PDA

Επιστροφή στο Forum : Θάλαμος υπεριώδους ακτινοβολίας



waverunner
26-09-08, 10:43
ΠΑιδία θέλω να κατασκευάσω έναν θάλαμο υπεριώδους ακτινοβολίας για κατασκευή πλακετών και θα ήθελα να ρωτήσω,που μπορω να βρω τέτοια λάμπα στην θεσσαλονίκη,καθώς σε ένα δύο μαγαζιά που πήγα,δεν είχαν τέτοιο πράγμα.
Πως την ζητάω,υπαρχει κάποια άλλη ιδιαίτερη ονομασία ??
Ευχαριστώ.
(΄στις κατασκευές,στο αντίστοιχο θέμα..δεν το ανοιγει. μήπως ξέρετε γιατί??)

dalai
26-09-08, 12:28
θα το ζητησεις στο μουτσιουλη 'η σο γεωργιαδη στη δωδεκανισου.
εχει 2 τυπους:σκετη λαμπα ή λαμπα και πηνιο ξεχωριστα. απλα στη δευτερη περιτωση,η λαμπα ειναι πιο φτηνη.
Πριν αγορασεις διαβασε και τη μεθοδο με τον laser εκτυπωτη .Ειναι πολυ πιο ευκολη κατ'εμε.

waverunner
26-09-08, 12:50
Ευχαριστώ φίλε.
Είναι πολυ πιο εύκολη μέθοδος αυτή που λες,αλλά ο εκτυπωτης μου δεν είναι laser...
Αλλα άσε,θα δω..

kopla
26-09-08, 13:02
Ευχαριστώ φίλε.
Είναι πολυ πιο εύκολη μέθοδος αυτή που λες,αλλά ο εκτυπωτης μου δεν είναι laser...
Αλλα άσε,θα δω..

Πιο ευκολη? Υποκειμενικό θα έλεγα!
Όπως και να'χει το θέμα, αν γίνει σωστα η δουλεία με τον UV θαλαμο, το αποτέλεσμα είναι κλάσεων ανώτερο απο τη μέθοδο με τον laser εκτυπωτή.

waverunner
26-09-08, 13:07
Μάλιστα..αλλα σίγουρα θα θέλει αρκετή προσοχή και εγρήγορση με τον θάλαμο..
Αλλά, μιας και δεν είμαι καλός στο σιδέρωμα,:lool: μάλλον θα προτιμίσω τον θάλαμο.:001_smile:
Ρώτησα τώρα σε κατάστημα ηλέκτρονικών, 30 ευρώ μου είπε,η λάμπα μαζί με το balast.

kopla
26-09-08, 16:03
Με UV μέθοδο προσέχεις:
- Watt λαμπας/λαμπών
- Απόσταση λαμπων-πλακέτας
- Είδος φωτοευαίσθητου υλικού (πόση ώρα θέλει και σε τι απόσταση ^ )
- Καλή εκτύπωση σε ριζόχαρτο
- Αναλογία developer/νερού

Όλα τα παραπάνω το βρίσκεις με πολλά πειράματα.
Αν όμως πάρεις κατι έτοιμο (θαλαμο δλδ με καθορισμένες αποστασεις και Watt) τότε δεν προσέχεις τπτ, ακολουθείς τις οδηγίες. Επίσης η πλακέτα σου λέει ότι θελει εκθεση ν-λεπτα. και ότι θελει 'τόση' αναλογία για το develop.

waverunner
26-09-08, 20:59
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας.