PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν ανοιγει το PC!



baladofatsas
15-09-08, 20:10
Καλησπερα παιδια!
Εχω ενα προβλημα με τον υπολογιστη μου και θα ηθελα τη γνωμη σας

Πριν λιγο καιρο πηρα καινουριο υπολογιστη. Ειναι καλο μηχανημα και τα κομματια ηταν της επιλογης μου (δεν πηρα ετοιμο πακετο). Για να σας κατατοπισω μου κοστησε 1000 € χωρις τρομερη καρτα γραφικων γιατι δεν ειμαι gamer.
Λιγες μερες αφου τον πηρα μου πρωτοπαρουσιασε ενα προβλημα... Πατουσα το κουμπι για να τον αναψω αλλα ενω το τροφοδοτικο εδινε ρευμα, τα ανεμιστηρακια και ο φωτισμος του κουτιου λειτουργουσαν, η οθονη δεν επαιρνε σημα... Δεν εβλεπα ουτε τα πρωτα γραμματα. Παρατηρησα οτι δεν ακουγεται ουτε το κλασικο "μπιπ" οταν ο υπολογιστης ξεκινουσε... Αν του εκανα ομως μια (αντε δυο) επανεκινησεις ανοιγε και απο εκει και περα ετρεχε μια χαρα!
Τελευταια το προβλημα μεγαλωσε και δεν ανοιγε καθολου.
Τον πηγα στο πλαισιο αφου εχω και εγκυηση. Τους ειπα τι εχει και οταν πηγα να τον παρω μου ειπαν οτι του αλλαξαμε μνημες... Δεν μου βαλαν τις ιδιες... εκει στραβωσα λιγο αλλα λεω κατι θα ξερουν... Το λαθος μου ηταν οτι δεν ζητησα να μου δωσουν τις παλιες μου...
Μια μερα μετα μου παρουσιασε το ιδιο προβλημα...
Τον ξανανοιξαμε τα πολλα αλλα φοβαμαι οτι αν τον κλεισω θα εχω τα ιδια...

Εχετε καμια ιδεα για το τι μπορει να ειναι??

Λεω εγω τωρα... τροφοδοσια μητρικης??

JIMKAF
15-09-08, 20:25
Το πρόβλημα έχει να κάνει με την motherboard, γιατί λές ότι δεν ακούς και τον σχετικό ήχο που κάνει όταν ανοίγει. Το είχα και εγώ πριν τρία χρόνια το ίδιο πρόβλημα με μια motherboard της ASUS.
Στο Πλαίσο πάντως δεν σου φέρθηκαν καλά!!! Να πάς και να τους πείς να τον βάλουν μπροστά σου να λειτουργήσει αλλιώς μην τον πάρεις. Και εφόσον είναι στην εγγύηση μην τον πειράξεις εσύ και πές τους να τον φτιάξουν και να μην κοροϊδεύουν...
Τότε τους είχα πεί να βρούν τι φτέει και να το φτιάξουν όταν πήγα εκεί μου είπαν ότι τα έλεξαν όλα κα έιδαν ότι τελικά έφταιγε η μητρική.

skkostas
15-09-08, 20:40
Γεια και από εμένα να σε ρωτήσω σου αναβοσβήνει περίεργα το λαμπάκι τις οθόνης?

baladofatsas
15-09-08, 21:47
Κι εγω μητρικη ASUS εχω... τετοια να μου λετε...
Η οθονη ψαχνει να βρει σημα και γραφει "digital...analog... digital... analog..." αλλα για να ειμαι σιγουρος εβαλα πανω και την παλια μου οθονη και δεν εδειχνε τιποτα...

λετε να μην βαλω χερι καθολου και να τους το παω?

JIMKAF
15-09-08, 21:52
Είναι motherboard βάζω το χέρι μου στη φωτιά ( όχι και το χέρι μου στη φωτιά...), οι ASUS δεν είναι κακές, αλλά στην γραμμή παραγωγής γίνονται αυτά καταλαβαίνεις, πηγαινέ το απευθείας στο Πλαίσιο, μην κάνεις τίποτα.

kopla
15-09-08, 21:52
λετε να μην βαλω χερι καθολου και να τους το παω?


....βέβαια

baladofatsas
15-09-08, 22:03
Τελεια...
Την P5k εχω ενημερωτικα...
Θα το παω με την πρωτη ευκαιρια
Απλα επειδη μου ειχε μπει η ιδεα για την τροφοδοσια της μητρικης...

JIMKAF
15-09-08, 22:10
Αν ήταν θέμα τροφοδοσίας δεν θα έβλεπες τίποτα ανοιχτό... εκτός απο την οθόνη...

akisbach
16-09-08, 02:22
Γεια σε ολους!
το προβλημα που αντιμετωπίζω με το Η/Υ ειναι το εξής:
πατάω το κουμπί για να ανοίξει και αυτό θυμάται να ανοίξει μετά απο κανα 5λεπτο....
εκτός αν ανοιγοκλεισω το διακοπτάκι απο πισω μερικές φορες... ομως και παλι δεν ανοιγει αμεσως-δλδ μετα απο καποια δευτερόλεπτα.Μαλλον το τροφοδοτικό μου τα χει φτύσει εε?
Ευχαριστώ

JIMKAF
16-09-08, 12:57
Μπορεί και να έχει σκόνες μέσα ο διακόπτης και να μην κάνει καλή επαφή δοκίμασε να το καθαρήσεις προσεκτικά και αν δεν δείς αποτέλεσμα πηγαινέ το σε κάποιον ειδικό να το κοιτάξει, αν τα είχε φτήσει το τροφοδοτικό δεν θα ανοιγε καθόλου.