PDA

Επιστροφή στο Forum : Οι περιπέτειες μου με γνώστη εταιρία τηλεπικοινωνιών



ice25
30-09-08, 21:05
Σήμερα θα σας αφηγηθώ τις περιπέτειες μου, με παροχο σταθερής-κινητής τηλεφωνίας και συνδέσεων dsl




Η πονεμένη ιστορία ξεκίνησε τον Οκτωβρίο του 2007.


Κοιτώντας τους λογαριασμούς τηλεπικοινωνιών διαπίστωσα οτι το ποσό που δίνω στο σύνολο είναι υπερβολικό.


Πλήρωνα Ο.τ.ε. Για τηλέφωνο,tellas για dsl και φυσικά το λογαριασμό του κινητού


Φεύγοντας ένα απόγευμα από την δουλειά μου βλέπω ένα κατάστημα γνωστής φίρμας. Το οποίο στην βιτρίνα διαφήμιζε με μεγάλα γράμματα ένα πακέτο 3 σε ένα (σαν σαμπουάν ένα πράμα).


Μπαίνω μέσα. Και ρωτάω τι και πως.
Μου λένε οι υπάλληλοι στο κατάστημα 55Ε σταθερό+κινητό 100 λεπτά+dsl


Μου φάνηκε ωραίο


Ρωτάω τον υπάλληλο αν υπάρχει κάλυψη στην περιοχή μου για τις υπηρεσίες.
Μου ζητάει τον αριθμό του σταθερού μου(οτε) του το δίνω.

Και μετά από λίγο μου απαντάει σε “1 εβδομάδα θα έχετε και dsl στο σπίτι”.
ωραία λέω.... Υπογράφουμε τα συμβόλαια μου δίνουν την συσκευή για το σταθερό(ασύρματο deck με ενα gsm)Μέτα από 2 μέρες με καλούν στο κατάστημα, μου δίνουν κάρτες sim όλα καλά και ωραία.


Το σταθερό το χρειαζόμουν απλός για να καταργήσω τον οτε.
Φυσικά το σταθερό της συγκεκριμένης εταιρίας θα το ενεργοποιούσα αφού μου έφερνε το dsl και έκλεινα την γραμμή του ο.τ.ε.


Περνάει μια εβδομάδα,δυο, τρεις....dsl πουθενά. Φτάνουμε Χριστούγεννα. Εν το μεταξύ εγώ είχα πάρει ανάποδες και δεν πλήρωνα το πάγιο του σταθερού που μου δώσανε. Σε όλο αυτό το διάστημα ενοχλούσα συνέχεια την εταιρία για το dsl.


Μετά τις γιορτές ,με πήραν τηλ από την εταιρία,χάρηκα όταν το είδα .Η χαρά μου ώμος δεν κράτησε. Μόλις το σήκωσα μου μίλησε μια κοπέλα από το λογιστήριο και με ρωτούσε πότε θα πληρώσω τους απλήρωτους λογαριασμούς.


Εκεί βγήκα από τα ρούχα μου. ¶κουσε ότι ήταν να ακούσει. Μετά από 2 μέρες επικοινωνεί μαζί μου κάποια κυρία από το τμήμα marketing. Η οποία αφού άκουσε την ιστορία, μου υποσχέθηκε να βρούμε κάποια λύση(στο μεταξύ είχα ζητήσει αποσύνδεση άλλα μου ζητούσαν χρήματα για την επιδότηση),Μετά από μερικές ώρες με ενημερώνει ότι έχει συνεννοηθεί και μπορώ να επιστρέψω στο κατάστημα των εξοπλισμό και να κάνουμε αποσύνδεση και να λήξει εκεί το θέμα.


Πάω την επόμενη μέρα στο κατάστημα. Τα παλικάρια εκεί μου δηλώνουν ότι δεν έχουν ενημερωθεί και δεν μπορούν να με εξυπηρετήσουν.


Ενημερώνω κατευθείαν την κυρία από το τμήμα Marketing και μου είπε πως θα το κοιτάξει και θα με ενημερώσει.(Με έστειλαν άλλες 2 φορές στο κατάστημα)Και 1 φόρα σε διαφορετικό. Δεν ξανά-ασχολήθηκα. Έφτασε το Πάσχα.(dsl πουθενά).Χτυπάει πάλι το τηλ αυτή τη φωρα δεν χάρηκα. Και καλά έκανα. Το σηκώνω και στην άλλη γραμμή είναι ένας κύριος από το νομικό τμήμα τις εταιρίας. Ο οποίος μου λέει ότι αν δεν πληρώσω τους λογαριασμούς του σταθερού θα προβεί στις απαραίτητες δικαστικές ενέργειες.


Δεν έχασα την ψυχραιμία μου. Του εξηγώ την κατάσταση και του δηλώνω οτι το τηλεφώνημα του ξεχείλισε το ποτήρι. Και ότι θα ενημερωθεί την ίδια ημέρα η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών. Και όλες οι ενώσεις καταναλωτών που θα βρω μπροστά μου. Και ότι θα ζητήσω αποζημίωση από την εταιρία για την ταλαιπωρία μου τόσους μήνες. Και γιατί συνεχίζω να πληρώνω πάγιο Ο.τ.ε. Και Tellas για dsl. Και παράλληλα μου ζητάει και τα πάγια η εταιρία του για μια υπηρεσία που δεν μου την παρέχει ολοκληρωμένη.
Τελειώνει η συζήτηση μας σε αυτό το σημείο.


3 Μέρες μετά με παίρνει τηλ μια κυρία από την εταιρία και μου δηλώνει ότι είναι προθημη να λύση το πρόβλημα μου προσφέρει ασύρματο ίντερνετ με το ίδιο πάγιο. ασφαλώς και της είπα ότι αυτό πια δεν είναι επιλογή καθότι μετά από τόση ταλαιπωρία με εξυπηρετεί άλλη εταιρία. (Ξέχασα να αναφέρω ότι τον Φεβρουαρίο συνδέθηκα με το ιδιόκτητο της tellas,να ναι καλά οι άνθρωποι) .Μου ξανά προτείνει να γυρίσω την συσκευή του σταθερού και να λήξει εκεί το ζιτιμα. Της δηλώνω ότι ούτε αυτό είναι πια επιλογή καθώς μες στα νεύρα μου τόσες φορές που το πήγα στο κατάστημα και δεν την δεχθήκανε,εγώ το πέταξα στα σκουπίδια. Και της τονίζω ότι φυσικά δεν πληρώνω ούτε μισό ευρό.


Την επόμενη μέρα μου τηλεφωνεί και μου λέει ότι μπορώ να πάω σε ένα κατάστημα της επιλογής μου, να ζητήσω αποσύνδεση και φυσικά θα μου κόψουν και πιστοτηκο για τα παγία που δεν πλήρωσα τόσους μήνες.


Πάω στο κατάστημα που της υπέδειξα και ος εκ θαύματος πάλι δεν είχε ενημερωθεί.(καμία 50 άτομα στο κατάστημα)Επί τόπου περνώ τηλ και προσπαθώ να την βρω. Δεν την βρήκα. Φυσικά εξιστόρησα την περιπέτεια μου στους υπαλλήλους και φυσικά άκουσε και όλος ο κόσμος. Όσοι ήταν για σύνδεση κάνανε μεταβολή. Οι υπάλληλοι στο κατάστημα μου κάνανε την αποσύνδεση με την υποσημείωση ότι έχω συνεννοηθεί με τα κεντρικά.


Μου στέλνουν και στο σπίτι το πιστοτηκο και το μηδενικό λογαριασμό.
Λέω αυτό ήταν τελείωσα.


Έλα που δεν τελείωσα...μου ρχεται ακόμα ένας λογαριασμός με πάγιο. Δεν δίνω σημασία. Έχω κάνει αποσύνδεση. Ήρθανε άλλοι 2 λογαριασμοί και μετά ακολούθησαν τα τηλ από το λογιστήριο.


Τους λέω παλικάρια έχω κάνει αποσύνδεση. δεν δίνω μια. και κανονίστε να μου στείλετε πιστοτηκο και γι'αυτα.


Σήμερα ξανάρθετε το πιστοτηκο και ο μηδενικός λογαριασμός(στην εξυπηρέτηση πελατών μου λένε ότι έχει αποσυνδεθεί)


Λέτε να τελείωσε το παραμύθι?

DT200
30-09-08, 21:28
φιλαράκι ...τι να πω... χαράς το κουράγιο σου ! ήρωας.
αν μπορείς πες με πλάγιο τρόπο την εταιρία , π.χ. το μαγαζί είναι
κόκκινο ?

ice25
30-09-08, 22:12
είναι κατακόκκινο,πιο κόκκινο δεν γίνετε.

xazopartalos
30-09-08, 23:05
Απο οτι καταλαβα δεν εχεις καραμπινα σπιτι σου η καποιο πιστολι.:lool:
Αντε καλα ξεμπερδεματα:wiink:

ice25
01-10-08, 00:00
μπα μονό ψαροντουφεκο

lynx
01-10-08, 00:04
αν μου επιτρεπεις φιλε ice25 να σου κανω μια μικρη παρατηρηση...

βιαστηκες! το 2007 ηταν σχετικα νεα η υπηρεσια... ομως ετσι οπως σου πηγαν
απο την αρχη τα πραγματα καταλαβαινω οτι δεν ειχες την διαθεση να το ψαξεις πιο
πολυ.

ice25
01-10-08, 00:44
Σου επιτρέπω.αν και διαφωνώ...όταν η συγκεκριμένη εταιρία με το κύρος της.Σε λέει μια εβδομάδα(έχω ιδιόκτητο αλλά μέχρι να έρθουν οι τεχνικοί) λες κομμάτια να γίνει.

Και στην τελική θα έπρεπε τα Χριστούγεννα να είχε λυθεί το πρόβλημα όχι από κοροϊδία σε κοροϊδία.

Και φυσικά δεν έπρεπε να με πάρει ποτε τηλ ο δικηγόρος τους.

Και στην τελική έπρεπε να ζητήσουν συγνώμη.είναι λάθος πρακτικές.Αν το πρόβλημα είχε λυθεί την πρώτη φ που μου είπαν επιστρέψω τον εξοπλισμό δεν θα έγραφα αυτό το ποστ.

Θα θεωρούσα ότι φέρθηκε εντιμα,
Και έκανα αρκετή υπομονή

xifis
01-10-08, 01:38
...κ ποσοι ακομα δεν εχουν το κουραγιο να γραψουν τα παραπονα τους..

στην ελλαδα οποιος εμπιστευεται εναλλακτικους για τηλεφωνιες κ ιντερνετ δεν ειναι "εξυπνος" καταναλωτης αλλα πειραματοζωο.λιγο η πολυ οι εναλακτικοι ειναι ακομα ανετοιμοι να αντιμετωπισουν σωστα τον πελατη.μερικοι δεν εχουν καν helpdesk παρα αναθετουν τη γραμμη τους αυτη σε ασχετες εταιρειες ειδικες γιαυτον τον σκοπο!

κ να σας πω κ το αλλο,κοματια να γινει κ το παγιο του οτε κ ολα του μπροστα στην ψυχικη ηρεμια κ την ποιοτητα των υπηρεσιων που δινει.γιατι δεν εχω ακουσει ουτε ενα παραπονο απο οσους εχουν οτε.

δεν ειμαι στον οτε ουτε στη ντοιτσε τελεκομ,απλα ειμια ενας ευχαριστημενος κονεξακιας για 1μιση χρονο τωρα...απο οταν οι φιλοι μου με δουλευαν που εχω κονεξ κ μετα ενας ενας βλαστημαγαν κ ηρθαν οτε........:001_tt2::001_tt2::001_tt2:

electronic
01-10-08, 16:23
+1 για τα παραπάνω του XIFIS. και εγώ πονεμένος απο δυο εταιρίες .. H:001_tt2:L και την F:001_tt2:rth:cursing:et με τις κοροιδιες τους. ΜΕΤΑ μονο ΟΤΕ αλλά ότι λεέι το πιάνεις....Του χρόνου ίσως ψάξω και για κάτι άλλο.
Γιώργος.

Τρελός Επιστήμονας
01-10-08, 16:54
Τι γνώμη έχετε για το Vod... Home (η version μόνο για σταθερό τηλέφωνο και όχι για DSL), αξίζει τον κόπο;

JIMKAF
01-10-08, 17:17
ΟΤΕ και CONNEX FOREVER!!! Μπορεί να μην είναι τόσο φτηνοί όσο οι άλλοι, αλλά διαθέτουν σταθερότητα και ανάλογα με την γραμμή σου έχεις το μέγιστο της ταχύτητάς σου.

moutoulos
01-10-08, 18:42
ΟΤΕ και CONNEX FOREVER!!! Μπορεί να μην είναι τόσο φτηνοί όσο οι άλλοι, αλλά διαθέτουν σταθερότητα και ανάλογα με την γραμμή σου έχεις το μέγιστο της ταχύτητάς σου.
Θα συμφωνήσω απόλυτα !!!.
Αυτή την στιγμή τίποτα δεν είναι καλύτερο απο ΟΤΕ.
Φίλος μου περιμένει DSL απο 10 Ιουνίου σε κάποιο άλλο (εκτός ΟΤΕ) :lool::lool::lool:.
Όσοι βάζουν κάτι άλλο κάποια στιγμή ξαναγυρίζουν στον ΟΤΕ, αυτό κάνουν τουλάχιστον εδώ.

electron
01-10-08, 19:15
Θα συφωνήσω εν μέρη με τα σχόλια για τον ΟΤΕ και θα εξηγήσω γιατί. Ημουν επί 5 χρόνια, απο την εποχή της dial up πελάτης της Altec Telecoms. Όλα αυτά τα χρόνια δεν είχα κανένα παράπονο και όταν ήθελα να ρωτήσω κάτι ποτέ δεν περίμενα με τις ώρες στην αναμονή. Βέβαια λανθασμένες πρακτικές της εταιρίας την έφεραν στο κατάντημα που επι ένα μήνα και πλέον βρίσκεται και μάλλον δεν υπάρχει μέλλον γι αυτή.
Αυτό όμως που με εξόργισε πολύ το χρονικό διάστημα του ενός μηνός που έκανα υπομονή μήπως και υπάρξει ανάκαμψη, ήταν τα συνεχή τηλεφωνήματα από τον ΟΤΕ που με ειρωνία προς την altec μου πρότειναν να περάσω σ αυτόν. Αυτό θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και αθέμιτος ανταγωνισμός. Τελικά με τα πολλά και επειδή χρειαζόμουν άμεσα το dsl αναγκάστηκα να πάω στον ΟΤΕ μιας και δεν έχω στην περιοχή μου ιδιόκτητο δίκτυο.
Ο ΟΤΕ είναι εμφανές ότι βρίσκεται σε φάση εκκαθάρισης των ενναλακτικών αλλά αυτό εγκυμονεί κινδύνους που μπορεί να μας επιστρέψουν στο παλιό μονοπολιακό καθεστώς και εκεί είναι η διαφωνία μου υπέρ του.

GEWKWN
01-10-08, 19:29
είναι κατακόκκινο,πιο κόκκινο δεν γίνετε.
Α!!!!!!!!!!!
Ωστε κοκκινο ...
χχμμμμμ....
Θα το αποφυγω αυτο το χρωμα.
Εγω παιδια θα γραψω την εμπειρια μου στο θεμα.
Εχω connex στα 4 mbps και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Βεβαια θα μπορουσα με τα ιδια χρηματα να εχω ενα
forthnet στα 24 αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα με "πετουσε"
συνεχεια εκτος γραμμης επειδη δεν υπαρχουν "ριπιτερ΄ς "
κατα μηκος της γραμμης.
Το γραφω αυτο γιατι ενας φιλος στο κεντρο της πολης εχει
24 της εν λογω εταιριας κι πιανει απο 18 μεχρι 22 .
Νομιζω πολυ καλο νουμερο.

Για τα σχολια αναφορικα με την χρονοκαθυστερηση θελω να πω οτι
εχεις απιστευτη υπομονη .
Εγω θα ειχα παει στη προστασια καταναλωτη σε ενα μηνα το πολυ.

Παρεπτιτοντως στην Καβαλα ειναι στον εκτο οροφο της Νομαρχιας.
Νομιζω οτι οσοι ξερουμε τα αντοιστιχα για αλλες πολεις ειναι καλο να τα γραψουμε

waverunner
01-10-08, 20:03
Ρε παιδιά,έχω μια απορία.
Χωρίς να θέλω να παριστάνω τον έξυπνο,το έχω όντος απορία...

Γιατί ενω στην ελλαδα υπάρχει τόσος ανταγωνισμός,τοσες εταιρείες παροχης τηλεφωνίας και ιντερνετ είναι τοσο ακριβοί,ενω έπρεπε να υπαρχει ανταγωνισμός προς τα κάτω των τίμων και η μια να σηναγωνίζεται την άλλη προς το καλυτερο, είναι το αντίθετο ??
Για παράδειγμα στην κυπρο που ξέρω οι πιο πολλές εταιρείες,(από τις 4-5)σου παρέχουν γραμμή τηλεφωνου,ιντερνετ και τηλεόραση(με δωρεάν κανάλια και καναλια επι πληρωμη) και έχει και μια δυο που δίνουν και δωρο κινητο η τηλεόραση, με τιμες τις ιδιες με εδώ ή λίγο πιο ακριβες.
Το ιδιο και στην κινητή τηλεφωνια που μόνο 2 εταιρειες ειναι,η CYTA και η MTN.
Απλά το εχω σαν απορία,αν υπάρχουν πολλοί σε εναν τομέα δεν πρεπει να υπάρχει ανταγωνισμος , προς το συμφέρον του καταναλωτη?

jan41
01-10-08, 20:26
ΟΤΕ,,,[ προς το παρον τουλαχιστον ,] αν θες μια σταθεροτητα,,,:blush:

jimk
01-10-08, 20:46
ice ποια εταιρεια ειναι?ειναι κακο να το πεις?

xifis
01-10-08, 20:51
λογικα οταν υπαρχουν πολλοι πρεπει να εχει κ ανταγωνισμο.μονο που υπαρχει μια διαφορα στον τομεα των τηλεπικοινωνιων τουλαχ εδω στην ελλαδα,κατα τη γνωμη μου.ανταγωνισμο εχουν οι εναλλακτικοι μεταξυ τους κ αυτο γιατι εμπορευονται ολοι το ιδιο προιον,μισ8ωμενες γραμμες απτον οτε,η δηθεν ιδιοκτητες (εδω γελαμε),κ βασει αυτου εχουν στηθει 15 εταιριες κ εταιριουλες να πουλανε αερα στην ουσια,μιας κ ειναι απλα μεταπρατες.δεν παραγουν το προιον,απλα το μεταπουλουν.

κ εξηγω.ποιος εχει στησει δικτυο χαλκου σε ολη την ελλαδα?ο οτε.ποιος ειναι υπευθυνος για την συντηρηση του?παλι ο οτε.οι εναλλακτικοι δεν ασχολουνται στο παραμικρο με το "δικτυο" τους,γιατι αποσο ξερω κ τα δικα τους ο οτε τα φροντιζει επισης.ετσι δικαιολογουνται κατα ενα μερος οι υψηλες τιμες του οτε.παμε στο δευτερο.

ολος αυτος ο "ανταγωνισμος" μεταξυ των εταιριων κ του οτε ειναι ως εχει λογω νομοθεσιας που μεχρι προτεινος απαγορευε στον οτε να γινει ανταγωνιστικος ωστε να μπορουν να επιζησουν οι εναλλακτικοι.αρα η ιδια η πολιτεια του επεβαλε να ειναι ακριβος.

πλακα εχουν μερικοι που τρωνε την παραμυθα απτις πουθεναδικες εταιριες "δεν εχει προω8ησει την αιτηση σας ο οτε,περιμενουμε τον οτε" κλπ κ βριζουν μετα "ο μλκς ο οτε,κ κεινο ο οτε,κ τ αλλο ο οτε,κλπ κλπ" χωρις να σκεφτονται καν οτι χωρις οτε, πΟΤΕ δεν θαχαν οχι ιντερνετ αλλα ουτε τηλεφωνο με ροδελα.

οποιος ξερει κατι παραπανω ας το συμπληρωσει.

Τρελός Επιστήμονας
01-10-08, 21:30
Τελικά θέλετε απάντηση γιατί οι τιμές είναι υψηλές; Μα γιατί υπάρχουν τραστ και κονσόρτσιουμ εταιρειών και όποιος υποστηρίζει το αντίθετο, ας μας το αποδείξει παρακαλώ.

GEWKWN
01-10-08, 23:29
Τελικά θέλετε απάντηση γιατί οι τιμές είναι υψηλές; Μα γιατί υπάρχουν τραστ και κονσόρτσιουμ εταιρειών και όποιος υποστηρίζει το αντίθετο, ας μας το αποδείξει παρακαλώ.

τραστ και κονσόρτσιουμ
μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις δεν καταλαβα.

Τρελός Επιστήμονας
01-10-08, 23:37
Τραστ ονομάζεται η συμφωνία εταιρειών ώστε να καθορίζουν τις τιμές από κοινού (και να είναι υψηλές για να έχουν το μέγιστο κέρδος). Αντιτίθεται στην αρχή του ελεύθερου ανταγωνισμού (βασική θεωρητική αρχή του κεφαλαιοκρατικού συστήματος). Στις ΗΠΑ η πρακτική αυτή είχε απαγορευθεί με αυστηρότατους νόμους.
Κονσόρτσιουμ είναι η κοινοπραξία πολλών εταιρειών ώστε να αναλάβουν κάποιο μεγάλο έργο ή να συνεργαστούν με κάποιο τρόπο.

Απόσπασμα από ποίημα του Κώστα Καρυωτάκη:

"...Λευτεριά, λευτεριά θα σ' αγοράσουν
έμποροι και κονσόρτσια κι Εβραίοι
είναι πολλά του αιώνα μας τα χρέη..."

JIMKAF
01-10-08, 23:40
Τα αμερικάνικα τράστ είναι κάτι σαν τα ελληνικά καρτέλ (βλέπε κουμπάρους...)

GEWKWN
02-10-08, 06:20
Τραστ ονομάζεται η συμφωνία εταιρειών ώστε να καθορίζουν τις τιμές από κοινού (και να είναι υψηλές για να έχουν το μέγιστο κέρδος). Αντιτίθεται στην αρχή του ελεύθερου ανταγωνισμού (βασική θεωρητική αρχή του κεφαλαιοκρατικού συστήματος). Στις ΗΠΑ η πρακτική αυτή είχε απαγορευθεί με αυστηρότατους νόμους.
Κονσόρτσιουμ είναι η κοινοπραξία πολλών εταιρειών ώστε να αναλάβουν κάποιο μεγάλο έργο ή να συνεργαστούν με κάποιο τρόπο.

Απόσπασμα από ποίημα του Κώστα Καρυωτάκη:

"...Λευτεριά, λευτεριά θα σ' αγοράσουν
έμποροι και κονσόρτσια κι Εβραίοι
είναι πολλά του αιώνα μας τα χρέη..."

οκ φιλε το καταλαβα ευχαριστω.

^Active^
03-10-08, 03:47
Μπορώ να σας φέρω πολλά παραδείγματα με ανθρώπους που έχουν προβλήματα με των Δήθεν καλό (Π)ΟΤΕ σας.. Βασικά όπως το βλεπει κανεις. Εγώ ήμουν από τους πρώτους που την κοπάνησε γιατι νταβατζιλίκια δεν γουστάρω (βλέπε πάγιο??). Έχω Vivodi εδω και καιρο και από προβλήματα απειροελάχιστα. Όσο για των φίλο που άνοιξε το τοπικ η κίνηση που θα έπρεπε να είχες κάνει εξαρχής είναι να στείλεις mail με τα παράπονα σου στην εταιρία αναφέροντας χρονολογία και οτι δεν εχεις λαβει τις υπηρεσιες της ακόμα ενω σου εχει έρθει λογαριασμός και οτι αυτο συνεπαγετε με αθέτηση του συμβολαίου τους και στον παραλήπτη θα έπρεπε να συμπεριλαβεις και την ΕΕΤΤ για να είσαι 100% καλυμμένος νομικά .

Παντα φιλικα Μιχαλης

Γιώργος 231
03-10-08, 13:36
Εγω ειχα προβλημα πριν 2 χρονια περιπου, με τον ΟΤΕ,

:001_cool: Εκανα αιτηση για conex Σεπτεμβριο

:blink: Η συνδεση εγινε στις 15 Δεκεμβριου ! ! ! !

:angry: Ο πρωτος λογαριασμος ηλθε τον Ιανουαριο με
:w00t: ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗ ΧΡΕΩΣΗ ΠΑΓΙΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ! ! ! !

Όταν βεβαια πηρα τηλεφωνο αρχισαν τα «στον επομενο λογαριασμο θα υπαρχει πιστωση . . . κλπ»
Ηλθε και ο επομενος λογαριασμος με πιστωση 6 ευρω ! ! !

Εγινα εξω φρενων πηγα στον ΟΤΕ και ακουσα ότι το προγραμμα που ειχα αγορασει ηταν του Δευτερου Εξαμηνου του ετους και επρεπε να πληρωσω και για ΙΟΥΝΙΟ ΙΟΥΛΙΟ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ! ! ! ! !

Πληρωσα, και πηγα στην τρυπα (χολ) Πολλα προβληματα και εκει (όχι με χρεωσεις) και επαψα να ασχολουμαι.

Απλα όταν δεν εχω τηλεφωνο στο σπιτι, λεω στο παιδι να κανει reset το modem

Αυτά από τον ΟΤΕ

TeslaCoil
03-10-08, 17:19
Ολες οι εταιριες εχουν προβληματα αφου εξαρτοντε απο τον πΟΤΕ

ο πατερας μου στον ΟΤΕ δουλευε
ξερω τι παιζοταν εσωτερικα

λοιπον αν δεν αλλαξον καλοδιοση και δεν βαλουν τον καταληλο εξοπλισμο οι εταιριες αυτες απο μονες τους η σε συνεργασια με οτε

προκοπη δεν θα εχουν

να δουμε τωρα εγω εχω forthnet ολα καλα το τηλεφονο παιζει
αλλαξα και καλοδιοση εβαλα ενα UPT εξωτερικο να μιωσω θορυβο αλαξα φιλτρακια
και περνει η εταιρια και με μετραει
λεει δεν μπορειτε να κανετε κατι αλλο , για την αποσταση σας τα 11mbit ειναι καλη ταχυτητα και τα 30dΒ

τωρα τι να πω και τι να κανω
ξερω οτι τα μηχανιματα τους τα εχουν σε κτιριο του ΟΤΕ
να αλλαξω εταιρια παλι τα ιδια θα εχω

και ΟΤΕ δεν βαζω με την καμια
λεφτα για πεταμα δεν εχω

απλα εχω μια χαμιλη σχετικα συνδεση και κανω την δουλεια μου

αν ερθει το 3 in 1 με τηλεοραση μεσο internet ναδουμε απο που θα την περασουν , δεν θα παιξει αν δεν κανουν κατι με το θεμα
παντος υπαρχουν χωρια που δεν εχουν καν τηλεφονο στην Ελλαδα ποσο μαλλον internet

electrifier
03-10-08, 17:42
Ο.Τ.Ε.f.e. !

Από απλή τηλεφωνική γραμμή PSTN μέσα σε δύο εργάσιμες έγινε η μετατροπή σε ADSL και την πέμπτη εργάσιμη είχα και internet! Ω ναι! 4MBPS σταθερά ανεξαρτήτου ώρας, χωρίς περίεργα κτλ. και μου είναι και πολλά (δεν είμαι από αυτούς που στήνουν 24/7 ένα μηχανάκι για κατέβασμα σαβούρας) οπότε σκέφτομαι να κάνω downgrade στα 2MBPS.

Πανευτυχής πελάτης.

(ζήλια-ψώρα στους ταλαιπωρημένους, χε χε)

JIMKAF
03-10-08, 17:48
Ναι ρε Αντρέα και σε μένα το ίδιο! Πάνω απ'όλα σταθερότητα!

moutoulos
03-10-08, 18:10
Το καλό με τον ΟΤΕ είναι ότι κατεβάζεις αυτό που πληρώνεις.
πχ εγώ, πληρώνω (έχω) DSL 2Μ, και κατεβάζω με 190 - 205K
¶ψογο ...

lynx
03-10-08, 22:25
λογικα οταν υπαρχουν πολλοι πρεπει να εχει κ ανταγωνισμο.μονο που υπαρχει μια διαφορα στον τομεα των τηλεπικοινωνιων τουλαχ εδω στην ελλαδα,κατα τη γνωμη μου.ανταγωνισμο εχουν οι εναλλακτικοι μεταξυ τους κ αυτο γιατι εμπορευονται ολοι το ιδιο προιον,μισ8ωμενες γραμμες απτον οτε,η δηθεν ιδιοκτητες (εδω γελαμε),κ βασει αυτου εχουν στηθει 15 εταιριες κ εταιριουλες να πουλανε αερα στην ουσια,μιας κ ειναι απλα μεταπρατες.δεν παραγουν το προιον,απλα το μεταπουλουν.

κ εξηγω.ποιος εχει στησει δικτυο χαλκου σε ολη την ελλαδα?ο οτε.ποιος ειναι υπευθυνος για την συντηρηση του?παλι ο οτε.οι εναλλακτικοι δεν ασχολουνται στο παραμικρο με το "δικτυο" τους,γιατι αποσο ξερω κ τα δικα τους ο οτε τα φροντιζει επισης.ετσι δικαιολογουνται κατα ενα μερος οι υψηλες τιμες του οτε.παμε στο δευτερο.

ολος αυτος ο "ανταγωνισμος" μεταξυ των εταιριων κ του οτε ειναι ως εχει λογω νομοθεσιας που μεχρι προτεινος απαγορευε στον οτε να γινει ανταγωνιστικος ωστε να μπορουν να επιζησουν οι εναλλακτικοι.αρα η ιδια η πολιτεια του επεβαλε να ειναι ακριβος.

πλακα εχουν μερικοι που τρωνε την παραμυθα απτις πουθεναδικες εταιριες "δεν εχει προω8ησει την αιτηση σας ο οτε,περιμενουμε τον οτε" κλπ κ βριζουν μετα "ο μλκς ο οτε,κ κεινο ο οτε,κ τ αλλο ο οτε,κλπ κλπ" χωρις να σκεφτονται καν οτι χωρις οτε, πΟΤΕ δεν θαχαν οχι ιντερνετ αλλα ουτε τηλεφωνο με ροδελα.

οποιος ξερει κατι παραπανω ας το συμπληρωσει.


nice post... :001_smile:

ice25
03-10-08, 23:24
παιδιά όπως έχω γράψει είχα οτε με tellas για dsl ,μετά για να μειώσω τα έξοδα πήγα στην ....fone 55E για όλα μαζί ήταν δελεαστικά. ¶ργησαν και τους πρόλαβε μετά απο αρκετούς μήνες που περίμενα η tellas,Με πήραν τηλ έστειλαν courier για υπογραφές ο οποίος και μου έδωσε και τον εξοπλισμό και σε μερικές μέρες ημουνα στο ιδιόκτητο τους 12 mbps.Από εκεί και πέρα κανένα πρόβλημα.

lynx
04-10-08, 01:57
παιδιά όπως έχω γράψει είχα οτε με tellas για dsl ,μετά για να μειώσω τα έξοδα πήγα στην ....fone 55E για όλα μαζί ήταν δελεαστικά. ¶ργησαν και τους πρόλαβε μετά απο αρκετούς μήνες που περίμενα η tellas,Με πήραν τηλ έστειλαν courier για υπογραφές ο οποίος και μου έδωσε και τον εξοπλισμό και σε μερικές μέρες ημουνα στο ιδιόκτητο τους 12 mbps.Από εκεί και πέρα κανένα πρόβλημα.

μην ξεχνας τι γινοταν και με την tellas πριν μερικα χρονια... ;-)

μαλλον δεν καταλαβες και τοσο καλα τι σου ειπα στο αρχικο μου ποστ.

xifis
04-10-08, 03:30
εν πασει περιπτωσει,περιστατικα κακης εξυπηρετησης θα τυχουν παντου.οταν βεβαια τα περιστατικα αυτα ειναι κατα 100αδες περισοτερα εναντι της εξυπηρετησης του οτε,τοτε ειναι κατι παραπανω απο συμπτωση.

οποιος εχει την υπομονη να ασχολειται με περιπτωσεις "απτον ανα στον κα'ι'αφα" ας το κανει.χαρας στο κουραγιο του.θα μου πεις γιατι να μας τα τρωει ο οτε.θα σου πω οτι τοσο κανει το σωστο ιντερνετ στην ελλαδα,κ τι να κανουμε.τουλαχιστον οσο δεν υπαρχει εξυπηρετηση σοβαρη απτους εναλακτικους.γιατι τι να κανω εγω τα ταματα "24 μβιτ με 10 ευρω το μηνα",αν κανει για να συνδεθει 4 μηνες κ πεφτω συνεχεια μετα.

ice25
04-10-08, 13:36
πάντα είναι ανάλογος την περιοχή συνολικά έχω net 3 χρόνια με tellas.

και το μονό μου πρόβλημα που είχα ήταν ότι πλήρωνα το πάγιο του οτε.


