PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα παιδια...μεγαλο με μοντεμ



billtech
27-07-08, 00:29
παιδια καλησπερα...

εχω παρει προσφατα το acer aspire 6920g και κατεβασα τα drivers απο την acer.εκανα format και τα περασα προχτες...αλλα εχω ενα μεγαλο προβλημα..το μοντεμ δεν περνιεται..λεει οταν τρεξω το αρχειο οτι δεν βρισκει μοντεμ για να περασει τα drivers. το αρχειο που κατεβασα ειναι:

Modem_Foxconn_T60M955_v7.70.00.52_Vistax32

πρεπει να κανω κατι πρωτα για να το περασει...επικοινωνησα με την acer και λεει να το βαλω απο το recovery dvd το οποιο εγω δεν κρατησα γιατι δεν ηθελα ολα αυτα της acer τα προγραματα που τρωνε ενα σωρο μνημη...και λεει δεν γινετε τιποτα..
πω να το φτιαξψ? ξερει κανεις?

plouf
27-07-08, 00:33
ενδεχομενως το εχεις απενεργοποιειση απο το ΒΙΟΣ

billtech
27-07-08, 01:24
Μα φιλε μου δεν εκανα τιποτα τετοιο.και πηγα στο bios και δεν το βρηκα πουθενα να δω αν ειναι enable η disable.

Υ.Γ πηγα στο detail και αλλαξα το device name σε device descripion και μου εβγαλε modem device on high definition audio bus. και οταν τρεχω το αρχειο για να περασει τα drivers λεει δεν βρηκε modem για τα drivers αυτα..

τι ειναι αυτα?

plouf
27-07-08, 02:23
ftp://ftp.work.acer-euro.com/notebook/aspire_6920G/vista/Drivers/Modem%20Foxconn%20v2.1.87%20Vista%20x32.zip

δοκιμασες αυτο ?

dovegroup
27-07-08, 09:17
Μα φιλε μου δεν εκανα τιποτα τετοιο.και πηγα στο bios και δεν το βρηκα πουθενα να δω αν ειναι enable η disable.

Υ.Γ πηγα στο detail και αλλαξα το device name σε device descripion και μου εβγαλε modem device on high definition audio bus. και οταν τρεχω το αρχειο για να περασει τα drivers λεει δεν βρηκε modem για τα drivers αυτα..

τι ειναι αυτα?

Προσπάθησε να το περάσεις χειροκίνητα και οχι με το εκτελέσιμο που περιέχει ο οδηγός.

billtech
27-07-08, 11:15
φιλε μου το περασα χειροκινητα και νομιζο μπηκε...αλλα δεν κανει open το port γιατι λεει εχει conflict με αλλη συσκευη.δεν ξερω πως να το φτιαξω αυτο

ice25
27-07-08, 13:26
μετά λένε για το linux ότι δεν αναγνωρίζει συσκευές.το pc σου μιπος ειναι 64bit .δες μην θέλει άλλους drivers

κάλο εργαλείο και free ειναι το everest home.ανιχνεύει τις συσκευές και σου δίνει ονομασία κατασκευαστή μοντέλο ακριβός και το site της εταιρίας

οπότε πας και κατεβαζεις τους κατάλληλους drivers.

απεγκαθιστας τους παλιούς και περνάς τους νέους

dovegroup
27-07-08, 15:24
φιλε μου το περασα χειροκινητα και νομιζο μπηκε...αλλα δεν κανει open το port γιατι λεει εχει conflict με αλλη συσκευη.δεν ξερω πως να το φτιαξω αυτο
Πήγσινε στο BIOS κάνε restore defaults save & exit.
Δες το ξανά.
Βρές με ποιά συσκευή έχει conflict.
Vista είπες :D Δες αν έχει τελευταίο Bios update & κάνε update. Αν δεν είναι αυτόματος updater επέλεξε clear cmos :D

billtech
27-07-08, 16:20
γεια σας παιδια...το εφτιαξα...δεν ξερω βασικα ειχα περασει το driver που μου εδωσε ο φιλος plouf και μετα ετρεξα και το προγραμμα που μου εδειξε ο ice25 και μετα το δοκιμασα και δουλεψε..να ειστε καλα