PDA

Επιστροφή στο Forum : σολτερινη



billtech
01-09-08, 11:52
παιδια γεια σας...ξερετε που μπορω να βρω σολτερινη σε υγρη μορφη για smd?εδω στα χανια δεν βρισκω πουθενα.απο που μπορωνα παραγγειλω?

chip
01-09-08, 12:09
μουτσιούλις, μαρ και φανός θα έχουν, όμως προσοχή μην έχουν ημερομηνία λήξεως και σου στείλουν ληγμένη.

billtech
01-09-08, 13:01
τις σελιδες τους φιλε μου τις εχεις?η πως μπορω να επικοινωνισω μαζι τους?
σε ευχαριστω

Nemmesis
01-09-08, 13:55
εγω εχω δουλεψει και με υγρη σολδερινη αλλα ποιο καλα μου φαινεται να τριψω λιγο ενα βαμβακι στην κανονικη σολδερινη και μετα εκει που θα κολισει το smd

sinclair_jim
01-09-08, 14:24
Εγώ κάνω κολλήσεις χωρίς σολδερίνη, κάνει κακό?:confused1:

Marconi+
01-09-08, 15:19
τις σελιδες τους φιλε μου τις εχεις?η πως μπορω να επικοινωνισω μαζι τους?
σε ευχαριστω
http://www.moutsioulis.gr/home/index.asp
----------
ΦΑΝΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ
ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΕΙΔΗ & ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ
ΣΟΛΩΜΟΥ 39 10682
ΤΗΛ.: 210-3828748

billtech
01-09-08, 20:36
ευχαριστω παιδια

moutoulos
01-09-08, 23:48
Εγώ κάνω κολλήσεις χωρίς σολδερίνη, κάνει κακό?:confused1:
Δημήτρη κακό δεν κάνει, απλά δεν γίνονται καλές κολλήσεις.
Όταν το κολλητήρι το "βουτήξεις" σε σολντερίνη, θα δείς οτι καθαρίζει,
και η κόλληση (καλάι που λέμε) πάνω στη μύτη του κολλητηριού είναι πιο ρευστή
με αποτέλεσμα να "φεύγει" καλύτερα προς το pad της πλακέτας όταν πας να κολλήσεις.
Επίσης όταν πας να κολλήσεις και το κολλητήρι δεν έχει βουτηχθεί σε σολντερίνη
οι κολλήσεις σου θα γίνονται με "μυτούλες" ... οχι τέτοιες :---), που σημαίνει οτι
δεν είναι το ζητούμενο στις κολλήσεις :001_rolleyes:.

sinclair_jim
02-09-08, 00:27
Δημήτρη κακό δεν κάνει, απλά δεν γίνονται καλές κολλήσεις.
Όταν το κολλητήρι το "βουτήξεις" σε σολντερίνη, θα δείς οτι καθαρίζει,
και η κόλληση (καλάι που λέμε) πάνω στη μύτη του κολλητηριού είναι πιο ρευστή
με αποτέλεσμα να "φεύγει" καλύτερα προς το pad της πλακέτας όταν πας να κολλήσεις.
Επίσης όταν πας να κολλήσεις και το κολλητήρι δεν έχει βουτηχθεί σε σολντερίνη
οι κολλήσεις σου θα γίνονται με "μυτούλες" ... οχι τέτοιες :---), που σημαίνει οτι
δεν είναι το ζητούμενο στις κολλήσεις :001_rolleyes:.
Σωστά!:biggrin: Γι' αυτό μου λερώνει πάντα τη μύτη του, αναγκάζομαι να ζεσταίνω τα σιδεράκια και σε αυτά ακουμπάω το καλάι. (Πάντως βγαίνουν καλές χωρίς "μύτες" :---):laugh:...)
Ευχαριστώ φίλε μου!:001_rolleyes:
(Απορώ τόσο καιρό γιατί δεν μου το είχε πει κανένας...)

kopla
02-09-08, 01:31
Επίσης, εκτός από την καλή ροή και τις ωραίες κολλήσεις ( όχι πια "μύτες":^o και γιαλυστερές κολλήσεις ), μειώνεται η πιθανότητα για ψυχρή κόλληση ( = ειναι κολλημένο το εξάρτημα με το pad αλλά δεν είναι ηλεκτρικά αγώγιμη )

sinclair_jim
02-09-08, 02:51
Επίσης, εκτός από την καλή ροή και τις ωραίες κολλήσεις ( όχι πια "μύτες":^o και γιαλυστερές κολλήσεις ), μειώνεται η πιθανότητα για ψυχρή κόλληση ( = ειναι κολλημένο το εξάρτημα με το pad αλλά δεν είναι ηλεκτρικά αγώγιμη )
Φίλε kopla ούτε αυτό ήξερα!...
Από τρέλα βέβαια τις δοκιμάζω με πολύμετρο μετά, αλλά μέχρι τώρα δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο...
Ευχαριστώ πολύ παίδες! (αν και "χάλασα" το θέμα του φίλου μας billtech :001_unsure:)

kopla
02-09-08, 03:53
Μειώνει τις πιθανότητες, δεν τις εξαφανίζει:wiink:
Και με σολντερινη μπορείς να κανεις ψυχρες κολλησεις ή και μύτες. Αυτό γίνεται αν "καις" πολύ ώρα (πολλά δευτερόλεπτα).

Να προσθέσω κάτι πανω στο "ηλεκτρικά αγώγιμη": Η αγωγιμότητα είναι ουσιαστικά-αντεικειμενικα και πρακτικα καποια "αντίσταση" [αντισταση = 1/αγωγιμότητα] (βλέπε και υβριδικές παράμετροι στις διατάξεις των τρανζίστορ :w00t:). Όπως ο αερας που εχει απειρη αντισταση... και γι αυτο δεν παθαίνουμε ηλεκτροπληξία αν είμαστε διπλα σε πρίζα:wiink:. Έτσι, αν καψεις λίγο παραπάνω την κόλληση-καλαι τότε μπορεί να μετρήσεις καποια ωμ αντίστασης.

sinclair_jim
02-09-08, 10:31
Τα σημείωσα και αυτά... Σε ευχαριστώ πολύ!:001_smile:

sinclair_jim
05-09-08, 21:53
Συγνώμη για το off topic, αλλά ενθουσιάστηκα πολύ...:001_rolleyes:
Φίλοι μου moutoulos και kopla σας ευχαριστώ πολύ, μου ανοίξατε τα μάτια!
Η σολδερίνη είναι τελικά μαγική...:biggrin:

moutoulos
05-09-08, 23:59
:laugh::laugh: Να'σαι καλά !!!!

kopla
06-09-08, 02:24
:wiink: .

teo007
30-09-08, 21:55
παιδια επειδη ειμαι καινουριος στον ''χωρο'' των ηλεκτρονικων θελω να ρωτησω κατι.
πριν λιγο καιρο αγορασα 2 κολλητηρια. αρχικα χρησιμοποιουσα μονο το 1 και εκανε καλη δουλεια ομως για να το καθαρισω πηρα σολντερινη η οποια ναι μεν καθαρισε τη μυτη αλλα απο τοτε οταν προσπαθω να κολλησω κατι το καλα'ι' αντι να κολλησει σ'αυτο που θελω να κολλησω κολλαει πανω στο κολλητηρι. για αυτο φταιει το κολλητηρι η ο "μαστορας"?

sinclair_jim
01-10-08, 01:27
Απ' ότι κατάλαβα, πρέπει να το "βουτάς" στην σολδερίνη λίγο πριν την κόλληση. Ετσι μένει καθαρό και δεν καλάει απάνω το καλάϊ. Φυσικά ζεσταίνεις αυτά που θέλεις να κολλήσεις και ακουμπάς το καλάϊ απάνω τους.

(Εγώ τουλάχιστον έτσι κάνω, δεν νομίζω να είναι λάθος. Βέβαια εγώ είμαι χομπίστας, μη σε πάρω στον λαιμό μου!:001_smile:)

otakis
01-10-08, 10:54
παιδια επειδη ειμαι καινουριος στον ''χωρο'' των ηλεκτρονικων θελω να ρωτησω κατι.
πριν λιγο καιρο αγορασα 2 κολλητηρια. αρχικα χρησιμοποιουσα μονο το 1 και εκανε καλη δουλεια ομως για να το καθαρισω πηρα σολντερινη η οποια ναι μεν καθαρισε τη μυτη αλλα απο τοτε οταν προσπαθω να κολλησω κατι το καλα'ι' αντι να κολλησει σ'αυτο που θελω να κολλησω κολλαει πανω στο κολλητηρι. για αυτο φταιει το κολλητηρι η ο "μαστορας"?

η συνταγή είναι μία:
βάζεις αλοιφή στο εξάρτημα που θες να κολλήσεις,
το ζεσταίνεις με το κολλητήρι ελάχιστα δευτερόλεπτα,
ακουμπάς καλάι στο σημείο κόλλησης κ από πάνω το κολλητήρι, το καλάι λιώνει στο σημείο κόλλησης,
αν βάζεις συνέχεια αλοιφή στη μύτη του κολλητηριού σου θα την οξειδώσεις γρήγορα κ θα είναι άχρηστη... για τον καθαρισμό της μύτης υπάρχει το ειδικό σφουγγαράκι -βρεγμένο!

δες κ εδώ:
www.kingbass.com/soldering101.html

DLS 33
21-02-18, 19:38
Γεια σας. Να μην ανοιγω καινουργιο θεμα.

Παιδια, που θα βρω εκεινη την παλια σολδερινη στο κιτρινο μεταλικο κουτι που αγοραζαμε παλια ?
(ειχα 1 κουτι απο το 1978, αλλα τελειωσε, το ειχα αγορασει απο τον κασαπιδη στην Θεσ/νικη))

Την θελω για καλωδια , οχι για πλακετες

johnnyb
21-02-18, 22:33
Μάλλον δε θα τη βρεις. Η ποιο συνηθισμένη σολντερινη για καλώδια σήμερα είναι αυτή
https://www.emimikos.gr/Soldering/