PDA

Επιστροφή στο Forum : LCD τηλεοραση



xampos
11-09-08, 14:49
εχω μια εργασια για την lcd τηλεοραση εχω ψαξει στο google εχω βρει πολλα πραγματα αλλα δεν μπορω να βρω το τροπο λειτουργιασ μια τετοιας τηλεορασης και την αρχιτεκτονικη της οποιος μπορει ασ δοσει μια βοηθεια.

pavlakis
11-09-08, 20:42
Μπορω να σου στειλω κατι με email απο βιβλιο εργαστηριου τει

xampos
12-09-08, 18:39
φιλε σου εχω στειλει ενα προσωπικο μηνυμα με το email μου

xampos
13-09-08, 17:46
εχω μια απορια πανω στους τηλεοπτικους δεκτες LCD η αρχη λειτουργιας ειναι ιδια με τους CRT δηλαδη υπαρχει και σ' αυτους tuner , φωρατης ,ενισχυτης IF,ταλαντωτης κατακορυφουκαι οριζοντιου,ενισχυτης κατακορυφουκαι οριζοντιου,αποκωδικοποιητης χρωματος ,ενισχυτης RGB, και αλλα τετοια κυκλωματα που υπαρχουν και στον αναλογικο δεκτη και πως και σε πιο σημειο γινεται η μετατροπη του αναλογικου σηματος σε ψηφιακο;

pavlakis
16-09-08, 20:29
Σιγουρα πρεπει να υπαρχουν αυτα που αναφέρεις καθως δεχεται το ιδιο αναλογικο σημα που δεχονται και οι crt,αλλα δεν ξερω περισσοτερες λεπτομερειες.Για τη μετατροπη απο αναλογικο σε ψηφιακο μπορεις να βρεις πολλες πληροφοριες και να συμπερανεις πως γινεται στην LCD.

georgees
11-03-09, 21:44
παιδια με ενδιαφερει και εμενα .οτι υπαρχει δεκτον.
σιγουρα εχει τις βασικες αρχες και το μπλοκ διαγραμα μιας κανονικης τηλεορασης .

ezizu
11-03-09, 22:37
Λιγα απλα πραγματακια γι αυτες ,καθως η πληρη αναλυση ειναι δυσκολη σε ενα forum.
Παιδια tuner,IF,Audio ειναι αναλογικα κυκλωματα και οντος υπαρχουν. Οι LCD,PLASMA TV ομως δεν εχουν κυκλωματα οριζοντιου /υψηλης ,κατακορυφου σαρωσης, E/W κ.λ.π. οπως στις CRT.Το αναλογικο σημα μετατρεπεται σε ψηφιακο και μετα αναλαμβανουν εργασια τα κυλωματα οδηγησης του panel.Στις LCD υπαρχει κυκλωμα inverter που τροφοδοτει τις λαμπες πισω απο το panel που ουσιαστικα δινουν την φωτεινοτητα στο panel(εκπομπη φωτος) ,ενω στις PLASMA η φωτεινοτητα δημιουργειται απο το ιδιο το panel καθω το καθε εικονοστοιχειο οταν διεγειρεται εκπεμπει φως αναλογα βεβαια με την διεγερση του (οσο αφορα το χρωμα,ενταση φωτος κλπ).Το καθε εικονοστοιχειο αποτελαιται απο τρια μικροσκοπικα <<τρανζιστορ>> που το καθε ενα αντιστοιχει σε ενα απο τα βασικα χρωματα R-G-B.Στις LCD το panel αποτελειται απο υγρους κρυσταλλους και αναλογα με την πολωση τους αφηνουν λιγοτερο η περισσοτερο φως (απο το φως που εκπεμπουν οι λαμπες πισω απο το panel) να περασει προς την εξωτερικη επιφανεια του panel.Ουσιαστικα η διαφορα τους ειναι στην οδηγηση του panel και στο οτι το σημα μετα την IF(μιλαμε για αναλογικο tuner και βεβαια αναλογικες συνδεσεις A/V scart,s-video,RGB,κ.λ.π) παντα απο αναλογικο γινεται ψηφιακο για τα επομενα κυκλωματα της TV.Το μεγαλυτερο μερος δηλαδη των κυκλωματων τους ειναι ψηφιακο και βεβαια στις περισσοτερες περιπτωσεις επισκευης τους ,η επισκευη γινεται σε επιπεδο πλακετας και οχι εξαρτηματος (καθως οι περισσοτερες εταιριες πλακετες δινουν για ανταλλακτικα και οχι εξαρτηματα ,ειδικα IC που ειναι δυσκολο στον ελεγχο τους χωρις service manual ,καταλληλο εξοπλισμο , γνωση ,καθως και στην αντικατασταση τους).