PDA

Επιστροφή στο Forum : παραμετροι συντονισμου κεραιας (swr)



Γιώργος 231
17-09-08, 09:55
πρωτα απο ολα, να πω οτι συντονισμος για μενα ειναι ΜΗΔΕΝΙΚΑ SWR
(οταν λεω μηδενικα εννοω οτι βαζω το calibration στο τερμα και με ισχυ 400 watt θελω να βλεπω λιγοτερα απο 1,4 - στην πραξη 1,1 )

θα γραψω λοιπον μια ιστοριουλα χθεσινη και καθε φορα που ρωταω "ΣΩΣΤΑ ?" Θα ηθελα την γνωμη σας.

Οι παραμετροι συντονισμου μιας κεραιας καλωδιου ειναι τεσσερις
1 κεραια
2 γραμμη μεταφορας
3 γεφυρα
4 γραμμη / καλωδιο απο εξοδο σε γεφυρα

ΣΩΣΤΑ ? (Η ΤΑ 3,4 να τα βγαλω ?)

ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΥ

παιζω με μια ground plane που μπορω να αλλαζω το μηκος της.
την συντονιζω με 40 watt και RG 58 πανω σε ενα πλαστικο τραπεζι σε αδειο οικοπεδο.
πραγματι τα swr ηταν μηδενικα σε ολες σχεδον τις συχνοτητες που επελεξα αλλαζοντας το μηκος της κεραιας.
επιλεγω μια επιθυμητη συχνοτητα 99.8 MHz, ριχνω τα swr, και αλλαζω καλωδιο (rg 213).

μετραω swr και βλεπω οτι
1 εχω swr 1,4
2 το συστημα (κεραια καλωδιο) συντονιζει (απο 1:1 πηγε στα 1,4:1) στους 97,7 ! ! ! ! !

καλα λεω καλη η θεωρια του συντονισμου καλωδιου αλλα πριν αρχισω να κοβω το 213 λεω να κανω ξανα ολη την διαδικασια με αυτο το καλωδιο για να μην ξανα δω τετοια κουφα πραγματα

(ερωτηση, καλα ρε παιδια, τετοια διαφορα και συμπεριφορα εχετε ξανα δει ? καλα να εχω άλλα swr με αλλαγη καλωδιου, αντε και μια μικρη αλλαγη στην συχνοτητα συντονισμου, τετοιες διαφορες απο που κι ως που !)

αρχιζω τον νεο συντονισμο με

1 ground plane
2 rg213 16μ περιπου
3 hanseb fs5
4 RG213 45 cm

αποτελεσμα ? τα ειδα ολα.
συντονισμος με κατω απο 1,4 και συγκεκριμενα με μηδεν μονο στους 97,4 και στους 101.

http://www.imageshack.gr/view.php?file=3wcgoz5wvyz2bot06nid.jpg

Αλλαζα το μηκος της κεραιας και δεν αλλαζε η συχνοτητα συντονισμου αλλα μονο τα
SWR ! ! ! !

(αυτο το εχετε ξανα δει ?)

λεω λοιπον, οτι κατι παιζει στο καλωδιο, και το μετραω.
βαζω στην θεση της κεραιας ενα dummy και βλεπω οτι τα swr ειναι 0 σε ολες τις συχνοτητες.

αρα λεω οτι πρεπει να παιξω με το μηκος του καλωδιου.
αλλα σε ποια συχνοτητα ?
να υπολογισω το συνολικο μηκος της γραμμης ?
αν παιζει ρολο το συνολικο μηκος, και πριν αγορασω κανα aircom, λεω οτι αν αλλαξω το καλωδιο γεφυρας linear ισως να αλλαξει και ο συντονισμος. ΣΩΣΤΟ ?

τελικα αφου τα παιξα στα μεσα εξω, ειπα τερμα τα μαζευω ολα και θα βαλω νεο καλωδιο σε μηκος για τους 100 mhz και βλεπω τα υπολοιπα αργοτερα.

αλλα πως να υπολογισω το νεο καλωδιο ?
300/ 100 / 4 Χ .85
σωστα ?
και το μηκος γεφυρας και ενωσης αυτης ?

με τα πολλα ειπα να μοιραστω το προβλημα μου με το forum και βλεπω αργοτερα.

κατα τις 4 το βραδυ, λεω να συνεχισω και να παιξω με ενα αλλο pll εντος του σπιτιου (παιξω = να δω εσωτερικα καποια πραγματακια που ηθελε)
αφου τελειωσα,
φερνω μεσα την ground plane την βαζω πανω στην μπαλκονοπορτα (εσωτερικα του δωματειου), την συνδεω με ενα 2 μετρο RG 58 και στο χαβαλε με 4 watt μετραω swr και βλεπω οτι στους 93,55 εχω μηδεν.

γελαω και λεω ¨καλα εφτιαξα ενα καλο dummy load με τους τοιχους να ρουφαν ολο το σημα.¨
στην πλακα λοιπον, ριχνω διαμορφωση και παω για ενα τσιγαρο με το αμαξι ακουγοντας τους 93,55.

στα 6 χιλιομετρα, γυρισα πισω και ειπα οτι ο θεος με κοροιδευει σημερα.
(ακουγα τον σταθμο ΚΑΡΦΙ)

Το βρηκα θα βαλω το 213 θα ριξω καμια 200 watt εκει πανω στη εσωτερικη μπαλκονοπορτα και ουτε swr ουτε προβλημα της κεραιας ουτε τιποτα.
και στον χαβαλε το εκανα, και φυσικα, ειδα swr και πολλα αλλα φυσικα πραγματα. . . τα μαζεψα ολα, ειπα ενα ωραιο καφε με θεα το ξημερωμα, και βουρ επιστροφη για θεσσαλονικη.

ΥΓ
ειχα πολλα χρονια να το κανω αυτο, και η χαρα που πηρα ηταν μεγαλη.
το αποτελεσμα μονο με χαλασε
ισως βεβαια να φταιει η εμμονη μου για μηδενικα swr , αλλα δεν μπορω να βλεπω swr με τιποτα.
και αυτος ειναι ο λογος που δεν γουσταρω τις broadband κεραιες. γιατι εχουν λιγα swr παντου (1,2 1,3)

λιγες φωτογραφιες . . . σε λιγο

http://www.imageshack.gr/view.php?file=5smnw2ohvbys5b3chcim.jpg

RFΧpert
17-09-08, 13:32
πρωτα απο ολα, να πω οτι συντονισμος για μενα ειναι ΜΗΔΕΝΙΚΑ SWR
(οταν λεω μηδενικα εννοω οτι βαζω το calibration στο τερμα και με ισχυ 400 watt θελω να βλεπω λιγοτερα απο 1,4 - στην πραξη 1,1 )

θα γραψω λοιπον μια ιστοριουλα χθεσινη και καθε φορα που ρωταω "ΣΩΣΤΑ ?" Θα ηθελα την γνωμη σας.

Οι παραμετροι συντονισμου μιας κεραιας καλωδιου ειναι τεσσερις
1 κεραια
2 γραμμη μεταφορας
3 γεφυρα
4 γραμμη / καλωδιο απο εξοδο σε γεφυρα

ΣΩΣΤΑ ? (Η ΤΑ 3,4 να τα βγαλω ?)

Λαθος!
Θεωρητικως οι παραμετροι συντονισμου δεν ειναι 'κεραιας καλωδιου' αλλα μονο 'κεραιας'! οταν μιλαμε για ομοαξωνικες γραμμες μεταφορας οπως ειναι τα RGxxx βεβαιως.
Αυτο ισχυει οταν η πηγη (εξοδος πομπου εν τω προκειμενω) εχει ΙΔΙΑ χαρακτηριστικη αντισταση με την γραμμη μεταφορας και το φορτιο (κεραια). Αν ενα απο αυτα αλλαξει τοτε...




ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΥ

παιζω με μια ground plane που μπορω να αλλαζω το μηκος της.
την συντονιζω με 40 watt και RG 58 πανω σε ενα πλαστικο τραπεζι σε αδειο οικοπεδο.
πραγματι τα swr ηταν μηδενικα σε ολες σχεδον τις συχνοτητες που επελεξα αλλαζοντας το μηκος της κεραιας.
επιλεγω μια επιθυμητη συχνοτητα 99.8 MHz, ριχνω τα swr, και αλλαζω καλωδιο (rg 213).

μετραω swr και βλεπω οτι
1 εχω swr 1,4
2 το συστημα (κεραια καλωδιο) συντονιζει (απο 1:1 πηγε στα 1,4:1) στους 97,7 ! ! ! ! !

καλα λεω καλη η θεωρια του συντονισμου καλωδιου αλλα πριν αρχισω να κοβω το 213 λεω να κανω ξανα ολη την διαδικασια με αυτο το καλωδιο για να μην ξανα δω τετοια κουφα πραγματα

(ερωτηση, καλα ρε παιδια, τετοια διαφορα και συμπεριφορα εχετε ξανα δει ? καλα να εχω άλλα swr με αλλαγη καλωδιου, αντε και μια μικρη αλλαγη στην συχνοτητα συντονισμου, τετοιες διαφορες απο που κι ως που !)

αρχιζω τον νεο συντονισμο με

1 ground plane
2 rg213 16μ περιπου
3 hanseb fs5
4 RG213 45 cm

αποτελεσμα ? τα ειδα ολα.
συντονισμος με κατω απο 1,4 και συγκεκριμενα με μηδεν μονο στους 97,4 και στους 101.

Αλλαζα το μηκος της κεραιας και δεν αλλαζε η συχνοτητα συντονισμου αλλα μονο τα
SWR ! ! ! !

(αυτο το εχετε ξανα δει ?)

λεω λοιπον, οτι κατι παιζει στο καλωδιο, και το μετραω.
βαζω στην θεση της κεραιας ενα dummy και βλεπω οτι τα swr ειναι 0 σε ολες τις συχνοτητες.

αρα λεω οτι πρεπει να παιξω με το μηκος του καλωδιου.
αλλα σε ποια συχνοτητα ?
να υπολογισω το συνολικο μηκος της γραμμης ?
αν παιζει ρολο το συνολικο μηκος, και πριν αγορασω κανα aircom, λεω οτι αν αλλαξω το καλωδιο γεφυρας linear ισως να αλλαξει και ο συντονισμος. ΣΩΣΤΟ ?

Λαθος...
Το καλωδιο μεταξυ πηγης και γεφυρας, πρεπει να ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ιδιο με το καλωδιο που βαζεις μεταξυ γεφυρας και φορτιου... Αλλοιως οι μετρησεις σου αλλοιωνονται... Το 58 με το 213 εχουν διαφορα... μικρη ισως αλλα οχι αμελητεα!
Σωστο παντως ειναι αυτο που ειδες με το τεχνητο φορτιο πανω στο καλωδιο. Αυτο και μονο επρεπε να σου πει πολλα σε σχεση με την ποιοτητα της κεραιας σου... :wiink:



τελικα αφου τα παιξα στα μεσα εξω, ειπα τερμα τα μαζευω ολα και θα βαλω νεο καλωδιο σε μηκος για τους 100 mhz και βλεπω τα υπολοιπα αργοτερα.

αλλα πως να υπολογισω το νεο καλωδιο ?
300/ 100 / 4 Χ .85
σωστα ?
και το μηκος γεφυρας και ενωσης αυτης ?

με τα πολλα ειπα να μοιραστω το προβλημα μου με το forum και βλεπω αργοτερα.

κατα τις 4 το βραδυ, λεω να συνεχισω και να παιξω με ενα αλλο pll εντος του σπιτιου (παιξω = να δω εσωτερικα καποια πραγματακια που ηθελε)
αφου τελειωσα,
φερνω μεσα την ground plane την βαζω πανω στην μπαλκονοπορτα (εσωτερικα του δωματειου), την συνδεω με ενα 2 μετρο RG 58 και στο χαβαλε με 4 watt μετραω swr και βλεπω οτι στους 93,55 εχω μηδεν.

γελαω και λεω ¨καλα εφτιαξα ενα καλο dummy load με τους τοιχους να ρουφαν ολο το σημα.¨
στην πλακα λοιπον, ριχνω διαμορφωση και παω για ενα τσιγαρο με το αμαξι ακουγοντας τους 93,55.

στα 6 χιλιομετρα, γυρισα πισω και ειπα οτι ο θεος με κοροιδευει σημερα.
(ακουγα τον σταθμο ΚΑΡΦΙ)

:biggrin: αληθεια μηπως το δωματιο ειναι περιπου 3.1x3.1 ? :001_tt2:


Το βρηκα θα βαλω το 213 θα ριξω καμια 200 watt εκει πανω στη εσωτερικη μπαλκονοπορτα και ουτε swr ουτε προβλημα της κεραιας ουτε τιποτα.
και στον χαβαλε το εκανα, και φυσικα, ειδα swr και πολλα αλλα φυσικα πραγματα. . . τα μαζεψα ολα, ειπα ενα ωραιο καφε με θεα το ξημερωμα, και βουρ επιστροφη για θεσσαλονικη.
Το 213 τι ποιοτητας ειναι και ποσα χρονια το εχεις? μηπως δεν ειναι πια 213 απο υγρασια η αλλη αλλοιωση μεσα του... ???



ΥΓ
ειχα πολλα χρονια να το κανω αυτο, και η χαρα που πηρα ηταν μεγαλη.
το αποτελεσμα μονο με χαλασε
ισως βεβαια να φταιει η εμμονη μου για μηδενικα swr , αλλα δεν μπορω να βλεπω swr με τιποτα.
και αυτος ειναι ο λογος που δεν γουσταρω τις broadband κεραιες. γιατι εχουν λιγα swr παντου (1,2 1,3)

:biggrin:

Γιώργος 231
17-09-08, 14:30
Θεωρητικως οι παραμετροι συντονισμου δεν ειναι 'κεραιας καλωδιου' αλλα μονο 'κεραιας'! οταν μιλαμε για ομοαξωνικες γραμμες μεταφορας οπως ειναι τα RGxxx βεβαιως.
Αυτο ισχυει οταν η πηγη (εξοδος πομπου εν τω προκειμενω) εχει ΙΔΙΑ χαρακτηριστικη αντισταση με την γραμμη μεταφορας και το φορτιο (κεραια). Αν ενα απο αυτα αλλαξει τοτε...

Ωραια, τοτε γιατι όταν αλλαζω καλωδιο(γεφυρας κεραιας) βλεπω διαφορετικα πραγματα στην γεφυρα ?
Φυσικα και συμφωνω ότι η καθοδος δεν πρεπει να παιζει κανενα ρολο (στην θεωρια) στην πραξη όμως βλεπεις μικρες διαφορές στα swr.
Αλλα και παλι, τετοιες διαφορες εγω δεν ειχα δει ποτε μου.


Σωστο παντως ειναι αυτο που ειδες με το τεχνητο φορτιο πανω στο καλωδιο. Αυτο και μονο επρεπε να σου πει πολλα σε σχεση με την ποιοτητα της κεραιας σου...

Ωραια, και γιατι η κεραια λειτουργει / συμπεριφερεται λογικα με το RG58 και παραλογα με το 213 ?
Να σου υπενθυμισω ότι με το 58 , κάθε φορα που αλλαζα το μηκος της αλλαζε και η συχνοτητα συντονισμου, με το 213 ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕ Η ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΥ, παρα μονο τα στασιμα ! ! !
(αλλαζα μηκος και μετα εβλεπα σε ποια συχνοτητα ειχα τα λιγοτερα στασιμα. ΤΙΠΟΤΑ εκει μουλαρωμενα στα 97 και 101 ! ! ! )


αληθεια μηπως το δωματιο ειναι περιπου 3.1x3.1 ?

όχι ευτυχως :biggrin:είναι παλαιας κατασκευης 3.5 Χ 4.5


στις δοκιμες που εκανα αλλαζα καποιες φορες και το καλωδιο γεφυρας linear και εβαζα ένα ecoflex 7
αλλα δεν ειδα διαφορα με το 213
όταν η καθοδος ειχε 213 και το ενωτικο της γεφυρας ηταν 213. το 58αρι το εβαλα μονο στην αρχη


Το 213 τι ποιοτητας ειναι και ποσα χρονια το εχεις? μηπως δεν ειναι πια 213 απο υγρασια η αλλη αλλοιωση μεσα του... ???

Το 213 το εχω οκτω χρονια περιπου και δεν εχει κατσει σε κεραια ποτε. Ηταν μεσα σε μια ντουλαπα .
Δεν ειδα την μαρκα του αλλα εγραφε army . . . military
Αλλα και παλι, το δοκιμασα με το dummy και ηταν οκ.


ΥΓ

Αν αυτα που εβλεπα δεν τα θεωρουσα παραλογα :blink:, δεν θα ρωταγα.

jeik
18-09-08, 23:41
πω πω φιλε , την ιδια τρελα εχουμε !!!

εχω ριξει ξενυχτια και τρελά χιλιομετρα για δοκιμες !!!!!!

χωρις ασφαλη συμπερασματα.

ReFas
19-09-08, 19:46
Γιώργο 231... θα σου γράψω μερικά πράγματα απο τη δικιά μου πραγματικότητα που ίσως σε βοηθήσουν στους συνειρμούς σου...

Για μένα συντονισμός, σε μία κεραία σαν την γκραουντ πλειν, είναι η συχνότητα που η αντίσταση της μένει καθαρά ωμική, χωρίς χωρητικές η αυτεπαγωγικές αντιστάσεις.
Στον συντονισμό τα στάσιμα είναι πάντα τα λιγότερα σε καμία όμως περίπτωση δε σημαίνει οτι θα είναι 1:1
Μπορεί για παράδειγμα στη συχνότητα συντονισμού η κεραία σου να έχει αντίσταση 43Ω τα στάσιμα σου θα είναι 1,16...αυτά θα είναι και τα λιγότερα στάσιμα σου και αλλάζοντας συχνότητα πάνω η κάτω τα στάσιμα σου θα ανεβαίνουν πάντα.
Αν θέλεις τα 1,16:1 να τα κάνεις 1:1 τότε θέλεις να κάνεις προσαρμογή και οχι συντονισμό.
Αλλάζοντας κατι απο το καλώδιο δεν αλλάζει κάτι ως προς τη συχνότητα συντονισμού.

Τώρα σε σχέση με τις μετρήσεις που έκανες με τα καλώδια.. υποπτέύομαι πρόβλημα με το RG58 ... μπορείς να κάνεις το εξης να τσεκάρεις μιας και εχεις και φορτίο.
Κάνε δυο μετρήσεις με κάθε καλώδιο (RG58 και RG213) μια βάζοντας τη γέφυρα σου κοντά στον πομπό και μια άλλη κοντά στο φορτίο, στο τέλος των καλωδιών σου δηλαδή.
Κάνε τις μετρήσεις κράτα σημειώσεις και αν θες γράψε μου εδω τι είδες... και τα στοιχεία πόσα μέτρα καλώδιου, συχνότητα....

Γιώργος 231
19-09-08, 21:23
Γιώργο 231... θα σου γράψω μερικά πράγματα απο τη δικιά μου πραγματικότητα που ίσως σε βοηθήσουν στους συνειρμούς σου...

Για μένα συντονισμός, σε μία κεραία σαν την γκραουντ πλειν, είναι η συχνότητα που η αντίσταση της μένει καθαρά ωμική, χωρίς χωρητικές η αυτεπαγωγικές αντιστάσεις.
Στον συντονισμό τα στάσιμα είναι πάντα τα λιγότερα σε καμία όμως περίπτωση δε σημαίνει οτι θα είναι 1:1
Μπορεί για παράδειγμα στη συχνότητα συντονισμού η κεραία σου να έχει αντίσταση 43Ω τα στάσιμα σου θα είναι 1,16...αυτά θα είναι και τα λιγότερα στάσιμα σου και αλλάζοντας συχνότητα πάνω η κάτω τα στάσιμα σου θα ανεβαίνουν πάντα.
Αν θέλεις τα 1,16:1 να τα κάνεις 1:1 τότε θέλεις να κάνεις προσαρμογή και οχι συντονισμό.
Αλλάζοντας κατι απο το καλώδιο δεν αλλάζει κάτι ως προς τη συχνότητα συντονισμού.

Τώρα σε σχέση με τις μετρήσεις που έκανες με τα καλώδια.. υποπτέύομαι πρόβλημα με το RG58 ... μπορείς να κάνεις το εξης να τσεκάρεις μιας και εχεις και φορτίο.
Κάνε δυο μετρήσεις με κάθε καλώδιο (RG58 και RG213) μια βάζοντας τη γέφυρα σου κοντά στον πομπό και μια άλλη κοντά στο φορτίο, στο τέλος των καλωδιών σου δηλαδή.
Κάνε τις μετρήσεις κράτα σημειώσεις και αν θες γράψε μου εδω τι είδες... και τα στοιχεία πόσα μέτρα καλώδιου, συχνότητα....

refas
τα γραφεις πολυ ωραια, αλλα διαφωνω σε κατι μαζι σου.
το προβλημα εγω το βλεπω στο 213. (ισως να χει δικιο ο RFXpert)
και αυτο γιατι αυτη ηταν η μοναδικη σταθερα σε ολες τις δοκιμες.
αρα ισως εκει να ειναι το προβλημα (ανεξαρτητα με το τι εδειξε το τεστ με το dummy)

τωρα, δες αυτην την εικονα
http://www.imageshack.gr/view.php?file=5smnw2ohvbys5b3chcim.jpg
400 watt
στασιμα 1,05 (το calibration στην φωτο, ειναι στο τερμα)
συχνοτητα 97,3MHz

θελω λοιπον να παω πχ πιο ψηλα
μειωνω κατα 1 εκατοστο τα στοιχεια της κεραιας,
οκ ?
ψαχνω να βρω, που εχω τα λιγοτερα στασιμα
αποτελεσμα ?
97,3 (swr 1,2) :blink:

ξανα μειωνω το μηκος αλλο ενα ποντο
αποτελεσμα ?
τα λιγοτερα στασιμα τα εχω που?
97,3 (swr 1,5) :blink:

αυτο δεν ειναι λογικο.
ενω με το rg58, καθε φορα αλλαζα το μηκος της κεραιας. . . αλλαζε και η συχνοτητα που ειχα τα λιγοτερα στασιμα

τωρα.
στην ουσια, λεω να αφησω την ground plane με το 58αρι, να δω τι κανει το 213 στα vhf ή σε κανα CB,
και να αγορασω το ecoflex 10, και να παιξω με ενα διπολο.
(φυσικα οταν το παρω θα κανω και δοκιμη στην ground plane)

ερωτηση
την γεφυρα στο τελος του καλωδιου - στο τεστ που ειπες - γιατι να την βαλω ?

θα το κανω το τεστ και θα σου γραψω τα αποτελεσματα.

σε ευχαριστω

ReFas
19-09-08, 22:15
ερωτηση
την γεφυρα στο τελος του καλωδιου - στο τεστ που ειπες - γιατι να την βαλω ?

θα το κανω το τεστ και θα σου γραψω τα αποτελεσματα.

σε ευχαριστω

Ο λόγος για το τεστ είναι ακριβώς για δείς σε τι κατάσταση είναι τα καλώδια σου.
Μετρώντας πριν και μετά τα καλώδια θα μπορείς να βρείς αν δουλεύουν συμφωνα με τα χαρακτηριστικά τους, η μήπως έχεις κάπου υπερβολική εξασθένιση.

kallitehnis32
05-11-08, 02:17
:lool::lool::lool::lool::lool::lool:

Γιώργος 231
05-11-08, 10:52
[quote=kallitehnis32;285075]:lool::lool::lool::lool:/quote]

. . . . . . . . . . :confused1:

jeik
21-11-08, 01:51
Παιδια , εχω μερικες ερωτησεις-αποριες.

Στην γαμα ματς οταν ρυθμιζω τον βραχυκυκλωτηρα ,κανω προσαρμογή ? και μειωνονται τα στασιμα ? και πες οτι μειωνονται ,με το μηκος των στοιχειων ? αν τα μεταβαλω ? παλι μειωνω η αυξανω τα στασιμα !!!
Που θελω να καταληξω , ελπιζω να καταλαβετε την απορια μου γιατι ειναι πολυ σημαντικο αυτο που ψαχνω αλλα δεν καταλαβαινω τελικα τι στον κορακα θελουμε να καλιμπαρουμε :confused1: και δεν ξερω πως να διατυπωσω την απορια μου.

Εχω μια κολινεαρ και της εβαλα εναν κατευθυντηρα σε μηκος λΧ0,2 για να την κανω ελαφρως κατευθυντικη , ως εδω καλα , ετσι ομως αλλαζει η αντισταση της κεραιας , γινεται πχ 30 ΟΗΜ , αλλα τα στασιμα σε καποιες συχνοτητες ειναι 0 , ειμαι οκ ?

Τελικα τι πρεπει να κανουμε , να κοψουμε τα στοιχεια στο μηκος που πρεπει συμφωνα με την συχνοτητα που θα βγουμε ,και απο κει και περα παιζουμε και με τον βραχυκυκλωτηρα ? γιατι να τα κοψω ακριβως σε συγκεκριμενη συχνοτητα αφου με τον βραχυκυκλωτηρα εχω 0 . Τι κανουμε τελικα προσαρμογη ή συντονισμο , πια η διαφορα τους πρακτικα ?

φυσικα η ιδια απορια ισχυει και για την γκραουντ πλειν , και τη σλιμ τζιμ κλπ ,αφου σε ολες μεταβαλουμε τα στοιχεια για 0 στασιμα , προς τί οι δυο ενεργειες που κανουμε , τελικα , η μια δεν κανει ? γιατι τις κανουμε και τις 2 ?

πρωτη ενεργεια : αυξομειωνουμε τα στοιχεια για συντονισμο .
δευτερη : ανεβοκατεβαζουμε το ομωαξονικο και πετυχαινουμε 0 στασιμα (Βρισκοντας και καλα τα 50 ΟΗΜ)
και η τριτη που συμβαινει με τις κατευθυντικες , πλησιαζοντας ή απομακρυνοντας ανακλαστηρα-κατευθυντηρα διορθωνουμε τα στασιμα .
Τι γινεται ρε παιδια ? χαμος :w00t: :confused1: :confused1:.

jeik
21-11-08, 02:09
Παρακαλω απαντηστε , ειδικα οι πιο εμπειροι κατι θα εχετε να πειτε μπας και καταλαβω , γιατι μου την εχει καρφωσει η ιστορια και εδω και πολυ καιρο δεν ασχοληθηκα γι αυτον ακριβως το λογο , αλλα καποτε πρεπει να γινει η αρχη.

jeik
21-11-08, 02:15
¶ , και κατι χαζο , το καλαμακι της γαμα ματς ειναι τελικα προς τον ουρανο ή προς τη γη , το ρωταω γιατι βλεπω και τις δυο τοποθετησεις , ποια ειναι η σωστη , ή δεν παιζει ρολο μιας και η διαδοση ειναι οριζοντια ?

Lamda
21-11-08, 10:13
Παιδιά μην τρελένεστε με τα στάσιμα, οτιδήποτε κάτω από 1,5 είναι μια χαρά δείτε τον πίνακα

http://www.firestik.com/Tech_Docs/SWRLOSS.htm

οι περισσοτερες ραδιοερασιτεχνικές κεραίες στα βραχέα έχουν στάσιμα από 3 και πάνω και τις "φέρνουν" με τα λεγόμενα antenna tuners για να μη κάψουν τα μηχανήματα.

Τώρα τα ομοαξωνικά καλώδια είναι άλλη ιστορία, θέλουμε δε θέλουμε ακτινοβολούν και η παραμικρή αλλαγή στο μήκος αλλάζει το όλο σύστημα, ένα antenna analyzer (google-it) δίνει την λύση. Οι ανοιχτές γραμμές μεταφοράς είναι καλύτερη λύση, ακτινοβολούν λιγότερο δηλαδή αλλά είναι δύσχρηστες και έχουν αντιστάσεις από 300Ω και πάνω.

Γενικά έχεις ένα μηχάνημα που έχει έξοδο 50Ω (RF) θές μια γραμμή μεταφοράς, 50Ω και μια κεραία 50Ω στην συγκεκριμένη συχνότητα, οτιδήποτε περικλείνει δίνει στάσιμα.

Το ευθύ απλό δίπολο π.χ. έχει αντίσταση 72Ω γι'αυτό και βάζουμε Gama ή balun.

Και τέλος οτιδήποτε ποιό κοντά από 3WL μήκη κύματος επηρρεάζει τον λοβό ή και την συμπεριφορά την κεραίας.

Καλημέρα

electron
21-11-08, 11:21
Στο παρελθόν με είχε προβληματίσει και μένα κάτι ανάλογο με τον Γιώργο με την διαφορά ότι η κεραία μου ήταν δίπολο με balun. Αφού βρήκα το ιδανικό μήκος του balun πρακτικά κόβοντας το ποντο πόντο,(καμιά σχέση με την θεωρία), και αφού έχω φέρει στο ιδανικό λόγο τα στάσιμα 1/1,αποφασίζω να βγάλω την γέφυρα και να συνδέσω απευθεία το μηχάνημα με την κάθοδο (rg213). Toτε παρατηρώ ότι το τρανζίστορ εξόδου αρχίζει να ζεστένεται απο πριν με την γεφύρα που ήταν κρύο.
Καταλαβαίνω ότι έχουν ανέβει τα στάσιμα και έτσι επιχειρώ να αλλάξω συχνότητα.Δύο μεγάκυκλους παραπανω το μηχάνημα τελικά έχει την ίδια συμπεριφορά με πριν χωρίς το τρανζίστορ να ζεστένεται και με την καταλανώση σε ρεύμα όπως όταν είχα συνδεδεμένη την γέφυρα πάνω και στην αρχική συχνότητα. Δηλαδή η συμπεριφορά του πομπού άλλαζε μόλις έβγαζα από το σύστημα την γέφυρα. Εν το μεταξύ το καλώδιο σύνδεσης γέφυρας πομπού είναι το ίδιο rg213.
Την ίδια ακριβώς συμπεριφορα παρατηρούσα όταν έβρεχε παρόλο που η κεραία είναι πλήρως μονωμένη με σιλικόνη.Δηλαδή πρίν την βροχή το μηχάνημα με την κεραία είχε μηδενικά στάσιμα στην συχνότητα μου και μόλις έπιανε η βροχή σήκωνε στάσιμα περίπου 1/1.6,αλλά μόλις συντόνιζα 2 μεγάκυκλους παραπάνω έπιανα πάλι τον ιδανικό λόγο στασίμων.

jeik
21-11-08, 11:45
Μα το προβλημα δεν ειναι πως θα κατεβασω στασιμα !!!!
Αυτο το πετυχαινω , αλλα λεω εκεινη τη στιγμη μπορει να εχω αντισταση κεραιας 20 ΟΗΜ , ειμαι ενταξει με τετοια αντισταση ?

Ειναι αυτα που ρωτησα πιο πανω περι προσαρμογης , αντιστασης και συντονισμου .

Το καλαμακι ????

Γιώργος 231
21-11-08, 11:58
Καλα ρε αρπαγμενε (jeik)
Παλι ξενυχτι ?

(όταν δω ποστ σου που η ωρα είναι 1 ή 2 το βραδυ, διαβαζω σαν τρελλος, να δω τι εκανες παλι. Εισαι τρελαμενος ρεεεεεεεεεεε.)

Αγορι μου, την απαντηση δεν θα την βρεις ποτε, ότι κεραια και να κατασκευασεις.
Αορατη
Collinear
Με 1 watt εκπομπη , και σημα παντου 5 στα 5 …., παλι κατι θα σε τρωει

jeik
21-11-08, 18:16
Καλα ρε αρπαγμενε (jeik)
Παλι ξενυχτι ?

(όταν δω ποστ σου που η ωρα είναι 1 ή 2 το βραδυ, διαβαζω σαν τρελλος, να δω τι εκανες παλι. Εισαι τρελαμενος ρεεεεεεεεεεε.)

Αγορι μου, την απαντηση δεν θα την βρεις ποτε, ότι κεραια και να κατασκευασεις.
Αορατη
Collinear
Με 1 watt εκπομπη , και σημα παντου 5 στα 5 …., παλι κατι θα σε
τρωει

Παντα , αστα να πανε , σιχαθηκα τον εαυτο μου , και προκοπη δεν βλεπω ,τη δοκιμασα και πηρα τα ............. ,ασε μην το αναλυσω γιατι θα γινω κουραστικος :bored:.

Περιμενω τηλ.

ReFas
28-02-09, 06:54
Παιδια , εχω μερικες ερωτησεις-αποριες.

Στην γαμα ματς οταν ρυθμιζω τον βραχυκυκλωτηρα ,κανω προσαρμογή ? και μειωνονται τα στασιμα ? και πες οτι μειωνονται ,με το μηκος των στοιχειων ? αν τα μεταβαλω ? παλι μειωνω η αυξανω τα στασιμα !!!
Που θελω να καταληξω , ελπιζω να καταλαβετε την απορια μου γιατι ειναι πολυ σημαντικο αυτο που ψαχνω αλλα δεν καταλαβαινω τελικα τι στον κορακα θελουμε να καλιμπαρουμε :confused1: και δεν ξερω πως να διατυπωσω την απορια μου.

Εχω μια κολινεαρ και της εβαλα εναν κατευθυντηρα σε μηκος λΧ0,2 για να την κανω ελαφρως κατευθυντικη , ως εδω καλα , ετσι ομως αλλαζει η αντισταση της κεραιας , γινεται πχ 30 ΟΗΜ , αλλα τα στασιμα σε καποιες συχνοτητες ειναι 0 , ειμαι οκ ?

Τελικα τι πρεπει να κανουμε , να κοψουμε τα στοιχεια στο μηκος που πρεπει συμφωνα με την συχνοτητα που θα βγουμε ,και απο κει και περα παιζουμε και με τον βραχυκυκλωτηρα ? γιατι να τα κοψω ακριβως σε συγκεκριμενη συχνοτητα αφου με τον βραχυκυκλωτηρα εχω 0 . Τι κανουμε τελικα προσαρμογη ή συντονισμο , πια η διαφορα τους πρακτικα ?

φυσικα η ιδια απορια ισχυει και για την γκραουντ πλειν , και τη σλιμ τζιμ κλπ ,αφου σε ολες μεταβαλουμε τα στοιχεια για 0 στασιμα , προς τί οι δυο ενεργειες που κανουμε , τελικα , η μια δεν κανει ? γιατι τις κανουμε και τις 2 ?

πρωτη ενεργεια : αυξομειωνουμε τα στοιχεια για συντονισμο .
δευτερη : ανεβοκατεβαζουμε το ομωαξονικο και πετυχαινουμε 0 στασιμα (Βρισκοντας και καλα τα 50 ΟΗΜ)
και η τριτη που συμβαινει με τις κατευθυντικες , πλησιαζοντας ή απομακρυνοντας ανακλαστηρα-κατευθυντηρα διορθωνουμε τα στασιμα .
Τι γινεται ρε παιδια ? χαμος :w00t: :confused1: :confused1:.

Δημήτρη γειά σου. Πολλές ερωτήσεις, θα προσπάθησω να πω μερικά.

Το μήκος που πρέπει να έχει κάθε κεραία δεν καθορίζετε απο το που έχουμε τα λιγότερα στάσιμα αλλα απο το τι θέλουμε απο τη κεραία μας και απο το πως θέλουμε να εκπέμπει.
Για παράδειγμα οι πομποί μεσαίων έχουν κάθετες λίγο μεγαλύτερες απο λ/2 και αυτό γιατί έτσι έχουν την καλύτερη εκπομπή στο χώρο γύρω, αν θες μια 5/8 για να πάρεις το θεωρητικό κέρδος θα πρέπει το κεντρικό σου να έχει μήκος 5/8, καμία σκέψη για το πόσο είναι η αντίσταση, απλά θέλεις να πάρεις τη συγκεκριμένη ακτινοβολία απο τη κάθε κεραία.

Για την ground plane λ/4 μήκους θα ξαναπώ οτι τα λιγότερα στάσιμα τα έχει στη συχνότητα συντονισμού, στη συχνότητα που τα ραντιαλ και το κάθετο είναι λ/4 περίπου, μαζί με το βραχυντικό συντελεστή για ακρίβεια.
Μπορεί πολύ εύκολα αυτά τα στάσιμα ΝΑ ΜΗΝ είναι 1 προς 1 όμως θα είναι τα ΛΙΓΟΤΕΡΑ σίγουρα.
Το τι αντίσταση θα έχεις στο συντονισμό ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ απο τη γωνία που έχουν τα ραντιαλ με το κάθετο.
Σε αυτή τη συχνότητα η ακτινοβολία της είναι ίδια με ενός διπόλου οπότε μας κάνει και το μήκος.
Αν δείς λιγότερα στάσιμα σε κάποια άλλη συχνότητα τότε κάπου υπάρχει λάθος είτε στη κεραία η σε καλώδιο, σε γέφυρα μέτρησης , πομπό η σε συνδυασμό αυτών.
Αυτά ισχύουν για την λ/4 γκραουντ πλανε.

Για την γαμα ματς σε δίπολο λ/2.
Κανονικά αν θέλεις να έχεις την ακτινοβολία ενος διπόλου λ/2 πρέπει το μήκος της κεραίας να ειναι τόσο στη συχνότητα που θές.
Αυτό το κάνεις και δεν το ξαναπειράζεις, υπενθυμίζω παίζει ρόλο ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗ ΚΕΡΑΙΑ μας.
Κατόπιν έχεις ΔΥΟ (τρία μαζί με την απόσταση του γαμα αλλά αυτο ας πούμε οτι είναι σταθερό) στοιχεία που μπορείς να ρυθμίσεις για να πάρεις 1 προς 1 στάσιμα
Το ένα είναι το σημείο που ενώνεται γαμα με δίπολο και το άλλο είναι η χωρητικότητα του γαμα ματς.
Ρυθμίζοντας αυτά τα δυο παίρνεις τα 1 προς 1 στάσιμα.
ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να ρυθμίσεις τη χωρητικότητα τότε αλλάζοντας το μήκος του διπόλου και ξαναρυθμίζοντας το σημείο επαφής του γαμα με το δίπολο μπορείς να ξαναπάρεις λίγα στάσιμα η ψάχνοντας τις συχνότητες, όμως σε αυτή τη περίπτωση δεν έχεις την ακτινοβολία του λ/2 διπόλου αλλά ΛΙΓΟ (εξαρτάται το λίγο απο το πόσο μακριά είσαι απο τη συχνότητα που είναι λ/2) διαφορετική ακτινοβολία.
Αν έχουμε κατευθυντήρα ανακλαστήρα κτλ τα ρυθμίζουμε για να πάρουμε την επιθυμητή ακτινοβολία και φυσικά θέλει ΑΛΛΟ σημείο ένωσης γαμα με δίπολο και ΑΛΛΟ πυκνωτη.

Σε όλες τις παραπάνω μετρήσεις-ρυθμίσεις υποθέτουμε οτι ο πομπός λειτουργεί σωστά, χωρίς αυτοταλαντώσεις βασικά, το καλώδιο και οι συνδέσεις είναι σωστές και η γέφυρα-βατομετρο έχει ίδια σύνθετη αντίσταση με το καλώδιο.

jeik
28-02-09, 18:26
Νικο , σ' ευχαριστω , ηταν πληρης η αναλυση , εχω να προσθεσω οτι βρηκα λιγο χρονο και καλο καιρο και εκανα μια πετυχημενη αποπειρα συντονισμου , αν και το διπολο εχει μηκος 1,33 μετρα , καταφερα να πετυχω τα λιγοτερα στασιμα στους 99 ,το πλλ να βγαζει ολα τα βαττ του (50) και η εμβελεια να εκτοξευθει !!! με το γαμα ματς στο τερμα της διαδρομης του , και το διπολο χαμηλα και παραλληλα με τον ιστο στερεωσης για μια υποτυπωδη ανακλαση και ημικυκλικη εκπομπη.
Με δεδομενο οτι η διαμετρος του σωληνα ειναι 3 ποντοι ο συντελεστης βραχυνσης δεν νομιζω να ειναι τοσο μεγαλος που να ταιριαζει για 99 ΜΗΖ , οποτε μαλλον ειναι τελικα κομενο για τους 108 περιπου , θα ψαξω λιγο να βρω τον τυπο υπολογισμου να δω αν οντως ειναι ετσι .Φανταζομαι οτι αν ειναι τελικα για τους 108 και σε συναρτηση με το οτι τα παει περιφημα στους 99 , αν ξαναφτιαξω τα στοιχεια στο επιθυμητο μηκος , τα αποτελεσματα θα ειναι ακομη πιο εντυπωσιακα .!!!!.


ΥΓ . τι ωρα ειναι αυτη που ποσταρες ? γυρισες απ' τα μπουζουκια ? :biggrin: :biggrin:.

ReFas
28-02-09, 18:45
Τι εννοείς χαμηλά και παράλληλα;... στον ιστό χαμηλά; σε πόσο ύψος απο έδαφος; σε πόση απόσταση απο ιστό;

3 πόντοι είναι η σωλήνα του διπόλου;

jeik
28-02-09, 20:05
Τι εννοείς χαμηλά και παράλληλα;... στον ιστό χαμηλά; σε πόσο ύψος απο έδαφος; σε πόση απόσταση απο ιστό;

3 πόντοι είναι η σωλήνα του διπόλου;



Εννοω οτι το πανω στοιχειο ειναι 10 ποντους χαμηλοτερα απο την κορυφη του ιστου και φυσικα παραλληλα με αυτον , μηκος μπουμ περιπου 60 ποντοι.

3 ποντοι ειναι οντως το παχος της σωληνας διπολου.

jeik
01-03-09, 17:39
Αλλα εχω μια απορια , οταν τα στοιχεια του διπολου ειναι χοντροτερα την κοβουμε πιο κοντη ετσι ετσι δεν ειναι ? δηλ
λ/2 Χ 0,965 , και για πιο χοντρα , λ/2 Χ 0,925 σωστα ?

ReFas
02-03-09, 19:04
Αλλα εχω μια απορια , οταν τα στοιχεια του διπολου ειναι χοντροτερα την κοβουμε πιο κοντη ετσι ετσι δεν ειναι ? δηλ
λ/2 Χ 0,965 , και για πιο χοντρα , λ/2 Χ 0,925 σωστα ?


Οχι δέν αλλάζει τόσο πολύ, περίπου 0,95 είναι για τη περίπτωσή σου.
Στο Handbook τού ARRL υπάρχει σχετικός πίνακας ανάλογα με μήκος και διάμετρο, αλλά φαντάζομαι και στο ιντερνετ θα βρείς εύκολα, δε μπορώ να βοηθήσω εδώ που είμαι... κάποιος άλλος ....

electron
03-03-09, 16:58
Σχετικά με τον συντελεστή βραχύνσεως είχα πριν μερικά χρόνια δημοσιεύσει ένα πίνακα που με την βοήθειά του προκύπτει το μήκος των στοιχείων. Σήμερα έχω πλέον την δυνατότητα να σας παραθέσω 2 χρήσιμες σελίδες που εμπεριέχουν τον πίνακα μαζί με ένα αριθμητικό παράδειγμα καθώς και λίγη θεωρία.
Τα παραπάνω προέρχονται από σημειώσεις του μαθήματος κεραιών που κάναμε κάποτε στην σχολή.