PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι μουσικό όργανο παίζεται ?



moutoulos
04-07-08, 23:44
Αφορμή αυτού του θέματος στάθηκε το γεγονός ότι μετά απο 25+ χρόνια, ξαναέπιασα στα χέρια μου κιθάρα,
και μάλιστα ηλεκτρική, όχι ακουστική ή κλασική όπως λέγεται, που έπαιζα κάποτε. Βέβαια μου είχε μείνει το
κατάλοιπο απο τότε για ηλεκτρική, και τώρα αναζωπυρώθηκε !!!!!!.
Πήρα λοιπόν μια τύπου stratocaster, πεταλάκια, ενισχυτή κιθάρας, καλώδια,
επαγγελματικό ενισχυτή (για άλλη δουλειά τον πήρα, απλά βρήκα ευκαιρία να χαλάσω λεφτά).
Rack θέλω, effectιέρες κτλ :hammer: :hammer: :hammer: , και πάει λέγοντας ...

Άρε τι σου είναι οι γεροντοέρωτες ... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Έτσι και αλλιώς πάντα θαύμαζα - άκουγα Steve Vai, Joe Satriani.

Lykos1986
05-07-08, 00:13
Χε χε!!! Αυτά τα παλιά όνειρα... αν δεν τα εκπληρώσεις σε στοιχειώνουν!

Δεν παίζω κανένα όργανο, ευτυχώς ή δυστυχώς, αλλά μου άρεσε το ότι έχεις ακόμα πάθος για παλιές αγάπες!!!

moutoulos
05-07-08, 00:52
... πάθος για παλιές αγάπες!!!
Τι να κάνω βρε Γιάννη.
Όντως αυτό το πάθος για τις παλιές αγάπες ....!!!!!!

jeik
05-07-08, 03:16
Παιζω μπουζουκι.

GEWKWN
05-07-08, 13:04
τριγωνο (τριγωνα-καλαντα) χεχεδεεεχχεχεχεχεχε

SV1EDG
05-07-08, 13:43
Γειά σου Γρηγόρη...σε παρόμοια φάση είμαι κι εγώ...κάτοχος μιας stratocaster και μιας alambra (κλασσική) παλεύω να βρω λίγο χρόνο να ασχοληθώ μαζί τους.Παλιότερα έπαιζα συχνότερα.Κάπου υπάρχουν και κάτι βιβλία με παρτιτούρες.Αν και τώρα μέσα από το Δίκτυο βρίσκεις τα πάντα.Πότε πότε βλέπω κάνα βιντεάκι στο youtube με Reo Speedwagon,Garry Moore και Santana και τους ακολουθώ (όπου μπορώ..έτσι?).Ωραία πράματα...

Μάριος

woody
05-07-08, 14:19
κιθαρα,τζουρα,μπαγλαμα κ λιγο φυσαρμονικα.Οτι εχει δηλαδη το σπιτι μου απο μουσικα οργανα.(ειμαστε 4 αδερφια,γι αυτο)

JIMKAF
05-07-08, 14:25
Ο βασιλιάς είναι ένας και λέγεται κλασικό πιάνο, πρίν λίγο καιρό που ξαναρχισα να παίζω που είχε καρφωθεί η ιδέα να το πουλήσω, όταν μου το είχαν κάνει δώρο οι γονείς μου ήμουν 8 χρονών και τότε έκανε 2.500.000 δρχ είναι ένα χόφμαν δυτικής Γερμανίας, και να πάρω ένα καλό συνθεσάϊζερ αλλά τελικά δεν το έκανα και δεν το μετανιώνω άλλοστε με τόσα προγράμματα που υπάρχουν για PC κάνεις αγίους και χωρίς συνθεσάϊζερ... :wink:

Revus
05-07-08, 16:34
Ο βασιλιάς είναι ένας και λέγεται κλασικό πιάνο, πρίν λίγο καιρό που ξαναρχισα να παίζω που είχε καρφωθεί η ιδέα να το πουλήσω, όταν μου το είχαν κάνει δώρο οι γονείς μου ήμουν 8 χρονών και τότε έκανε 2.500.000 δρχ είναι ένα χόφμαν δυτικής Γερμανίας, και να πάρω ένα καλό συνθεσάϊζερ αλλά τελικά δεν το έκανα και δεν το μετανιώνω άλλοστε με τόσα προγράμματα που υπάρχουν για PC κάνεις αγίους και χωρίς συνθεσάϊζερ... :wink:

Χόφμαν;!; Φίλε σε ζηλεύω... Κ εγώ λάτρης του πιάνου, αν και όχι απαραίτητα του κλασικού. Η αλήθεια είναι ότι σταμάτησα το ωδείο πριν από 6 χρόνια αλλά όχι και το πιάνο. Και επειδή η μουσική είναι μικρόβιο, μόλις ξεμπέρδεψα από τα βάσανα του σχολείου, άρχισα κιθάρα και τώρα το δωμάτιό μου αριθμεί 5 όργανα: πιάνο, κιθάρα κλασική, κιθάρα ακουστική (πρόσφατο απόκτημα), κιθάρα ηλεκτρική και ένα ηλεκτρικό μπάσο που έπεσε στα χέρια μου από σπόντα!

JIMKAF
05-07-08, 16:49
Revus όντως η μουσική είναι μικρόβιο όπως και τα ηλεκτρονικά, πολλοί μάλιστα όπως ο πατέρας μου άρχισαν να ασχολούνται με τα ηλεκτρονικά εξαιτίας της μουσικής, όσο για το πιάνο μου όντως αξίζει και πρέπει τα συγκεκριμένα να είναι πλέον και λίγο σπάνια, εγώ πρέπει επίσης να σε ζηλεύω που ξέρεις και παίζεις κιθάρα, για μένα είναι πιο δύσκολο όργανο από το πιάνο αλλά και με λιγότερες δυνατότητες

pit21
05-07-08, 16:53
Να τα τα ταλεντα!Εγω αν κ ασχολουμε ελαχιστα με κιθαρα βασικα παιζω ντραμς.Δεν εχω παει ωδειο ουτε ντραμς εχω(βολευομαι με τα ποδια μου κ μερικες κατσαρολες!:lol:)αλλα πιστευω παιζω ικανοποιητικα για αυτα που εχω!
ειναι θορυβωδες κ ογκοδες οργανο γι'αυτο εδω κ καιρο προσπαθω να φτιαξω μια ηλεκτρονικη ντραμς ωστε να μην κανω πολυ θορυβο κ να συνδιασω τις δυο μεγαλυτερες αγαπες μου!τα ηλεκτρονικα κ την μουσικη! :D

moutoulos
05-07-08, 18:09
Ώπα τι έγινε βρε παιδιά ??? Μισή μέρα έλλειψα και ξεφυτρώσαμε πολλά ταλέντα :mrgreen: :mrgreen:.
Πλάκα πλάκα φτιάχνουμε group-άκι 8) 8) 8) .

Να το λέμε lektronika (apo to hlektronika), καλά θα ήταν ...

marios
05-07-08, 20:24
Εγώ παιδιά δεν είχα καμία σχέση με όργανα κ.τ.λ.... Απλώς άκουγα ρόκ, μέταλ (μου αρέσουν επίσης τα παλιά λαικά και ρεμπέτικα!!! :P )
και δέν είχα καμία διάθεση να μάθω κάποιο όργανο.... Και απο το ρόκ κατέληξα εδώ και 2 χρόνια περίπου να παίζω Τούμπα (Πνευστό Μπάσο)
σε μία φιλαρμονική!!!!!! 8) Και μάλιστά γουστάρω κιόλας!!! :D

kopla
05-07-08, 20:49
Revus όντως η μουσική είναι μικρόβιο όπως και τα ηλεκτρονικά, πολλοί μάλιστα όπως ο πατέρας μου άρχισαν να ασχολούνται με τα ηλεκτρονικά εξαιτίας της μουσικής, όσο για το πιάνο μου όντως αξίζει και πρέπει τα συγκεκριμένα να είναι πλέον και λίγο σπάνια, εγώ πρέπει επίσης να σε ζηλεύω που ξέρεις και παίζεις κιθάρα, για μένα είναι πιο δύσκολο όργανο από το πιάνο αλλά και με λιγότερες δυνατότητες

