PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με πρόβλημα στο PC



JIMKAF
15-07-08, 18:21
Παιδιά ενώ δούλευα στο PC κανονικά, ξαφνικά σβήνει, όταν πάω να τον ξανά ανοίξω δεν άνοιγε και ακόμα δεν ανοίγει. Τι μπορεί να φτέει, εγώ πιστεύω πως είναι το τροφοδοτικό γιατί δίχνει σαν να μην πηγαίνει τάση πουθενά. Εσείς τι λέτε?? :?: :? :? :? :(

chip
15-07-08, 18:34
Σχεδόν σίγουρο τροφοδοτικό... και να εύχεσαι να μην πείρε και τίποτε άλλο μαζί του... (είναι ιδιαίτερα κάποιες μάρκες επιρεπείς στις βλάβες....).
Γι' αυτο φωνάζουμε πάντα για επώνυμα τροφοδοτικά (Heroichi, Tagan, Enermax, Xilence, Fortron Κλπ).
(Όταν πέρνεις κούτί απο PC με 30 ευρώ μαζί με το τροφοδοτικό ενώ μόνο του ένα (επώνυμο) τροφοδοτικό έχει πάνω από 50ευρώ διακινδυνεύεις την τύχη από όλο το PC.)

tasosmos
15-07-08, 18:42
Δοκιμασε να βγαλεις την πριζα απο το τροφοδοτικο για λιγο και να την ξαναβαλεις. Αν εχει δουλεψει καποια προστασια συνηθως χρειαζεται αυτο.
Αν δεν γινει τιποτα μετρα να δεις αν βγαζει ταση σε ενα μολεξ οταν ειναι ανοιχτο.
Αν δεν δινει τπτ τοτε βγαλε το 20-24πινο της μητρικης και δοκιμασε να βραχυκυκλωσεις το πρασινο καλωδιακι (power on, νομιζω πιν #16) με γειωση (μαυρο) αφηνοντας ενα μικρο φορτιο επανω.

Αν παλι δεν γινει τιποτα τοτε 100% ειναι στο τροφοδοτικο το προβλημα, στην καλυτερη καμενη ασφαλεια.

JIMKAF
15-07-08, 19:25
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια είναι σίφ=γουρα τροφοδοτικό. :wink:

ice25
15-07-08, 19:55
εγώ πάλι ρε παιδιά τρία pc με ανώνυμα τροφοδοτικά μια χαρά παίζουν εδώ και χρόνια.

τα pc - άλλαξαν αλλά τα κουτιά και τα τροφοδοτικά είναι ίδια.


και μπορώ να σας πω και χιλιάδες άλλα παραδείγματα.

ναι αν το έχετε φορτωμένο βάλτε κάποιο δυνατό τροφοδοτικο .άλλα για κάποιο απλό pc μην "πετάτε" τα λεφτά σας

AKIS
15-07-08, 23:23
εγώ πάλι ρε παιδιά τρία pc με ανώνυμα τροφοδοτικά μια χαρά παίζουν εδώ και χρόνια.


και μπορώ να σας πω και χιλιάδες άλλα παραδείγματα.

ναι και εγω ξερω παρα πολλα παραδειγματα οπως και εγω ενα no-name το εχω χιλιοταλαιπωρισει

αλλα μια φορα σου καθεται :roll:

ice25
16-07-08, 00:38
στην μια θα σου καθίσει και το καλύτερο.τσπ ανάλογος τι κάνεις, τι θέλεις.εγώ με το noname τρέχω server 24 ώρες το 24.

όπως και πόλοι server συστημάτων ασφαλείας έρχονται με noname τροφοδοτικά.όπως και dvrs απο επώνυμους κατασκευαστές.το πιθανότερο είναι να σου χαλάσουν πρώτα οι δίσκοι και όλα τα άλλα και μετά τα τροφοδοτικά

δίσκους έχω αλλάξει αμέτρητους άλλα τροφοδοτικά πότε.

θα έπαιρνα επώνυμο τροφ. μόνο αν χρειαζόμουν watt. εκεί θα το πάρω γιατί όντος το noname δεν θα είναι σταθερό.

άλλα για απλά συστήματα. δεν θα έδινα χρήματα για τροφο...


χωρίς παρεξήγηση άποψη μου.

jeik
16-07-08, 02:01
Εγω προτεινω να κλεισουμε ολοι τους υπολογιστες και να παμε καμια βολτα να δουμε τιποτα ζωντανο , να γινει και εξοικονομηση ενεργειας μερες που ειναι !!!!!!! κι αφηστε τα τροφοδοτικα να ξεκουραστουν κανα τριμηνο.

JIMKAF
16-07-08, 11:48
Παιδιά αυτό εδώ πήρα http://www.xcase.co.uk/p/461683/tagan-tg700-bz-700w-piperock-series.html πως το βλέπετε;

ice25
16-07-08, 15:37
α γεια σου μεγάλε. να δούμε τίποτα τις προκοπής.όλοι έξω σε παραλίες μπαράκια..τώρα που οι γυναίκες φοράνε ακόμα πιο λίγα

JIMKAF
16-07-08, 15:46
Παιδιά το έφτιαξα και λειτουργεί μια χαρά, αντε για τις παραλίες και τα οφθαλμόλουτρά σας τώρα... :lol: :lol: 8)

djwzak
18-07-08, 03:45
Σχεδόν σίγουρο τροφοδοτικό... και να εύχεσαι να μην πείρε και τίποτε άλλο μαζί του... (είναι ιδιαίτερα κάποιες μάρκες επιρεπείς στις βλάβες....).
Γι' αυτο φωνάζουμε πάντα για επώνυμα τροφοδοτικά (Heroichi, Tagan, Enermax, Xilence, Fortron Κλπ).
(Όταν πέρνεις κούτί απο PC με 30 ευρώ μαζί με το τροφοδοτικό ενώ μόνο του ένα (επώνυμο) τροφοδοτικό έχει πάνω από 50ευρώ διακινδυνεύεις την τύχη από όλο το PC.)

Συγγνωμη αλλα τον τελευταιο 1.5 χρονο εχω σαν δειγμα 2 Tagan σε ξεχωριστους υπολογιστες τα οποια οχι μονο καηκαν αλλα πηραν και πολλα μαζι τους! Δεν ειναι μονο το τροφοδοτικο
που μετραει στην παροχη του ρευματος στο Pc αλλα και το UPS (αν υπαρχει) και η ηλεκτρικη εγκατασταση και ποια συσκευη δουλευει σε διπλανες πριζες (π.χ σε εργοστασια, βιοτεχνιες) κ.λπ.
Οντως πολλα OEM τροφοδοτικα ειναι σκυλια και μαλιστα πολυ ανθεκτικα στους κεραυνους...

Συμφωνω παντως οτι πρεπει να βγαινουμε πιο πολυ λογω καλοκαιριου για να εκπαιδευσουμε περισσοτερο το ματι :shock:
και ας αφησουμε τα ρημαδια να καιγονται! Χαλαλι!
Αληθεια JIMKAF... μηπως εβαλες κανενα γκομενακι στο δωματιο και για αυτο "αρπαξε" το τροφοδοτικο?? :wink: :D

JIMKAF
18-07-08, 09:47
Σχεδόν σίγουρο τροφοδοτικό... και να εύχεσαι να μην πείρε και τίποτε άλλο μαζί του... (είναι ιδιαίτερα κάποιες μάρκες επιρεπείς στις βλάβες....).
Γι' αυτο φωνάζουμε πάντα για επώνυμα τροφοδοτικά (Heroichi, Tagan, Enermax, Xilence, Fortron Κλπ).
(Όταν πέρνεις κούτί απο PC με 30 ευρώ μαζί με το τροφοδοτικό ενώ μόνο του ένα (επώνυμο) τροφοδοτικό έχει πάνω από 50ευρώ διακινδυνεύεις την τύχη από όλο το PC.)

Συγγνωμη αλλα τον τελευταιο 1.5 χρονο εχω σαν δειγμα 2 Tagan σε ξεχωριστους υπολογιστες τα οποια οχι μονο καηκαν αλλα πηραν και πολλα μαζι τους! Δεν ειναι μονο το τροφοδοτικο
που μετραει στην παροχη του ρευματος στο Pc αλλα και το UPS (αν υπαρχει) και η ηλεκτρικη εγκατασταση και ποια συσκευη δουλευει σε διπλανες πριζες (π.χ σε εργοστασια, βιοτεχνιες) κ.λπ.
Οντως πολλα OEM τροφοδοτικα ειναι σκυλια και μαλιστα πολυ ανθεκτικα στους κεραυνους...

Συμφωνω παντως οτι πρεπει να βγαινουμε πιο πολυ λογω καλοκαιριου για να εκπαιδευσουμε περισσοτερο το ματι :shock:
και ας αφησουμε τα ρημαδια να καιγονται! Χαλαλι!
Αληθεια JIMKAF... μηπως εβαλες κανενα γκομενακι στο δωματιο και για αυτο "αρπαξε" το τροφοδοτικο?? :wink: :D
Καλά ρε πως το κατάλαβες γατόνι είσαι... :lol: Είχε και extra ζέστη εκείνη την ημέρα και και τα κάψαμε όλα. :wink:

chip
18-07-08, 11:16
Σωστή επιλογή!!!!!

JIMKAF
18-07-08, 11:51
ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕτσι! :lol: :lol: :lol: :lol:

Nemmesis
18-07-08, 14:16
ντροπη ρε παιδια... εχουμε και κοριτσακια στην παρεα... και μακρια οι ιδρωμενοι απο τα ρευματα :P

JIMKAF
18-07-08, 15:04
Σωστά, σωστα λίγη ευπρέπεια κύριοι δεν βλάπτει :lol: