PDA

Επιστροφή στο Forum : τα κινητά δεν προκαλούν πονοκεφάλους



aeonios
21-08-08, 08:51
Τα κινητά δεν προκαλούν πονοκεφάλους
http://www.kathimerini.gr/kathnews/images/dot_clear.gif Αθωόνονται τα κινητά για τους πονοκεφάλους και για τις επιδράσεις του ηλεκτρομαγνατικού τους πεδίου. Αθώα αποδεικνύονται τα κινητά για τους πονοκεφάλους όπως υποστηρίζουν Νορβηγοί ερευνητές από το Πανεπιστημιακό Κολλέγιο Σορ Τρόντελαγκ και το Πανεπιστήμιο Επιστήμης και Τεχνολογίας στο Τρόντχαϊμ της Νορβηγίας. Τα πειράματα απέδειξαν ότι οι πονοκέφαλοι, που αρχικά αποδίδονταν στα κινητά τηλέφωνα, είναι αποτέλεσμα προκατάληψης και φόβου.
Οι Νορβηγοί επιστήμονες καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι η ευρεία συζήτηση για τις πιθανές επιδράσεις των ηλεκτρομαγνητικών πεδίων των κινητών τηλεφώνων στην υγεία, καθώς και η ανησυχία που δημιουργείται, ενισχύουν τις φοβίες και προκαλούν ψυχοσωματικά συμπτώματα, όπως πονοκέφαλο.
Παρατήρησαν επίσης ότι τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία αυτού του μεγέθους δεν προκαλούν πονοκεφάλους. Από τη χρήση κινητού τηλεφώνου, υπάρχουν διάφοροι ψυχολογικοί και σωματικοί παράγοντες, όπως η λανθασμένη στάση του λαιμού, η υπερβολική ένταση του ήχου, οι οποίοι ενδέχεται να είναι υπεύθυνοι για την πρόκληση πονοκεφάλου
Χαρακτηριστικά αναφέρεται ότι, όταν οι άνθρωποι που συμμετείχαν στο πείραμα κάθισαν άνετα σε μια πολυθρόνα χωρίς να βιώνουν μια στρεσογόνα διαδικασία, η έκθεση στα ηλεκτρομαγνητικά πεδία δεν προκαλούσε αύξηση της πίεσης και των σφυγμών.
Αποσύρεται έρευνα που ενοχοποιεί τα κινητά
Καταδικαστική ήταν η απόφαση του Συμβουλίου Επιστημονικής Ηθικής της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου της Βιέννης για την έρευνα REFLEX, η οποία ενοχοποιούσε την ηλεκτρομαγνητική ενέργεια των κινητών τηλεφώνων για επίδραση στο DNA του ανθρώπου. Ύστερα από συνεδρίαση του Συμβουλίου στα τέλη Ιουλίου, ο υπεύθυνος καθηγητής Χιούγκο Ρούντιγκερ αποδέχτηκε να αποσύρει τα συμπεράσματα της έρευνας που είχε δημοσιεύσει ο ίδιος μαζί με συνεργάτες του.
Η εξέλιξη του θέματος όμως πιθανολογείται να έχει και συνέχεια καθώς αναμένεται να εξετασθεί η εγκυρότητα και άλλων συμπερασμάτων της έρευνας REFLEX που είχε δημοσιεύσει στο παρελθόν ο καθηγητής Ρούντιγκερ και η ομάδα του.
Η εν λόγω έρευνα είχε στόχο να μελετήσει την επίδραση που ασκεί η ακτινοβολία που εκπέμπουν τα κινητά τηλέφωνα στο DNA ορισμένων τύπων κυττάρων και τα συμπεράσματα της είχαν λάβει μεγάλη δημοσιότητα. Σύμφωνα με το έγκυρο Γερμανικό περιοδικό Der Spiegel, αλλά και τις καταγγελίες επιστημόνων από το Πανεπιστήμιο της Βρέμης, η επιστημονική ομάδα του καθηγητή Ρούντιγκερ στήριξε τα συμπεράσματα της σε αποτελέσματα ερευνήτριας τα οποία αποδείχτηκαν λανθασμένα. Σύμφωνα με το γερμανικό και αυστριακό τύπο, η ερευνήτρια και συγγραφέας των μελετών της ομάδας παραποιούσε τα αποτελέσματα της έρευνας προκειμένου να καταλήγει σε συγκεκριμένα συμπεράσματα που καταδίκαζαν τα κινητά τηλέφωνα.
Η έρευνα REFLEX αποτελούσε για καιρό σημαντικό επιχείρημα εκείνων των επιστημόνων που εκφράζουν σκεπτικισμό αναφορικά με τις συνέπειες των κινητών στην υγεία, καθώς παρουσίαζε στοιχεία που τα ενοχοποιούσαν για την επίδραση της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας στον ανθρώπινο οργανισμό.
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_15/08/2008_244480

Τρελός Επιστήμονας
21-08-08, 13:35
Μου φαίνεται ότι ο καθένας τελικά λέει και κάνει ό,τι θέλει, ακόμη και στην Ενωμένη Ευρώπη! Α, ρε αθάνατε καλλιτέχνη Δάσκαλε Τσαρούχη! Είσαι ό,τι δηλώσεις! Και τώρα η συνταγή για τους ηλεκτρονικούς bon-viveurs: Από τώρα και μπρός να κολλάτε το κινητό στο αυτί σας επί ώρες χωρίς ακουστικό ή bluetooth, να βάζετε την κεραία του φορητού ραδιοερασιτεχνικού V/U πομποδέκτη σας στο... μάτι σας διότι δεν προκαλεί καταρράκτη ή άλλη βλάβη και να κοιμάστε αγκαλιά με την tribander yagi σας και το linear αναμμένο! Να χαλάσετε το μηχανισμό ασφαλείας του φούρνου μικροκυμάτων ώστε να δουλεύει και να ακτινοβολεί με την πόρτα ανοιχτή (είναι η νέα μέθοδος microwave solarium, πατέντα του Τρελού Επιστήμονα), να αφήνετε το καπάκι του PC σας ανοικτό για καλύτερη EMC συμβατότητα και για να... εξαερίζεται καλύτερα και, τέλος, να αγοράσετε σπίτι ακριβώς κάτω από πυλώνα υψηλής τάσης της ΔΕΗ. :001_tongue::001_tt2:](*,)

moutoulos
21-08-08, 15:32
έχουμε ξεφύγει τελείως, πάνω σε αυτόν τον πλανήτη.
σε λίγο θα βγεί και βρώμα οτι τα "κινητά", γιατρεύουν
και ασθένειες.
αλλά βέβαια στο βωμό του χρήματος, τα υπόλοιπα είναι
λεπτομέρειες, επειδή λοιπόν το "κινητό" αυτή την στιγμή
είναι το νο1 καταναλωτικό αγαθό, σιγά μην έλεγαν οτι
βλάπτει.
καλά λένε το ψάρι βρωμάει απο το κεφάλι ...,
αυτοί οι δήθεν ειδικοί ευθύνονται για όλα ...

JIMKAF
23-08-08, 12:20
να μας πούν οι νορβηγοί από που χρηματοδοτούνται, μήπως από την nokia;

stom
24-08-08, 08:01
Δεν μπορω να καταλαβω πως σε ενα forum που ασχολειται με ηλεκτρονικα υπαρχει τετοιο "κολλημα" με την rf. Υπαρχουν πολλα αλλα πραγματα γυρω μας που σε συγκεκριμενες δοσεις ειναι ειτε ακακα ειτε και απαραιτητα, ενω σε μεγαλυτερες ειναι καταστροφικά. Μερικα παραδειγματα, το χλωριο στο νερό, (χωρις χλωριο το νερο γινεται επικινδυνο (αυξηση μικροβιακου φορτιου) ενω απο καποιο επιπεδο και πανω ειναι δηλητηριο), τα αλατα στο νερό (το πολυ σκληρό νερό δεν κανει καλο, αλλα το απεσταγμενο δεν πινεται..), ο χυμος πορτοκαλι (σε μεγαλες ποσοτητες απο 1-2 λιτρα καθημερινα σε μερικους μηνες προκαλει προβλημα στο στομαχι.. ενω με ενα ποτηρι την ημερα προσφερει πολυτιμες βιταμινες), η υπερκαταναλωση κρεατος, η ελλειψη κρεατος κλπ κλπ.

Καπως ετσι ειναι και η rf. Κανεις δεν αμισβητησε οτι ο φουρνος μικροκυματων "ψηνει" αλλά μονο αν βαλεις το κεφαλι σου μεσα στο φουρνο.
RF χρησιμοποιειται πολυ περισσοτερα χρονια πριν τα κινητα, και δεν εχει αποδειχθει ποτέ κατι το ανεπιθυμητο. Φυσικα και αν ριξεις ενα KW στο κεφαλι σου θα ψηθει... ΑΥΤΟ δεν το αμφισβητει κανεις.
2 watt κολλημενα στο αυτί ΙΣΩΣ να ειναι προβλημα, αλλα γιαυτο υπαρχουν τα handsfree
Ομως το να εχουμε δεκαδες πομπους ραδιοφωνου + τηλεροασης με ισχυ πολλων KW στην κορυφη πχ του Υμηττου και να ενοχλουμαστε απο την κεραια της κινητης στην απεναντι πολυκατοικια ειναι αστειο.
Εκτος απο το να χαλαει τη θεα η ισχυς που μπορει να ακτινοβολει ειναι 8watt ανα panel-κεραια, οποτε σε μια μεγαλη εγκατασταση με πολυ χρηση αντε να μιλαμε για 10 τετοιες κεραιες στη κατευθυνση που τη βλεπουμε.
Ολοι ξερουμε εδω μεσα οτι μια ηλεκτρονική συσκευη θωρακιζεται ευκολα με μερικα μεταλλικα φυλα, ωστε να μην παρεμβαλλεται και παρεμβαλει, οχι ομως για να μην σκοτωνει....

Στην τελικη, rf υπηρχε παντα γυρω μας (ακομα και ως κοσμικη ακτινοβολια) και το μονο που εχει αποδειχθει ειναι οτι απο καποιο επιπεδο και πανω εχει την ιδιοτητα να "ψηνει".....
Ομως το να τη θεωρουμε επικινδυνη σε πολλες ταξεις μεγεθους μικροτερη ισχυ ειναι καπως...
Και η λογικη του βλαχοδημαρχου που καλει τους συμπολιτες του να ξηλωσουν τις κεραιες κινητης (ολοι στη διαδηλωση, για λεπτομεριες θα μιλησουμε στα κινητα) ειναι τουλαχιστον φαιδρη και εξυπηρετει αλλα συμφεροντα. Το (κατα κανονα) παλιο λεωφορειο που ο ιδιος δημαρχος εχει δρομολογησει να περναει καθε μιση ωρα εξω απο τα σπιτια μας και το ονομασε "δημοτικη συγκοινωνια" ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ μολυνει το περιβαλλον και σκοτωνει (ασε που αν παμε με τα ποδια κανει καλο στην υγεια) αλλα δεν ειδα κανεναν να διαμαρτυρεται...

Τιποτε δεν ειναι τελειο, και εχουμε αποδεχθει τις μολυσμενες θαλασσες και τον αερα γιατι αυτο ειναι τι τιμημα ωστε να εχουμε μεταφορες, βιομηχανια, ηλεκτρισμό κλπ. Ξαφνικα η υποψια οτι η rf μπορει ισως να προκαλει καποιο προβλημα (που γενικως και αοριστως δεν σημαινει απολυτως τιποτε) μας εχει κανει να ασχολουμαστε και να αντιδρουμε υπερβολικα.

Και το τσιγαρο αποδεδειγμενα σκοτωνει, ομως ασχολουμαστε πολυ λιγοτερο... :crying:

Τρελός Επιστήμονας
24-08-08, 11:01
Συμφωνώ, φίλε stom. Αυτό που με ενοχλεί ιδιαίτερα είναι ότι ο καθένας λέει ό,τι θέλει και η επιστημονική έρευνα είναι πολύ συχνά στα χέρια συμφερόντων που την κατευθύνουν και μαγειρεύουν τα αποτελέσματα είτε προς τη μια κατεύθυνση είτε προς την άλλη. Συγγενικό μου πρόσωπο πρωτοστάτησε σε ξήλωμα κεραίας τηλεφωνίας (η οποία μάλλον δεν είχε άδεια) έχοντας και χρησιμοποιώντας κινητό τηλέφωνο (αντίφαση λόγων και έργων). Όταν του είπα ότι με αυτό που έκαναν έκλεισαν ένα πομπό ισχύος 4W ανά cell και ταυτόχρονα κατάφεραν να αυξήσουν την ισχύ εκπομπής των κινητών της γειτονιάς στο μέγιστο (1-2 W) μου απάντησε: εεεεέ; (πάλι καλά που δεν είπε μμμμμμμμ!).

aeonios
25-08-08, 08:39
ο σίγουρα άμεσος τρόπος για να πάθεις πονοκέφαλο με το κινητό είναι όταν σου έρθει ο λογαριασμός!

JIM_6146B
25-08-08, 11:34
Αντε βαλτε κεραίες φέρτε ακτινοβολία έτσι ....

θελω και εγώ μία στην οικοδομή μου οχι λάθος γιατί να μην μπεί στο διαμέρισμα μου α τι ωραία θα είναι .....

Εξω θα μαυρίζω απο τον Ηλιο και μέσα απο την ακτινοβολία .....

που κάνουν αιτήσεις ......... :cursing:

moutoulos
25-08-08, 16:11
Όπου και να κοιτάξουμε στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ βλέπουμε τα κατά των ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων,
σε πειράματα που γίνονται σε ποντίκια κτλ.

http://aktinobolia.wordpress.com/2008/08/08/%CE%B1%CF%83%CF%8D%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B7-%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/
http://www.bionews.gr/bionews/031/naturamedica.htm
http://www.medlook.net/article.asp?item_id=2040
http://www.learn.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=351&Itemid=2
http://diagoras.wordpress.com/2008/07/15/emf/

Τώρα πως γίνεται να βγαίνουνε και να λένε πως δεν βλάπτουν ..., τι να πω.
Και αυτά είναι μερικά απο μια απλή αναζήτηση, μιας σελίδας, σκεφτείται πόσα εκατομμύρια δημοσιεύσεις υπάρχουν.
Δηλαδή όλοι αυτοί είναι βλάκες, και μόνο όταν γίνεται η "επίσημη μελέτη", που πέφτουν οι χονδρές μίζες,
τα κινητά είναι ακίνδυνα, πως γίνεται η έρευνα? με βγαλμένη την μπαταρία :lool:.

Γιατί δεν γίνονται δεκτές και οι μελέτες όλων αυτών που γράφουν κατά της Ηλεκ. Ακτινοβολίας ?.

Εκτός και αν έχουν αποκτήσει στρουθοκαμηλισμό, δεν την βλέπω (Ηλεκ. Ακτινιβολία), δεν με ενοχλεί.
Το οτι είναι αόρατη δεν σημαίνει οτι είναι και ακίνδυνη.

stom
25-08-08, 20:03
To Internet ειναι οτι πιο αναξιοπιστο για τετοια πιασαρικα θεματα. Ο καθε πικραμενος μπορει να γραψει οτι θελει, με επιστημονικοφανες υφος και να θελει να γινει πιστευτος.
Εδω υπαρχουν αρθρα που υποστηριζουν οτι υπαρχουν ζομπι...
Το θεμα απεχει πολυ απο το να γινεται αντικειμενο συζητησης ηλιθιων δημαρχων και της καθε κυρα κατινας στη λαική που ξαφνικα εχει αποψη.
Η υπερβολη σε οποιδηποτε πραγμα σχεδον προκαλει καρκινο. Απο το πολυ φαι μεχρι το πολυ sex.. Αν καποιοι θελουν να γυρισουν στις σπηλιες, μπορουν να το πραξουν.
Ομως εκει εχει φιδια, νυχτεριδες, σφηκες και ποντικια, ενω θα κινδυνευουν απο χολερα και λοιμους...
Ναι χρειαζεται λογικη χρηση των ασυρματων ευκολιων οπως και σε ολα τα αλλα πραγματα. Ομως η λογικη τα κοβουμε ολα για να αποφυγουμε την περιπτωση ΙΣΩΣ να συμβει κατι θα πρεπει να συνοδευεται και απο αλλες αποφασεις ζωης, οπως
το κοψιμο του τσιγαρου, η συχνη ασκηση, και η υγιεινη διατροφη. Τουλαχιστον εδω τα αποτελεσματα ειναι αποδεδειγμενα.

GEWKWN
28-08-08, 16:12
Δεν υπαρχει περιπτωση να μην επιρεαζουν
στην παραποιηση του "συστηματος" της φυσης.
Αν λαβετε υποψιν σας οτι το ανθρωπινο σωμα
ειναι ενα κυκλωμα που μεταφερει ηλεκτρικη
ταση σαν διαφορα δυναμικου μεταξυ αρτηριας - φλεβας
(καπου στα 40 millivolt) εστω και σε μεγαλη
συνχοτητα επιφερει μεταβολες στην δομη του σωματος.
Για την κοσμικη αντινοβολια που αναφερθηκε στην
συζητηση θα γραψω οτι ναι μεν σε μεγαλες ποσοτητες
υπαρχει προβλημα απλα στην περιπτωση τους εχουμε μια
αντισταση που εξελιχτηκε σε περιοδο πολλων χιλιαδων ετων
στην φυση γενικα.Η φυση αντοιστιχα ειχε τον χρονο να
επαναφερει την ισοροπια σε σχεση με την εν λογο αντινοβολια
Στην περιπτωση των αντινοβολιων που συζηταμε εχουμε γεμισει
την γη με αντινοβολια και συνχοτητες σε περιοδο 50 - 60 χρονων.
δεν ειναι λογικο να υπαρχει μεταβολη στην προσπαθεια της φυσης να
επιφερει την ισοροπια της;
Αν σκευτειτε οτι το ηλεκρικο φορτιο της γης ειναι τοσο μικρο που
μια κεραια μπορει να παραγει το φορτιο αυτο για πλακα, τοτε ...

jeik
28-08-08, 17:28
εγω λεω οτι ο καθε καμμένος που δεν εχει δουλεια ασχολειται με λαλακιες , και ολα του φταινε,
αλλα ολοι κανουμε το μαγκα και τον αντιδραστικο και τον οικολογο εκει που μας παιρνει και εκει που μας συμφερει ,
αλλιως το κοροιδο.
εμενα δεν με ενοχλει η rf μικρης παντα ισχυος γιατι την αγαπαω απο μικρος . δεν ξερω σε ποια στιγμη μελοντικα αν θα εχω προβλημα,προς το παρων ολα καλα.
με ενοχλει :
που ο καθε καραγκιοζης ξυνει το αυτοκινητο μου
και εχει γεμισει γρατζουνιες,
αυτος που του αρεσει το κυνηγι και καταστρεφει την πανιδα που δεν του ανηκει,εμενα με ενοχλει γιατι δεν γουσταρω το κυνηγι αλλα ποιος με λογαριαζει ?
αυτον που περναει 3 η ωρα τη νυχτα
με το κολομηχανακι του ριχνοντας ξερογκαζιες και ξυπνωντας ολοκληρο χωριο για να επιβεβαιωσει τη βλακεια του κι αυτος δεν ξερει τι αλλο,
με ενοχλουν ολα οσα δεν μου αρεσει να κανω !!!!!!
αυτα που κανω ομως και γουσταρω ( ασχετα αν ενοχλουν τους αλλους) ειναι ολα καλα για μενα.

jeik
28-08-08, 17:29
τελος παντων ας μην ξεφευγω απο το θεμα.

Nemmesis
29-08-08, 03:23
εγω λεω οτι ο καθε καμμένος που δεν εχει δουλεια ασχολειται με λαλακιες , και ολα του φταινε,
αλλα ολοι κανουμε το μαγκα και τον αντιδραστικο και τον οικολογο εκει που μας παιρνει και εκει που μας συμφερει ,
αλλιως το κοροιδο.
εμενα δεν με ενοχλει η rf μικρης παντα ισχυος γιατι την αγαπαω απο μικρος . δεν ξερω σε ποια στιγμη μελοντικα αν θα εχω προβλημα,προς το παρων ολα καλα.
με ενοχλει :
που ο καθε καραγκιοζης ξυνει το αυτοκινητο μου
και εχει γεμισει γρατζουνιες,
αυτος που του αρεσει το κυνηγι και καταστρεφει την πανιδα που δεν του ανηκει,εμενα με ενοχλει γιατι δεν γουσταρω το κυνηγι αλλα ποιος με λογαριαζει ?
αυτον που περναει 3 η ωρα τη νυχτα
με το κολομηχανακι του ριχνοντας ξερογκαζιες και ξυπνωντας ολοκληρο χωριο για να επιβεβαιωσει τη βλακεια του κι αυτος δεν ξερει τι αλλο,
με ενοχλουν ολα οσα δεν μου αρεσει να κανω !!!!!!
αυτα που κανω ομως και γουσταρω ( ασχετα αν ενοχλουν τους αλλους) ειναι ολα καλα για μενα.


+1 απο μενα

jeik
29-08-08, 17:37
thnks

ας βαλω τωρα να ψησω κανα αυγο ξερετε πως ...... αναμεσα στα 2 κινητα που εχω.........σε 40 λεπτα ειναι ετοιμα......η μηπως το βιντεο που ειδα ηταν οφθαλμαπατη ?
Μαλλον θα παω στο υπογειο για να μην καθυστερησουν.......θα βγαλουν τα αντερα τους προσπαθωντας να μην χασουν το δικτυο
και θα το ψησουν γρηγοροτερα :001_cool:

moutoulos
29-08-08, 18:57
:w00t: Α βρε Μήτσο πλάκα έχεις !!!!
:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

JIMKAF
29-08-08, 19:13
thnks

ας βαλω τωρα να ψησω κανα αυγο ξερετε πως ...... αναμεσα στα 2 κινητα που εχω.........σε 40 λεπτα ειναι ετοιμα......η μηπως το βιντεο που ειδα ηταν οφθαλμαπατη ?
Μαλλον θα παω στο υπογειο για να μην καθυστερησουν.......θα βγαλουν τα αντερα τους προσπαθωντας να μην χασουν το δικτυο
και θα το ψησουν γρηγοροτερα :001_cool:
Το καλύτερο μέρος για ψήσιμο είναι η γραμμη 2 και 3 του μετρο, και θα σου πρότεινα κανα δυο ακόμα κινητά για να γίνουν και σφιχτά σφιχτά.....:biggrin:

dovegroup
29-08-08, 22:26
Ερωτ. Συγγνώμη κύριε ειπράκτορα τα φυτά πληρώνου εισιτήριο.
Εισπρ. Οχι κύριε
Ερωτ Ωραία Λεμονιά μπές σε παρακαλώ...
Αυτό για να γελάσουμε...
Το παρακάτω για να προβληματιστούμε...

Είχα κάποτε παλιά δηλαδή μιά Yagi δίπλα σε μιά λεμονιά και την βάραγε με ακτινοβολία απο τα 5 μέτρα. Ισχύς 50W. Συχνότητα 100Mhz δηλαδή σχετικά χαμηλή μοριακή ταλάντωση σε σχέση με τα κινητά.
Αποτέλεσμα μετά απο 7 ημέρες ξεράθηκε το τμήμα που ήταν ακριβώς στο κέντρο μέγιστης ακτινοβολίας εκπομπής, άρχισε απο τα φύλλα ψηλά και πήγαινε πρός τον κορμό.
Και μην ακούσω περί γειώσεως του φυτού και αργοπορίας του μηχανισμού τροφοδοσίας του με χυμούς διότι η λεμονιά δεν πληρώνει εισιτήριο αλλά εγώ πληρώνω και ταλαντώνω στους 1-2Ghz, ανεβαίνει η θερμοκρασία μου 1-2 βαθμούς οπότε σε λίγα χρόνια θα θεωρούν κάποιοι δεδομένο πως είναι φυσιολογική θερμοκρασία αυτή και πως τα μόρια μου φταίνε για τον καρκίνο και τις μεταλλάξεις & όχι τα κ0Λ0κ1ν1τ@ τους!!!

sigmacom
30-08-08, 11:10
Φανταστείτε έναν άνθρωπο τυπικού αναστήματος, να στέκεται όρθιος και ακίνητος. Απέναντί του, στην ίδια ακριβώς απόσταση (π.χ. 10 μέτρα) βρίσκονται δυο κεραίες, κάθετα πολωμένες, με το ίδιο gain η κάθε μια (π.χ. 10 dB), αλλά εκπέμπουν CW αδιαμόρφωτο σήμα σε διαφορετικές συχνότητες:

1) Η κεραία Α εκπέμπει στους 100 MHz με 50W
2) Η κεραία Β εκπέμπει στους 1800 MHz με 50W

Ποιά νομίζετε ότι είναι χειρότερη περίπτωση?

leosedf
30-08-08, 12:44
thnks

ας βαλω τωρα να ψησω κανα αυγο ξερετε πως ...... αναμεσα στα 2 κινητα που εχω.........σε 40 λεπτα ειναι ετοιμα......η μηπως το βιντεο που ειδα ηταν οφθαλμαπατη ?
Μαλλον θα παω στο υπογειο για να μην καθυστερησουν.......θα βγαλουν τα αντερα τους προσπαθωντας να μην χασουν το δικτυο
και θα το ψησουν γρηγοροτερα :001_cool:

Δεν ισχύει αυτό.

tasos987
30-08-08, 15:26
Αντε και καλα εγω και πολλοι απο εσας απ΄οτι διαβασα παραπανω πιστευουμε λαλακιες,ειμαστε υποχονδριοι, και ασχολουμαστε με κυνηγι μαγισων.....
Το ""ανησυχητικο"" ειναι πως τις ιδιες με εμας ανησυχιες εχει και το καποδιστριακο πανεπιστημιο > > > >

http://rapidshare.com/files/59019779/Tropoi_prostasia.rar :-k

Οπως πολυ ορθα αναφερεται και στον τοιχο της ταβερνας του κυρ Μητσου:
ΠΙΝΕΙΣ ΔΕΝ ΠΙΝΕΙΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ

jeik
31-08-08, 10:26
Δεν ξερω αν ισχυει αυτο με το αυγο , το ειδα παντως στην τηλεοραση παλιοτερα και σιγουρα ηταν απο youtube ή παρομοια σελιδα .
Εχω συχνα πονοκεφαλους αλλα με τιποτα δεν κατηγορω το κινητο,αφου την αιτια σε μενα την εστιαζω σε ελλειψη υπνου και καψιμο εγκεφαλου απο αγχος το οποιο ειναι και το αδυνατο σημειο μου.
Αν και εχω τζαμπε συνδεση και μπορω να μιλαω απεριοριστα με τους κολητους το αποφευγω γιατι βαριεμαι το κινητο και ζεστενεται το αυτι μου.
Προτιμω να παμε για καφε και να τα πουμε
απο κοντα LIVE ,και να σχολιαζουμε :blushing::blushing: και να βαθμολογουμε
οτι περναει απο μπροστά μας.:blush::blush: !!!!!!!!
Τωρα οσον αφορα την ερωτηση , τα 50 WATT στους 1800 κερδιζουν με διαφορα.

jeik
31-08-08, 10:59
Tο διαβασα το αρθρο απο το καποδιστριακο πανεπιστημιο
και εβγαλα τα συμπερασματα μου.

Τωρα εξηγειται γιατι πολλες γυναικες χανουν λαδια ,
ειναι απο τις συσκευες στην κουζινα ,
την ασταματητη παρακολουθηση πρωινου καφε και λοιπων παρομοιων πρωινων εκπομπων ,
και το πολυ πιστολακι στο κομμωτηριο
σε συνδυασμο με το ασταματητο
κουτσομπολιο στο κινητο.:lool::lool::lool:


Ειπα πολλες οχι ολες :angry::angry::angry:

jeik
31-08-08, 11:04
ά !! και μην ξεχναμε τον πονοκεφαλο του συζυγου
οταν ερχονται οι λογαριασμοι απο τα παραπανω.

sigmacom
31-08-08, 14:26
Τωρα οσον αφορα την ερωτηση , τα 50 WATT στους 1800 κερδιζουν με διαφορα.Αν εννοείς (και όσοι άλλοι επέλεξαν το ίδιο) ότι είναι χειρότερα να σε ακτινοβολούν 50W στους 1800 MHz απ' ότι 50W στους 100 MHz, πολύ απλά κάνετε λάθος.
Είναι χειρότερο να σε ακτινοβολούν 50W στους 100 MHz, για δυο πολύ απλούς λόγους:

α) Σε απόσταση 10μ, το σήμα των 100 MHz θα έχει εξασθενήσει μόλις ~32 dB ενώ το σήμα των 1800 MHz θα έχει εξασθενήσει ~57 dB. Μιλάμε για 25 dB διαφορά, δηλαδή το σήμα 1800 MHz θα φτάσει >200 φορές χαμηλότερο απ' ότι το 100 MHz.
β) Το ανθρώπινο σώμα ξεκινά να απορροφά Η/Μ ακτινοβολία από τους 5 MHz και πάνω, ενώ πάνω από τους 1000 MHz περίπου αρχίζει να εμφανίζει ανακλαστικές ιδιότητες. Εν ολίγοις το κορμί ενός μέσου ύψους ανθρώπου, ταιριάζει στο μήκος κύματος των 50-100 MHz και απορροφά περισσότερη ενέργεια απ' ότι σε συχνότητες >1 GHz.

Οπότε συνοψίζοντας, οι 100 MHz θα σου έρθουν 200+ φορές πιο δυνατά γιατί εξασθενούν λιγότερο με την απόσταση, το κορμί σου απορροφά περισσότερο στους 100 MHz, εξακολουθείς να νομίζεις ότι είναι καλύτερα να "τρώς" 50W στους 100 MHz? Οι έχοντες αντιρρήσεις, ανοίξτε τα βιβλία σας! :-D

jeik
31-08-08, 21:56
Αυτο εννοουσα και παω πασο γιατι εβαλες την ερωτηση αφου ειχες ετοιμη και τεκμηριομενη την απαντηση.
Το ειπα χωρις πολυ σκεψη και σκεπτομενος πρακτικα , αφου εχω εμπειρια σε συστηματα στους 1800 και στους 100 αλλα οχι με γνωμονα την ιδιοτητα του σωματος (μηκος κυματος κλπ) αλλα αυτο πρακτικα που βλεπω,
δηλ με 4 Watt εχω ψηφιακη αποστολη δεδομενων σε αποσταση 200 χιλιομετρα απροβληματιστα , ενω στους 100 ουτε στα 10 .
Τωρα θα μου πεις οτι η διαδοση του κυματος με πιο μικρη ισχυ
σε μεγαλυτερη συχνοτητα ειναι ευκολοτερη και την παταω ετσι απλα βγαζοντας λαθος συμπερασμα.
Οσον αφορα τα βιβλια ειμαι πλεον παππους για θεωριες κλπ
άλλα πραγματα μας καινε τωρα :saad:
Και ειμαι πλεον συνειδητοποιημενος με το οτι θα ζησουμε λιγοτερο
και με περισσοτερα προβληματα υγειας οχι μονο ακτινοβολιων αλλα
απο διατροφη , αγχος, καυσαερια, μπλα, μπλα, μπλα , κλπ. και δεν προκειται να κατσω να σκασω με τιποτα , οσο αντεξουμε.
Αλλα επειδη ειμαι εγωιστης και σπασικλας ρωταω κι εγω : τι γνωμη εχεις για το κολημενο κινητο στο αφτι ?
Κι επειδη το θεμα μας δεν ειναι οι δυο κεραιες στην ταρατσα , 1 στους 1800 και η αλλη στους 100 με 50 βαττ η καθεμια και καποιος να στεκεται στα 10 μετρα , το θεμα ειναι η συσκευη κολημενη στο αυτι ή τοποθετημενη σε πλειστες περιπτωσεις στο τσεπακι του πουκαμισου
πανω στην καρδια ή στο προσκεφαλι μας οταν κοιμομαστε,
δεν εχουμε την κεραια της κινητης στην κρεβατοκαμαρα.
Μην φανταστεις οτι σε παω κοντρα τωρα , τη γνωμη σου θελω.
Γνωριζω ηλεκτρονικα αλλα εως ενα σημειο και πιο πολυ πρακτικα
οσο ζω θα μαθαινω :001_rolleyes::001_rolleyes::001_rolleyes:
Φιλικα jeik

dovegroup
31-08-08, 21:58
Απο οτι κατάλαβα δεν πιάσατε το κυρίως το θέμα φίλοι μου, πλήν του Jeik.
1-2W επάνω στο αυτί σας δηλαδή μόλις 1 cm απο τον εγκέφαλο σας!!!:w00t:
Μοριακή ταλάντωση ... σε μαλακά μόρια... ποιός μίλησε για απορόφηση...η ταλάντωση σε οποιδήποτε μέγεθος αρκεί.
Αύξηση θερμοκρασίας σώματος 1-2 βαθμούς C, αλήθεια...:crying:
Επιμένουμε να αγνοούμε ακόμη...:whistle:
Υποχόνδριοι, σκοταδιστές, μεσαιωνικοί τύποι είμαστε οταν εκφράζουμε ανησυχία?
Τώρα για τα 50W στα 3m και τα 50W στα 16cm τι να πώ δεν μίλησα για αποστάσεις κεραιών σε κατοικημένες περιοχές, μίλησα για αυτό που μας βράζει εξ επαφής!!!:confused1:

jeik
31-08-08, 22:07
Αχ ρε sigmacom εκεινος ο ανθρωπος μετριου ανστηματος με εκαψε
αμα τον πετυχω πουθενα θα το σκισω:cursing:
παλι λαλακια απαντηση εδωσα:crying:

stom
01-09-08, 16:22
Handsfree δεν εχετε ωστε να δουμε το θεμα λιγο πιο συνολικα? (γιατι βλεπουμε το δεντρο και χανουμε το δασος...)

GEWKWN
03-09-08, 13:54
για να δουμε τι λενε και οι ειδικοι:
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=42547
το λινκ το πηρα απο δημοσιευση του aeonios
με την ενδειξη
"1o Πανελλήνιο Συνέδριο για τις επιπτώσεις της Ηλεκτρομαγνητικής Ακτινοβολίας"
φιλικα Γιωργος.