PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακό πολύμετρο με αυτόματη κλίμακα



weather1967
20-09-08, 23:34
Καλησπέρα
Ηθελα να ρωτησω γιατί ειμαι λιγο τής παλιάς σχολής :001_smile:.
Και γνωρίζω μόνο απο αναλογικά πολύμετρα .
Τα πολύμετρα αυτοματης κλιμακας π.χ γυρναμε τον διακοπτη για μέτρηση πυκνωτών μετράμε ενα πυκνωτή 10μF στο display θα μας γράψει 10 μF ?
H στίς αντιστάσεις μετράμε μιά αντισταση 100 Kohm θα μάς γράψει αντιστοιχα 100 Κοhm ?

Eυχαριστώ

waverunner
21-09-08, 03:52
Ακριβώς όπως το λες φίλε Δημήτρη..:001_rolleyes:
Βάζεις το ψηφιακό πολύμετρο στην αναλογη θέση και στην αντιστοιχη κλίμακα και σου εμφανίζει στην οθόνη την μέτρηση. Το ίδιο και με αυτά ,αυτόματης κλίμακας.
(με μια απόκλιση, ανάλογα με την ποιότητα του πολυμέτρου σου)
Σε πάρα πολλες εφαρμογες τα ψηφιακά πολυμετρα αντικατάστησαν τα αναλογίκα.:001_smile:

weather1967
21-09-08, 08:02
Σε ευχαριστώ φίλε Ανδρέα γιά τήν απάντηση ,μια διευκρίνηση γιατι στήν εποχή μου ούτε κατά διάνοια υπήρχε πολύμετρο νά μετράει πυκνωτές :saad:.
Καί εχω μεινει πολύ πίσω:blushing:
Βαζουμε το ψηφιακό πολύμετρο στήν ανάλογη θέση ,αλλά εφόσον ειναι αυτοματης κλίμακας δέν εχει αντιστοιχη κλίμακα ,εχω δει στο νετ και εχουν θεσης μονο Vdc-Vac-Adc-Aac-Ohm-C .
Aρα λογικά θά πρέπει να εχει διπλα στήν χωριτικότητα ενός πυκνωτή αν π.χ ειναι 1000pF η 1 nF θά πρέπει να γράφει το display 1000 pF η 1 nF.
Kαθώς και στίς αντιστάσεις κατι παρόμοιο ,γιατι τά ψηφιακά πολύμετρα μέ τίς κλιμακες υποθέτω οτι δεν γραφουν διπλα τα pF,nF,μF και ούτε και τά ohm ,Kohm,κ.λ.π,εφόσον γνωρίζουμε τήν κλίμακα.Ενώ στίς αυτόματης κλίμακας εφόσον δεν γνωρίζουμε τήν κλίμακα θά πρεπει να μάς διχνει επακριβώς αν ειναι σε pF η nF η μF ?.

Συγκεκριμένα αναφέρομαι σε κατι τετοιο φτηνό στα 33 ευρώ ,δεν ξερω το κατά πόσο ειναι αξιόπιστο
http://elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=124_425_426&products_id=4248

waverunner
21-09-08, 15:02
Τα πολύμετρα αυτόματης κλίμακας δουλεύουν ακριβως όπως αναφέρεις ποιο πάνω.
Αν μετρήσεις 10ΚΩ σου γράφει στην οθόνη 10ΚΩ(περίπου) , το ίδιο και για πυκνωτες,τάση,αμπέρ.
Προσωπικά έχω και δουλεύω και με ψηφιακά με κλίμακα και αυτόματης κλίμακας και είμαι ευχαριστημένος.
Τώρα για το πολύμετρο πιο πανω είναι σχετικό αν είναι καλο η όχι αναλογα με το τι ποσό διαθέτεις και πόση ακρίβεια θέλεις στις μετρήσεις σου. Και επειδή αναφέρεις πολύ την μέτρηση πυκνωτών,το συγκεκριμένο λέει οτι μετράει πυκνωτές 326nF μέχρι 32,6μF,καθώς και αντιστασεις να είναι πανω απο 326Ω.,δεν μετρά πολύ μικρα ρε΄υματα και τάσεις....
Δες ποιες είναι οι απαιτήσεις σου και σύγκρινε τα χαρακτηριστικά του οργάνου πριν κανεις κάποια αγορά.
:001_smile:

weather1967
21-09-08, 15:35
Να σαι καλά Ανδρέα και πάλι ευχαριστώ.

waverunner
21-09-08, 15:40
Παρακαλώ.
Είναι ευχαρίστηση να βοηθά ο ένας τον άλλο..:001_smile:

weather1967
22-09-08, 14:20
Ετσι ειναι Ανδρέα νά σαι καλά ,καλό μεσημέρι σε όλους.
Τελικά σήμερα αγόρασα ενα Ψηφιακό πολύμετρο αλλά χωρίς αυτοματη κλιμακα μιάς που απο οτι ειδα το range δεν με καλυπτε.
Παρακάτω εχω και τίς φωτογραφίες γιά να το δειτε και να μού πειτε αν ειναι καλό ,δεδομενου οπως σας προειπα ειμαι πίσω στήν τεχνολογία τήν σύγχρονή ,μακαρι να υπηρχαν και στήν εποχή μας τετοια πολύμετρα:saad:.
Και κανω και κατι τεστ στήν μέτρηση πυκνωτών :001_rolleyes:.Η Μαρκα ειναι Μastech το μοντέλο MS8200G.Εδώ ειναι αναλυτικά τα χαρακτηριστικά του

http://www.p-mastech.com/products/04_dm/ms8200g.html (http://www.p-mastech.com/products/04_dm/ms8200g.html)


http://i32.servimg.com/u/f32/11/22/64/62/mastec10.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=440&u=11226462)


http://i32.servimg.com/u/f32/11/22/64/62/mastec11.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=441&u=11226462)



http://i32.servimg.com/u/f32/11/22/64/62/mastec14.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=444&u=11226462)

kopla
22-09-08, 16:57
Μια χαρά είναι, υπάρχουν χειρότερα αλλα και πολύ καλύτερα. Όπως και να΄χει, είναι σίγουρα ακριβέστερο απο το αναλογικό.
Είχα κανει και εγώ μετρήσεις με αναλογικά οργανα. Το πρόβλημα με αυτα είναι ότι δεν πρέπει να τερματίσεις τη βελόνα και την καλύτερη μετρηση την παίρνεις όταν η βελόνα είναι στο κέντρο +/- 30% (? καπου εκεί)

weather1967
22-09-08, 17:15
Ευχαριστώ για τήν απάντηση ,ακριβώς εχεις απόλυτο δικιο στά αναλογικά δεν πρεπει να τερματίση η βελονα ,καθώς θέλει και προσοχή στήν ανάστροφη πολικότητα στήν DC τάση και στο DC ρεύμα, γιάτι η βελονα παει ανάποδα αριστερά και τερματίζει πιο γρήγορα μέ κινδυνο καταστροφής της.Καί σωστά μετράνε μέ πιό ακρίβεια στο + - 30 % απο το κεντρο .
Τώρα σέ αυτο το ψηφιακό παρατηρώ οτι αν βάλεις τους ακροδέκτες αναστροφα μετράει αρνητική τάση .Ξέρεις επιπλέον κατι αλλο που να θέλει προσοχή στα ψηφιακά ? εκτός του οτι δεν πρεπει οι πυκνωτές να ειναι φορτισμενοι κατά τήν μέτρηση .Και ενοειται να μην μετράμε τάσεις μεγαλύτερες απο τήν αναλογη κλιμακα ?.



Μια χαρά είναι, υπάρχουν χειρότερα αλλα και πολύ καλύτερα. Όπως και να΄χει, είναι σίγουρα ακριβέστερο απο το αναλογικό.
Είχα κανει και εγώ μετρήσεις με αναλογικά οργανα. Το πρόβλημα με αυτα είναι ότι δεν πρέπει να τερματίσεις τη βελόνα και την καλύτερη μετρηση την παίρνεις όταν η βελόνα είναι στο κέντρο +/- 30% (? καπου εκεί)

kopla
22-09-08, 18:10
. Το μαυρο καλώδιο είναι το σημείο αναφοράς, και το κόκκινο η τάση που μετράς. Το πολύμετρο κάνει (κόκκινο μείον μαυρο). Έτσι εξηγείται η πολικότητα.

. Για τους πυνκωτές, δεν είμαι σίγουρος. Το δικό μου δεν μετραει πυκνωτές !!
Υποθετικά και χωρίς να είμαι σίγουρος, αν ο πυκνωτής είναι φορτισμένος πχ 10% τότε το πολύμετρο θα βγάλει τιμή χωρητικοτητας 90% των Farad του ( γιατί τόσο θέλει ακόμη να φορτιστεί τελείως). Υπάρχει και το ενδεχόμενο να αποφορτίζει τον πυκνωτή, και όταν η ταση του είναι 0βολτ, τότε να αρχίζει τη μέτρηση. Δεν είμαι σίγουρος.

. Δυστυχώς δεν είμαι σίγουρος για την κλίμακα σε υψηλές τασεις. Αυτό που ισχύει πάντως τουλάχιστον στις χαμηλές τάσεις (δεν κανω πειραματα με ΔΕΗ... μεχρι 24 βολτ:001_rolleyes: μόνο) είναι ότι αν ξεφύγεις απο την κλίμακα, τότε δεν σου δείχνει τιμή. Σου βλάζει πχ "1" που σημαίνει απειρο ή εκτός κλίμακας.

JIMKAF
22-09-08, 18:19
Πάντως για την ακριβή μέτρηση των πυκνωτών υπάρχουν και τα καπασιτόμετρα.

weather1967
22-09-08, 18:26
Ναί εννοείται γιά τήν πολικότητα αυτό το γνωρίζω ,αλλοίμονο. :001_rolleyes: Απλά σού εφερα ενα παράδειγμα για τήν αρνητική τάση.Γιατί το ραντάρ κεραυνών πού εχω φτιάξει χρειάζεται 2 τάσεις +12 VDC καί μέ -12 Vdc ,εχει 2 regulator το LM317 γιά τήν θετική τάση +12 Vdc ,και το LM337 γιά τήν αρνητική τάση -12 Vdc ,και γίά νά μετρήσω τα αρνητικά αλλαζα πολικότητα στούς ακροδέκτες στο αναλογικό,ενώ μέ το ψηφιακό ειδα δεν χρειάζεται αυτο .μετράει και τα -12 Vdc μέ τούς ακροδέκτες κανονικά απλά βγάζει ενα πλήν πριν το νούμερο .

Σωστά ,παρατήρησα οτι οταν ειναι εκτός κλιμακας βγαζει τόν άσσο '"1".

weather1967
22-09-08, 18:30
Σωστός ο συνονόματος ,αλλά γιά καποιον ερασιτέχνη πιστεύω οτι κουτσά -στραβά τήν κανει τήν δουλεια του,και με ενα απλό πολύμετρο με καπασιτόμετρο.:001_rolleyes:


Πάντως για την ακριβή μέτρηση των πυκνωτών υπάρχουν και τα καπασιτόμετρα.

JIMKAF
22-09-08, 18:35
Και με παλμογράφο κάνεις τα πάντα αλλά λέμε τώρα. Για απλές μετρήσεις το πολύμετρο είναι ότι πρέπει.

kopla
22-09-08, 18:41
Πάντως για την ακριβή μέτρηση των πυκνωτών υπάρχουν και τα καπασιτόμετρα.

Νόμιζα ότι ηταν και capacitometer το πολύμετρο...
Δεν κοίταξα καλα και δε θυμάμαι τι είχε επιλέξει (κλιμακα) ο weather1967 :confused1:. Πάνε και οι φωτό, δεν εμφανίζονται σε εμενα πλεον

weather1967
22-09-08, 18:53
Ειναι και καπασιτόμετρο, ειχα μετρήσει ενα ηλεκτρολυτικό 1 μF στήν κλίμακα 2 μF, και μου τον βγάζει 0,922 μF :001_rolleyes:λεει παντος το manual οτι εχει ενα σφαλμα μέτρησεις στούς πυκνωτές + - 4 % :blushing:.
Οι φωτό ανοίγουν σέ μενα παντος κανονικά.


Νόμιζα ότι ηταν και capacitometer το πολύμετρο...
Δεν κοίταξα καλα και δε θυμάμαι τι είχε επιλέξει (κλιμακα) ο weather1967 :confused1:. Πάνε και οι φωτό, δεν εμφανίζονται σε εμενα πλεον

JIMKAF
22-09-08, 18:53
Νομίζω πως τα πολύμετρα δεν μετρούν απευθείας χωρητικότητα.

weather1967
22-09-08, 19:10
Αυτο δεν το γνωρίζω ,αλλά εδώ είναι οι κλίμακες του.
http://www.p-mastech.com/products/04_dm/ms8200g.html


Νομίζω πως τα πολύμετρα δεν μετρούν απευθείας χωρητικότητα.

waverunner
22-09-08, 19:14
Καλησπέρα και απο μένα.
Οπτικά φενεται καλό όργανο. Πιστεύω είναι οκ για την χρήση που το θες.
Συνήθως αυτά δεν έχουν και μεγάλη ακρίβεια σε μέτρηση πυκνωτών,αλλα την δου΄λειά σου την κάνεις.
Αρκετή προσοχή θέλει στην μετρηση ρεύματος και των υψηλών τάσεων ώστε να μην καταστρέψεις το όργανο. Μετράνε όσο λένε φτανει να έχεις την σωστή κλιμακα (ειδικά για ampere και high votage).

Αν είναι να έχεις μαζί σου και μια δυο ασφάλειες spare αν τύχει και καούν.
Είναι συνήθως 0,5- 1 Α και μια 20Α .

weather1967
22-09-08, 19:31
Kαλησπέρα Ανδρέα ,ενοείς spare αυτές τις γυάλινες ? και αν ναι το μικρό μέγεθος η το μεγάλο ? γιατι λεει το manual οτι εχει 2 μεσα 200 mA η μία ,και 10 Α η άλλη .Πάντος με το αναλογικό μέτραγα και μετράω 220 AC.
Αυτο απο οτι καταλαβαίνω ειναι πιό << μιμουάπτου>> :001_smile: ευέσθητο εννοώ.
Εβαλα τήν φωτό εδώ σέ thumbnails γιατί όντως ειχε δικιο ο έταιρος συνάδελφος οτι ο server πού ειχα ανεβασει πριν τις φωτός εχει πεσει προσωρινά.

waverunner
22-09-08, 19:39
Ε ωραία,αυτες που λέει. Συνήθως είναι γυάλλινες . Η μικρη αφάλεια είναι το μικρό μέγεθος και η μεγάλη ασφάλεια το μεγάλο μέγεθος (στα δικά μου τουλάχιστον). Αλλά μπορείς να ανοίξεις να δεις. Το πίσω καπακι,η ανοίγει έτσι ή έχει 4-6 βιδούλες.
Α και μετράς αφοβα ταση και αμπέρ , φτανει να είναι μέχρι εκει που λέει η κλίμακα σου και παντα σε σωστή θέση.

kopla
22-09-08, 20:12
Νομίζω πως τα πολύμετρα δεν μετρούν απευθείας χωρητικότητα.

Με ποια τεχνική μετρούν χωρητικότητες ?

weather1967,
Δεν ξέρω αν είναι πιο ευαίσθητα και δεν θα το μαθω με το πολύμετρο μου:lool:. Τις ασφάλειες που λες, τις δείχνει και πανω στο πολύμετρο. Πιστεύω πως τις ασφάλειες που έχει τις χρησιμοποεί όταν μετράει ρεύμα. Αν είσαι εκτός κλίμακας, απλα θα δείξει "1". Αν δεν ξέρεις τι ρεύμα στο περίπου πρόκειτε να μετρήσεις, τότε το βάζεις στο 10A fused. Αν σου δείξει τιμή μικρότερη απο την αλλη ασφάλεια (200mA) τότε μπορείς να βάλεις το COM στη θέση 200mA.

weather1967
22-09-08, 21:28
Nά στε καλά παιδιά και παλι ευχαριστώ ,5 βιδες εχει και οντως εχει μεσα τήν δεκάμπερη μεγάλη γυάλινη και τήν 200 mA μικρή.
Πρώτη φορά καταπιάνομαι με ψηφιακό γιά αυτο δέν γνώριζα λεπτομέρειες .Τά βασικά πάντος εννοείται τα γνωρίζω σχετικά με τήν μεγαλύτερη κλιμακα σε αγνωστες τασεις και ρευματα ισχύουν και στα αναλογικά:001_smile:.
Copla μήν φοβάσαι τα 220 VAC μέτρα τα άφοβα τά δοκίμασα και ακόμα δουλεύει .:001_smile:

dimitris_p
22-09-08, 23:43
Πάντως για καλύτερη ,σωστη και ακριβιας μέτρηση οσο αφορά πυκνωτές ηλεκτρολυτικούς ειναι τα λεγόμενα καπασιτομετρα.που ειναι φτιαχμενα αποκλειστικα για να μετρανε πυκνωτες.:wiink: