PDA

Επιστροφή στο Forum : Ραδιόφωνο τριών τρανζίστορ



JIMKAF
18-08-08, 18:36
Παιδιά ένα πολύ απλό ραδιόφωνο με τρία τρανζίστορς :
Τα υλικά : R1-->5,6KΩ
R2-->82KΩ
R3-->100Ω
R4-->3,3KΩ
R5-->270Ω
R6-->10Ω
R7-->5KΩ, ποτενσιόμετρο
όλοι οι αντιστάτες 0,25W
C1-->365pF, μεταβλητός
C2-->10μF, ηλεκτρολυτικός
C3-->30μF, ηλεκτρολυτικός
όλοι οι ηλεκτρολυτικοί 12V
Q1,Q2 -->AC126
Q3-->AC128
B--> μπαταρία 9V
T--> μετασχηματιστής εξόδου
Μ--> μεγάφωνο 8Ω
S--> διακόπτης on-off

xazopartalos
18-08-08, 20:38
εχεις κανει δοκιμη λειτουργη???

JIMKAF
18-08-08, 20:45
Όχι το βρήκα σε ένα παλιό περιοδικό του 74', μου έκανε εντύπωση αντέγραψα το κύκλωμα όσο καλύτερα μπορούσα στο πρόγραμμα της ζωγραφικής ( με το eagle μου φαίνεται πολύ δύσκολο μάλλον δεν ξέρω να το χρησιμοποιώ) και το ανέβασα, έχεις κάποιες αμφιβολίες για το αν θα λειτουργήσει;

billtech
18-08-08, 20:53
φυσιολογικο ειναι να μην εχει αμφιβολιες? ειπες του 74'? τα εξαρτηματα υπαρχουν καταρχας για να πεις αν δουλευει κιολας? φανταζομε ειναι δυσκολο να βρεις τα τρανζιστορ αυτα.δεν ειμαι και σιγουρος βεβαια

babisko
18-08-08, 21:01
τα εξαρτηματα υπαρχουν καταρχας για να πεις αν δουλευει κιολας? φανταζομε ειναι δυσκολο να βρεις τα τρανζιστορ αυτα.δεν ειμαι και σιγουρος βεβαια

Τα transistors αυτά είναι γερμανίου και τα χρησιμοποιούσαν πάρα πολύ σε ραδιόφωνα αυτής της εποχής (δεκαετία του 70). Πρέπει να έχω κάποια κομμάτια AC126, AC127, AC128 στο βάθος της αποθήκης μου από αυτήν την εποχή.
Αν βρείτε κανένα παλιό φορητό ραδιοφωνάκι αυτής της εποχής, το πιθανότερο είναι να τα βρείτε μέσα, καθώς επίσης και τον μετασχηματιστή εξόδου.

JIMKAF
18-08-08, 21:30
αυτό πάντως να μην υπάρχουν παλιά εξαρτήματα είναι άδικο για εμάς τους νέους, δεν μπορούμε να πάμε κατευθείαν στις νέες τεχνολογίες αν δεν έχουμε μελετήσει τα προγενέστερα. είναι δυνατόν για παράδειγμα ένας ηλεκτρονικός να μην γνωρίζει από λυχνίες, ας μην χρησιμοποιούνται ευρέως, δεν ξέρω ακόμα τι γίνεται στις σχολές των ηλεκτρονικών, πάντως κάποια πράγματα είναι υποχρεωτικό να τα γνωρίζουμε.

Τρελός Επιστήμονας
20-08-08, 13:26
Ένα παρόμοιο ραδιόφωνο με 2 τρανζίστορ είχα κατασκευάσει γύρω στο 1980 και δούλευε πολύ καλά για δέκτη με ένα μόνο συντονισμένο κύκλωμα. Η ακρόαση γινόταν με κρυσταλλικό ακουστικό. Μάλιστα άκουγα πολύ καλά και πολλούς πειρα(μα)τικούς σταθμούς που αφθονούσαν τότε στα μεσαία κύματα. Ιδέα: :idea: να αντικαταστήσεις το τρίτο τρανζίστορ με ένα μικρό ενισχυτή ακουστικών συχνοτήτων. Το πρώτο πρέπει να είναι γερμανίου για να κάνει αποδιαμόρφωση από την επαφή βάσης-εκπομπού. Τα άλλα μπορεί να είναι πυριτίου. Τα 2SA... ή 2SB... από παλιά ραδιοφωνάκια είναι κατάλληλα.

JIMKAF
20-08-08, 13:34
καλή ιδέα θα το δώ!
δεν θα χρειαστεί όμως να γίνει κάποια μετατροπή σε όλο το κύκλωμα, δηλαδή με την υπάρχουσα συνδεσμολογία εγώ θα αντικαταστήσω το q3 με τον εν λόγο ενισχυτή; δώς μου ένα παράδειγμα τέτοιου ενισχυτή.

Τρελός Επιστήμονας
20-08-08, 13:47
Ένας κατάλληλος ενισχυτής είναι ο lm386 ή ο tda2002. πρέπει όμως να αλλάξεις την πολικότητα της τροφοδοσίας διότι οι ενισχυτές αυτοί γειώνουν το +. μπορείς να το κατασκευάσεις όμως ακριβώς όπως στο σχέδιο και να πειραματιστείς πριν κάνεις κάποια μετατροπή.

JIMKAF
20-08-08, 14:13
Αν αλλάξω όμως την πολικότητα της τροφοδοσίας δεν θα υπάρχει πρόβλημα στο υπόλοιπο κύκλωμα;:confused1:

FM1
20-08-08, 15:57
Δημήτρη μην αλλάξεις καμμία πολικότητα στο κύκλωμα!...αφαίρεσε την βαθμίδα του Q3 (και την R4-R5)και σύνδεσε καλύτερα στην μεσαία λήψη του ποτενσιομέτρου στην είσοδο ενός lm386 ενισχυτή...ένα παρόμοιο δέκτη είχα φτιάξει και εγώ και με τον εν λόγω ενισχυτή ακουγόταν πολύ καλά...Πρόσεξε όμως η πολικότητα του lm386 ενισχυτή να είναι ίδια με αυτή του δέκτη...

JIMKAF
20-08-08, 16:11
θα σχεδιάσω το κύκλωμα με το lm386 και θα το ανεβάσω να μου πειτε.
Φίλε FM1 σε ευχαριστώ!!!

JIMKAF
20-08-08, 18:12
κάτι τέτοιο εννοείτε, αν έχω κάνει λάθος να μου το πείτε!!!

FM1
20-08-08, 22:03
Φίλε Δημήτρη το σχέδιο σου έιναι λάθος:saad:...λοιπόν θα ποστάρω το κύκλωμα του ενισχυτή που το έχω δοκιμάσει και πάει καλά και θα σου εξηγείσω που θα συνδέσεις τι και πως...:001_smile:

JIMKAF
20-08-08, 22:15
Φίλε Fm1 νομίζω πως βρήκα το λάθος μου αύριο θα ανεβάσω τη φωτο με το σχέδιο το διορθωμένο καταρχάς δεν αφαίρεσα τις δύο αντοστάσεις που μου είχες πει.

FM1
20-08-08, 22:26
Λοιπόν μπαίνω στο ψητό..αφαιρείς την R4-R5..στο ποδαράκι 3 του τσίπ (βλ φώτο)συνδέεις την μεσαία λήψη του R7 ποτενσιομέτρου (5ΚΩ)του δέκτη..ο πυκνωτής 10μf ανάμεσα στο 1 και το 8 ποδαράκι αυξάνει την ενίσχυση του lm386..τέλος προσέχεις η πολικότητα του lm386 να είναι ίδια με αυτή του δέκτη...:001_smile:

JIMKAF
20-08-08, 22:32
Οκ σε ευχαριστώ και εγώ στο σχέδιο που έκανα στο χαρτί ου θα το ανεβάσω αύριο είχα αφαιρέσει τις δύο αντιστάσεις, βέβαια εγώ το τσίπ δεν το σχεδίασα έτσι γιατί στο datasheet του lm386 δεν το βρήκα έτσι αλλά όπως το σχεδίασα παραπάνω, σε ευχαριστώ και πάλι!
Μού λείπει διάβασμα να ομολογήσω πρέπει να ξανακοιτάξω κάποια πράγματα για τους ενισχυτές στον MALVINO...

FM1
20-08-08, 22:46
Ακολούθησε εσύ το δίαγραμμα που σου έδωσα..(το έφτιαξα ετσι απλά)..και δεν θα έχεις πρόβλημα..τώρα για την λειτουργία του συγκεκριμένου δέκτη όλα θα παιχτούνε στον συντονισμό που θα κάνει το LC και στον αποδιαμορφωτή που ακολουθεί (Q1 τρανζίστορ)....άντε καλή επιτυχία...και πές μας όταν το τελειώσεις:001_smile:

Τρελός Επιστήμονας
20-08-08, 23:06
μπορείς να βάλεις 2 διαφορετικές μπαταρίες. πάντως είναι καλό να το δοκιμάσεις πρώτα όπως στο πρωτότυπο. περιμένω να μας πεις τα αποτελέσματα.

JIMKAF
21-08-08, 00:38
να ξέρετε ότι το κάνω καθαρά για εκπαιδευτικούς λόγους ακόμα δεν είμαι ούτε καν φοιτητής ότι έχω μάθει το έχω μάθει μόνος μου...
το πρόβλημα είναι πως θα κάνω πειραματισμούς με το πηνίο l γιατί στο σχετικό άρθρο από το περιοδιό του 74' δεν λέει τίποτα για το πόσες σπείρες θα έχει και τι διαμετρο θα έχουν μάλλον θα κοιτάξω από παρόμοια κυκλώματα συντονισμού συχνοτήτων ραδιοφωνικών και θα προσαρμόσω κάτι...
θα πάω να κοιτάξω σε μαγαζιά με ηλεκτρονικά να δώ αν θα βρώ τα q1 και q2.

JIMKAF
21-08-08, 01:03
Για παράδειγμα ένα πηνίο αέρος πάχους 1mm με 4 σπείρες με διάμετρο 6mm και πλάτος σπειρών 10mm θα έκανε στο κύκλωμά μας, υπάρχει κάποια μαθηματική εξίσωση από την οποία να μπορείς να υπολογίζεις διάφορα χαρακτηριστικά ενός πηνίου;

FM1
21-08-08, 01:31
Λοιπόν Δημήτρη, ξήλωσε απο ένα παλιό ραδιοφωνάκι AM τον μεταβλητό πυκνωτή και το πηνίο που είναι τυλιγμένο πάνω σε μία φερριτική ράβδο...έπειτα σύνδεσε αυτά τα δύο παράλληλα μεταξύ τους και μόνταρε τα στην θέση LC του δέκτη...όπως βλέπω ο δέκτης αυτός πρέπει να΄ναι για τα AM...πειραματίσου με όλα τα συρματάκια που έχει το πηνίο αυτό...χρησιμοποίησε και κανά πολύμετρο για να βρείς την συνδεσμολογία του πηνίου.....:wiink:

JIMKAF
21-08-08, 01:34
ωραία άρα δεν θα χρειαστεί να κατασκευάσω μόνος το πηνίο, σε άλλες όμως περιπτώσεις ξέρεις αν υπάρχει κάποια εξίσωση με τα γεωμετρικά χρακτηριστικά των πηνίων;

FM1
21-08-08, 01:41
Βεβαίως και υπάρχει ειδική φόρμουλα-τύπος που υπολογίζεις τις σπείρες του πηνίου όταν ξέρεις την αυτεπαγωγή του πηνίου...για χτύπα στο google coil calculator..κάπου στο περιοδικό <<ΕΛΕΚΤΟΡ>>είχα δεί ένα αφιέρωμα στα πηνία...θα το κοιτάξω αύριο και θα σου πώ αναλυτικότερα....:001_smile:

JIMKAF
21-08-08, 01:44
Φίλε FM1 ευχαριστώ θα το κοιτάξω αυτό στο google, αν μπορείς ανέβασε αυτό το αφιέρωμα του ελέκτορ είναι πολύ σημαντικό και τα λέμε αύριο καλη νύχτα!:closedeyes:

JIMKAF
21-08-08, 01:47
Κοίτα τι βρήκα αυτό είναι που ζητούσα είχες δίκιο φίλε FM1 , http://deepfriedneon.com/tesla_f_calchelix.html καλό;:wiink:

FM1
21-08-08, 01:50
Mια χαρά μου φαίνεται..αλλά αύριο θα το μελετήσουμε καλύτερα:001_smile:

JIMKAF
21-08-08, 01:51
Καλό βράδυ!:closedeyes::wiink:

Τρελός Επιστήμονας
21-08-08, 13:38
Πρόγραμμα υπολογισμού πηνίων υπάρχει στα Αρχεία, είναι το Mini Ring Core Calculator.

JIMKAF
21-08-08, 15:19
Εγώ απλά είπα για κάποια εξίσωση και στο link που έδω υπάρχει σε λίγο θα ανεβάσω και το σχέδιο το τελικό.:wiink:

JIMKAF
21-08-08, 15:52
για δείτε και αυτό και πείτε μου αν έχω κάνει κάπου λάθος.

FM1
21-08-08, 16:01
φίλε δημήτρη το έχεις λιγάκι μπερδέψει...

FM1
21-08-08, 16:12
ο πυκνωτής στην έξοδο είναι 470μf/25v και όχι 170μf..o μετασχηματιστής για το speaker δεν χρειάζεται καθόλου..που τον είδες στο σχέδιο που σου έδωσα???..σύνδεσε απευθείας το speaker...το ποτενσιόμετρο, σου έιπα να είναι 5KΩ σύμφωνα με αυτό του δέκτη σου...και η τροφοδοσία-πολικότητα του κυκλώματος σου γιατί είναι διαφορετική από το πρώτο σου σχέδιο που δημοσίευσες???...βάλε το - επάνω και το + στο κάτω μέρος του κυκλώματος σου...τα τρανζίστορ από οτι βλέπω είναι pnp και παίρνουν ανάποδη πολικότητα απο τα npn..για κάνε αυτά...

FM1
21-08-08, 16:21
επίσης πρόσεξε στο σχέδιο σου εκεί στο lc διότι όπως το έχεις σχεδιάσει, έχεις κάνει ένα βραχυκύκλωμα του μεταβλητού πυκνωτή με το πηνιό και αν το αφήσεις έτσι δεν θα δουλέψει!!!..αυτή η γραμμή στην μέση που φαίνεται είναι λάθος...

JIMKAF
21-08-08, 16:56
φίλε fm1 ( να ήξερα και το κανονικό σου όνομα...) σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείχνεις οι παρατηρήσεις σου με κάνουν καλύτερο για δες τώρα έκανα ότι μου είπες.

FM1
21-08-08, 17:06
Ηλία με λένε..από οτι βλέπω κάτι έκανες..τώρα το ποδαράκι 6 του τσίπ σύνδεσε το στο + του κυκλώματος (κάτω μέρος),τα ποδαράκια 2 και 4 αλλά και το κάτω συρματάκι του r7 ποτενσιομέτρου που τώρα είναι στην θετική γραμμή δώστο στο - (πάνω μέρος)...ξαναστείλε νέο σχέδιο όπως σου είπα...

JIMKAF
21-08-08, 17:08
οκ φιλε ηλία ευχαριστώ! μία ερώτηση αν δεν βάλεις ανάμεσα στο 1 και στο 5 αυτόν τον πυκνωτή πειράζει; και κάτι ακόμα αν αφήσεις τον μετασχηματιστή τι θα γίνει;

FM1
21-08-08, 17:20
Άν δεν βάλεις αυτον τον πυκνωτή ανάμεσα στο 1 και το 8 θα πέσει η ενίσχυση gain του ενισχυτή αλλά και πάλι θα δουλεύει..τώρα ο μετασχηματιστής σε τέτοιου είδους κυκλώματα δεν κάνει τίποτα άλλο πάρα μια προσαρμογή μεταξύ τσίπ και μεγαφώνου...και αν τον αφήσεις μπορεί ή να σου κόψει εντελώς το σήμα ή να στο ενισχύσει λιγάκι...το συγκεκριμένο ενισχυτάκι δεν τον χρειάζεται....

JIMKAF
21-08-08, 17:47
Κατάλαβα ευχαριστώ!:001_smile:

FM1
22-08-08, 00:53
Δημήτρη τί έκανες με το ραδιόφωνο το δούλεψες:confused1:

JIMKAF
22-08-08, 01:01
φίλε Ηλία είμαι στο κατασκευαστικό κομμάτι πολύ πίσω ακόμα δεν έχω βρεί όλα τα εξαρτήματα και σημειώνω ότι θα είναι η πρώτη μου σοβαρή κατασκευή και θέλω χρόνο, είναι Αυγουστος και ακόμα τα μαγαζιά δεν πολυλειτουργούν.
Όταν ανέβασα αρχικά το σχέδιο δεν είχα τα εξαρτήματα το έκανα περισσότερο γιατί μου άρεσε η απλότητά του και για εκπαιδευτικούς λόγους, είμαι 17χρν και δεν λειτουργό σαν και εσάς που είστε επαγγελματίες ηλεκτρονικοί και ξέρετε τόσα πολλά σε σχέση με εμένα εγώ είμαι στην αρχή και οι κατασκευές με ενδιαφέρουν ώς ένας τρόπος για να κατανοήσω φαινόμενα και να εξοικιωθώ με τα εξαρτήματα και την σχεδίαση ηλεκτονικών κυκλωμάτων...
Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείχνεις μακάρι να υπήρχαν πολλοί σαν και εσένα αλλά και σαν άλλα παιδιά από εδώ που να βοηθούσαν έτσι εμάς του νέους !:wiink: