PDA

Επιστροφή στο Forum : πομπός am



FM1
17-08-08, 16:28
Παιδιά γειά σας..σκέφτομαι να φτιάξω το παρακάτω σχέδιο ενός πομπού AM..to site λέει ότι έχει εμβέλεια 1-2km...αλλά θα ήθελα και την γνώμη των πιο έμπειρων..αξίζει να φτιαχτεί???..και κάτι άλλο, μπορώ να αλλάξω τα τρανζίστορ εξόδου με κάποια πιο ισχυρά για μεγαλύτερη ισχύ???..και εάν ναι τι τρανζίστορ μπορώ να βάλω???..

itta-vitta
17-08-08, 21:30
Φίλε μου ότι πομπό να κατασκευάσεις, είτε είναι με τρανζίστορς είτε με λυχνίες, θα χρειαστείς μεγάλη κεραία. Αν πούμε για την κεραία Χέρτζ που είναι ένα απλό χάλκινο σύρμα μήκους λ/2 αλλά και με λ/4 μπορεί να λειτουργήσει πολύ καλά ο πομπός, χρειάζεσαι περίπου 47 μέτρα (λ/4) για τους 1600. Μπορείς να δουλέψεις και με λιγότερα μέτρα 30-35, αλλά θα σου "ζητήσει" ο συντονισμός σπείρες από το πηνίο εξόδου. Ή ακόμη μπορείς να βάλεις ένα πηνίο στην άλλη άκρη της κεραίας. Αυτές είναι πρακτικές μέθοδοι που δίνουν αρκετά καλά αποτελέσματα. Θα σου πρότεινα να κατασευάσεις για αρχή και για πειραματισμό ένα αυτοταλάντωτο πχ με μια 6λ6. Το αποτέλεσμα θα σε ικανοποιήσει. Δεν ξέρω από πού είσαι αλλά ακόμη και στην Αθήνα αν μένεις, θα έχεις στην περιοχή σου μια εκπομπή 4-5 χλμ σε ακτίνα κύκλου, με την κεραία κάπως ψηλά (από μια οικοδομή στην άλλη, για οικοδομές με το σύνηθες ύψος). Με το τρανζιστορικό μη περιμένεις τίποτε περισσότερο από 70-100 μέτρα. Μια άλλη πρόταση που δεν απέχει πολύ στο κόστος από την προηγούμενη είναι με βαθμίδα εξόδου πχ ελ84 και ελ504 στα 250-300 βολτ. Σ' ένα τέτοιο πομπό θα μπορείς να διαμορφώσεις και με τρανζιστορικό ενισχυτή, ενώ σε κάτι μεγαλύτερο θα χρειαστείς λαμπάτο ενισχυτή, γιατί τα τρανζίστορς επhρεάζονται από την rf. Αυτά... πολλά είπα. Ότι άλλο θέλεις ρώτησε. Αν θέλεις ακόμη στείλε μου και προσωπικό μήνυμα ή email: ittavitta@yahoo.gr γιατί καμμιά φορά αν έχω μέρες να μπώ στο σάιτ, χάνω τις συζητήσεις.