PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα....



manos_3
27-07-08, 21:42
Γεια σας...Τελευταία, όταν παίζω κάποια παιχνίδια η βλέπω ταινίες στον υπολογιστή ή στα ξαφνικά εκεί που δουλεύει η οθόνη, εμφανίζει κόκκινες γραμμές και δεν δέχεται επεμβάσεις του τύπου Ctrl+Alt+Del για να ξεκολίσει...Του κάνω επανεκίνηση και τα στοιχεία που εμφανίζονται στο άνοιγμα του υπολογιστή εμφανίζονται θωλά και με γραμμές και ο υπολογιστής δεν ανοίγει...Ανοίγει μόνο αν αφαιρέσω και ξαναβάλω την μπαταρία που υπάρχει στο mobo.Καθώς πιστεύω ότι είναι πρόβλημα της κάρτας γραφικών,άλλαξα τους drivers με κάτι παλαιότερους και για κάμποση ώρα δούλευε κανονικά αλλά μετά πάλι τα ίδια.Έβαλα σήμερα κάποιους άλλους drivers και μέχρις στιγμής δουλεύει καλα,αλλά δεν ξέρω για πόσο ακόμα...Τι λέτε να φταίει;

dal_kos
27-07-08, 23:36
Αφου διορθώνεται με αφαίρεση της μπαταρίας του mobo[του BIOS] πιθανόν να έχει σχέση με κάποια ρύθμιση μέσα στο BIOS. Αν μπορείς μπες στο BIOS και τσέκαρε τις ρυθμίσεις για τίποτα παράξενο όπως "Boost performance" και τέτοια....

dikos
28-07-08, 01:08
Άλλαξε και καμιά μητρική, καλού κακού. :lol:

lynx
28-07-08, 01:11
δοκιμασε και καμοια αλλη καρτα γραφικων στο mobo σου! (τι λεξη και αυτη το mobo... :lol: )

PCMan
28-07-08, 04:00
Μήπως παίζει τίποτα με θερμοκρασία στην κάρτα γραφικών?

manos_3
28-07-08, 13:17
Μήπως παίζει τίποτα με θερμοκρασία στην κάρτα γραφικών?


Μάλλον η θερμοκρασία πρέπει να παίζει κάποιο ρόλο,γιατί παλαιότερα δεν μου το έκανε...

Nemmesis
28-07-08, 14:10
ποια καρτα εχεις πες λιγο αν και γραμμες ολοκληρες μαλλον θερμοκρασια μου κανει και εμενα...

ice25
28-07-08, 22:17
θερμοκρασία. αν έχει ανεμιστήρα στην κάρτα δες αν δουλεύουν καθάρισε καλου κακού τις ψύκτρες.

manos_3
29-07-08, 11:42
Είναι μία GeForce 5200,η οποία δεν διαθέτει ανεμιστήρα.Αλλά γιατί δεν το έκανε παλαιότερα;;;

Nemmesis
29-07-08, 14:21
μια τοσο παλια καρτα γραφικων δεν νομιζω να εχει προβλημα θερμοκρασιας λογο της χαμηλης ισχυς της.. αλλα μπορεις επισης να ξεραθηκε και η αλοιφη που εχει... θα προτηνα να ξειλωσεις τελειως την ψυχτρα και με καθαρο υνοπνευμα να καθαριζει και την ψυχτρα και το cpu της καρτα βαζεις καινουργια αλοιφη και μαζευης ξανα... βεβαια ολα αυτα να ξερεις οτι αν δεν γινουν σωστα ειναι πιθανο να καψεις την VGA σου

lynx
29-07-08, 15:10
Είναι μία GeForce 5200,η οποία δεν διαθέτει ανεμιστήρα.Αλλά γιατί δεν το έκανε παλαιότερα;;;

δεν εχω δει ποτε 5200 χωρις ανεμιστηρα! απο ενα σημειο και μετα οι περισοτερες καρτες γραφικων ειχαν ανεμιστηρα εκτος απο
καποιες περιπτωσεις που ειχαν παρα πολυ καλη ψηκτρα! (ΤΕΡΑΣΤΙΑ ψηκτρα!)

οπως ειπαν και τα παιδια καθαρισε την ψηκτρα σου και δοκιμασε φερνοντας κοντα στον υπολογιστη εναν ανεμιστηρα να τον φυσαει
εσωτερικα ή δοκιμασε με μια αλλη καρτα γραφικων!

εγω πιστευω οτι πρεπει να φταιει η καρτα γραφικων σου.