PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιοδικά ηλεκτρονικής



JIMKAF
21-08-08, 22:35
εκτός από την τεχνική εκλογή κυκλοφορούν άλλα ελληνικά περιοδικά ηλεκτρονικής; παλιά δεκαετία 70' , 80', 90' κυκλοφωρούσαν πολλά και μεταφράζονταν άλλα τόσα, όπως και να το κάνουμε ο έντυπος τύπος χρειάζεται αποτελεί ένα αρχείο...

Lykos1986
21-08-08, 23:09
Δεν ξέρω, αλλά δεν νομίζω! Πάντως υπάρχουν αρκετά αξιόλογα του διεθνούς τύπου!

Βλέπε Circuit Cellar, Nuts & Volts, EPE, Elektor κτλ

FM1
21-08-08, 23:14
εγώ πριν 2 με 3 χρόνια είχα πετύχει το ακόλουθο περιοδικό(φώτο) εδώ στον πύργο ηλείας αλλά ουδέποτε το ξαναείδα να κυκλοφορεί....<<το ελέκτορ>> τις <<ραδιοτηλεπικοινωνίες>> και την τεχνική εκλογή εντάξει λίγο πολύ τα γνωρίζουν όλοι...αλλά ένα περιοδικό εκεί της δεκαετίας του 80 ήταν ο <<ερασιτέχνης>> και μάλιστα με μεγάλη απήχηση για να μην σου πώ ακόμα...

itta-vitta
22-08-08, 00:15
παλιά περιοδικά ηταν τα ηλεκτρονικά νέα, οι ηλεκτρονικές κατασκευές με κατασκευές κυρίως από το ιταλικό νοβα ελεττρόνικα, ο μικρός επιστήμων για τους αρχάριους και μικρούς στην ηλικία που έγινε αργότερα νέος επιστήμων. επίσης η ελληνική έκδοση του αμερικάνικου ποπουλαρ ελεκτρόνικς

FM1
22-08-08, 00:42
Πολύ πράμα απο περιοδικά έιχα πετύχει στην πλάκα στο μοναστηράκι!!!:w00t:..είχε περιοδικά από πολύ παλιά αλλά και τώρα από τις μέρες μας...αξίζει μια βόλτα πρός τα εκεί..:wiink:

JIMKAF
22-08-08, 00:46
Στο σπίτι μου έχω πάρα πολλά Popular electronics, μικρό επιστήμων και νέο,ηλεκτρονικά νέα και τεχνική εκλογή από τα παλιά λόγω του πατέρα μου.
Τώρα ψάχνομαι και εγώ και μόνο την τεχνική εκλογή βρίσκω η οποία δεν μου κάνει και φοβερή εντύπωση ως υλικό...
Τα ξένα περιοδικά έρχονται στην Ελλάδα τουλάχιστον σε εξειδικευνένα μαγαζιά; Ή μόνο μέσω διαδικτύου;:confused1:

JIMKAF
22-08-08, 00:49
Πολύ πράμα απο περιοδικά έιχα πετύχει στην πλάκα στο μοναστηράκι!!!:w00t:..είχε περιοδικά από πολύ παλιά αλλά και τώρα από τις μέρες μας...αξίζει μια βόλτα πρός τα εκεί..:wiink:
Φίλε Ηλία σε ποιό μαγαζί και πού ακριβώς στο μοναστηράκι; Εγώ δεν πολυκατεβαίναω κάτωστην Αθήνα και δεν ξέρω και πολύ καλά την περιοχή.:saad:

FM1
22-08-08, 01:02
Λοιπόν επειδή δεν γνωρίζω και εγώ πολύ καλά (κατά τύχη το είχα βρεί τότε)..άκου στο περίπου τώρα, είναι Αγίου Φιλίππου στο στενάκι μέσα όπως οδηγεί από τον κεντρικό δρόμο...θα περπατήσεις το στενάκι κανονικά και μετά κάνεις δεξιά στο πρώτο παράδρομο μέσα...αν θυμάμαι καλά στο αριστερό σου χέρι είναι τα αρχαία του θησείου και στα δεξιά 2 μαγαζάκια με τέτοια περιοδικά-βιβλία..εκεί στο στενάκι αυτό (Αγ. φιλίππου) είναι και ο pop22w ο Μπογάτσας με τα ηλεκτρονικά..ρώτησε και θα σου πουν...

JIMKAF
22-08-08, 01:07
Τον pop22w τον ξέρω κατάλαβα που λές οκ τωρά καποια μέρα από αυτές θα κατέβω και για τα εξαρτήματα του ραδιοφώνου.
Πάντως πρέπει κάτι να γίνει πρέπει να δημιουργηθεί ένα σοβαρό επιστημονικό περιοδικό για ηλεκτρονικούς μηχανικούς, λείπει...

chip
22-08-08, 10:10
Τα περιοδικά στην ελλάδα είχαν πολύ ενδοξο παρελθόν και μάλλον δεν έχουν καθόλου μέλλον (προσωπικά πιστεύω οτι τα ίδια συνέβαλαν σε μεγάλο βαθμό σε αυτό).
Ιδιαίτερα η τεχνική εκλογή στη δεκαετία του 80 (και ίσως έως τα μέσα του 90) ήταν τόσο δυνατό περιοδικό που θα μπορούσε να "χτυπίσει" στην ποιότητα σχεδόν οποιοδήποτε περιοδικό απ' όλο τον κόσμο. Για παράδειγμα η δημοσίευση μικρουπολογιστή το 1981, πομπών με PLL καθώς και φίλτρων με τεχνικές DSP γύρω στο 1985 πέρα από τον κάθε είδους πομπό (από 6146 μέχρι 4cx250) την έκανε μακράν καλύτερη από πολλά άλλα περιοδικά ελληνικά αλλά και ξένα.
Δυστυχώς σήμερα η τεχνική εκλογή έχει πάρει άλλους δρόμους (καταστροφικούς κατά τη γνώμη μου) και ολοένα απομακρίνεται από τα ηλεκτρονικά. Σαν περιοδικό φαίνεται να ασχολείται με την αναβαθμιση της εμφάνισης παρά των άρθρων ηλεκτρονικής. Επίσης φαίνεται να επενδύει σε επιστημονικό προσωπικό με ενδιαφέροντα έξω από τα ηλεκτρονικά.
Τη γνώμη μου την έχω διατυπώσει και άλλη φορά... Υπάρχει χόρος στην Ελλάδα για περιοδικό ηλεκτρονικών, με κερδοφορία, όμως για να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει να έχει λόγο ο αναγνώστης (φίλος των ηλεκτρονικών) να το προμηθευτεί, ενώ πρέπει να έχουν και λόγο (το κέρδος) τα καταστήματα ηλεκτρονικών για να διαφημιστούν. Όλα αυτά μπορούν να συμβούν αν το περιοδικό εξασφαλίζει την ενημέρωση στα θέματα που ενδιαφέρουν το κοινό (πομποι ΑΜ-FM, ενισχυτές με ήχου με λυχνίες, πληροφόρηση για νέους μικροελεγκτές, άρθρα για σχεδίαση, άρθρα για κόληση SMD (ακόμα και BGA) άρθρα για FPGA κλπ κλπ...) και αν τα άρθρα κατευθύνουν τους αναγνώστες των άρθρων να αγοράσουν τα εξαρτήματα από τα διαφημιζόμενα καταστήματα (ενημέρωση για τα καταστήματα που διαθέτουν τα εξαρτήματα και που συχνά θα είναι εξειδικευμένα και το κατάστημα θα τα έχει στοκάρει ξέροντας οτι θα δημοσιευθούν αντίστοιχα άρθρα. Επίσης το περιοδικό πρέπει να βοηθά τους διαφημιζόμενους μέσα από την WEB σελίδα του και να διαθέτει και forum ηλεκτρονικών. Όλα αυτά μπορούν ίσως να θεωρηθούν χειραγώγηση της αγοράς είναι όμως ο μόνος τρόπος για να ξανατωνοθεί αυτή η αγορά στην ελλάδα και να αποκτήσει τις παλαιές δόξες πριν σβήσουν για πάντα καταστήματα και περιοδικά.
Το περιοδικό Ηλεκτρονικά και πληροφορική που αναφέρθηκε είναι ουσιαστικά μια δεύτερη προσπάθεια αναδημοσίευσης του Ηλεκτρονικά & Computer κόσμος που έβγαλε περίπου 12-13 τεύχη (τόσα έπεσαν στα χέρια μου και δε νομίζω να έβγαλε άλλα) και κυκλοφόρησε κάπου στα 1989 με 1990. Για την εποχή του πιστεύω προσπάθησε να δώσει κάτι διαφορετικό (περισσότερα εκλαεικευμένα άρθρα για σχεδιάση) αλλά δεν κατάφερε να προσελκύσει διαφημιζόμενους οπότε η τύχη του ήταν αναμενόμενη...

Τρελός Επιστήμονας
22-08-08, 11:26
Κατά τη γνώμη μου δυο ήταν τα κορυφαία ελληνικά περιοδικά ηλεκτρονικών (εκτός από το Ελέκτορ που ήταν ολλανδικό μεταφρασμένο). Το πρώτο ήταν τα "Ραδιοηλεκτρονικά", έκδοση του Σωματείου Επαγγελματιών Ραδιοτεχνιτών Ελλάδος (ή όπως αλλιώς λεγόταν, δεν θυμάμαι ακριβώς). Κυκλοφόρησε από το 1958 έως το 1964-65 με άψογα ενημερωτικά άρθρα και κατασκευές. Σε αυτό το περιοδικό συγγραφικά πρωτοστατούσαν ο Γεράρδος και ο Σπανδάγος, μέλη του Δ.Σ. του σωματείου. Ο Γεράρδος υπήρξε επί πολλά έτη και πρόεδρος της Ένωσης Ελλήνων Ραδιοερασιτεχνών.
Το δεύτερο άριστο ελληνικό περιοδικό ήταν τα "Ηλεκτρονικά Νέα" του Παπαδόπουλου, ακολουθούσε τα χνάρια του προηγούμενου περιοδικού σε ύφος και ποιότητα, κυκλοφόρησε γύρω στο 1964 (αν θυμάμαι καλά) και υπήρξε πολύ ενημερωμένο και πρωτοποριακό. Έκλεισε το 1982. Αρνείτο πεισματικά να δημοσιεύει κατασκευές πομπών μεσαίων και FM (και καλά έκανε) διότι θεωρούσε ότι ο ραδιοερασιτεχνισμός πρέπει να λειτουργεί στις νόμιμες συχνότητες. (Βέβαια το Ελληνικό Κράτος μέχρι τη δεκαετία του 70 τον σαμποτάριζε συστηματικά βάζοντας φραγμούς στη δυνατότητα πολλών ενδιαφερομένων να συμμετέχουν στις εξετάσεις για το πτυχίο ραδιοερασιτέχνη αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία). Η Τεχνική Εκλογή του Μαυρομμάτη ακολούθησε άλλο δρόμο αυτόν που επιβάλλει το Μάρκετινγκ (δημοσίευε οτιδήποτε έκανε πολλές πωλήσεις πχ πομπούς FM κλπ) και γιαυτό κυκλοφορούσε πολλά χρόνια. Ο Μικρός Επιστήμονας ήταν άριστο περιοδικό για τους μαθητές του Δημοτικού Σχολείου (ευτυχώς το πρόλαβα όταν πρωτοκυκλοφόρησε στην Τετάρτη Δημοτικού) και έδινε πολλά επιστημονικά και τεχνικά ερεθίσματα στους μαθητές.
Θα ήθελα να προτείνω σε όσους έχουν συλλογές των περιοδικών αυτών να τις δωρίσουν σε κάποια καλή βιβλιοθήκη ώστε όποιος ενδιαφέρεται για έρευνα να μπορεί να αποτανθεί εκεί. Και, τέλος, πώς θα σας φαινόταν η εκπόνηση ενός διδακτορικού στην Ιστορία της Ηλεκτρονικής στην Ελλάδα όπου θα λαμβάνονταν υπόψη και αυτά τα περιοδικά; :idea:

itta-vitta
22-08-08, 11:26
έχει και στην άστιγγος περίπου απέναντι από το παλιό μαγαζί του βασίλη που σήμερα είναι γκρεμισμένο.

JIMKAF
22-08-08, 11:27
εφόσον μπορεί να ανακτήσει τις παλιές του δόξες ο τύπος αυτός γιατί δεν το κάνουν έχουν μειωθεί οι ενδιαφερόμενοι; δεν το καταλαβαίνω και οι έλληνες ηλεκτρονικοί πως θα ενημερώνονται; τα ηλεκτρονικά στην ελλάδα βρίσκονται σε μαρασμό; δεν νομίζω...
εκτός και αν πλέον οι ηλεκτρονικοί μηχανικοί δεν ασχολούνται με κατασκευές και έχουν περάσει σε κάποιο άλλο επίπεδο, αλλά εσείς θα μου πείτε.

itta-vitta
22-08-08, 11:31
επίσης έχει και στην ηφαίστου ανάμεσα στους δισκάδες ζαχαρία και μιστερ βινύλιο.
με την παλιά τεχνολογία υπολογίζω να ασχολούνται το πολύ καμμιά 100 άτομα άντε 200, στην ελλάδα. εννοώ αυτούς που κατασκευάζουν πομπούς ή λαμπάτους ενισχυτές. δε λέω γι' αυτούς που τα αγοράζουν έτοιμα και παριστάνουν τους ερασιτέχνες

JIMKAF
22-08-08, 11:46
δεν είναι ανάγκη να έχει μόνο για παλιά τεχνολογία θα μπορούσε να έχει κατασκεύες και άρθρα πιο προηγμένων τεχνολογιών αλλά και άρθρα ενημέρωσης και επιστημονικά για τις εξελίξεις της επιστήμης των ηλεκτρονικών.

Τρελός Επιστήμονας
22-08-08, 12:11
Δυστυχώς η κατάσταση είναι όπως την ανέφερε ο Ηλίας. Οι κατασκευές έχουν μειωθεί δραματικά και το ενδιαφέρον έχει πέσει. Στην Αθήνα δεν βρίσκεις εύκολα κουμπιά για ποτενσιόμετρα αλλά ούτε καλής ποιότητας ποτενσιόμετρα. Οι μεταβλητοί πυκνωτές είναι σπανιότατοι (μόνο πια στο hamfest). κουτιά δεν υπάρχουν πια σε ποικιλία εκτός από 2-3 καταστήματα. Γνωστή βιομηχανία πλακετών στο Κορωπί έκλεισε. Τα μισά καταστήματα ηλεκτρονικών της Αττικής έκλεισαν. Όλα κατασκευάζονται πια στην Κίνα, και τα Παιδιά του Πειραιά είναι πια Κινέζοι (πούλησαν και το λιμάνι...). Σε λίγο δεν θα βρίσκουμε πια ούτε μικροεπεξεργαστές...

plouf
24-08-08, 03:54
σχετικά με τα παλιά περιοδικά που κάποιοι εχουν σαν αρχείο απο ότι είδα

αν είναι εύκολο μηπως σιγα σιγά να τα σαρώσουμε και να τα βάλουμε σε κάποιο αρχείο ;;;

αν θελετε μπορω να κάνω και λίγη απο αυτη τη βαρετή δουλεία...
(λιγα λιγα βεβαια)

makis_lig
25-01-09, 03:01
Όλα τα τεύχη του ελέκτορ θα τα βρειτε στο γαματο: www.gamato.info (http://www.gamato.info)

leosedf
25-01-09, 12:21
Αυτό βέβαια το εκλαμβάνουμε ώς spam με warez και μάλλον θα διαγραφεί απο τους διαχειριστές.

Παιδιά υπάρχουν άνθρωποι που κατασκευάζουν απλά δε φένεται και τόσο πολύ, οι κατασκευές σήμερα. Οι μικροελεγκτές, τα ολοκληρωμένα, τα PCB υπάρχουν όλα στο internet και όλο και περισσότεροι του είδους έχουν πρόσβαση σε αυτό. Οι παλιοί χάθηκαν λόγω δύσκολης εποχής και οι καινούριοι οργώνουν το internet προς έυρεση υλικών. Λογικό είναι οι μισοί να κλείσουν η να μην έχουν εξαρτήματα οταν σου πουλάνε υλικό 3 φορές (και παραπάνω) απο τις τιμές στο νετ. forums, ebooks, είναι όλα προσβάσιμα απο τους σημερινούς. Απλά τα κάνουν όλα απο το σπίτι.

KOKAR
25-01-09, 12:36
για όποιον ενδιαφέρετε έχω ολα τα ελληνικά τευχοι του ΕΛΕΚΤΟΡ σε
ηλεκτρονική μορφή και είναι διαθέσιμα προς όλους( φυσικά δωρεάν)
Η σειρά αποτελείτε από 2 DVD και περιέχουν και μερικά τευχοι από
την Αγγλική έκδοση.

GR_KYROS
25-01-09, 12:44
Σωστός ο Κώστα :001_smile:
Μήπως οι διαχειριστές μπορούν να τα ανεβάσουν κάπου εδώ στο forum ???

KOKAR
25-01-09, 12:52
τα έχω ανεβάσει σε reapidshare.....
μπορώ να δώσω τα λινκ
αν υπάρχει πρόβλημά να τα βγάλω στον "αέρα", μπορώ να τα στείλω με ΡΜ !

Υ.Γ
η γνώση είναι σαν ένα πομπό, πρέπει να διαδίδεται......
τι να τον κάνεις αν ακούγετε μόνο μέσα στο σπίτι σου ?

gRooV
25-01-09, 12:57
Παρακαλώ να μην δημοσιευθεί το λινκ.
Οποιος ενδιαφέρετε ας στείλει ένα pm στον KOKAR για λεπτομέρειες.

GR_KYROS
25-01-09, 13:02
Ευχαριστώ Κώστα:001_smile:

KOKAR
25-01-09, 13:51
μετά από ένα ΡΜ διαπίστωσα οτι από την συλλογή δεν υπάρχουν μερικά τευχοι....
sorry......

Υ.Γ
ευτυχώς όμως είναι λίγα αυτά που δεν υπάρχουν στην λίστα

KOKAR
26-01-09, 10:19
Με λίγη υπομονή….όλοι θα τα πάρετε !

JIM_6146B
26-01-09, 10:36
για όποιον ενδιαφέρετε έχω ολα τα ελληνικά τευχοι του ΕΛΕΚΤΟΡ σε
ηλεκτρονική μορφή και είναι διαθέσιμα προς όλους( φυσικά δωρεάν)
Η σειρά αποτελείτε από 2 DVD και περιέχουν και μερικά τευχοι από
την Αγγλική έκδοση.

Καλημέρα

Ενδιαφέρομαι . :biggrin:


Φιλικά

Δημήτρης

KOKAR
26-01-09, 13:19
Επειδή έλαβα ένα ΡΜ από ένα φίλο που αντιμετώπισε πρόβλημα
Με το ξε-ζιπαρισμα των αρχείων, θέλω να ρωτήσω αν είχε κανένας
άλλος πρόβλημα είτε με τα link είτε με το ξε-ζιπαρισμα
Πρέπει να διευκρινίσω ότι πρέπει να κατέβουν όλα τα αρχεία
Για να γίνει το ξε-ζιπαρισμα , και αυτό επειδή είναι σε multipart…..

Tip: Ξε-ζιπαρετε τα με το 7ZIP

SV1EDG
26-01-09, 21:40
Κατέβασα και τα 8 zip του 3ου μέρους αλλά όταν τα κάνω extract μου βγάζει corrupt πολλά files.Εχει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα?Συνολικά μου βγάζει 38 files στο τέλος.

billys7
27-01-09, 16:52
Επειδή έλαβα ένα ΡΜ από ένα φίλο που αντιμετώπισε πρόβλημα
Με το ξε-ζιπαρισμα των αρχείων, θέλω να ρωτήσω αν είχε κανένας
άλλος πρόβλημα είτε με τα link είτε με το ξε-ζιπαρισμα
Πρέπει να διευκρινίσω ότι πρέπει να κατέβουν όλα τα αρχεία
Για να γίνει το ξε-ζιπαρισμα , και αυτό επειδή είναι σε multipart…..

Tip: Ξε-ζιπαρετε τα με το 7ZIP


Τα πρώτα 12 από το gr version ξεζιπάρονται μαζί με τα υπόλοιπα ή μόνα τους?

GeorgeH
27-01-09, 17:15
ενδιαφέρομαι για τα τεύχη του έλεκτορ
GeorgeH
george_softsolution@yahoo.gr

moutoulos
27-01-09, 18:16
Παιδιά είπαμε με ΠΜ ... :001_smile:

ts0gl1s
22-04-10, 16:16
εχει κανεις τα περιοδικα ηλεκτρονικά νέα και τεχνική εκλογή να μου τα στειλει στο mail μου?
skiouros27@yahoo.gr

patentas
05-06-10, 06:07
αν υπαρχει ακομα δυνατοτητα θα ηθελα να μου στειλεις κι εμενα τα λινκ απο τα ελεκτορ.Ευχαριστω!

navar
05-06-10, 12:57
ένα PM και σε μένα plzzzzzzzzzzzz !!!!!

makomilo
10-06-10, 14:17
και εγω θα ηθελα τα τευχοι του περιοδικου ελεκτορ και τεχικης εκλογης να μου τα στειλεται εδω
kingmakis@windowslive.com
:biggrin::biggrin::biggrin:

koulpa
08-03-11, 13:46
ωραία συζήτηση.. με πήγε πίσω.. η τεχνική εκλογή.. τότε που την έπερνε ο πατέρας μου.. 67-72.. δεν είχε σχέση μόνο με τα ηλεκτρονικά.. υπήρξε αφομή να ασχοληθώ με πολλά κατασκευαστικά θέματα.. όταν σταμάτησε συνέχισα να την αγοράζω εγώ.. όπως κι οτι έβρισκα στα περίπτερα από το 72 ως το 2002.. δυσυχως από το 80 ως το 02 είχα 3 περιπτώσεις πλημύρας.. και καμιά 20αρια μετακομίσεις.. όπου έχασα αρκετά.. ποσφατα βρίκα κάμποσα χρόνια του μικρού επιστήμονα.. ίσως κάτσω να τα σκαναρω να τα σήκώσω κάπου να βρίσκονται για να θυμούνται οι παλιοί.. :):)
είχα κάνει κάπου το 74 μια κατασκευή.. ένα θεραμιν.. από παλιά τεχνική εκλογή.. ίσως του 70.. χωρίς πλακέτα.. ένα ξύλινο κουτάκι με λίγα υλικά.. αλλά δε το βρίσκω πιά που ήθελα να το ξαναφτιάξω.. :(
αλήθεια τι έχετε κατά των λινγκ;.. είναι ο κύριος τρόπος περιείγησης.. αλλά και διάδοσης της γνωσης..

giannhsb
08-03-11, 15:01
Μποριτε να μου στείλετε κι εμενα τα λινγκ για την τεχνική εκλογή;

Ευάγγελος Ψύχος
09-04-11, 18:18
Αγαπητέ KOKAR εγώ ενδιαφέρομαι για τα τεύχη του ελέκτορα πού έχεις σε DVD!!!
Αν θέλεις κάνε μου ένα τηλ. στο 6937 300535 το όνομα μου Βαγγέλης και η περιοχή μου το Ν. Ηράκλειο.
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Εναλλακτικά μπορείς να μου στείλει με e-mail τα Link τού RapidShare.
sw1iyb@raag.org
sw1iyb@gmail.com



sw1iyb
Βαγγέλης

pameZD
09-04-11, 22:46
Ρε συ Ευάγγελε με εκείνη τη sony (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=46355 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=46355))
Τι έγινε δεν μας είπες την χάλασες !!!!!!!!!
Ακόμα περιμένουμε ενημέρωση ………………….

patentas
07-11-17, 00:46
Αν υπαρχει ακομα δυνατοτητα θα ηθελα να μου στειλεις κι εμενα τα λινκ της Τεχνικης Εκλογης.Ευχαριστω!

neazoi
22-09-20, 11:17
ΚΑι εγώ επίσης. ΘΑ με ενδιέφεραν τα link της τεχνικής εκλογής και άλλων περιοδικών.

Ξένα περιοδικά βρίσκω, αλλά αν κάποιος δεν κάνει τον κόπο να σκανάρει τα Ελληνικά, θα χαθούν για πάντα!
'Εστω τις κατασκευές τους.

apilot
22-09-20, 12:16
Καλημέρα. θα ήθελα αν μπορείς να μου στείλεις κι εμένα τα λινκ της Τεχνικής Εκλογής.
Ευχαριστώ!

spyart
22-09-20, 13:01
Μποριτε να μου στείλετε κι εμενα τα λινγκ για την τεχνική εκλογή;

FMTRIKALA
22-09-20, 19:35
Καλησπερα σε ολους σας.Μπορειτε να μου στείλετε κι εμενα τα λινγκ για την τεχνική εκλογή;

sdouze
22-09-20, 20:13
Καλησπερα αν εχει καποιος τεχνικη εκλογη και μπορει θα ηθελα και εγω να μου τα στειλει.

vkottikas
23-09-20, 00:15
Καλησπέρα. Θα ήθελα και εγώ το link.
Ευχαριστώ πολύ

satland
23-09-20, 09:37
καλημερα και εγω θα ηθελα παρακαλω τι link

abliani
27-09-20, 21:59
Καλησπέρα σε όλους. ενδιαφέρομαι και εγώ για το Λίνκ της τεχνικής εκλογής.
ευχαριστω

chrismix
27-09-20, 22:27
καλησπέρα , θα ηταν ευκολο να έχω και εγω το link ?
Ευχαριστω πολύ!

spyart
27-09-20, 23:39
Εχει λαβει κανεις τα λινκ;

apilot
28-09-20, 08:09
Εγώ όχι.

stratos111
28-09-20, 10:04
Καλημέρα. Το θέμα αυτό είναι από το 21-08-08, 22:35.Πριν 12 χρονια

SProg
28-09-20, 11:38
Δε λέτε κανένα σύγχρονο περιοδικό ηλεκτρονικής;

selectronic
28-09-20, 13:23
https://diyelectronics-gr.blogspot.com/2017/10/blog-post_24.html
Κάντε και λίγο κίνηση στο site του Μάρκου...

IXHEM
28-09-20, 13:27
Καλημέρα. Το θέμα αυτό είναι από το 21-08-08, 22:35.Πριν 12 χρονια
ναι αλλα εγω προσφατα που ζητησα μου στειλανε λινκ.

apilot
28-09-20, 13:43
Εμένα μου τα έστειλαν πριν από λίγο.
Βέβαια ενδιαφέρομαι για τα περιοδικά της τεχνικής εκλογής αυτά ζήτησα.
Ας είναι και πριν από 12 χρόνια το θέμα

elektronio
28-09-20, 14:26
Καλημέρα Βαγγέλη, δεν το στέλνεις και σε μένα;

744
28-09-20, 14:35
Μάρκο, τα link από το Ελέκτορ δεν λειτουργούν σε μένα. Χρειάζεται εγγραφή στο site σου?

elektronio
28-09-20, 14:41
Μάρκο, τα link από το Ελέκτορ δεν λειτουργούν σε μένα. Χρειάζεται εγγραφή στο site σου?

Δεν χρειάζεται εγγραφή. Από το άρθρο πατάς το λινκ και πας στο drive που είναι ανεβασμένα.
Το δοκίμασα μόλις και λειτουργεί.

apilot
28-09-20, 14:44
Μάρκο το έστειλα για δες το πήρες γιατί δεν τα έχω και πολύ με αυτά.
Και εγώ για τεχνική εκλογή το ήθελα.

elektronio
28-09-20, 15:04
Μάρκο το έστειλα για δες το πήρες γιατί δεν τα έχω και πολύ με αυτά.
Και εγώ για τεχνική εκλογή το ήθελα.

Δυστυχώς στο λινκ αυτό δεν περιέχει τίποτε σχετικό με την τεχνική εκλογή.

744
28-09-20, 15:05
ΟΚ, το βρήκα Μάρκο. Ευχαριστώ.

sdouze
28-09-20, 17:48
ναι αλλα εγω προσφατα που ζητησα μου στειλανε λινκ.
Καλησπέρα,
μπορεις να μου το κανεις προωθηση;

selectronic
28-09-20, 18:30
Για όσους θέλουν να έχουν τα Ελληνικά Ελέκτορ στον υπολογιστή τους, κυκλοφορεί και ένα torrent στα γνωστά site που μπλοκάρει η ΕΔΠΠΙ...
To αναφέρω γιατί δεν είναι εύκολο να τα κατεβάσεις ΟΛΑ από το Google Drive.

neazoi
29-09-20, 10:33
ΟΚ, το βρήκα Μάρκο. Ευχαριστώ.

Μπορείς να μου το στείλεις και εμένα?
Για την τεχνική εκλογή.
Ευχαριστώ

elektronio
29-09-20, 10:53
Μπορείς να μου το στείλεις και εμένα?
Για την τεχνική εκλογή.
Ευχαριστώ

Δεν έχω κάποιο λινκ για την τεχνική εκλογή.
το λινκ στο post #55 είναι για τα Ελληνικά τεύχη του ΕΛΕΚΤΟΡ

neazoi
30-09-20, 13:09
Έχει κάποιος αρκετά τεύχη της τεχνικής εκλογής που να μπορεί να τα μοιραστεί εδώ?
Μιλάω για το κομμάτι των κυκλωμάτων. Από κάποια στιγμή και έπειτα η τεχνική εκλογή έβγαζε 2 ένθετα, το περιοδικό και ένα μικρό ένθετο μαζί με το περιοδικό. Σε αυτό, συμπεριλαμβάνονταν όλα τα κυκλώματα.
Αν κάποιος έχει αυτά τα ένθετα ή και παλαιότερα τεύχη, αλλά μόνο τα κυκλώματα, μπορεί να μπει στη διαδικασία να τα σκανάρει (επί πληρωμή?) και να τα διαθέσει?
Ευχαριστώ

744
30-09-20, 20:34
Εχω τεύχη, δεν έχω χρόνο. Αν δεν βιάζεσαι θα τα κάνω εν καιρώ

ΟΛΥΜΠΟΣ 2
30-09-20, 21:32
Καλησπέρα,

Και εγώ έχω πολλά περιοδικά ηλεκτρονικής, ελληνικά και ξένα, αλλά δεν γίνεται δουλειά με το συνηθισμένο σκάννερ - απλό ή πολυμηχάνημα -, η διαδικσία κάποτε που το δοκίμασα είναι απίστευτα χρονοβόρα. Χρειάζεται ειδικό book scanner, κατά προτίμηση με ειδικό αντάπτορα σχήματος V στον οποίο κάθεται το περιοδικό ή το βιβλίο και οι χρόνοι σκανναρίσματος είναι περίπου 1 δευτερόλεπτο η σελίδα, η εξοικονόμηση χρόνου που επιτυγχάνεται είναι τεράστια.

Στο E BAY έχει τέτοια με τιμές από 70 Ευρώ αλλά δεν ξέρω τι ποιότητα σκανναρίσματος πετυχαίνουν. Για κάτι καλύτερο με καλή ανάλυση, αυτόματη ''επιπέδωση'' της εικόνας άν η σελίδα είναι κάπως λυγισμένη και μετατροπή σε διάφορα φορμάτ, θέλει πάνω από 300 Ευρώ.

Παραθέτω και ένα σχετικό λινκ : https://www.amazon.com/Book-Scanner/s?k=Book+Scanner (https://www.amazon.com/Book-Scanner/s?k=Book+Scanner)

744
30-09-20, 21:40
Ακριβώς αυτός είναι ο λόγος που δεν μπορώ να σκανάρω τόσα τεύχη. Πέρα του ότι είναι πια και ευαίσθητα, στα όρια να διαλυθούν...

Θέλει περισσότερη προσοχή και ... ευλάβεια!

neazoi
01-10-20, 11:14
Εχω τεύχη, δεν έχω χρόνο. Αν δεν βιάζεσαι θα τα κάνω εν καιρώ

Όχι, φυσικά δε βιάζομαι.
Έχεις πολλά διαθέσιμα;
Θα ήταν καλό κάποιος να μπορέσει να σκανάρει αυτά τα ένθετα/κυκλώματα. Άμα τα πας σε ένα φωτοτυπάδικο μπορούν να σου το κάνουν χωρίς να κοπιάσεις και με λίγα χρήματα.
Αν χρειάζεσαι χρήματα για αυτό, αλλά και για τον κόπο σου, ενημέρωσέ με.
Είναι σημαντικότερο να υπάρχουν σκαναρισμένα αυτά τα τεύχη για να μη χαθούν, όπως τόσα άλλα Ελληνικά περιοδικά.
Εν αναμονή...

744
01-10-20, 13:46
Γύρω στα 130-140 τεύχη. Δηλαδή συνεχόμενα χωρίς φαί και ... κατούρημα θέλει 3-4 μέρες σκανάρισμα!

neazoi
01-10-20, 15:49
Γύρω στα 130-140 τεύχη. Δηλαδή συνεχόμενα χωρίς φαί και ... κατούρημα θέλει 3-4 μέρες σκανάρισμα!

Χαχαχαχαχ! Γεια σου ρε Γιάννη, ωραίος!:lool:
Όποτε μπορείς να σκανάρεις τα ένθετα ή να τα πας σε κανένα φωτοτυπάδικο να σου τα σκανάρουν, ενημέρωσέ μας.
Θα ενδιαφέρει πολύ κόσμο εδώ, πίστεψέ με.

744
02-10-20, 00:39
Για τα Χριστούγεννα το βλέπω. Να τα δώσω αλλού χλωμό. Καταλαβαίνεις...

radiotimes
02-10-20, 09:06
Υπηρχαν και οι Ηλεκτρονικες Επιλογες του Νοστη με παρουσιαση κατασκευων της Nuova Elektronika και Smart Kit.Εχω αρκετα τευχη απο αρχες του '80

neazoi
02-10-20, 14:38
Υπηρχαν και οι Ηλεκτρονικες Επιλογες του Νοστη με παρουσιαση κατασκευων της Nuova Elektronika και Smart Kit.Εχω αρκετα τευχη απο αρχες του '80

Ναι έχω ένα τεύχος, το γνωρίζω το περιοδικό.

neazoi
02-10-20, 14:40
Για τα Χριστούγεννα το βλέπω. Να τα δώσω αλλού χλωμό. Καταλαβαίνεις...

Κανένα πρόβλημα Γιάννη. Να'μαστε καλά μέχρι τα Χριστούγεννα και αυτό θα είναι ο Χριστουγεννιάτικος μποναμάς!

sv1iuu
21-11-20, 00:27
Καλημερα κυριοι καποια στιγμη ειχε ανεβει ενα λινκ της τεχνικης εκλογης που μπορουσες να δεις το περιοδικο και online φυσικα μπορουσες να κατεβασεις και το pdf δυστυχως δεν μπορω να το βρω, εχει καποιος υποψιν κατι η να στειλει καποιο αλλο λινκ? Ευχαριστω.