PDA

Επιστροφή στο Forum : Οργανο ελέγχου καλωδίων UTP με RJ 45 και RJ 11



stelios2000
12-07-08, 18:32
Γεια σας,
θα ήθελα να μου πειτε αν υπαρχει (ή αν ειναι ευκολο να φτιαξω εγω και πώς ?) ενα οργανο με το οποιο θα μπορω να ελεγχω
καλωδια UTP με RJ 45 ή/και RJ 11.
Δηλαδη....εχω για ελεγχο 10 UTP καλωδια straight και αλλα 10 cross τα οποια εφτιαξα εγω.
Επειδη ειμαι μονος μου και δεν μπορω να τα "χτυπησω" με το πολυμετρο σκεφτηκα να ρωτησω αν
υπαρχει οργανο στο οποιο θα μπορω να βαζω τις δυο ακρες του καλωδιου και να μου λεει -προφανως με led ;;;- αν ολες
οι επαφες ειναι οκ στο straight και στο cross.

ευχαριστω εκ των προτερων.

Στελιος

antonis_x
16-08-08, 04:11
γεια. ναι υπαρχει αυτο το οργανο που ψαχνεις,ειναι 2 'κομματια', βαζεις το ενα στη μια ακρη και το αλλο στην αλλη και σου δειχνει πχ σε led αν ειναι ολες οι επαφες ok.εχουμε και εχω χρησιμοποιησει στη δουλεια αλλα δεν εχω κοιταξει ποτε μαρκα κ λεπτομερειες,αλλα δεν ειναι κατι το σπουδαιο ή δυσευρετο οργανο.αν το θυμηθω απο Δευτερα θα κοιταξω να σου πω μαρκα και κοστος.

kostas2005
16-08-08, 11:32
κοιτα στελιο αν τα καλωδια εχουν τα φισακια κουμπομενα τοτε δεν θα σε βοηθησει το οργανο αυτο,πρεπει στις ακρες των καλωδιων να βαλεις μια πριζα δυκτιου ,που εκει μετα θα βαλεις το οργανο αυτο το οποιο εχει κροκοδιλακια .
εχει και ο τορ στην αθήνα,καλό και φθηνό!!


αντώνη πότε κατεβαίνεις χανιά?

TeslaCoil
16-08-08, 12:26
Αν και θελω να ξερω αν ειναι οκ ολοι οι αγωγοι στα καλοδια που κανω

βαζω στο router και τα δυο φις

αν αναβουν τα led ειναι οκ

γιατι αν χαλασει ενα και βιαζεσε το βαζεις εκει και τελιωσες

υπαρχει οργανο που να μην ειναι μονο led? αλλα να εχει και ενδιξεις?

antonis_x
18-08-08, 01:43
Το οργανο που λεω εγω δεν εχει κροκοδιλακια,βαζεις το καλωδιο με τα κουμπομενα φυσακια,αλλα εχει υποδοχες και για rj45 και για rj11 και αυτη ειναι η ουσια του,να δει αν εχουν 'πιασει' καλα τα φυσακια.

kostas2005 χανια ειμαι,δεν εχω φυγει και καθολου. :)

TeslaCoil
18-08-08, 17:42
εμενα με ενδιαφερει αν μπορω με εναν τροπο να μετρησω θορυβο ή αλλα στοιχεια για ενα νεο η παλιο καλοδιο ειτε ειναι utp ειναι καλοδιο τηλεφονικο

PCMan
18-08-08, 21:51
Lan tester (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.569651&ref=pathfinder) λέγονται.

stom
19-08-08, 19:15
To lan tester ειναι ενα απλο οργανο που λειτουργει με led και ουσιαστικα ανιχνευει λαθη στην συνδεση (αντιστροφες, αγωγους που λειπουν)
Ενα lan tester αντιθετα περνει αποκριση συχνοτητας και crosstalk μεταξυ των ζευγων και μπορει να ανιχνευσει ακομα και γδαρσιματα κατα το περασμα.
Το πρωτο ειναι καλο για ερασιτεχνικες καλωδιωσεις. Το δευτερο μετραει το καθε κυκλωμα, κραταει τις μετρησεις οι οποιες στο τελος συγκρινονται με καποιες ελαχιστες τιμες και ετσι η καλωδιωση πιστοποιειται κατα ας πουμε Cat5, cat5E κλπ.
Με αλλα λογια μια δομημενη καλωδιωση δεν μπορει να θεωρηθει οτι πληρει τις προδιαγραφες ας πουμε cat6 επειδη ολα τα υλικα που εχουν χρησιμοποιηθει ειναι cat6, παρα μονο αφου ελεγθει οτι το καθε ζευγαρι εχει συγκεκριμενες απωλειες και crosstalk σε ενα φασμα συχνοτητων.
Λογικο ειναι οτι ενα οργανο πιστοποιησης δεν ειναι ακριβως φτηνό...
(ας πουμε οτι ξεκιναει απο 3000 ευρω...)

Παντως αυτό που ζηταει ο stelios υπαρχει στα περισσοτερα καταστηματα ηλεκτρονικων με κοστος απο 30 εως 50 ευρω.

briko
19-08-08, 20:35
στο eshop με 7€

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.569617

skkostas
20-08-08, 10:10
δες και εδώ

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=42429

stelios2000
17-10-08, 16:04
παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους