PDA

Επιστροφή στο Forum : Κυκλωματακι για το pc μου



KarlBarks
27-09-08, 21:04
λοιπον παιδια ακουστε το προβλημα μου .


θελω να βαλω στο ανεμιστήρι της καρτας γραφικων μου ξεχωριστη τροφοδοσια επειδη κανει πολυ φασαρια οποτε οταν δεν το ζοριζω να δουλευει στα 8V Και οχι στα 12 V

οκ αυτο ξερω πως να το κανω αυτο που θελω ομως ειναι ενα κυκλωμα ασφαλειας ετσι ωστε αν για καποιο λογο δεν δωσει τα 9-12 V να ενεργοποιηθει ενα μπιπεράκι ετσι ωστε να ξερω οτι το ανεμιστίρι δεν περνει ρευμα .

δλδ εχω 1 μεταβλητη ταση απο 6-12V

εχω και μια σταθερη 12 ελευθερη

αμα δεν δωσει η 1η πηγη ρευμα τοτε να ενεργοποιηθει ενα μπιπερακι .



απλο δεν ειναι ?

εχει κανεις να προτηνει κανα σχεδιο ?

otakis
27-09-08, 21:07
γιατί δεν αλλάζεις το ανεμιστηράκι με ένα καλύτερο
πιο απλό κ πιο φτηνά θα σούρθει!

KarlBarks
27-09-08, 21:16
ε δεν εχει ενδιαφερον αυτο που λες και ποιο φτηνα δεν θα μου βγει μια καλη ψυκτρα για 8800 εχει πανω απο 20 ευρω .

τα υλικα για το κυκλωμα που λεω 90% τα εχω σιγουρα .

KarlBarks
28-09-08, 14:09
κανεις ρε παιδια ?

gRooV
28-09-08, 14:32
από ότι κατάλαβα, μόνο ένα ρελέ 2 επαφών χρειάζεσαι και ένα 12V buzzer

xifis
28-09-08, 16:22
λοιπον φιλε ακου τι θα κανεις 100% δοκιμασμενο.ξηλωσε το ανεμιστηρακι-σφυριχτρα της καρτας σου κ στη θεση του βαλε ενα 8αρι κλασικο,δενοντας το με λιγο μωνομενο μονοκλωνο καλωδιο.η ψυκτρα παραμενει ως εχει.ας ειναι στον αερα το ανεμιστηρι δεν πειραζει.επειτα παρε ενα ποτενσιομετρο 470 ΩΜ απλο κ μια αντισταση 50 ωμ κ συνδεσε τα ολα σε συνδεση ροοστατη με την 50αρα σε σειρα για να μη καει το ποτ.ολα τα συνδεεις στα 12 βολτ.

το εκανα σε μια καρτα gforce4ti4200 κατεβασε 15 βα8μους,κοπηκε ο θορυβος ΕΝΤΕΛΩΣ κ το ανεμιστηρακι γυρναγε νωχελικα κ τελειως αργα.σε φουλ φορτιο ειχε 45 βα8μους απο 60,σε idle 32.

KarlBarks
29-09-08, 12:04
ε το θεμα ειναι οτι δεν θελω να βαλω χερι στην καρτα

http://www.expreview.com/img/review/xfx8800gs/xfx_8800gs_348mb_04.jpg



και μαλλον δεν γινεται κιολας σε αυτην .


χμ ρελε ε πως δεν το σκευτικα σωστος αυτο θα κανω

ξερουμε τι ρελε θα χρησιμοποιησουμε και πως ειναι η συνδεσμολογια ?

electrifier
29-09-08, 14:05
ε το θεμα ειναι οτι δεν θελω να βαλω χερι στην καρτα και μαλλον δεν γινεται κιολας σε αυτην.
Ναι, όντως δεν γίνεται, το σύστημα αυτό ψύξης που φαίνεται στην εικόνα είναι καταφανώς σχεδιασμένο να δουλεύει σωστά με τη φτερωτή που ήδη έχει ενσωματωμένη και αν πας και κάνεις καμιά μλκ στην ίδια ψύκτρα μόνο προς το χειρότερο θα το πας.

Η κάρτα σου δεν ρυθμίζει αυτόματα τις στροφές του ανεμιστήρα ανάλογα με τη θερμοκρασία? Αν ναι τότε η καλύτερη λύση είναι να τη ρυθμίσεις να υποχρονίζει GPU/μνήμη αυτόματα (τουλάχιστον στις ΑΤΙ αυτό γίνεται εύκολα, δεν ξέρω στις GF αν γίνεται επίσης) όταν δεν παίζεις παιχνίδια παρά να την πειράξεις.

KarlBarks
29-09-08, 15:38
δεν εχει αισθητηρα θερμοκρασιας οποτε λειτουργει την ψυκτρα-ανεμιστήρα στο 100%

και να την υποχρονίσω δεν θα καταφερω τπτ ο ανεμιστηρας παλι 100% θα λειτουργει .


η μονη λυση (δοκιμασμενη) ειναι να μειωσω την ταση που περνει ο ανεμιστηρας απο 12V στα 9-10V οπου δεν ζεστενεται η καρτα και γινεται και αθόρυβη .

το κουτι μου εχει πλαγια ανεμιστήρες οπου με ενα ποτενσιομετρο μπροστά μπορω να ελενχω τις στροφες του δινει δλδ (6-12V). οποτε αυτο που εκανα ειναι να συνδεσω το ποτενσιομετρο του κουτιου στην καρτα γραφικών και ολα καλα ολα ωραια ουτε ζεστενεται ουτε τπτ .

ελα ομως που το κουτι τρωει φλασιες που και που και 1 στις 500 δεν θα δωσει καθόλου ρευμα και αρα το ανεμιστηρι δεν θα λειτουργησει ποτε αρα θα καψω την καρτα μου .


γιαυτον τον λογο θελω να βαλω ενα κυκλωμα προστασιας οπου οταν ερθει η ρημαδα η 1 στις 500 να χτυπαει ενα μπιπεράκι ετσι ωστε να μου λεει οτι δεν εχει ρευμα το ανεμιστηρι της καρτας και να κανω ενα restart και ολα μια χαρα



γιαυτο παιδια σας λεω help me να βρω μια λυση με ενα κυκλωμα προστασίας ....



δεν αντεχω τον θορυβο που κανει τα νευρα μου θα σπασουν :P


y/g

η καρτα εχει 2 καλοδια για τροφοδοσια οποτε με software δεν μπορω να ελενξω τις στροφες του αναμιστηριου .

electrifier
30-09-08, 02:12
ελα ομως που το κουτι τρωει φλασιες που και που και 1 στις 500 δεν θα δωσει καθόλου ρευμα και αρα το ανεμιστηρι δεν θα λειτουργησει ποτε αρα θα καψω την καρτα μου.
ΟΚ, υπάρχει πρόβλημα. Σίγουρα δε δίνει ρεύμα ή μήπως κολλάει το ανεμιστηράκι? Αν έχει χαλάσει το bearing του ανεμιστήρα (το έχω δει συχνά ειδικά σε κάρτες γραφικών με "φτηνά" ανεμιστηράκια, ακόμα και ύστερα από 6μηνο) τότε κάποια στιγμή θα τα τινάξει τελείως.

Αλλά αντί να κάθεσαι και να φτιάχνεις κάποιο περίεργο κύκλωμα και να ανησυχείς για την τροφοδοσία, γιατί δεν χρησιμοποιείς απευθείας ένα ζεύγος κίτρινου-μαύρου (κίτρινο = 12 V) από κάποιο - όποιο να'ναι - ελεύθερο καλώδιο του τροφοδοτικού? Βάλε σε σειρά και μια αντίσταση για να μειώσεις το ρεύμα (πχ δοκίμασε 10~27Ω@1W) κι ένα απλό on-off διακοπτάκι να βραχυκυκλώνει την αντίσταση, οπότε όταν κλείνει θα δίνει full στροφές στο ανεμιστηράκι. Πολύ απλό και σίγουρο.

xifis
30-09-08, 11:50
το κυριοτερο στις καρτες δεν ειναι η μυστικη συνταγη ανεμιστηρα ψυκτρας που μονο με το σκατουλι καταφερνει κ κρυωνει,αλλα η διατηρηση του μεγεθους ενος η δυο PCI σλοτ.αυτο κοιταει ο κατασκευαστης κ βαζει τετοια ανεμιστηρακια.επισης μπορεις να βαλεις ψυκτρα απο P4 κ για ανεμιστηρα οτι 8ες,απλα ειναι δικο σου θεμα ποσο 8ες να πειραματιστεις.σιγα το πειραμα δηλαδη.

KarlBarks
01-10-08, 07:00
μα δεν θελω να αλλαξω κατι πανω στην καρτα



αυτο με την αντισταση και το On off ισως και να γινεται .

KarlBarks
01-10-08, 15:05
τοσο δυσκολο ειναι αυτο που θελω να κανω ?


τα ρελε πως λειτουργουν δλδ την μεταβλητη ταση την δεχονται ?

οταν δεν παιρνει τα 6-12 V τοτε να δινει καπου αλλου μια ταση .

δεν με πειραζει να κανω και κυκλωμα .

KarlBarks
02-10-08, 19:53
τοτε παμε στο πλαν μπι (plan B)

αυτο με τις 2 καταστασεις δλδ max load και semi load


ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να κανω τα 12V 7V ?