PDA

Επιστροφή στο Forum : με τι ασχολουμε αυτο το καιρο!!!



Nemmesis
28-07-08, 14:43
καθομουν για καφε και στην σηζυτηση πανω (κλασικα μιλουσαμε για μηχανες) επεσε το θεμα modding και βαλαμε διαγωνισμο ποιος θα κανει το ποιο extreme... και ξεκινησαμε μυστικα ο ενας απο τον αλλο... εγω αποφασησα να μακρινω λιγο το μηχανακι μου (μονο 12cm :P) και καμια πατεντουλα στα φαναρια... μεχρι στιγμης αυτα εχω κανει... το ποιο δυσκολο μεχρι τωρα ηταν να βρω το inox 5mm

DT200
28-07-08, 16:53
μπράβο φίλε Nemmesis ! πολύ καλή δουλειά .
το ολοκληρωμένο τι κάνει ?

η κατασκευή για την επιμήκυνση του ψαλιδιού,
είναι πραγματικά πολύ καλή και από κολλήσεις , σκίζει , εσύ τις
έκανες ?
αν ναι , συγχαρητήρια !
στο λέω με σιγουριά διότι και εγώ "τσιμπίδας" είμαι... :wink:

Nemmesis
28-07-08, 17:32
ολα εγω τα εκανα αλλα μην νομιζεις και εγω δεν ξερω να κολλαω καλα... απλα το inox ειναι πολυ σκληρο και αρκετα χοντρο με αποτελεσμα να γινεται ευκολα "γαζι" χωρις να τριπαει.. στα 1-2mm και εγω "τσιμπίδας" είμαι :P
το ολοκληρωμενο ειναι f88 απλα το εχω βαλει για ελενχει τα λεντ σειριακα για να μην τραβανε 1αμπερ οταν ειναι ολα μαζι.. επισης εχει και την λειτουργεια φλας γιατι τα απλα φλανσερ που ειχε η μηχανη δεν θα δουλευαν...

JIMKAF
28-07-08, 18:47
Φίλε παναγιώτη να προσέχει γιατί αυτά τα πράγματα είναι επικύνδινα ξέρεις αυτά σπάνε ευκολα ειδικά στους ελληνικούς δρόμους...

Nemmesis
28-07-08, 19:28
Φίλε παναγιώτη να προσέχει γιατί αυτά τα πράγματα είναι επικύνδινα ξέρεις αυτά σπάνε ευκολα ειδικά στους ελληνικούς δρόμους...

ε οχι και σπανε βρε... ανοξιδοτο 5χιλιοστα ειναι αυτο.. και επισης δεν εχει τελειωσει θα μπουν και αλλα νευρα... τα σασι απο το μηχανακι ειναι μολις 2mm.. και να σημειοσω οτι ουτε τρυπα δεν εκανα σου σαση ουτε κολληματα... ειναι ενα εξαρτημα που κουμπονει εκει μου κουμπονε το μοτερ... ουτε τρυπα δεν ανοιξα στο σαση και αυτο λογο του οτι ηθελα να ειναι πληρως αναστρεψημο.. θα φτιαξω αργοτερα μια εικονουλα να δειτε πως κλειδωνει πανο στο σαση...

MHTSOS
28-07-08, 19:35
Αν γίνουν σωστές κολλήσεις, που από οτι φαίνεται έχουν γίνει, δεν πρόκειται να σπάσει με τίποτα. Το μόνο που σκέφτομαι εγώ είναι οτι θα αλλάξει η γεωμετρία της πίσω ανάρτησης και μετά ένας θεός ξέρει πως θα στρίβει.

JIMKAF
28-07-08, 19:40
Φίλε παναγιώτη να προσέχει γιατί αυτά τα πράγματα είναι επικύνδινα ξέρεις αυτά σπάνε ευκολα ειδικά στους ελληνικούς δρόμους...

ε οχι και σπανε βρε... ανοξιδοτο 5χιλιοστα ειναι αυτο.. και επισης δεν εχει τελειωσει θα μπουν και αλλα νευρα... τα σασι απο το μηχανακι ειναι μολις 2mm.. και να σημειοσω οτι ουτε τρυπα δεν εκανα σου σαση ουτε κολληματα... ειναι ενα εξαρτημα που κουμπονει εκει μου κουμπονε το μοτερ... ουτε τρυπα δεν ανοιξα στο σαση και αυτο λογο του οτι ηθελα να ειναι πληρως αναστρεψημο.. θα φτιαξω αργοτερα μια εικονουλα να δειτε πως κλειδωνει πανο στο σαση...
Α τότε οκ αφού δεν πήραξες σασί όλα καλά νόμιζα ότι έκοψες και κόλησες κομμάτι του σασί προχώρα δυνατά καλή φάση φαίνεται το modding και στις μηχανές. :wink:

Nemmesis
28-07-08, 19:47
Αν γίνουν σωστές κολλήσεις, που από οτι φαίνεται έχουν γίνει, δεν πρόκειται να σπάσει με τίποτα. Το μόνο που σκέφτομαι εγώ είναι οτι θα αλλάξει η γεωμετρία της πίσω ανάρτησης και μετά ένας θεός ξέρει πως θα στρίβει.

εχω μεταφερει και την βαση της αναρτησης πισω... οταν τα κουμποσα ολα πανω λιγο που τσουλισα με τα ποδια δεν αλλαξαν και τρελα πραγματα ειναι καπως σαν τα nexus τωρα μπορω να πω... το μηχανακι λογο του οτι ειναι 180cc 2Τ οταν το ανοιγεις καλα η μπροστα ροδα ή δεν εχει προσφηση καλη ή ειναι στο αερα επειδη εγω παντα γουσταρα τις μπαντες και οχι τις σουλες εξου και ολο το θεμα...

DT200
28-07-08, 20:16
στα 1-2mm και εγω "τσιμπίδας" είμαι :P

όχι ρε συ , το κατάλαβες λάθος ! "τσιμπίδας" σημαίνει ότι είσαι καλός ηλεκτροσυγκολλητής,
όχι ότι γεμίζεις τρύπες της λαμαρίνες 8)

Nemmesis
28-07-08, 21:03
AAA... λαθος μου.. εγω καταλαβα απο τα "τσιμπιματα" που λενε οπως το πονταρισμα που κανουν πριν το γαζι... αληθεια τοσο καλο ειναι το κολλημα μου? εμενα δεν μου φενεται και τοσο... εχω δει κατι τυπους που το κανουν πραγματικα τελειο.