PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για ενισχυτη;



furtune
09-09-08, 12:58
Γεια σας παιδια. Θελω να βάλω στον ενιχυτη ηχου που εχω ενα ανεμιστηρακι 12V. Θα κανω μια μικρη κατασκευη (1 μετασχηματιστη μικρο,γεφυρα ανορθωσης και πυκνωτη εξωμαλυνσης) για να παρω απο 220 τα 12 βολτ που θελω για τον ανεμιστιρα.Τα 220 θα τα παρω απο εκει οπου παιρνει και ο ενισχυτης.
Η ερωτηση μου ειναι:
ειναι πιθανο να δημιουργισει προβλημα ο ανεμιστηρας καθος δουλευει.δηλ μην προκαλεσει θορυβους στην ενισχυση του ηχου???

sakis
10-09-08, 00:40
κατα 99,9% οχι αλλα και παλι πρπει να εισαι και λιγο προσεκτικος πως θα περασεις τα καλωδια και να προσπαθησεις τα καλωδια ρευματος να ειναι μακρια απο τα καλωδια ηχου .....

Φυσικα μεγαλη προσοχη πρπει να δωσεις και στην ασφαλεια της μετατροπης σου απο ολες τις πλευρες μια και εμπλεκει μεσα και 220 που ειναι θανατηφορο

τελος μια αλλη προσεγγιση θα ηταν να δεις γιατι ζεστενεται το μηχανακι πριν βαλεις ανεμιστηρα ( μπορει να υπαρχει βλαβη η καποιο αλλο θεμα μπορει να σου εχει φυγει η πολωση για παραδειγμα )
regards sakis

furtune
10-09-08, 00:47
βασικα το ανεμιστηρακι σκεφτικα τα το βαλω με μια αντισταση PTC η οποια σε σχεση με την θερμοκρασια θα αλλαξει και το ρευμα στον ανεμιστηρα.Ο ενισχυτης δεν ζεστενεται ετσι στα καλα καθουμενα απλος εγω το παιζω δυνατα.