PDA

Επιστροφή στο Forum : κεραια sw pll receiver



tasos987
21-08-08, 21:05
Ξεθαψα προχτες ενα μικρο PLL δεκτη SW που ειχα αρκετα χρονια να χρησιμοποιησω. Το ερωτημα μου αναφερεται στο αν μπορω να υπολογισω - κατασκευασω καποια κεραια για να βελτιωσω τη ληψη του .Οταν το χρησιμοποιουσα ειχα απλωμενο >20m καθετο συρμα και στην κορυφη μια λαμπα 500w χωρις το γιαλι :blink: (αθανατη ελληνικη ναυτιλια με τις πατεντες σου ):001_rolleyes:
Αυτο που παρατηρω τωρα ειναι ο μεγαλος βομβος - θορυβος και αναρωτιεμαι αν οφειλεται σε Η/Μ θορυβο η την ελειψη κεραιας
:001_rolleyes:ευχαριστω εκ των πρωτερων για την οποια βοηθεια:001_rolleyes:

Τρελός Επιστήμονας
21-08-08, 21:13
θα ήθελα παρακαλώ να μου εξηγήσετε τη σημασία της λάμπας στο τέλος της κεραίας. αυτή την "ιδέα" έχω δει επανειλημμένως και σε κεραίες τηλεοράσεων. μήπως είναι κάποια εσφαλμένη εφαρμογή της θεωρίας της χωρητικότητας κορυφής;

tasos987
21-08-08, 21:29
Πραγματικα δεν γνωριζω (σε θεωρητικο επιπεδο ) την χρησιμοτητα της.
Οπως αναφερω προκειτε για πατεντα την οποια και εγω αντεγραψα. Στην πραξη τωρα, μπορω να πω πως διαφορα υπηρχε οσο τουλαχιστον μπορουσα να αντιληφθω ακουστικα (χωρις βεβαια κανενος ειδους μετρηση).Αυτος ειναι και ενας λογος που ανοιξα το post αυτο και ρωταω αν υπαρχει καποιος τροπος υπολογισμου - κατασκευης κεραιας