PDA

Επιστροφή στο Forum : βοήθεια για remote κλιματιστικού!!



XRISTOS
06-08-08, 18:49
Καλησπέρα
Χρειάζομαι μια βοήθεια για κλιματιστικό .
Έχω χάσει το remote και δεν μπορώ να βρω πουθενά , έχω δοκιμάσει πολλά ιμιτασιόν αλλά κανένα δεν κάνει. Το κλιματιστικό είναι ένα dymanic 24αρη και είναι αρκετά παλιό.
Μπορώ να αλλάξω τον κρύσταλλο και να δουλέψει με άλλο remote ?
Αν ξέρει κανένας ας βοηθήσει .
Ευχαριστώ,

robotakias
06-08-08, 18:53
Αν δεν κανω λάθος, το κάθε remote control έχει τη δική του κωδικοποίηση οπότε δεν έχει να κάνει σχέση μόνο με την συχνότητα του κρυστάλλου, έτσι δεν είναι?

XRISTOS
06-08-08, 18:58
Δεν ξέρω σίγουρα.
έχω δυνατότητα να αλλάξω ότι χρειάζεται και είναι απαραίτητο για να το κάνω να δουλέψει. Αλλά δεν ξέρω τι
έχω βγάλει την main πλακέτα και από το συγκεκριμένο και από άλλο και δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

FM1
07-08-08, 03:28
Φίλε Χρίστο αν πάρεις ένα πολυτηλεκοντρόλ και το βάλεις να σκανάρει όλους τους πιθανούς κωδικούς (παλμική ακολουθία), υπάρχει πιθανότητα να πετύχεις την υπέρυθρη συχνότητα του κλιματιστικού...βέβαια αυτό το είχα δει που το έκαναν για να ταιριάξουν remote στην TV αλλά έχω την υποψία οτι μπορεί να γίνετε :idea: ...τώρα με το να αλλάξεις όλα τα στοιχεία ενός remote για να δουλέψει το κλιματιστικό μου φαίνεται κομμάτι αδύνατο :? ...

tpelek
07-08-08, 22:27
Καλησπέρα και καλός σας βρήκα αυτό είναι το πρώτο μου ποστ :) παρακολουθώ λίγο καιρώ το φόρουμ αν και δεν έχω πολλές γνώσεις αλλά μου αρέσουν οι κατασκευές και τα ψιλο καταφέρνω .
Χρήστο για δες αυτό > http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.4571
Είναι σχετικά φτηνό για να το δοκιμάσεις. Η τιμή είναι σε δολάρια και είναι μαζί με τα μεταφορικά, έχω αγοράσει αρκετές φορές από το site αυτό δεν υπάρχει πρόβλημα :)