PDA

Επιστροφή στο Forum : gps και αντάπτορας αυτοκινήτου



soulhealer
27-07-08, 20:44
να ρωτήσω κάτι άσχετο? πήρα ένα gps και μου είπαν ότι θέλει σταθερή τροφοδοσία αλλιώς υπάρχει περίπτωση να καεί..
αν το συνδέσω στον αντάπτορα του αυτοκινήτου ,με το άναμμα -σβήσιμο της μηχανής υπάρχει περίπτωση να έχω προβλημα?
ξέρει κανείς κάτι?είναι δλδ ασφαλές να το έχω συνέχεια "ΟΝ" στο αυτοκίνητο?

manos_3
27-07-08, 21:07
Τα GPS έχουν μπαταρία η οποία φορτίζεται.Δεν απαιτούν συνεχόμενη σύνδεση με τον αναπτήρα αλλά μόλις η μπαταρία ξεφορτίσει τότε το συνδέουμε...Όταν σου είπαν σταθερή τροφοδοσία εννοούσαν D.C. ρεύμα-τάση που την προσφέρει η μπαταρία του αυτοκινήτου και όχι A.C..

soulhealer
27-07-08, 21:14
επίσης αν αδειάσει η μπαταρία και το βάλω να φορτίζει στον αντάπτορα και ανάψω -σβήσω τη μηχανή θα υπάρξη πρόβλημα? υπάρχει τελικά διακύμανση τάσης στον αντόπτορα?
επειδή είχα υπ'οψιν μου να πάρω τροφοδοσία από το πίσω μέρος του αντάπτορα (πίσω από το ταμπλό του αυτοκινήτου) μόνιμα ώστε να δουλέυω και τον αναπτήρα
του αυτοκινήτου.. κανοντάς το αυτό απλά θα μειώσω την ζωή της μπαταρίας του ή δεν έχω πρόβλημα?

manos_3
27-07-08, 21:21
Λογικά δεν θα υπάρξει πρόβλημα με το να ανάψεις-σβήσεις τη μηχανή.Μπορεί να υπάρξει μια πτώση τάσης.Η μπαταρία δεν θα έχει πρόβλημα όπου και να το συνδέσεις απλώς κάνε μία μέτρηση τάσης με ένα πολύμετρο για να διαπιστώσεις ότι η τάση σε εκείνο το σημείο είναι ίδια με του αναπτήρα...

epistimon
30-07-08, 22:35
Κατα την λειτουργια της μιζας διακοπτεται για ελαχιστα δευτερολεπτα η φορτιση οπως σβηνει και το ραδιοφωνο.Δεν ειναι κατι που μπορει να προκαλεσει ζημια στο gps γιατι κανει μια απλη διακοπη και μετα συνεχιζει κανονικα η φορτιση της μπαταριας.
Μην μπερδευεις την φορτιση της μπαταριας με την τροφοδοσια την συσκευης...
Αληθεια ποιο gps πηρες??Στα ποσα Αmpere ειναι ο ανταπτορας του αυτοκινητου?

soulhealer
30-07-08, 23:02
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.926009
αυτό πήρα..

plouf
31-07-08, 01:58
ελεος...

ερχεται με μπαταρία οπως είπαν και ΦΟΡΤΙΣΤΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ απο τη μανα του....

απλως ο πωλητης εχει δει πολα παραξενα γιαυτο το ειπε φυσικα και προτεινετε (για λογους ευκολιας) να ειναι παντα πανω στο φορτιστη αυτοκινητου

skapogr24
02-08-08, 14:57
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΗ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

η φορτηση ειναι για την μπαταρια οχι για την συσκευη.

moutoulos
02-08-08, 18:13
επίσης αν αδειάσει η μπαταρία και το βάλω να φορτίζει στον αντάπτορα και ανάψω -σβήσω τη μηχανή θα υπάρξη πρόβλημα?
Προσωπικά όταν πήρα πέρυσι ένα Mio C320, το manual έγραφε ότι κατά το σβήσιμο - άνοιγμα του κινητήρα ..., ο φορτιστής δεν πρέπει
να είναι πάνω στο φίς.
Το πρόβλημα δεν είναι ο δέκτης gps, είναι οτι ενδέχεται να κάψεις το φορτιστή ..., όχι το gps :!: .

epistimon
02-08-08, 23:39
Εμενα παλι το βιβλιαρακι του MLS destinator δεν αναφερει απολυτως τιποτα για την φορτιση της συσκευης!Το οτι διακοπτω στη μεση την φορτιση οταν ειμαι στο αυτοκινητο δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα ετσι?Εφοσον δεν εχω φορτιστη σπιτιου μονο σε καποιο μεγαλο ταξιδι θα φορτιστει πληρως η μπαταρια.

manos_3
03-08-08, 00:22
Εντάξει ρε παιδιά,δεν θα καεί κιώλας...Γι'αυτό τον λόγο υπάρχει ο μετασχηματιστής,οι εξομαλίνσεις και οι σταθεροπιήσεις...Για να αποφεύγονται τέτοια φαινόμενα...

eebabs2000
03-08-08, 12:45
Το πολύ-πολύ πετάς ένα σταθεροποιητή τάσης (προτείνω LM317) στα 12V με ένα πυκνωτή στην είσοδό του 1000uF /25V και έχεις μια αλλοστάθερη τάση. Έτσι κι' αλλιώς όταν δουλεύει η μηχανή βγάζει 14.4V περίπου (το έχω μετρήσει στον αναπτήρα).