PDA

Επιστροφή στο Forum : Forum update... finally!



gRooV
12-08-08, 19:28
Εφτασε λοιπόν ο καιρός, εκμεταλλευόμενοι την απουσία σας λόγω καλοκαιρινών διακοπών, να αναβαθμίσουμε το forum. Τρέχει στην πλέον πιο αξιόπιστη πλατφόρμα vbulletin της Jelsoft Enterprises Ltd και επιτέλους αποχαιρετούμε το phpbb. :)

Ενημερωτικά, η σελίδα πλέον είναι αρκετά πιο γρήγορα προσπελάσιμη, με περισσότερες δυνατότητες στην προβολή (δυναμική) αλλά και στην διαχείρηση και το πιο σημαντικό είναι ότι είναι αρκετά πιο ασφαλής απ'ότι πριν.

Σε πλήρη λειτουργία βρίσκεται μέχρι στιγμής μόνο το forum και τα downloads ενώ σταδιακά θα προστεθεί το υπόλοιπο υλικό. Κύρια προτεραιότητα είναι η ενσωμάτωση νέων κατηγοριών στην σελίδα.

Λογικό είναι ακόμα να βρείτε μερικά λάθη κατά την περιήγησή σας στις σελίδες. Μπορείτε να με ενημερώνεται για αυτά ή για λοιπές παρατηρήσεις είτε μέσω του συγκεκριμένου θέματος είτε από το κάτω μέρος της σελίδας "Επικοινωνήστε μαζί μας". Τέλος περάστε μία βόλτα από τον πίνακα ελέγχου σας με σκοπό να ανανεώσετε μερικά από τα στοιχειά σας, όπως πχ όνομα, περιοχή, γενέθλια, υπογραφή, avatar κτλ.

Καλορίζικο! :)

DT200
12-08-08, 20:02
εγώ προτιμώ την παλιά εμφάνιση,
αλλά ίσος να είναι και θέμα συνήθειας.

Nemmesis
12-08-08, 20:06
εγω ειχα συνηθυσει την παλια αλλα πιστευω μια χαρα ειμαστε σε 2-3μερες.. ελπιζω το συστημα αναζητης στα φορουμ να αλλαξε προς το καλητερα γιατι το παλιο οτι και να εβαζες εβγαζε πολα off topic.. μ' αρεσει γενικα ομως που εινια που new age καπως...

JIMKAF
12-08-08, 20:22
εμένα καλή μου φαίνεται, στην αρχή δεν μου άρεσε αλλά είναι θέμα συνήθειας σίγουρα έχει πολλές λεπτομέρειες που μπορείς να ρυθμίσεις

dikos
12-08-08, 22:17
Καλό ξεκίνημα παιδιά.

jeik
13-08-08, 00:22
η δυνατοτητα ανασκοπησης των δημοσιευσεων μας θα προστεθει καποια στιγμη ?

gsmaster
14-08-08, 15:16
Γειά σας κι απο μένα....
καλό φαίνεται Θανάση... Αντε καλό Debugging τωρά!

PCMan
14-08-08, 16:50
Τέλειο, με γειά :D

Αντε, ώρα για κανα καινούριο template τώρα ;)


ΥΓ. Αλλάξτε λίγο τα δικαιώματα στις υπογραφές. Δεν παίρνει εικόνες.

sinclair_jim
15-08-08, 01:07
Πολύ όμορφο παιδιά! ΕΥΓΕ!
(Εχασα το avatar όμως... Θα το ξαναφτιάξω...)

Lykos1986
15-08-08, 02:00
Δεν είναι άσχημο!!!

otakis
15-08-08, 13:56
καλή η προσπάθεια, μπράβο στους συντελεστές!

λέω τώρα εγώ...
δεν είναι λίγο μα#ακία που δεν εμφανίζονται πλέον οι φωτό στα θέματα, ούτε κ σαν thumbnails έστω?
χρειάζεται να τις ανοίγεις μία-μία...
σπάστηκα σε αρκετά θέματα!

PCMan
15-08-08, 21:37
Τέλειο, με γειά :D

Αντε, ώρα για κανα καινούριο template τώρα ;)


ΥΓ. Αλλάξτε λίγο τα δικαιώματα στις υπογραφές. Δεν παίρνει εικόνες.
Ακούει κανείς?

+ Να αυξηθεί ο χώρος τως προσωπικών μυνημάτων.
Εχω 58 pm και επιτρέπονται 50!!

gRooV
16-08-08, 03:25
καλή η προσπάθεια, μπράβο στους συντελεστές!

