PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν σβήνει το PC



DT200
16-09-08, 13:28
Γεια σας παιδιά , έχω ένα πρόβλημα σε ένα PC.
το πρόβλημα είναι ότι ενώ όλα δουλεύουν καλά, όταν
πάω έναρξη - απενεργοποίηση, το PC δεν σβήνει, αλλά κάνει επανεκκίνηση
με αποτέλεσμα να το σβήνω με παρατεταμένο πάτημα του κουμπιού .

τι να κάνω ? κάποια ιδέα ?

electrifier
16-09-08, 13:42
Ναι αμέ! :001_rolleyes:

Αφού γίνεται επανεκκίνηση, αυτό σημαίνει πως συμβαίνει κάποιο σφάλμα κατά τη διαδικασία κλεισίματος. Για να βρούμε τί σφάλμα συμβαίνει κάνεις το παρακάτω:
Πας στο Control Panel > System και στην καρτέλα Advanced στο "Startup and Recovery" πατάς το κουμπάκι "Settings". Αποεπιλέγεις το "Automatically Restart".
Έτσι, την επόμενη φορά που θα πάει να γίνει επανεκκίνηση θα δεις τη γνωστή μπλε οθόνη που θα γράφει κάποιες πληροφορίες πχ Error 0x000000(...) και ίσως το όνομα κάποιου αρχείου *.dll/*.sys/*.exe. Αυτά τα σημειώνεις και τα αναφέρεις...

Υ.Γ. ¶, επιπλέον, δεν είπες αν είναι σε XP ή σε Vista (υπέθεσα το 1ο). Αν είναι σε Vista τότε ίσως απλά πρέπει να ρυθμιστεί το σχετικό κουμπάκι στο Start Menu να κάνει Shut Down αντί Restart. Αλλιώς κάνε το παραπάνω.

stom
16-09-08, 22:33
Καθολου σιγουρο δεν ειναι οτι υπαρχει σφαλμα κατα το shutdown. Θα ειχε και blue screen τοτε. Δεν εχει ομως, οποτε δεν..
Δες στο bios power options.. Μαλλον ειναι σε θεση always on.

Δες επισης μηπως δεν ειναι ενεργοποιημενο το ACPI. Χωρις αυτο δεν μπορει το λειτουργικο να σβησει τον υπολογιστη. (οποτε τον κανει reboot αναγκαστικα.)

electrifier
16-09-08, 22:57
Καθολου σιγουρο δεν ειναι οτι υπαρχει σφαλμα κατα το shutdown. Θα ειχε και blue screen τοτε. Δεν εχει ομως, οποτε δεν..
ΑΝ συμβαίνει σφάλμα, ΘΑ ΕΙΧΕ μπλε οθόνη, αν είχε απενεργοποιήσει την επιλογή "Automatically Restart" στο πεδίο System failure. Αν δεν το κάνεις αυτό δεν βλέπεις ποτέ μπλε οθόνη, απλά γίνεται restart.

Για ρίξε μια ματιά και στο δικό σου να καταλάβεις...

stom
16-09-08, 23:02
Και ομως... Βλεπεις.... Για λιγο.
Τωρα με τις μοντερνες lcd οθονες που θελουν 7 μεροκαματα να συγχρονισουν σε text mode, μπορει και να μην το προλαβεις.
Αλλα η μπλε οθονη εμφανιζεται ΠΑΝΤΟΤΕ. Μια ματια στο system event viewer θα σου πει αν το συστημα εκλεισε κανονικα ή οχι. Αν εκανε blue screen θα γραψει the previous shutdown was unexpected....

electrifier
16-09-08, 23:18
Δεν προλαβαίνει να δεις τίποτα. Το θέμα δεν είναι να λύσουμε το αν θα προλάβεις να δεις κάτι μπλε στην οθόνη αλλά να βεβαιώσει αν οφείλεται σε σφάλμα λογισμικού και στην περίπτωση αυτή να καταγράψει και το τι θα δει διότι θα βγει συμπέρασμα από αυτό.

Αφού γίνεται κάθε φορά, είναι το πιο εύκολο να πας να ξετικάρεις ένα κουτάκι για να αποκλείσεις αυτή την περίπτωση. Μην ξεχνάς πως δε γνωρίζουμε σε τί επίπεδο χρηστη απευθυνόμαστε, δεν είναι όλοι experts. Περιμένουμε να μας πει λοιπόν..
:001_tongue:

Υ.Γ. Δεν είμαι χτεσινός, έχω δει και CRT :001_tongue:

DT200
17-09-08, 15:35
Δες στο bios power options.. Μαλλον ειναι σε θεση always on.

Δες επισης μηπως δεν ειναι ενεργοποιημενο το ACPI. Χωρις αυτο δεν μπορει το λειτουργικο να σβησει τον υπολογιστη. (οποτε τον κανει reboot αναγκαστικα.)

δύστυχος το bios μου δεν έχει αυτές τις επιλογές. :saad:

DT200
17-09-08, 15:40
Ναι αμέ! :001_rolleyes:
γνωστή μπλε οθόνη που θα γράφει κάποιες πληροφορίες πχ Error 0x000000(...) και ίσως το όνομα κάποιου αρχείου *.dll/*.sys/*.exe. Αυτά τα σημειώνεις και τα αναφέρεις...

Υ.Γ. ¶, επιπλέον, δεν είπες αν είναι σε XP ή σε Vista

έχω XP, και ήταν μεγάλο λάθος να μην το αναφέρω.

η μπλε οθόνη έγραψε:

Driver_Power_State_Failure

0x0000009F (Ox00000500,Ox00000002,0xFFB7FD60,0x81328F10)

υπάρχει περίπτωση να έχει χαλάσει το τροφοδοτικό ?

electrifier
17-09-08, 23:49
η μπλε οθόνη έγραψε:
Driver_Power_State_Failure
0x0000009F (Ox00000500,Ox00000002,0xFFB7FD60,0x81328F10)
υπάρχει περίπτωση να έχει χαλάσει το τροφοδοτικό ?
Λοιπόν, αφού είδες μπλε οθόνη σημαίνει πως είχα και δίκιο σε ότι υποπτεύθηκα και συμβούλεψα, χε χε!
:closedeyes:

DT200, είναι 100% θέμα λογισμικού αυτό που συμβαίνει και όχι hardware, δε χρειάζεται να ανησυχείς. Γι αυτό πρότεινα αυτή τη ρύθμιση για να επιβεβαιώσουμε το πιο πιθανό που ήταν αυτό.
:001_smile:

Τώρα, το που ακριβώς εντοπίζεται το πρόβλημα στο λογισμικό (δυστυχώς δεν ανέφερε όνομα αρχείου αλλιώς θα το βρίσκαμε με τη μία) αυτό δεν μπορώ να στο βρω από εδώ, πάντως είναι επίσης 100% θέμα driver. Να σημειωθεί πως drivers δεν εγκαθίστανταιστο σύστημα μόνο για μέρη του hardware, αλλά επίσης και από κάποια προγράμματα που μπορεί να χρησιμοποιούμε (πολλά και διάφορα).
Θυμήσου αν έκανες κάποιο installation πριν ξεκινήσει να στο παρουσιάζει αυτό ή αν έγινε αλλαγή σε κάποιο driver (σίγουρα κάτι συνέβη!). Η λύση είναι να απενεργοποιήσεις χειροκίνητα κι εναλλάξ ό,τι ύποπτο driver υπάρχει (πάντα είναι third party!) μέχρι να δεις πως δεν παρουσιάζει πια το πρόβλημα.

Υ.Γ. Για όποια αμφιβολία έχεις για τα παραπάνω μπορείς να δεις και το σχετικό link της MS εδώ (http://support.microsoft.com/?kbid=315249&sd=RMVP).

billtech
18-09-08, 01:18
φιλε μου γεια σου και απο εδω..
δοκιμασε απο το DOS αυτη την εντολη και δες αν κλεινει το PC
SHUTDOWN -s -t 01 νομιζω ετσι γραφεται...αμα βαλεις μονο SHUTDOWN? στο DOS θα σου πει τις επιλογες.
η αμα θες πηγαινε μονος σου στο system32 βρες το shutdown και τρεξε το...να δις αν απο εκει κλεινει.
καλη επιτυχια...τα λεμε

electrifier
18-09-08, 01:28
Αγαπητέ billtech αυτό που προτείνεις δεν πρόκειται να δώσει καμία λύση στο αληθινό πρόβλημα.

ΟΛΑ τα κάθε λογής προγράμματα που κάνουν shutdown δίνουν μία και μόνο συγκεκριμένη εντολή στο σύστημα, είναι Win32 API αυτό και όχι specific. Από όπου και να δώσεις την εντολή (από command prompt, από κουμπάκι, από τρίτο πρόγραμμα κτλ) το ίδιο πράγμα είναι για το σύστημα!

Θα μπορούσε ίσως να δοκιμάσει "force shutdown" αλλά α) ούτε το πρόβλημα θα λύσει έτσι, β) πιθανότατα πάλι θα παρουσιαστεί το ίδιο σφάλμα και γ) αυτό δεν μπορεί να αποτελέσει μόνιμη λύση διότι μπορεί να δημιουργήσει απώλεια δεδομένων και άλλα προβλήματα πιο σοβαρά.

Πρέπει να βρει τον ελλατωματικό driver...

billtech
18-09-08, 11:29
φιλε μου καλημερα...
εγω στο προτινα αυτο απλα για να δουμε αν κλεινει ετσι..οχι να κανεις αυτη τη διαδικασια καθε φορα.για αυτο.συνεπως εγω δεν σου ειπα λυνεται ετσι αλλα ισως εντοπιζετε.

στο συστεμ 32 υπαρχει το αρχειο shutdown?
πηγαινε απο το system restore και κοιτα τις τελευταιες κινησεις που εγιναν...απο τοτε που ξεκινησε το προβλημα..αν στις δειχνει...
απλα στα λεω μπας και εντοπισουμε το προβλημα....

DT200
21-09-08, 16:29
το πάλεψα όσο μπορούσα, αλλά τελικά έκανα Format και βρήκα
την υγειά μου,
το πρόβλημα τελικά θα πρέπει να ήταν σε κάτι drivers που είχα βάλει
με κάτι πειράματα.

τα λέμε ...

electrifier
22-09-08, 03:01
το πρόβλημα τελικά θα πρέπει να ήταν σε κάτι drivers που είχα βάλει με κάτι πειράματα.
100% αυτό ήταν. Αλλά αφού ήξερες πως είχες βάλει τους συγκεκριμένους drivers θα μπορούσες να το "σώσεις" πολύ εύκολα! Anyway.

JIMKAF
22-09-08, 03:02
Μια ερώτηση πως δρούν αυτοί οι drivers και μπορούν να προκαλέσουν το συγκεκριμένο πρόβλημα.

DT200
22-09-08, 13:17
Μια ερώτηση πως δρούν αυτοί οι drivers και μπορούν να προκαλέσουν το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Αν ρωτάς εμένα , δεν ξέρω :blush:

sinclair_jim
22-09-08, 13:27
Μια ερώτηση πως δρούν αυτοί οι drivers και μπορούν να προκαλέσουν το συγκεκριμένο πρόβλημα.
Φίλε μου, χωρίς να είμαι ειδικός, ξέρω ότι όταν γίνεται εγκατάσταση κάποιου driver ενημερώνεται το αρχείο system.ini. Αν κάτι είναι λάθος από τον αρχικό κώδικά ή ακόμα, από τυχαίο σφάλμα κατά την εγκατάσταση, "πειράζονται" κάποιες άλλες ρυθμίσεις... Εχω παρατηρήσει και διαγραφή αρχείων συστήματος... :saad:
(Ελπίζω να βοήθησα...:001_smile:)

billtech
22-09-08, 13:37
να πω κατι ασχετο?εμενα που εχω λαπτοπ με βιστα αμα περασω πανω το protell 99se μολις το βαλω μου απενεργοποιει τα παντα...δηλαδη...msconfig,control panel,system,και επισης δεν μπορω να πειραξω τον ηχο.δηλαδη αμα περαστει μου λεει οτι η καρτα ειναι Mudex ενω δουλευει..αλλα δεν μπορω να πειραξω την ενταση.

ολο παραξενα ειναι αυτα τα μηχανιματα.

αφου ομως φιλε μου το ελυσες το προβλημα ολα καλα....αλλα τωρα τι θα κανεις?δεν πρεπει να βαλεις αυτα τα drivers?δεν τα χρειαζεσαι?

DT200
22-09-08, 13:42
Ευτυχώς δεν τους χρειάζομαι ,άρα θα είμαι κομπλέ...

billtech
22-09-08, 13:51
βεβαια αμα θες μπορουμε να δουμε αν υπαρχει λυση για αυτο...να το ψαξουμε...αμα υπαρχει εστω μια πιθανοτητα να χρειαστουν...αμα δεν ωρουμε δεν βρηκαμε...αλλα αν βρουμεεεεε:)

electrifier
22-09-08, 14:39
Οι drivers είναι κομματάκια λογισμικού προγραμματισμένα σε απόλυτα low level γλώσσα (συνήθως C + assembly). Αυτό σημαίνει πως αυτός που τους γράφει πρέπει να ξέρει καλά τί κάνει, διαφορετικά συμβαίνουν διάφορα... "θαυματουργά". Περαιτέρω ανάλυση δε νομίζω πως έχει νόημα, δεδομένου πως βρισκόμαστε σε forum ηλεκτρονικών.

Υ.Γ. Όλα τα "προβλήματα" λύνονται στο PC, δεν έχω συναντήσει άλυτα ποτέ μου.

sinclair_jim
24-09-08, 08:25
Υ.Γ. Όλα τα "προβλήματα" λύνονται στο PC, δεν έχω συναντήσει άλυτα ποτέ μου.
Σωστά!:thumbup1: ή format ή πέταμα στα σκουπίδια...:biggrin:

electrifier
24-09-08, 09:05
Σωστά!:thumbup1: ή format ή πέταμα στα σκουπίδια...:biggrin:
¶μα είσαι "novice", τότε ναι...
http://www.hlektronika.gr/forum/images/smilies/vbmodern/lol.gifhttp://www.hlektronika.gr/forum/images/smilies/vbmodern/001_tt2.gif

savnik
24-09-08, 11:02
Υ.Γ. Όλα τα "προβλήματα" λύνονται στο PC, δεν έχω συναντήσει άλυτα ποτέ μου.
Τοτε μπορείς να λύσεις το κάτωθι πρόβλημα;
Δημιούργησε έναν καινούργιο φάκελο και δώστου όνομα : con

electrifier
24-09-08, 12:12
Τοτε μπορείς να λύσεις το κάτωθι πρόβλημα;
Δημιούργησε έναν καινούργιο φάκελο και δώστου όνομα : con
Εξυπνάδες?...

Αλλού...

savnik
24-09-08, 12:27
Εξυπνάδες?...

Αλλού...
Δεν το κατάλαβα αυτό;
Εσύ δεν λύνεις όλα τα προβλήματα;

electrifier
24-09-08, 12:41
Όσους φακέλους con θέλεις...

Αν έχεις κάτι προσωπικό ή παρεξηγήθηκες με οτιδήποτε πολύ ευχαρίστως περιμένω ΠΜ σου.

savnik
24-09-08, 12:54
Όσους φακέλους con θέλεις...

Αν έχεις κάτι προσωπικό ή παρεξηγήθηκες με οτιδήποτε πολύ ευχαρίστως περιμένω ΠΜ σου.
Απλώς σου έκανα μια ερώτηση και αν την ξέρεις πες την να την μάθω
και εγώ και όποιος άλλος έχει την ίδια απορία.

GEWKWN
24-09-08, 20:52
Τοτε μπορείς να λύσεις το κάτωθι πρόβλημα;
Δημιούργησε έναν καινούργιο φάκελο και δώστου όνομα : con

Σωπα ρε συ δεν γινεται...
μπας και ειναι καποια δεσμευμενη λεξη για τα windows;

Για το θεμα του φιλου τωρα με την επανεκινηση
υπαρχει περιπτωση να γινεται στο hardware και
απλα να φιανεται στο software...

Προτεινω να βρεις μια εκδοση live cd linux και
να κανεις απο κει τερματισμο για να αποκλεισεις το hardware.
Για να δουμε πως μπορουμε να σε βοηθησουμε.

DT200
26-09-08, 15:24
σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου αλλά έκανα format και
είναι εντάξει τώρα .
δεν το είχα σκεφτεί για Linux.