Πιο δύσκολη η κιθάρα από το πιάνο αποκλείεται.
Και βιολί να μου έλεγες πάλι θα έλεγα αποκλείεται, παρόλο που θέλει ακρίβεια για να πετύχεις τις νότες ( σε σχέση με την κιθάρα )

Παίζω πιάνο 9 χρόνια με δάσκαλο και εδω και 4 χρόνια παίζω σολο ( χωρίς δάσκαλο ).
Κλασσική μουσική

pet
05-07-08, 21:12
και εγώ λίγο τρίχορδο

Revus
06-07-08, 01:22
Πιο δύσκολη η κιθάρα από το πιάνο αποκλείεται.
Και βιολί να μου έλεγες πάλι θα έλεγα αποκλείεται, παρόλο που θέλει ακρίβεια για να πετύχεις τις νότες ( σε σχέση με την κιθάρα )

Παίζω πιάνο 9 χρόνια με δάσκαλο και εδω και 4 χρόνια παίζω σολο ( χωρίς δάσκαλο ).
Κλασσική μουσική

Εδώ θα συμφωνήσω. Το πιάνο θεωρείται και είναι, πιστεύω, το δυσκολότερο όλων των οργάνων. Τώρα όσον αφορά τις δυνατότητες που έχει το κάθε όργανο, δεδομένου ότι και τα δύο καλύπτουν πολύ μεγάλο ρεπερτόριο, δεν είναι και πολύ ασφαλές να πούμε ότι το πιάνο ή η κιθάρα έχουν μεγαλύτερες δυνατότητες. Μάλλον πέφτει στον οργανοπαίκτη να φτάσει τις δυνατότητες εκεί που θέλει και μπορεί!

kopla
06-07-08, 02:23
Εδώ θα συμφωνήσω. Το πιάνο θεωρείται και είναι, πιστεύω, το δυσκολότερο όλων των οργάνων. Τώρα όσον αφορά τις δυνατότητες που έχει το κάθε όργανο, δεδομένου ότι και τα δύο καλύπτουν πολύ μεγάλο ρεπερτόριο, δεν είναι και πολύ ασφαλές να πούμε ότι το πιάνο ή η κιθάρα έχουν μεγαλύτερες δυνατότητες. Μάλλον πέφτει στον οργανοπαίκτη να φτάσει τις δυνατότητες εκεί που θέλει και μπορεί!

Για δυνατότητες, αν το βάλουμε αλγεβρικά, νικάει το κλειδοκύμβαλο 8) . Σας αρέσει η λέξη? Είναι απο τον J.S.Bach - The Well Tempered Klavier - Το καλώς συγκερασμένο κλειδοκύμβαλο. :wink: :wink:

Το καθένα από τα όργανα έχει και κάποια "κόλπα". Π.χ το βιολί έχει 'pizzicanto' ( και επαναφορά με arco ). Το πιάνο δεν μπορεί να κάνει pizz γιατί κρούονται οι χορδές και δεν μπορούν να 'τσιμπηθούν' .

Μετά από το "μαθαίνω τις νότες του κομματιού" έρχεται και η ερμηνεία. Εδώ φαίνεται ο καλός οργανοπαίχτης, καθώς το οποιοδήποτε όργανο μπορεί να κελαηδήσει ή να !@#$ κλείσουν τα αυτιά τους το κοινό.

Αυτά :!:

ilakast
06-07-08, 16:49
κιθαρα, ξεκινησα απο κλασικη και τωρα ειμαι στην ακουστικη
ελαχιστη θεωρια, περισσοτερο αυτοδιδακτος

eebabs2000
06-07-08, 19:24
Να τα τα ταλεντα!Εγω αν κ ασχολουμε ελαχιστα με κιθαρα βασικα παιζω ντραμς.Δεν εχω παει ωδειο ουτε ντραμς εχω(βολευομαι με τα ποδια μου κ μερικες κατσαρολες!:lol:)αλλα πιστευω παιζω ικανοποιητικα για αυτα που εχω!
ειναι θορυβωδες κ ογκοδες οργανο γι'αυτο εδω κ καιρο προσπαθω να φτιαξω μια ηλεκτρονικη ντραμς ωστε να μην κανω πολυ θορυβο κ να συνδιασω τις δυο μεγαλυτερες αγαπες μου!τα ηλεκτρονικα κ την μουσικη! :D

Όπως και ο φίλος pit21 παραπάνω, ξεκίνησα και γω με κατσαρόλες και κουτιά να χτυπάω στο ρυθμό των τραγουδιών που άκουγα και τα χέρια μου άρχισαν να λύνονται και να κάνω κινήσεις που δε πίστευα ότι θα καταφέρω. Τώρα εδώ και ένα χρόνο απέκτησα τη δικιά μου ντραμ και όλοι η γειτονιά θέλει δε θέλει στέκει στο πόδι... Έχω μάθει αρκετά καλά, αν και δεν έχω πολύ χρόνο να ασχοληθώ, μόλις τώρα τελειώσουν οι σπουδές, θα τους αλλάξω τα φώτα... Έχει τύχει να πέξω και σε πανηγύρι για λίγο, χαχα...

antonis_x
06-07-08, 19:59
εγω παιζω κιθαρα(ηλεκτρικη) και μπασσο.κυριως κιθαρα. τωρα σκεφτομαι να παρω ενα λαούτο..
εχω δυο ηλεκτρικες, μια ibanez με την οποια και ξεκινησα να παιζω και μια cort, και ενα δανεικο μπασσο ibanez.

Τρελός Επιστήμονας
06-07-08, 20:41
Λοιπόν, αφού άρχισε η συζήτηση για τα όργανα, να σας πω ότι ασχολούμαι με την κλασική κιθάρα και προσπαθώ να μάθω εδώ και 2 1/2 χρόνια αλλά δεν ξέρω αν τα έχω ακόμη καταφέρει... Πάντως δεν εγκαταλείπω!

george_007
07-07-08, 14:45
Εγω πηγαινα σε ωδειο, 12 χρονια πιανο, δυστυχως δε συνεχισα για πτυχιο γτ ειχα παννελληνιες. Εμαθα μονος μου μπουζουκι κ παιζω επισης τουμπρελεκι. Καποτε ειχα μαθει ακορτνεον κ τζουρα αλλα τα ψιλοπαρατησα αυτα. Να ναι καλα κ τα μουσικα σχολεια..

lordi
07-07-08, 17:32
κι8αρααααααα και εγω!! Λιγο κλασσική απο μόνοσ μου πριν 8 χρονια και τα τελευταια 6 ηλεκτρικη!! \m/!! Οποιος παίζει μην την αφίσει ποτέ!! Αν την αφήσεις θα σ'αφήσει!!

antonis
08-07-08, 14:16
τουμπελεκι ''για να βγαζω το αχτι μου'' που λενε σακο του μποξ το εχω κανει

Giannis511
08-07-08, 20:58
Παίζω τετράχορδο μπουζούκι...και ενίοτε γρατζουνάω ενα μπάσσο.

jeik
26-07-08, 03:06
μηπως ξεκινησατε καπως ετσι ?
http://www.youtube.com/watch?v=wgrrQwLdME8&feature=related

manos_3
27-07-08, 21:44
Εγώ παλιά έπαιζα μαντολίνο και λίγο πιάνο.Τώρα,τίποτα...

Γαληνίτης
12-01-09, 01:04
Aκορντεόν. Επίσης έχω κάνει μαθήματα μοντέρνου πιάνου, σύνθεσης και ενορχήστρωσης. Χρησιμοποιώ το πρόγραμμα Encore. Έχω 2 ακορντεόν, ένα παλιό, 80ρι Paolo Soprani κόκκινο, που το έχω από ηλικίας 14 ετών και εδώ και λίγους μήνες ένα καινούργιο, 120ρι Victoria μαύρο. Και τα δύο κατασκευής Castelfidardo, Italia.
Επίσης έχω ένα πιάνο, γαλλικό μάρκας Playel, παλιό και 2 ηλεκτρονικά αρμόνια Casio. Καθώς και κάποια όργανα που όμως δεν ξέρω να παίζω, όπως μια κιθάρα, μια κρητική λύρα, φλογέρες κλπ.

passer07
12-01-09, 02:13
μετανιωσα που σταματισα το οδειο μικρος, μετα απο10 χρονια τωρα πια παλευω με το τουμπελεκι να παιξω αλλα δεν ξερω αν λεγετε παιξιμο ,ποιο πολυ σε σπασιμο νευρων κανει:biggrin:......
συνιθως χρησιμοποιητε σαν τραπεζακι του καφε....:cursing:

sakis13
12-01-09, 10:31
Παιζω ηλεκτρικo BASO

Thansavv
12-01-09, 10:42
Και εγώ ηλ. μπάσσο.....:001_smile:
Θανάσης

lunatic
12-01-09, 10:51
κιθάρα (κλασσική & ηλεκτρική)

lordi
12-01-09, 12:21
κιθάρα ηλεκτρική και ξερό ψωμί! :001_rolleyes:

Τρελός Επιστήμονας
12-01-09, 13:27
Κιθάρα κλασική χωρίς ξερό ψωμί!

Arnoldone
12-01-09, 15:04
synthesizer με είχαν πάει οι γονεις μου μικρό στο ωδειο γιατι έπαιζα την toccata & fugga με το αυτί και τραβάγαν τα μαυλά τους οι δασκαλοι ...εξαιτίας μιας ατάλαντης στριμένης -δασκάλας που ζήλευε έκανα exit απο εκεί...αλλά συνέχισα να παίζω για party mou και να δημιουργώ κάνα κομμάτι όταν υπάρχει διακύμανση έμπνευσης...that s all

electronic
21-01-09, 00:56
Καλημέρα
Έχει 15 ημέρες που έκαναν δώρο μια ηλεκτρική κιθάρα με ενισχυτή στον γιο μου ο οποίος 4 ετών μπορώ να πω ότι εκτίμησε περισσότερο τα playmobil παρά την κιθάρα....Εγώ άρχισα διστακτικά να την γρατζουνάω όποτε μπορώ και θα αγοράσω και κάποια βιβλία για να μάθω τι εστί μουσική νότες κτλλλ.. Εσείς ξέρετε.... Καλο μου κουράγιο.,,

pliktras
26-01-09, 13:25
Πληκτρα σταθερααααααα

tsakmaki
07-11-11, 23:06
Γεια χαρα παιδια!!
Απο μενα, πληκτρα και κλαρινο!!!
Βεβαια ειμαι τρελος σκυλας (απ' οτι εχω παρατηρησει οι περισσοτερες πληκτραδες ειναι σκυλαδες, γιατι αραγε?)

kpap
08-11-11, 01:39
Ωραίο θέμα ήταν αυτό, γιατί εγκαταλείφθηκε;

Εγώ λίγο ηλ. μπάσο, έχουμε και ένα συγκροτηματάκι και βαράμε κάποιες κυριακές!

lepouras
08-11-11, 02:19
ο ΓΑΠ πάντως ξέρουμε .......... το βιολί του.:001_rolleyes::-({|=

DLS 33
07-01-13, 18:29
εγω μπουζουκι 4χορδο και 3χορδο ......η τουλαχιστον προσπαθω !

Δημητρης

katmadas
07-01-13, 19:28
Ποιο σαρεσει περισσοτερο?
Και εγω μονο τριχορδο (πρωιν τετραχορδο) η τουλαχιστον προσπαθω....

DLS 33
07-01-13, 20:08
δες, αναλογα την περισταση...
αν ειναι για κανενα ταξιμι τριχορδο.....
το προβλημα ειναι οτι τα χερια "δεν πανε" λογω εργασιας στα κτηματα...εχουν γινει σαν κουτσουρα :) , αλλα παλι κατι καταφερνω.

πρπει να παρω και κανενα καλο μπουζουκακι, αυτο που εχω ειναι μονο για μελετη....

katmadas
07-01-13, 21:19
πρπει να παρω και κανενα καλο μπουζουκακι, αυτο που εχω ειναι μονο για μελετη....

Αυτο ξαναπες το....
Αλλα ρε μωτο για να παρεις ενα καλο πρεπει να τα σταξεις.
Δεν ειναι οπως τις κιθαρες.:saad:

Nikolaskn
07-01-13, 21:25
αν δεν εχει ''παρει'' το μπρατσο και αν οι χορδες δεν ειναι στον θεο μια χαρα ειναι το οργανο.....για αρχη τουλαχιστον.Θα καταλαβεις ποτε θα θελεις ενα καλλιτερο οταν εισαι ετοιμος

DLS 33
07-01-13, 22:19
εχω ενα οργανο του Ηλια Παλαβρατζη, αλλα εχει παρει στον "τακο" ξεκολλησε απο εκει....
ενα αλλο φτηνο που πηρα πριν 3 χρονια το εχω μονο για παρηγορια, δεν εχει "φωνη' το καημενο....

navar
08-01-13, 01:06
είναι ανάγκη να είναι "μουσικό" το όργανο ?
αλλιώς έχω και εγώ να πώ μπόλικες εμπειρίες !

aris285
08-01-13, 07:14
Κια εγω ειμουν πρωιν κατοχος stratocaster. τα παρατησα εδω και χρωνια.

katmadas
08-01-13, 09:24
Εμενα εχει παρει στο μπρατσο....
Εχει ανοιξει και μια φλουδα απο πισω και την εχω πιασμενη με ταινια.
Η φωνη του ειναι ομως πολυ τιμια.
Λιγο ζωριζομαι με τις χορδες αλλα δεν πειραζει.
Ειμαι ετοιμος εδω και καιρο για αλλο αλλα που.
Εχω γυρισει την μιση Θεσσαλονικη.
Εχω παει στα περισσοτερα ρεμπεσκιεν...
Εκει που καταλιγω ειναι γυρω στα 400 για ενα τιμιο μπουζουκι τουλαχιστον.
Οπως καταλαβαινεις πολλα!

DLS 33
08-01-13, 11:15
για τον τον Σταμκο ακουσα οτι εχει καλα οργανα στην θεσσαλονικη

rama
08-01-13, 22:45
Δεν έχω καμμία μουσική παιδεία, ούτε κλίση. Αλλά με μαγεύει η λειτουργία και ο ήχος του αρχαιότερου μουσικού οργάνου του κόσμου, του πνευστού didjeridoo των αυτόχθονων Αυστραλών. Εχω ξεκινήσει να φτιάχνω με δική μου πατέντα δύο didj, αλλά στο ένα ψιλοαπέτυχα και στο άλλο δεν έχω βρεί την όρεξη να το ολοκληρώσω. Δεν έχω τα κατάλληλα εργαλεία. Αφού δεν έχουμε τερμίτες για να κάνουν με φυσικό τρόπο την κουφάλα σε κορμό ευκάλυπτου όπως στη βόρεια Αυστραλία, πρέπει να γίνει είτε με διαμπερές τρύπημα είτε με σχίσιμο στην μέση, διαμόρφωση και επανασυγκόλληση. Εχω δοκιμάσει με επεκτάσεις σε τρυπάνι, αλλά όταν αρχίσει και βαθαίνει η τρύπα χάνεται ο έλεγχος της πορείας του τρυπανιού. Την τεχνική με κάψιμο με πυρωμένη μεταλλική ράβδο δεν την έχω δοκιμάσει, αλλά ούτε και το σχίσιμο του ξύλου και την επανασυγκόλληση. Αν είχα τόρνο ίσως και να γινόταν δουλειά.
Το βασικό χαρακτηριστικό του οργάνου αυτού είναι οτι όλοι οι ήχοι γίνονται από το στόμα, δεν υπάρχουν νότες και όλα βασίζονται σε έμπνευση και αυτοσχεδιασμό. Οι ήχοι σχετίζονται με τους φυσικούς ήχους της χώρας που ζούν οι αυτόχθονες Αυστραλοί (άγρια ζώα κλπ), και κάποιους ρυθμούς. Λόγω των χαμηλών συχνοτήτων (πολύ χαμηλά Herz) έχει και θεραπευτικές ιδιότητες ο ήχος.
Το γνώρισμα του όργανου αυτού είναι η κυκλική αναπνοή, με την οποία αναπνέεις ενώ συνεχίζεις να παίζεις εκπνέοντας, κι έτσι ο ήχος είναι αδιάλλειπτος για πολλή ώρα. Αυτή την τεχνική την έχω καταφέρει μόνο κατά τα 2/3 περίπου. Κατά καιρούς κάνω προπόνηση στην κυκλική αναπνοή κι ενώ οδηγώ ή είμαι κολλημένος σε ένα φανάρι. Αν έχετε δεί έναν περίεργο τύπο να ξεφυσάει σε φανάρι, εγώ θα ήμουν!
Για την ώρα ως υποκατάστατο έχω φτιάξει ένα didjeridoo από πάμφθηνο σωλήνα PVC, που τον έκοψα στο σωστό μήκος για να πετύχω το σωστό τόνο του ήχου, κι έφτιαξα το παραδοσιακό στόμιο από κερί μέλισσας. Δεν παίζει κι άσχημα.
Ψάξτε στο youtube και θα εντυπωσιαστείτε από τον ήχο του didjeridoo και την τεχνική της circular breathing.
Με σωλήνα από PVC το φτιάχνετε σε λίγα λεπτά, και κόστος μερικά ευρώ. Δουλεύει ωραιότατα.

oldhag
02-02-13, 10:10
μπασο..............

agis68
02-02-13, 21:49
Σαξόφωνο alto και soprano. παιζω καλά (μεχρι που έπαιζα και σε μαγαζί στο κολωνάκι)....και φλαουτο και φυσαρμόνικα

dalai
23-02-13, 23:36
και γω σαξοφωνο απαιζα και αρμονιο.. Τελευταια με επιασε ενας παλιπαιδισμος και πηρα μια τρομπετα ...
Απο γνωσεις δεν εχω καλες και ποτε δεν ειμουν καλος στη μουσικη (παντελης ελειψη "μουσικου αυτιου") .Θεωρω ομως την εστω και βασικη μουσικη παιδεια ισοτημη με την ξενη γλωσσα . Ανοιγει σκοτεινα δωματια του μυαλιου μας .Μαθενεις να σκεφτεσαι διαφορετικα...

Paulos
24-02-13, 01:08
αρμόνιο, πιανο, ποντιακη λυρα και ταμπουρα ( μην ρωτησετε πως τα συνδειασα )

DLS 33
24-02-13, 07:55
κανονιστε καμμια μαζωξη, να φαμε κ να τραγουδησετε.....

Κωστης
24-02-13, 14:32
Χερετω τον κοσμο ολο, προσαρμοζωμε στην ποντιακι λυρα, εδω και οκτω μηνες κανω καθε βδομαδα μια ωρα μαθηματα, προς το παρων καλουτσικα παμε.

puntix
03-03-13, 11:09
και εγώ παιζω μπουζούκι , και εδώ και λίγα χρόνια ασχολούμε και με κιθάρα και μπάσο και blues - jazz

DLS 33
03-03-13, 12:29
Ποιος "συναδελφος καλλιτεχνης" εισαι τολη απο κομοτηνη ? :)
που εργαζεσαι?

puntix
06-03-13, 17:42
Γειά σου Dls-33 δεν εργάζομαι στο χώρο , η δουλιά μου είναι άσχετη με την μουσική δυστηχώς , εσύ παίζεις κάπου η με κάποιο group με τι μουσική ασχολήσε ?

DLS 33
06-03-13, 18:25
Γειά σου Dls-33 δεν εργάζομαι στο χώρο , η δουλιά μου είναι άσχετη με την μουσική δυστηχώς , εσύ παίζεις κάπου η με κάποιο group με τι μουσική ασχολήσε ?

δες κατα εδω....:)
http://www.youtube.com/watch?v=6IqSSxbggdo

leosedf
07-03-13, 01:15
Εκτός θέματος αλλά φαντάσου τι κλαμπάδικα θα έβγαζε ο mozart αν ζούσε στην εποχή μας.


http://www.youtube.com/watch?v=3vC5TsSyNjU

puntix
10-03-13, 08:49
ωραιος ρε φιλε Dls!