λέω τώρα εγώ...
δεν είναι λίγο μα#ακία που δεν εμφανίζονται πλέον οι φωτό στα θέματα, ούτε κ σαν thumbnails έστω?
χρειάζεται να τις ανοίγεις μία-μία...
σπάστηκα σε αρκετά θέματα!
φτιάχτηκε :ok:


Ακούει κανείς?

+ Να αυξηθεί ο χώρος τως προσωπικών μυνημάτων.
Εχω 58 pm και επιτρέπονται 50!!
πιστεύω ότι είναι αρκετά 50 μηνύματα... αλήθεια για πιο λόγο τα κρατάς;:-k

antonis_x
16-08-08, 03:48
κι εγω ειχα συνηθισει την παλια εμφανιση και μου αρεσε περισοτερο αλλα ενταξει, και τωρα καλη ειναι αν και δεν τρελαινομαι κιολας,παντως οντως ειναι πιο γρηγορα προσπελασιμο το σαιτ τωρα.

babisko
16-08-08, 11:12
Καλό, αν και πρέπει να το συνηθίσουμε λιγάκι.
Μια ερώτηση και από μένα: Στο προηγούμενο, όταν γράφαμε μια απάντηση σε κάποιο θέμα, όπως γράφω τώρα εγώ, υπήρχε μια γραμμή εργαλείων με την οποία μπορούσαμε να εισάγουμε π.χ. ένα link (URL) ή μια εικόνα (IMG) ή κώδικα (CODE) ή χαρακτήρες μορφοποίησης κ.λ.π. Στο νέο περιβάλλον δεν υπάρχει, μπορεί να γίνει κάτι για αυτό, ώστε να μην τα γράφουμε μόνοι μας;

manos_3
16-08-08, 16:03
και εγώ προτιμούσα την προηγούμενη έκδοση...αλλά δεν πειράζει,καλή είναι και αυτή...

moutoulos
16-08-08, 17:10
παιδιά, μόλις ήρθα απο διακοπές !!!.
δεν το έχω ψάξει καλά καλά ..., πάντως μια χαρά είναι.

gRooV
16-08-08, 17:34
καλό, αν και πρέπει να το συνηθίσουμε λιγάκι.
μια ερώτηση και από μένα: στο προηγούμενο, όταν γράφαμε μια απάντηση σε κάποιο θέμα, όπως γράφω τώρα εγώ, υπήρχε μια γραμμή εργαλείων με την οποία μπορούσαμε να εισάγουμε π.χ. ένα link (url) ή μια εικόνα (img) ή κώδικα (code) ή χαρακτήρες μορφοποίησης κ.λ.π. στο νέο περιβάλλον δεν υπάρχει, μπορεί να γίνει κάτι για αυτό, ώστε να μην τα γράφουμε μόνοι μας;


πήγαινε (και όλα τα ήδη εγγεγραμμένα μέλη) στον πίνακα ελέγχου -> επεξεργασία επιλογών -> επιλογή τύπου επεξεργαστή κειμένου και επέλεξε την "βελτιωμένη έκδοση". 8)

lynx
16-08-08, 18:26
γινεται να μεγαλωσουν λιγακι οι τιτλοι στο πινακα με τις τελευταιες δημοσιευσεις?! ή εστω να διπλωθουν
για να μπορουμε να διαβαζουμε καλυτερα περι τινος προκειται...


P.S και αυτο το μνμ οτι εχω κανει edit το ποστ μου καλυτερα να μην βγενει με το προτο edit.. εγω τουλαχιστον
μπορει να κανω και 5 edit μαζεμενα μεσα σε ενα 15λεπτο για διορθωσεις αφοτου κανω το αρχικο ποστ :D

babisko
16-08-08, 19:01
πήγαινε (και όλα τα ήδη εγγεγραμμένα μέλη) στον πίνακα ελέγχου -> επεξεργασία επιλογών -> επιλογή τύπου επεξεργαστή κειμένου και επέλεξε την "βελτιωμένη έκδοση". 8)


:ok:

Ευχαριστώ.

Επίσης αν γίνεται να μπει η επιλογή "Ανασκόπηση των δημοσιεύσεών μου"

Επιστήμων
16-08-08, 23:30
ομολογώ ότι σε πρώτη φάση χάθηκα.
το σπουδαίο βέβαια ήταν ότι δεν δεχόταν τον κωδικό
μου . έπρεπε να κάνω αίτηση για νέο κωδικό και έπειτα
να επαναφέρω τον παλιό μου κωδικό.

ίσως είναι θέμα συνήθειας , αλλά προτιμούσα την
προηγούμενη έκδοση. θα δείξει .

βέβαια όπως λέει και μια παροιμία "τα ράσα δεν κάνουν
τον παπά".

και κάτι ακόμα . όταν πηγαίνει το βέλος του ποντικιού
επάνω σε έναν τίτλο θέματος παλιότερα εμφάνιζε τον πλήρη
τίτλο ενώ τώρα έμφανίζει και ένα προ-μύνημα. αν μπορούσε
να αλλάξει θα ήταν καλύτερο κατα τη γνώμη μου.

lynx
17-08-08, 16:08
εντoπισα καποιο προβλημα.. links που απευθυνονταν σε τοπικς απο το παλιο φορουμ τωρα πια δεν ειναι προσπελασιμα...

επισεις η βιβλιοθηκη με τις κατασκευες που ειναι? ή ποτε θα ανεβει? ειχα σκοπο να φτιαξω
κατι απο εκει και δεν εχω τα αποτουμενα σχεδια! :-)

PCMan
17-08-08, 18:19
φτιάχτηκε :ok:


πιστεύω ότι είναι αρκετά 50 μηνύματα... αλήθεια για πιο λόγο τα κρατάς;:-k
οκ. με τις υπογραφές τι γίνεται?

JIMKAF
17-08-08, 18:48
γιατί υπάρχει πρόβλημα στις υπογραφές; δεν παρατήρησα κάτι.

moutoulos
17-08-08, 18:57
οκ. με τις υπογραφές τι γίνεται?

Νίκο για να σου εμφανιστεί η υπογραφή σου, πρέπει να είναι υπο μορφή,
ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ
http://img519.imageshack.us/img519/4145/pcmant2zt6.gif (http://img519.imageshack.us/img519/4145/pcmant2zt6.gif)

lynx
17-08-08, 19:48
WOW!!! οραια η αλλαγη στο background και στα χρωματα του φορουμ! :D
ομως αν μου επιτρεπεται θα ηθελα να κανω την παρακατω προταση...

http://img383.imageshack.us/img383/8105/forumcolorlb1.jpg

ειναι πολυ πιο ξεκουραστα στο ματι και πιστευω οτι δεν ξεφευγουν απο την γενικη "ιδεα"..
επισεις για background δεν θα ηταν ασχημο καποιο wallpaper ελαφρος γκρι ή και ασπρο πχ
με rails απο καποιο κυκλωμα! χαχα! :D

P.S μακαρι να εισακουστει τουλαχιστον η αποψη μου για τα χρωματα γιατι πραγματικα το εντονο μπλε ειναι αρκετα κουραστικο! :?

PCMan
17-08-08, 20:02
Νίκο για να σου εμφανιστεί η υπογραφή σου, πρέπει να είναι υπο μορφή,
ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ
http://img519.imageshack.us/img519/4145/pcmant2zt6.gif (http://img519.imageshack.us/img519/4145/pcmant2zt6.gif)
Έτσι ήταν και έτσι είναι αλλά τωρα με την αλλαγή δεν επιτρέπονται εικόνες στην vbulletin.
Λέει Can Upload Images for Signature Όχι και Can Upload Animated GIF for Signature Όχι
Αυτό το δικαίωμα λέω να αλλάξουν.

Εσύ είσαι συντονιστής γιαυτό σου εμφανίζεται.

ΥΓ. αφήστε το background γαλάζιο. Το άσπρο κουράζει.

skkostas
18-08-08, 21:54
Μετά από μερικές μέρες δοκιμής και αφού αποκαταστάθηκαν κάποια πραγματάκια ΝΑΙ το forum είναι άψογο τελικά τι v bulletin την πληρώνεις αλλά έχει αυτό το κάτι παραπάνω

Good Work Keep Going http://www.hlektronika.gr/forum/images/smilies/icon_ok.gif

otakis
19-08-08, 10:48
παίζει κάτι με το ρολόι?
στα μηνύματα δείχνει τρεις ώρες πριν (Greenwich time μάλλον)!

gRooV
19-08-08, 11:49
Μετά από μερικές μέρες δοκιμής και αφού αποκαταστάθηκαν κάποια πραγματάκια ΝΑΙ το forum είναι άψογο τελικά τι v bulletin την πληρώνεις αλλά έχει αυτό το κάτι παραπάνω

Good Work Keep Going :ok:

χεχε, αυτό είναι αλήθεια... thx! :)



παίζει κάτι με το ρολόι?
στα μηνύματα δείχνει τρεις ώρες πριν (Greenwich time μάλλον)!

για κοίτα τώρα.. πρέπει να είναι εντάξει

lynx
19-08-08, 17:34
Welcome, Whiz.
Τελευταία επίσκεψή σας: Σήμερα 16:40
Your notifications: 4

κατι θελει μεταφραση εδω?

gRooV
19-08-08, 17:55
Welcome, Whiz.
Τελευταία επίσκεψή σας: Σήμερα 16:40
Your notifications: 4

κατι θελει μεταφραση εδω?


που στο λέει αυτό? πάνω δεξιά? εμένα είναι ελληνικά:confused:

JIMKAF
19-08-08, 18:12
και σε εμένα στα αγγλικά είναι!

skkostas
19-08-08, 19:16
ένα θεματάκι που ανακάλυψα αν υπάρχει χορός για τα συνημμένα αύξησε λίγο το χορό για τα zip και αν είναι εφικτό να μην έχει image limit όσο για τα αγγλικά και εμένα έτσι μου τα εμφανίζει και έχω επιλέξει ελληνικά

lynx
19-08-08, 19:19
οπως και εδω...

Welcome back Whiz
http://www.hlektronika.gr/forum/images/misc/noavatar.gif (http://www.hlektronika.gr/forum/profile.php?do=editavatar)
Τελευταία επίσκεψή σας: 08-19-08 5:38 pm

0 New PMs. You have 44 total out of 50 allowed.


επισεις
το tamplete για την αναζητηση λεει:

Search Forums (http://www.hlektronika.gr/forum/search.php)

καθως και

Δικαιώματα - Επιλογές
You may post new threads
You may post replies
You may post attachments
You may edit your posts


» Today's Birthdays

Κανένα

kx5
19-08-08, 20:13
ωραία η αναβάθμιση. ότι χρειαζόταν.

NUKE
20-08-08, 16:30
παιδια,προτεινω το εξης:

καθε σελιδα του φορουμ να χωραει παρα πανω απο 10 μυνηματα γιατι πιστευω μετα χανομαστε.ας χωραει ξερω γω 20.....

τι λετε?

JIMKAF
20-08-08, 16:33
συμφωνώ απόλυτα πολύ καλή πρόταση ας το κοιτάξει ο gRooV να δεί αν γείνεται

PCMan
20-08-08, 16:46
παιδια,προτεινω το εξης:

καθε σελιδα του φορουμ να χωραει παρα πανω απο 10 μυνηματα γιατι πιστευω μετα χανομαστε.ας χωραει ξερω γω 20.....

τι λετε?
πίνακας ελέγχου > επεξεργασία επιλογών > αριθμός μηνυμάτων που θα εμφανίζονται ανα σελίδα




δεν μπορώ να γράψω το πρώτο γράμμα μίας λέξης με κεφαλαία.
γίνεται αυτόματα μετάφραση όλων των κεφαλαίων σε μικρά(καλό αυτό) αλλά με το πρώτο γράμμα μιας πρότασης τι γίνεται? διορθώνεται?

NUKE
20-08-08, 19:13
Ωπ.Καλο.Thanks PCMan

NUKE
22-08-08, 02:44
λοιπον,παιδια.στα κυκλωματα νομιζω εχουν χαθει τα λινκς που οδηγουν μεσα στο φορουμ.οποτε οποιος μπορει ας ανανεωσει τα λινκσ....

lynx
22-08-08, 12:48
γραφω κατι με κεφαλαια με μου το γυριζει με μικρα... πχ η4

IOANNIS
24-08-08, 05:06
καλο ειναι το σαιτ οπως εγινε, αλλα για μενα που εχω μοντεμ και μπαινει με 33,6Kbps, θελει κατι λιγοτερο απο 1 λεπτο να μου ανοιξει την καθε σελιδα, και δυστυχος μου ειναι πολυ δυσκολο(κουραστικο), να παρακολουθω τα θεματα!!!! :(

tzitzikas
24-08-08, 11:19
εγω ειχα συνηθισει την παλια. καθε αλλαγη και δυσκολη..

NUKE
28-08-08, 11:44
Γεια σας παιδια.Τι θα λεγατε να βαλετε και ενα μικρο shoutbox καπου στην αρχικη σελιδα?
Ειναι αρκετα ωραιο νομιζω.Δεν χρειαζεται να ειναι μεγαλο......

electrifier
28-08-08, 13:52
Χαίρετε.

Το forum είναι αρκετά ευχάριστο εμφανισιακά.

Λειτουργικά όμως, το vBulletin μου φαίνεται αρκετά εως πολύ μέτριο και με καθόλου διαισθητικό UI.

Από την εμπειρία μου με άλλα forums θα έλεγα πως το Invision Power Board απέχει μακράν (πολύ μακράν) από το vBulletin και πιστεύω πως θα ήταν πολύ καλύτερη επιλογή.

moutoulos
28-08-08, 23:08
λοιπον,παιδια.στα κυκλωματα νομιζω εχουν χαθει τα λινκς που οδηγουν μεσα στο φορουμ.οποτε οποιος μπορει ας ανανεωσει τα λινκσ....

Σιγά - σιγά διορθώνεται ...:wiink: