PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι βλέπουμε στα PCBs;



Lykos1986
20-08-08, 11:54
Για να πω την αλήθεια η ιδέα δεν ήταν δική μου. Την είδα σε forum του εξωτερικού. Δεν είχε όμως και μεγάλη απήχηση! Πιστεύω όμως να βρει μεγαλύτερη απήχηση εδώ.

Και για να μπούμε όμως στο θέμα μας. Όλοι μας έχουμε ανοίξει ηλεκτρονικές συσκευές, είτε σε πιο μικρή ηλικία που απλά τις χαλούσαμε, είτε όταν μεγαλώσαμε λίγο και προσπαθούσαμε να πάρουμε κανένα εξάρτημα για να φτιάξουμε κάτι άλλο, είτε τέλος όταν μεγαλώσαμε και προσπαθούσαμε να επισκευάσουμε κάτι!

Σε όλες αυτές τις... "επεμβάσεις" τι ολοκληρωμένα βλέπουμε πιο πολύ; Για παράδειγμα είδατε πιο πολλούς PIC ή ΑVR στις διάφορες συσκευές; Μήπως βλέπετε συνέχεια μνήμες απο την Intel ή τις no name απο την Κίνα; Γενικά μπορείτε να αναφέρετε πράγματα που σας κίνησαν το ενδιαφέρον σε ηλεκτρονικές συσκευές που ανοίξατε. Πράγματα που αξίζουν να αναφερθούν, πράγματα που ίσως δήχνου το που θα πρέπει και εμείς να ρίξουμε το ενδιαφέρον μας. Ίσως κάποιοι απο εσάς να ακολουθούν την τεχνολογία με πιο επαγκελματικό τρόπο και έτσι να έχουν να μας που πιο τεκμηριομένα πράγματα.

Μοιάζει λίγο σαν στατιστική έρευνα αλλά πολλές φορές και αυτές σου παρέχουν συμαντικά στοιχεία! Ποτέ δεν ξέρεις...

billtech
20-08-08, 12:50
εγω τα περισσοτερα ολοκληρωμενα που βλεπω ειναι της καθε εταιριας.δικα της σχεδον.δεν εχω συναντιση ποτε ας πουμε πικ η 8051.καποιες παραλλαγες που να εχουν τα χαρακτηριστηκα αυτων ναι.

chip
20-08-08, 12:51
καλή ιδέα... προσωπικά με ενδιαφέρουν πολύ τέτοια θέματα όμως... δεν θα έπρεπε να οργανωθεί με κάποιο τρόπο? Θα έπρεπε να υπαρχει κάτι σαν βάση δεδομένων ώστε πχ να μπορεί κάποιος να κάνει αναζήτηση (πχ) στο τι μικροελεγκτή έχουν οι τάδε συσκευές όπως και στο που χρησιμοποιούνται οι τάδε μικροελεγκτές...
Πάντως εμένα μου χε κάνει εντύπωση όταν είχα δει πριν 15 περίπου χρόνια το imitation τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης μάρκας KONIG να χρησιμοποιεί μικροελεγκτή microchip ήταν PIC16C54 (ή 56). Να σημειωθεί οτι το αυθεντικό τηλεκοντρο χρησιμοποιούσε SAA3006.
Άλλη περίπτωση που μου έκανε εντύπωση ήταν παλαιός (μέσα δεκαετίας 90) HP Inkjet εκτυπωτής (επαγγελματικής σειράς) που είχε επεξεργαστή Z80B της ZILOG.

Ένα άλλο ενδιαφέρον μου είναι να ανοίγω τις συσκευές να δω τι έχουν μέσα... οπότε θα ήταν ενδιαφέρον (για μένα) αν μπορούσα να βρίσκω στο internet φωτογραφίες από το εσωτερικό των συσκευών. (Όταν κάνω σελίδα web πιθανότατα θα ανεβάσω φωτογραφίες από το εσωτερικό διάφορων συσκευών).

Lykos1986
20-08-08, 15:16
εγω τα περισσοτερα ολοκληρωμενα που βλεπω ειναι της καθε εταιριας.δικα της σχεδον.δεν εχω συναντιση ποτε ας πουμε πικ η 8051.καποιες παραλλαγες που να εχουν τα χαρακτηριστηκα αυτων ναι.

σε αυτό έχεις δίκαιο! τα ποιο πολλά ολοκληρωμένα έχουν κατασκευαστεί για συγκεκριμένη δουλειά και για συγκεκριμένη εταιρία. πολλές φορές είναι και επώνυμες εκδόσεις άλλων εταιριών που με την συγκατάθεση τους δεν γράφονται πάνω στα ic η εμπορική τους ονομασία αλλά κάποιοι εσωτερικοί κωδικοί από την εταιρία που θα τα χρησιμοποιήσει.



Πάντως εμένα μου χε κάνει εντύπωση όταν είχα δει πριν 15 περίπου χρόνια το imitation τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης μάρκας KONIG να χρησιμοποιεί μικροελεγκτή microchip ήταν PIC16C54 (ή 56)

Από μερικά τηλεκοντρόλ που έχω δει (κυρίως αυτά που κάνουν για όλες τις τηλεοράσεις) βλέπω την χρήση του PIC. Αρκετές φορές κιόλας υπάρχει και στην θήκη των μπαταριών η ακιδοσειρά προγραμματισμού του, αφού υπάρχουν και προγράμματα υπολογιστή που περνάνε κατευθείαν το απαιτούμενο πρόγραμμα για την συγκεκριμένη τηλεόραση.



Θα πρέπει επίσης να αναφέρουμε πως στις φθηνές συσκευές γίνετε εκτεταμένη χρήση του λεγόμενου chip σταγόνας. Είναι αρκετά φθηνό στην παραγωγή του (αφού ουσιαστικά κολλάνε μόνο δισκάκι πυριτίου και μετά το καλύπτουν με το μαύρο υλικό, πλαστικό συνήθως). Σε αυτά τα IC, είναι σχεδόν αδύνατο να βρεις προδιαγραφές και φυσικά αδύνατο να επισκευαστούν!

Επίσης σημαντική παρατήρηση θα πρέπει να γίνει και στους σταθεροποιητές τάσης που χρησιμοποιούνται σχεδόν σε όλα τα αναπτυξιακά αλλά και στις μητρικές πλακέτες για την σταθεροποίηση της CPU. Κατά 80% είναι της εταιρίας Linear.

Τέλος, κάτι που εμένα μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση είναι σε ένα φθηνό δορυφορικό δέκτη. Στο πίσω μέρος του δέκτη υπήρχαν υποδοχές RJ11 και Serial (9pin αρσενικό), όταν αυτό ανοίχθηκε όμως αυτές οι υποδοχές δεν είχαν σύνδεση με καμία πλακέτα! Ήταν απλά και μόνο για μόστρα! Θα κοιτάξω να τον βρω και να ανεβάσω photos.