PDA

Επιστροφή στο Forum : Πομπoί ΑΜ -CB Linear amplifier



weather1967
12-10-08, 08:28
Παραθέτω καποιες φωτογραφίες με πομπούς μεσαίων πού είχα φτιάξει απο το 1986.
Οι πρώτες δυο ειναι ταλαντωση ΕL 34 -μπαφερ EL509 -και τελική έξοδο 4-400 στα 4 KV.
Η τρίτη ειναι ταλάντωση EL 34-μπάφερ EL509 - και τελικη εξοδο 813 στα 2 ΚV
Η τέταρτη ειναι ενισχυτής AF με 2 χ ECC 83 και έξοδο EL 509 ,εκανα διαμορφωση απο το προστατευτικό πλεγμα στήν 813
Και η πεμπτη ειναι απο το 1993 στους 27 ΜΗΖ ΑLLAN 87 πομποδεκτης,linear Zettagi με 4 EL 509

ΥΓ:Tώρα βλεπω βρέ παιδια σχεδόν ολοι είστε κιλοβατικοί :001_smile:,τότε 1986 μετρημενοι στά δάχτυλα ειχαν καλά μηχανήματα.Και οταν λεω καλα μέ τήν έννοια να ακούγονται στο ανεπιρέαστο σχεδόν σέ ολη τήν Ελλάδα τά βράδυα.

Τρελός Επιστήμονας
12-10-08, 13:44
Μπράβο φίλε, ωραίες φωτογραφίες! Μήπως γνώριζες τον Δημήτρη τον 94 από το Περιστέρι;

weather1967
12-10-08, 14:22
Νά σαι καλα συνονόματε .
Τά λεγαμε τοτε με παιδια απο δυτικά προάστεια, οπως τον Δημήτρη τον Πικασσό ,τόν Μάκη το Διάστημα ,τον super boy ,και τον Μανώλη το ράδιο Ηλεκτρον .Τον 94 δεν τον θυμάμαι .

Τρελός Επιστήμονας
12-10-08, 15:17
Ευχαριστώ. Ο Δημήτρης ο 94 έβγαινε στα FM, οι άλλοι στα μεσαία και τους έχω ακούσει αρκετές φορές. Ρώτησα για τον 94 γιατί πρόσφατα διάβασα ένα λογοτεχνικό βιβλίο στο οποίο ήταν ο κεντρικός ήρωας (και ήταν πραγματικό πρόσωπο). Διάβασα και την μετεωρολογική σελίδα σου και οφείλω να σου πω δημοσίως τα συγχαρητήριά μου.

RFΧpert
12-10-08, 15:59
Ευχαριστώ. Ο Δημήτρης ο 94 έβγαινε στα FM, οι άλλοι στα μεσαία και τους έχω ακούσει αρκετές φορές. Ρώτησα για τον 94 γιατί πρόσφατα διάβασα ένα λογοτεχνικό βιβλίο στο οποίο ήταν ο κεντρικός ήρωας (και ήταν πραγματικό πρόσωπο). Διάβασα και την μετεωρολογική σελίδα σου και οφείλω να σου πω δημοσίως τα συγχαρητήριά μου.

ποιο λογοτεχνικο βιβλιο ειναι αυτο???

Τρελός Επιστήμονας
12-10-08, 19:04
Βαγγέλης Ραπτόπουλος, "Η Γενιά μου (Κομματάκια/Διόδια/Τα Τζιτζίκια)", εκδόσεις Κέδρος. Η ιστορία με τον Δημήτρη τον 94 ήταν στα "Διόδια".
Παρεμπιπτόντως, το πρώτο RFοτράγουδο στην ελληνική γλώσσα ήταν ο "Ασυρματιστής" (το "Τάγμα Τηλεγραφητών") του Βασίλη Τσιτσάνη

...Ενόμιζα πως θα 'μουνα παντοτινά πολίτης,
μα πήρα τον ασύρματο και έγινα προφήτης
Στον ώμο τον φορτώνομαι και στο Ντεπό πηγαίνω,
κορίτσια της Καλαμαριάς όλα τα ξετρελαίνω...

weather1967
12-10-08, 21:59
Σέ ευχαριστώ γιά τα καλα σου λογια ,προσπαθώ και εγώ και αλλοι φίλοι ερασιτέχνες μετεωρολόγοι, οσο μπορουμε να εξαπλώσουμε τήν ερασιτεχνική μετεωρολογία στήν Ελλάδα,από χόμπυ και μόνο .Στό εξωτερικό ειναι ίδη πολύ διαδεδομένη.
Μιά επιστήμη που πιστεψε με εχει τρομερό ενδιαφέρων μέ τίς εναλαγές του καιρού,και το αγνωστο πού κρύβει .Ακομα η επιστήμη δεν εχει μπορεσει να κανει προγνωση σε καμιά μετεωρολογική παράμετρο 100%,ειναι τοσο χαώδη η ατμόσφαιρα,καί ισως αυτο το αγνωστο να έλκει μερικούς <<καιροτρελαμένους >>σαν εμάς .


Διάβασα και την μετεωρολογική σελίδα σου και οφείλω να σου πω δημοσίως τα συγχαρητήριά μου.