Και με την εταιρία που είχα πρόβλημα, ένας φίλος εξυπηρετήθηκε όντος σε μια εβδομάδα.Σε άλλη περιοχή της πόλης.

pit21
04-10-08, 14:06
Εγω παιδια εχω να πω οτι οντως μαλλον ο οτε ειναι αυτος με τα λιγοτερα προβληματα.εχω dsl απο τον οτε εδω κ ενα χρονο κοντα κ ειμαι ικανοποιημενος.Οπως ειπε κ καποιος αλλος προηγουμενως οτι πληρωσα πηρα απο θεμα ταχυτητας.Παντως για να μη κοροιδευομαστε κ ο ΟΤΕ δεν ειναι ο καλυτερος κ αυτο γιατι?Οταν πρωτοεβαλα κ εγκατεστησα τον εξοπλισμο δεν ηξερα κ πως ακριβως γινοταν εκανα ενα λαθος κατα το "registration" κ ενω νομιζα οτι ολα ηταν σωστα δεν λειτουργουσε τπτ.Ρωτησα κ μου ειπαν να παρω τηλεφωνο στο υπευθυνο τμημα για την αναφορα βλαβης.Για μαντεψτε!Ειχαν τη γραμμη κατευασμενη!πΟΤΕ δεν μπορεσα να ερθω σε επαφη με αυτο τμημα!μεχρι που ξανακοιταξα για πολλαπλη φορα τις οδηγειες κ βρηκα ακρη.
Ανεξαρτητα ομως απο το οτι ηταν δικια μου η βλακεια αυτοι δεν ειχαν εξυπηρετηση!Απαραδεκτο!Δωξα το Θεο δε χρειαστηκε ποτε ξανα να παρω τηλ εκει:001_smile: αλλα ελεος!καποιος αλλος ισως ειχε προβλημα...τι θα εκανε?

JIMKAF
04-10-08, 17:08
Γιατί δεν έπαιρνες στην τεχνική υποστήριξη;

pit21
04-10-08, 17:24
Φιλε δημητρη οπως λεω κ πιο πανω πρωτα πηρα στις πληροφοριες(το 131 να ηταν?αληθεια δε θυμαμαι) κ αυτοι με στειλανε σε αλλο νουμερο το οποια ειχεαναλαβει τη τεχνικη υποστηρηξη κ την αναφρα βλαβων το οποιο απλα δεν λειτουργουσε!

JIMKAF
04-10-08, 17:35
Τι να πώ δεν ξέρω, εμένα όποτε τους χρειάστηκα με βοήθησαν...
Το πράσινο κεφαλάκι πάνω, συγγνώμη!!! μπήκε καταλάθως και τώρα δεν μπορώ να το αφαιρέσω.

GEWKWN
04-10-08, 18:04
Ολες οι εταιριες εχουν προβληματα αφου εξαρτοντε απο τον πΟΤΕ

ο πατερας μου στον ΟΤΕ δουλευε
ξερω τι παιζοταν εσωτερικα
λοιπον αν δεν αλλαξον καλοδιοση και δεν βαλουν τον καταληλο εξοπλισμο οι εταιριες αυτες απο μονες τους η σε συνεργασια με οτε
προκοπη δεν θα εχουν
να δουμε τωρα εγω εχω forthnet ολα καλα το τηλεφονο παιζει
αλλαξα και καλοδιοση εβαλα ενα UPT εξωτερικο να μιωσω θορυβο αλαξα φιλτρακια
και περνει η εταιρια και με μετραει
λεει δεν μπορειτε να κανετε κατι αλλο , για την αποσταση σας τα 11mbit ειναι καλη ταχυτητα και τα 30dΒ

τωρα τι να πω και τι να κανω
ξερω οτι τα μηχανιματα τους τα εχουν σε κτιριο του ΟΤΕ
να αλλαξω εταιρια παλι τα ιδια θα εχω

και ΟΤΕ δεν βαζω με την καμια
λεφτα για πεταμα δεν εχω

t

Εχεις απολυτο δικαιο αυτο ειναι το προβλημα με την αποσταση λογο μη
υπαρξης του "ριπιτερ" .
Τωρα για τον Οτε ουτε εγω εχω λεφτα για πεταμα απλα η αποσταση μου
δεν μου επιτρεπει μια ταχυτητα παραπανω απο 4mbit οποτε ας ειναι ΟΤΕ ΑΛΛΑ με σταθερη ταχυτητα και χωρις προβληματα( ξερεις αν εχεις 24αρα
γραμμη σε γραμμη που "σηκωνει" 4αρα θα σε πεταει εξω).

pit21 εγω βρηκα πολυ ευκολα την τηλ.υποστιριξη του ΟΤΕ για το internet
και εχω κανει πολλες φορες χρηση της υπηρεσιας.

dovegroup
04-10-08, 19:18
Τι γνώμη έχετε για το Vod... Home (η version μόνο για σταθερό τηλέφωνο και όχι για DSL), αξίζει τον κόπο;

Φίλε Τ.Ε. καλησπέρα, και μακρυάααααααααααααααααααα:lool: