PDA

Επιστροφή στο Forum : το κτηματολόγιο το συμπληρώσατε?



lynx
18-08-08, 20:38
Παιδια καθομαι και το κανω μονος μου γιατι δεν μου περισσευουν να τα σκασω να μου το κανουν αλλοι... anyway! δεν θα αναλυσουμε περι αυτου...

Οσοι το συμπληρωσατε και και το εχετε προχειρο μπορειτε να μου απαντησετε σε 2-3 χαζες ερωτησεις?

1) αν εχουμε 2 διαμερισματα στην ιδια πολυκατοικια τοτε συμπληρωνουμε 2 αιτησεις και 2 εντυπα πληρωμης?

2) στο Β2 (δευτερη σελιδα κουτακι 62) λεει Εμβαδον σε τ.μ.
εκει τι γραφουμε οταν συμπληρωνουμε την δηλωση για ενα διαμερισμα πολυκατοικιας?

3) στο Β4 (δευτερη σελιδα κουτακι 77)
αν πχ ενα διαμερισμα αναφερεται στο συμβολαιο με εμβαδον 80,90 τ.μ. τοτε γραφουμε
ακριβως 80.90 ή γραφουμε 81 τ.μ. ? το ρωταω αυτο διοτι στο υποδειγμα που μας δεινουν
για το κτηματολογιο δεν το διευκρινιζει...


οποιος εχει διαθεση και ορεξη τον ευχαριστω πολυ! αντε και εις ανωτερα με αυτους
που μας διοικουν!

lynx
19-08-08, 15:01
κανεις ωρε??

JIMKAF
19-08-08, 15:13
κανείς φίλε μου κανείς δεν ντρεπόμαστε λίγο...

lynx
19-08-08, 19:30
δεν ειναι και το site καταλληλο για τετοιες συζητησεις βλεπεις... :rolleyes:

τουλαχιστον καλα που ανοιξα τοπικ στα γενικα θεματα...φανταζεσαι να το εβαζα πχ στις κατασκευες?! :D

JIMKAF
19-08-08, 19:51
δεν είναι αυτό και εμείς πολίτες είμαστε αλλά έχουμε ένα ελάττωμα είμαστε νεοέλληνες... (πιστεύω να με πιάνεις)

lynx
19-08-08, 20:00
δεν είναι αυτό και εμείς πολίτες είμαστε αλλά έχουμε ένα ελάττωμα είμαστε νεοέλληνες... (πιστεύω να με πιάνεις)

μπορει και να σε πιανω... ομως μαλλον δεν με συμφερει! :cool:
...ελπιζω σε μια βοηθεια απο καποιον που την συμπληρωσε..

ευχαριστω παιδια! :)

JIMKAF
19-08-08, 20:09
αν θες βοήθεια πήγαινε σε έναν καλό δικηγόρο αν έχεις πολλά... αν πάλι μπορείς και τα μετράς στο ένα χέρι και δεν υπάρχουν μπερδέματα με κληρονομιές και άλλα τέτοια... μπορείς να την συμπληρώσεις μόνος σου.
πάντως εγώ θα σου συνηστούσα έναν δικηγόρο ,όχι λογιστή ή φοροτεχνικό δεν είναι εξειδικευμένοι. αυτά από τα ελάχιστα που ξέρω.

itta-vitta
19-08-08, 22:19
για κάθε διαμέρισμα ξεχωριστή δήλωση. έντυπο πληρωμής ένα για όλα τα ακίνητα πχ 35χ2 ή 3 = ... κλπ. εμβαδόν τα καθαρά τμ όπως αναφέρονται στο συμβόλαιο με τα δεκαδικά ψηφία, χωρίς στρογγυλοποίηση. αναγράφονται και τα τμ του οικοπέδου στο οποίο έχει κτισθεί η οικοδομή. αναγράφονται στο συμβόλαιο. χρειάζεται επίσης και το έτος κατασκευής. δεν διευκρινίζεται αν πρόκειται για το έτος έκδοσης της άδειας οικοδομής ή για το έτος περαίωσης της κατασκευής. μπορείς να βάλεις ότι από τα δύο θέλεις. έγω έβαλα το έτος έκδοσης της άδειας. η θέση παρκινκ και η αποθήκη δηλώνονται χωριστά αν έχουν ποσοτά στο οικόπεδο και πληρώνεις το 20άρι. αν στο συμβόλαιο δεν αναφέρονται ποσοστα επί του οικοπέδου δηλώνονται μαζί με το ακίνητο στο ίδιο έντυπο και δεν πληρώνεις.

lynx
20-08-08, 17:30
για κάθε διαμέρισμα ξεχωριστή δήλωση. έντυπο πληρωμής ένα για όλα τα ακίνητα πχ 35χ2 ή 3 = ... κλπ. εμβαδόν τα καθαρά τμ όπως αναφέρονται στο συμβόλαιο με τα δεκαδικά ψηφία, χωρίς στρογγυλοποίηση. αναγράφονται και τα τμ του οικοπέδου στο οποίο έχει κτισθεί η οικοδομή. αναγράφονται στο συμβόλαιο. χρειάζεται επίσης και το έτος κατασκευής. δεν διευκρινίζεται αν πρόκειται για το έτος έκδοσης της άδειας οικοδομής ή για το έτος περαίωσης της κατασκευής. μπορείς να βάλεις ότι από τα δύο θέλεις. έγω έβαλα το έτος έκδοσης της άδειας. η θέση παρκινκ και η αποθήκη δηλώνονται χωριστά αν έχουν ποσοτά στο οικόπεδο και πληρώνεις το 20άρι. αν στο συμβόλαιο δεν αναφέρονται ποσοστα επί του οικοπέδου δηλώνονται μαζί με το ακίνητο στο ίδιο έντυπο και δεν πληρώνεις.

1000 Ευχαριστω αγαπητε! :001_smile:

ειπες οτι χρειαζεται να συμπληρωσω μονο 1 εντυπο πληρωμης και για τα δυο διαμερισματα και 1 ξεχωριστη δηλωση για καθε διαμερισμα... μηπως επισεις γνωριζεις αν χρειαζονται 2 φωτοτυπιες ταυτοτητας και 2 αποδεικτικα του ΑΦΜ?

και κατι τελευταιο... στο Β2 στην δευτερη σελιδα της δηλωσης εκει που ζηταει την χρηση του γεωτεμαχιου, τι συμπληρωνουμε οταν κανουμε την δηλωση για διαμερισματα σε πολυκατοικια?