάμαι τίτλο ούτε συγγραφέα... το μόνο που θυμάμαι ήταν ογκοδέστατο (σαν τόμος) και είχε μέσα
παραδείγματα απο διάφορες εφαρμογές από την αρχή τους (τρόπο λειτουργίας )μέχρι τον προγραμματισμό σε Ladder..
ειχε μέσα ηλεκτρολογικό σχέδιο για την κάθε εφαρμογή κύκλωμα και γλώσσα προγραμματισμού.. (κάποιο αντίστοιχο βιβλίο -σημειώσεις κάναν και στα
τει κοζάνης)
δεν είχα λεφτά να το αγοράσω τότε... μήπως κάποιος γνωρίζει για κάτι αντίστοιχο? (ή το ίδιο εννοείται)

dalai
03-07-08, 00:45
Ρωτας για βιβλιο ηλεκτρονικων αλλα εξιστορεις για ενα βιβλιο με γλωσσα προγραμματισμου...
Εν πασι περιπτωση αν θελεις να ξεκινησεις απο την αντισταση και βημα βημα να μαθεις για διοδους, τρανζιστορ,θυριστορ,τελεστικους,και 555 μεσα απο μια πολυ κατανοητη γλωσσα εγω θα σου προτεινα το βιβλιο του MALVINO "ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ" .Το περνουμε στο τει ηλεκτρονικης θεσσαλονικης και για μενα ηταν βίβλος στα βασικα ηλεκτρονικα.νομιζω οτι εχει περιπου 40 ευρω αλλα ισως το βρεις απο κατα φοιτητη που δεν το θελει .
τωρα ειδα οτι και ο manos3 toν ιδιο συγραφεα προτεινει.Ισως να ειναι και τα ιδια βιβλια με μικρες διαφορες

xifis
03-07-08, 13:16
καμια σελιδα για online διαβασμα βιβλιων η να τα δινει free ξερετε?μονο βιβλιοπωλεια βλεπω.εχετε τπτ υποψιν?οχι μονο ηλεκτρονικης βιβλια αλλα κ γενικα.

soulhealer
03-07-08, 17:07
φίλε δαλαι ξέρω τι έγραψα.. το βιβλίο εκείνο είχε απο την πλακέτα που χρισημοποιούσε για κάποια εφαρμογή
το ηλεκτρολογικό κομμάτι το μηχανολογικό (τομή απλώς) και προγραμματισμό (αν απαιτείτω)..
το να κάτσω να γράψω ολόκληρη έκθεση για το τι ήταν το βιβλίο πιστέυω θα κούραζε τον καθένα..
παρ'όλα αυτά όμως το βιβλίο ίσως έγραφε ηλεκτρονική ??? αυτόματος έλεγχος?????
δεν θυμάμαι αλήθεια.. ήταν κάτι μεταξύ ΣΑΕ-ηλεκτρονικά/-γικα-και προγραμματισμός

manos_3
04-07-08, 12:40
Ρωτας για βιβλιο ηλεκτρονικων αλλα εξιστορεις για ενα βιβλιο με γλωσσα προγραμματισμου...
Εν πασι περιπτωση αν θελεις να ξεκινησεις απο την αντισταση και βημα βημα να μαθεις για διοδους, τρανζιστορ,θυριστορ,τελεστικους,και 555 μεσα απο μια πολυ κατανοητη γλωσσα εγω θα σου προτεινα το βιβλιο του MALVINO "ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ" .Το περνουμε στο τει ηλεκτρονικης θεσσαλονικης και για μενα ηταν βίβλος στα βασικα ηλεκτρονικα.νομιζω οτι εχει περιπου 40 ευρω αλλα ισως το βρεις απο κατα φοιτητη που δεν το θελει .
τωρα ειδα οτι και ο manos3 toν ιδιο συγραφεα προτεινει.Ισως να ειναι και τα ιδια βιβλια με μικρες διαφορες

Εμείς παιρνουμε στην σχολή την 5η έκδοση.Εσείς;

chip
04-07-08, 13:00
Αν θες βιβλίο (για αναλογικά ηλεκτρονικά) πάρε MALVINO όπως σου είπαν... αν έχεις κάποιες γνώσεις σε ηλεκτρονικά και θέλεις κάτι που να σου δώσει πολλές ιδέες και κατευθύνσεις στην πράξη βρες και δανίσου (να το αγοράσεις είναι ακριβούτσικο) το The Art of Electornics. (Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!! Είναι βιβλίο Must για όποιον ασχολείται με τα ηλέκτρονικά.. όπως γράφει και ο συγραφέας οι Φοιτητές του (δεν θυμάμαι αν αναφέρονταν στο Harvard ή στο MIT) τελείωναν (πριν το βιβλίο) το πανεπιστήμιο ξέρωντας καλά ηλεκτρονικά αλλά χωρίς να ξέρουν να σχεδιάζουν στην πράξη)

JIMKAF
04-07-08, 15:56
Φίλε chip αυτό το βιβλίο που λές το Art of electronics το βρήκα στον Παπασωτηρίου σε δύο εκδόσεις το ένά λέγετε "The art of electronics" και το άλλο "The art of electronics student manual" το πρώτο έκανε γύρω στα 87 ευρώ και το δεύτερο 57 ευρώ τι διαφορά υπάρχει στο ένα πό το άλλο και εσύ πιο από τα δύο εννοείς????? :?

chip
04-07-08, 18:06
Εγώ εννοώ το ακριβό το πιο φθηνό (νομίζω το έχω ξεφηλίσει μία φορά) είναι μικρότερη έκδοση (περιέχει υποσύνολο αυτών που έχει το ακριβό ενώ πρέπει να έχει και ασκήσεις (ερωτήσεις) για φοιτητές). Λόγο κόστους καλύτερα να το δανιστείς και να το δείς από καμία βιβλιοθήκη (νομίζο έχουν ζελατίνα τα καινούρια και δεν μπορείς να τα ξεφηλίσεις στο βιβλιοπωλείο). Κατά τα άλλα είναι εξαιρετικά βιβλία (ιδιαίτερα το ακριβό).

JIMKAF
04-07-08, 18:10
Μπα χαλάλι τα χρήματα προτιμώ να τα δώσω για βιβλία παρά για τίποτε άλλο...

TeslaCoil
15-08-08, 14:47
To "The art of electronics" το βρικα σε torrent πολυ καλο

Διαβαστε πρωτα του Μαλβινου εμπεδωστε και θα καταλαβετε μετα ποια θεματα θελετε να ψαξετε
αναλογος το θεμα υπαρχει και το βιβλιο

ειναι ηλεκτρονικα ισχυος
ηλεκτρονικα ηχου , αυτοματισμοι κλπ κλπ ειναι τεραστιο το ευρος και το βαθος σε καθε τομεα ξεχωριστα

ΥΓ θελω να προσθεσω πως το πρωτο βιβλιο ηλεκτρονικων μου ηταν καθαρα πρακτικο βιβλιο
"Τεχνολογια Ηλεκτρονικων Εξαρτηματων" Εκδοσεις ΙΩΝ
αν δεν το βρειτε το εχει στην ΟΔΟΣ Σολωνος οπως παμε προς Στουρναρη στο τελος του δρομου (Σολωνος)στο αριστερο μας χερι

εχει χρωματισμους αντιστασεων , πυκνωτες , ελεγχος τρατζιστορ και αρκετα πραγματα εμποριου
αν και παλιο βοηθαει πολυ
αν καποιος εχει παρομιο βιβλιο με νεα δεδομενα ας μας το πει

JIMKAF
15-08-08, 17:50
Εγώ τα πρώτα βιβλία που διάβασα ήταν δύο βιβλία του πατέρα μου παλιού ηλεκτρονικού ( εεε όχι και τόσο παλιού...) τα εξής: την ΗΛΕΚΤΡΟΤΕΧΝΙΑ του Γ. Βουδούρη και το Ραδιοτεχνία από τις εκδόσεις της ΣΕΤΗΛ 1979 δύσκολη γλώσσα αλλά πολύ καλά επιστημονικά εμπεριστατωμένα τώρα το καλοκαίρι διαβάζω την Βασική ηλεκτρονική του Μalvino έχω αγοράσει και το Ηλεκτρονική του Malvino αλλά δεν το έχω ξεκινήσει ακόμα.

TeslaCoil
15-08-08, 17:58
H Ηλεκτρονική του Malvino το ειχα απο κοπια δανιστει για να περασω το μαθημα ηλεκτρονικα 2

πολυ καλο εχει και βλαβες

δυστιχος δεν το εβγαλα φωτοτυπιες
το εδωσα πισω
δεν ειχε τα τελευτεα κεφαλεια για τελεστικους μεσα

για να το διαβασεις θελεις χαρτί και μολυβι , γομα και ενα casio :)
εχει πολυ υλικο μεσα!!!
πολυ ακριβο ομως ρε σι ποσο το πηρες?

JIMKAF
15-08-08, 18:07
πολυ ακριβο ομως ρε σι ποσο το πηρες?
Φίλε είναι ακριβό όντως το πήρα 48 ευρώ από τον Παπασωτηρίου στο Mall κατόπιν παραγγελίας, δεν θα το έπερνα αν δεν μου είχαν δώσει τότε λίγα χρήματα δώρο και αν δεν τσόνταρε και ο πατέρας μου, τα βιβλία είναι καλό να τα έχουμε είδιακά τα συγκεκριμένα εγώ μπορεί να μην πάρω καινούρια παπούτσια για παράδειγμα και στην θέση τους να πάω να πάρω κάποιο βιβλίο για τα βιβλία και τα ηλεκτρονικά τα δίνω τα χρήματα.

dalai
15-08-08, 19:45
και να φανταστητε οτι ενα σωρο φοιτητες το πετανε (μαλβινο) οταν περασουν στο μαθημα ή απλως το αφηνουν σε καμοια κουτα να σαπιζει... κριμα...
ισως αμα εχεις κανα γνωστο φοιτητη να στο δωσει αμα δεν το χρειαζεται

TeslaCoil
15-08-08, 20:00
Καφριλα
αυτα τα βιβλια ειναι διαμαντια
κατι θελεις να δεις να θυμηθεις
μακαρι να ηταν ολα ebooks να το κατευαζεις και να το διαβαζεις με PDFreader

στο PSP μου βαζω βιβλιαρακια PDF
και τα διαβαζω σχετικα ανετα
ειναι και αυτοφωτιζομενη
αλλα σε μεγαλα βιβλια που εχουν πολλες εικονες και σχεδια κολαει γμτ

τα PDF reader ειναι καλα , ανετα, ελαφρια, χαμηλη καταναλωση, αλλα δεν ειναι αυτοφωτιζομενα και κοστος 300 ευρο

JIMKAF
15-08-08, 20:04
πραγματικά είναι μεγάλη καφρίλα να πετάς τέτοια βιβλία , αν δεν γουστάρουν αυτό που κάνουν και αποτέλεσμα αυτού είναι η καταστροφή και το πέταγμα στα σκουπίδια των βιβλίων καλύτερα να παρατήσουν τα ηλεκτρονικά και να πάνε να κάνουν κάτι άλλο που τους αρέσει , δεν κατάλαβα τους έβαλε κανείς το πιστόλι στον κρόταφο να σπουδάσουν κάτι;

JIMKAF
30-08-08, 01:14
Να προσθέσω ένα ακόμη βιβλίο καλό που δεν έχει τόσο άμεση σχέση εκ πρώτης όψεως με τα ηλεκτρονικά αλλά στην πορεία διαβάζοντάς το θα καταλάβουμε πόσο σημαντικό είναι για τα ψηφιακά ηλεκτρονικά, το βιβλίο είναι το " Διαλέξεις για τους υπολογιστές" του (κορυφαίου) Richard P. Feynman εκδ. Leader Books και είναι στα ελληνικά.
Μιλάμε για εξαιρετικό βιβλίο, απαιτόνται κάποιες γνώσεις φυσικής, αλλά και μαθηματική λογική...

pliktras
17-06-09, 23:08
και γω στο τει πειραια ηλεκτρονικων ειμαι εχουμε το μαλβινο αλλοι την 4 οπως εγω και αλλοι την 6 εκδοση ειναι καλο βιβλιο και τα λεει αναλυτικα...η 4 εκδοση βεβαια οπως αυτη που εχω εγω εχει καποια λαθη μεσα ....παντως εγω εχω πορωθει με αυτο το βιβλιο...

167vasgio
21-06-09, 17:55
το ηλεκτρονική του Malvino πραγμάτικα είναι το καλύτερο βιβλίο ηλεκτρονικών που έχω διαβάζει.και απλά και κατανοητά και σε βάθος..προσωπικά το θεωρώ βίβλο των ηλεκτρονικών.,.

167vasgio
26-06-09, 15:41
και επίσης,για όσους χρησιμοποιούν το ηλέκτρονικη του malvino στην σελίδα του βιβλίου ( http://www.malvino.com/ep/index.html ) υπάρχει ακόμη περισσότερο υλίκο το όποιο κάνει αυτό το βιβλίο ακόμη πιο εύκολο στην μελέτη και πολύ πιο αναλυτικό.

nuclear__
30-06-09, 16:14
Άσχετο και ετεροχρονισμένο....
Χαρίζω τα βιβλία που είχα στο ΤΕΙ Ηλεκτρονικής....
Είναι διάφορα θέματα ,τώρα να τα θέλει κανείς ας στείλει pm.

Leonardo
20-07-09, 15:19
φιλε ποσο το πουλας το βιβλιο αυτο , μπορει και να το αγορασω....αναλογα..

ALAMAN
28-07-09, 00:32
Καλησπέρα!
Γνωρίζετε κανένα καλό βιβλίο για προγραμματισμό μικροελεγκτών AVR με γλώσσα C++ ?:001_rolleyes:

ALAMAN
28-07-09, 17:02
Παιδιά βρήκα αυτό:
http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=1554365&prid=808642&deid=0
Λέτε να βοηθήσει?

manpan_eng
27-11-15, 10:59
Επειδή κάνω μάθημα σε ΙΕΚ αναλογικά ηλεκτρονικά θα ήθελα να μου προτεινεται ένα καλό και
σχετικά εύκολο βιβλίο για επίπεδο ΙΕΚ.Το μάθημα πραγματεύεται ενισχυτες ισχύος,τελεστικούς ενισχυτες
διαφορικους ενισχυτές.Κοιταξα λίγο τα βιβλία των ΕΠΑΛ αλλά είναι δυσανάγνωστα

Spark
27-11-15, 11:38
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=81180

(http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=81180)

johnpats
27-11-15, 16:56
Επειδή κάνω μάθημα σε ΙΕΚ αναλογικά ηλεκτρονικά θα ήθελα να μου προτεινεται ένα καλό και
σχετικά εύκολο βιβλίο για επίπεδο ΙΕΚ.Το μάθημα πραγματεύεται ενισχυτες ισχύος,τελεστικούς ενισχυτες
διαφορικους ενισχυτές.Κοιταξα λίγο τα βιβλία των ΕΠΑΛ αλλά είναι δυσανάγνωστα

Μικροηλεκτρονικά κυκλώματα ,sedra smith


Sent from my iPhone 6s using Tapatalk

marioland
27-11-15, 20:44
Επειδή κάνω μάθημα σε ΙΕΚ αναλογικά ηλεκτρονικά θα ήθελα να μου προτεινεται ένα καλό και
σχετικά εύκολο βιβλίο για επίπεδο ΙΕΚ.Το μάθημα πραγματεύεται ενισχυτες ισχύος,τελεστικούς ενισχυτες
διαφορικους ενισχυτές.Κοιταξα λίγο τα βιβλία των ΕΠΑΛ αλλά είναι δυσανάγνωστα

Τι σχολη εχεις τελειωσει Μανο ?
Πριν απο καμια 5ετια που εκανα μετρησεις στο ΙΕΚ απο τα αναλογικα ηλεκτρονικα του ΕΠΑΛ τους εκανα οτι διαταξεις ενισχυτων χρειαζοταν , δε μου φανηκαν ασχημα.

Εναλλακτικα μπορεις να δεις και MALVINO.

gregpro
27-11-15, 20:53
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=83074

manpan_eng
27-11-15, 21:37
Ηλεκτρολόγος μηχανικός. Τα βιβλία του Επάλ είναι λίγο δυσανάγνωστα δεν τα
εξηγουν καλα

SProg
27-11-15, 21:54
...και εαν μου αρέσει η προσφορά του θα απαντήσω, διαφορετικά δεν θα πάρει απάντηση.
(http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=81180)


Σοβαρα το εψραψες αυτος;