PDA

Επιστροφή στο Forum : Εχω καταλαβει καλα η μπαααα?



Silas
16-07-08, 19:12
Καλησπέρα σε όλους.
’Aλλος ένας φίλος που προσπαθει να πάρει πτυχίο. Από μια σχολη που δεν έχει σχέση με τα ηλεκτρονικά αν και θα πρέπε.

Πέρα από αυτό. Προσπαθώ να φτιάξω χρησιμοποιώντας ένα atmega32, έναν datalogger. Από τον adc "δειγματολειπτω", μετατρέπω, αποθηκεύω, αναπαριστώ στο pc. Όλα καλά.

Η κατασκευή για την ώρα είναι σε breadboard. Είπα λοιπόν το σήμα μου ( την μέτρηση ) πριν το οδηγήσω στο mega32 να το περάσω μέσα από έναν op amp για μελλοντικό upgrade. Χωρίς να ψάξω πολύ ( για την ακρίβεια μου πρότειναν ) πήρα 2 tl074CN. 4 σε κάθε τσιπάκι 8 τα κανάλια μου, βολικό. το θέμα μου όμως είναι ότι ο εν λόγο ενισχυτής είναι ( μάλλον, το datasheet δεν με βοηθάει και πολύ ) rail το rail.Οποτε χρειάζομαι +- 5 v για να τον δουλέψω, από το lm μου όμως έχω μονο τα +5 v. Πως μπορω να εχω -5 v στο breadboard?

Μπορεί κάποιος να μου πει, κάποιο chip το οποιο κάνει invert ? κάποιον άλλο ενισχυτή που δεν είναι rail το rail. Οποιαδήποτε ιδέα?

Τονίζω ότι ο άξονας τις πτυχιακής είναι ο προγραμματισμός και όχι τα ηλεκτρονικά.

Ευχαριστώ.

billtech
16-07-08, 20:59
φιλε μου ειχα δει ενα κυκλωματακι που το κανει αυτο αλλα με μια διαφορα...εσυ θες +-5βολτ. για να σου δωσει εκεινο -5 πρεπει να του δωσεις +10. δεν το εχω κατασκευασει.το ειχα βρει μεσα στην electronics lab( δεν ξερω αν επιτρεπετε να το πω αυτο...αλλα το ειπα λογω του οτι ειδα να δινουμε λινκ για αλλες σελιδες. αν εκανα λαθος να μου το πειτε.
στο θεμα μας. αν θες να το δοκιμασεις καντο ειναι πολυ απλο και με απλα εξαρτηματα..το ολοκληρωμενο που στο κανει αυτο ειναι το 555.και το κυκλωμα θα το βρεις με το ονομα voltage inverter.
υπαρχουν και αλλα.ας πουμε η μαξιμ δινει καποια και σαν δειγματα αλλα εκει μπλεκεις και με πηνια και τετοια...
καλη επιτυχια.

hardcode
16-07-08, 21:43
Εγω θα σου πρότεινα να βάλεις τον LMC660CN, που έχει 4 εισόδους, είναι RAIL to RAIL και το κυριότερο είναι single power supply, θέλει μόνο τα +5V.

Silas
16-07-08, 21:57
οκ οκ. μπερδευτικα . Νομιζα το rail to rail αναφερετε στο οτι θελει και τις δυο τασεις. απ οτι βλεπω οχι!
Δηλαδη τι εννοουμε οταν λεμε rail to rail?
Για κυκλωμα δεν ειμαι, ηδη ειναι τσιμα τσιμα τα components μεσα στο κουτι. Θα δοκιμασω αυριο με τον LMC660CN.

Ευχαριστω πολυ παιδια.

hardcode
16-07-08, 22:17
Rail to rail σημαίνει να μπορεί να σου αποδόσει ο τελεστικός στην έξοδο τάση ίση με την τάση τροφοδοσίας του ή μια τιμή όσο πιο κοντά γίνεται σε αυτή.

chip
17-07-08, 09:32
Αν δουλεύεις με συμμετρική τροφοδοσία θα δώσει και στην έξοδο του συμμετρική και ο ATmega δεν είναι φτιαγμένος για να δεχτεί συμμετρική τροφοδοσία....
Πρέπει να αλλάξεις συνδεσμολογία στον τελεστικό... αν και θα πρότεινα να μην τον χρησιμοποιήσεις καθόλου αν πραγματικά δεν χρειάζεται... Το πολύ να βάλεις σε διάταξη buffer για να μην έρχεται σε επαφή με τον τελεστικό... και επειδή στη διάταξη Buffer θα έχεις αναστροφή προσήμου βάλε δύο στη σειρά (αλλοιώς διορθώνεις την αναστροφή προσήμου με Software). σύνδεσε τον τελεστικό κανονικά σε + και - και το σημείο που θα το έβαζες για γείωση βάλε το στα 2,5V . Για να το κάνεις αυτό θα χρησιμοποιήσεις έναν διαιρέτη τάσης με δύο αντιστασείς 470Ω (ή και μεγαλύτερες).
Αν ψάχνεις για τελεστικός που να μην θέλει συμμετρική τροφοδοσία... είναι ο LM358 (έχει βέβαια 2 τελεστικούς μέσα). Ρίξε και μια ματιά στον LM324 να δεις αν δουλεύει με μη συμμετρική τροφοδοσία (δεν θυμάμαι). Είναι βέβαια διπολικοί αλλά τους βρεισκεις παντού.