PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλώδια...



manos_3
19-09-08, 18:23
Ρε παιδιά,αυτά τα καλώδια που σκάβουν και τα βάζουν σε όλη την Ελλάδα,που μοιάζουν σαν νεροσωλήνες τι κάνουν;Είναι της Forthnet;

Γιώργος 231
19-09-08, 18:55
οχι,
απλα,

ολοι αυτοι, δουλευουν για μενα . . . :001_cool:


:lool::lool::lool::lool:

sorry, πλακα κανω.
δεν ξερω την απαντηση.

Nemmesis
19-09-08, 20:45
τουλαχιστον στην περιοχη μου ειναι οπτικες ινες... ειναι απο προγραμα απο την ΕΕ απο οσα ξερω και βασικα ειναι για της αναγκες των κοινοτητων αλλα ενα 30% θα ειναι για ιντερνετ στους πολιτες.. κατι τετοια ειχα διαβασει πριν κανα 2μηνες σε τοπικη εφημεριδα

soulhealer
26-09-08, 17:22
οπτικές ίνες είναι και εκεί που σκάβουν θα δεις πως κάτω κάτω βάζουν την οπτική ίνα ,από πάνω ένα λαστιχένιο σωλήνα (ο νεροσωλήνας ίσως που λες) και μετά το σκεπάζουν με χώμα ,τσιμέντο ή άσφαλτο

babisko
26-09-08, 20:43
Είναι σωλήνες, μέσα από τις οποίες θα περάσουν οπτικές ίνες.


οπτικές ίνες είναι και εκεί που σκάβουν θα δεις πως κάτω κάτω βάζουν την οπτική ίνα ,από πάνω ένα λαστιχένιο σωλήνα (ο νεροσωλήνας ίσως που λες) και μετά το σκεπάζουν με χώμα ,τσιμέντο ή άσφαλτο

Δεν βάζουν κάτω την οπτική ίνα και πάνω τον σωλήνα, αλλά πρώτα βάζουν τους σωλήνες (συνήθως 2) και μετά περνάνε την οπτική ίνα μέσα στον έναν σωλήνα, ο άλλος σωλήνας είναι για μελλοντική χρήση. Ανά 2000 μέτρα περίπου (τόσο είναι το κάθε στροφείο οπτικής ίνας) γίνεται σύνδεσμος οπτικής ίνας (μούφα).

Το έργο είναι επιδοτούμενο από την Ε.Ε.

JIMKAF
26-09-08, 20:55
Babisko τι εννοείς "μούφα";

kopla
26-09-08, 21:25
Babisko τι εννοείς "μούφα";

Μούφα είναι ο σύνδεσμος δυο υλικών. Επειδή ο σύνδεσμος δεν είναι απο το ίδιο υλικό με τα αλλα, το λεμε "μούφα". Από εκει βγαίνει και το: είναι "μούφα" δλδ δεν είναι original.

* Δεν το περιγραφω καλα, αλλα μαλλον θα καταλάβεις

JIMKAF
26-09-08, 21:44
Φίλε kopla κατάλαβα απλά δεν το είχα ξανακούσει έτσι.

PCMan
27-09-08, 01:34
Ξέρει κανείς πότε θα συνδεθούν οι οπτικές κατα δω?
Η πότε θα έρθει dsl?

Nemmesis , babisko ?

2463074xxx

Είμαι ένα βήμα απ'το να στήσω ασύρματο γιαυτό πρέπει να ξέρω οπωσδήποτε.
Οι οτετζήδες εδώ κοιμούνται...

epistimon
27-09-08, 02:41
Φίλε kopla κατάλαβα απλά δεν το είχα ξανακούσει έτσι.

Ειναι όρος των οτετζιδων.Ενωση παει να πει.

Nemmesis
27-09-08, 19:28
pcman νεοτερα και εγω ακομα δεν εχω... το "μουφα" δεν ειναι οτετζιδικος ορος... εγω κυριος απο υδραβλυκους το ακουω... και μουφα δεν ειναι η ενωση.. ειναι το εξαρτημα που θα χρειαστει για να ενοσουμε 2 σωληνες ιδιας διατομης

manos_3
29-09-08, 19:59
Τελικά,ρώτησα ένα μηχανικό της Forthnet και μου είπε ότι πρόκειτε για καλώδια οπτικών ινών οι οποίες θα διασυνδέουν τις δημόσιες υπηρεσίες...

otakis
29-09-08, 21:48
Ρε παιδιά,αυτά τα καλώδια που σκάβουν και τα βάζουν σε όλη την Ελλάδα,που μοιάζουν σαν νεροσωλήνες τι κάνουν;Είναι της Forthnet;

είναι το backbone των ευρυζωνικών που χρηματοδοτεί η Ε.Ε. μέσω της Κοινωνίας της Πληροφορίας κ θεωρητικά είναι έργα για εγκατεστημένο δίκτυο οπτικής ίνας σε κάθε Δήμο, μέσω του τοπικού χάλκινου δικτύου (πατάει στον ΟΤΕ δήλα δη) φτάνει σε κάθε σπίτι.
σε όλη τη χώρα υπάρχει "μοιρασιά" κατά νομό των έργων μεταξύ HOL-Forthnet.