PDA

Επιστροφή στο Forum : φουσκωμένες μπαταρίες σε UPS



traction
12-10-08, 17:37
Αγαπητοί φίλοι θέλω τη γνώμη σας για ένα θέμα σχετικό με μπαταρίες.
Έχω ένα UPS online σύστημα ,όπου έχει τοποθετηθεί μία συστοιχία από 32 μπαταρίες VRLA 12V-185AH σε σειρά.
Οι μπαταρίες έπειτα από 1 εβδομάδα φούσκωσαν.
Ο κατασκευαστής των συσσωρευτών λέει ότι δεν φταίνε οι μπαταρίες για δύο λόγους :1ον είναι απίθανο να βγήκαν ελλατωματικές 32 μπαταρίες ταυτόχρονα μιάς και είναι από διαφορετικές παρτίδες και 2ον ότι οι μπαταρίες όταν υπερφορτιστούν για κάποιο λόγο πρέπει να φουσκώσουν και συνεπώς κάτι τέτοιο συνέβει.
Από την άλλη ο κατασκευαστής του UPS ισχυρίζεται ότι δεν φταίει το UPS
αφού έχει alarm που προειδοποιεί σε περίπτωση υπερφόρτωσης και επιπλέον οι θερμοκρασίες του χώρου ήταν 20C.
Ποιός έχει περισσότερο δίκιο;
Τί μπορεί να έχει συμβεί και φουσκώσαν οι μπαταρίες;

DT200
12-10-08, 18:28
εάν αποκλείσουμε το ενδεχόμενο ότι οι μπαταρίες έχουν
κάποια τρύπα αναπνοής που δεν την έχουνε ξεταπώσει. (SOS)

τότε τρία ενδεχόμενα υπάρχουν κατά την γνώμη μου .

1ο:η συνολική τάση των νέων μπαταριών είναι ίδια με τις παλιές ?
αν όχι τότε οι μπαταρίες είναι φυσιολογικό να υπερφορτιστούν.

2ο:η χωρητικότητα είναι ίδια ? αν όχι ... είναι ύποπτο, όχι σίγουρο.

3ο: η τάση του UPS πάνω στις μπαταρίες ποια είναι?
αν είναι διαφορετική από την συνιστώμενη ... ξέρεις.

Υ.Γ. οι παλιές πόσο καιρό κράτησαν και σε τι εμφανισιακή κατάσταση ήταν ?

traction
12-10-08, 19:43
Δεν ξέρω τι τάση είχαν οι παλιές.Άλλοι έκαναν την τοποθέτηση.Πώς θα ελέγξω αν η τάση που έχουν αυτές οι μπαταρίες είναι η σωστή για το UPS;Έχει κάποια τεχνικά στοιχεία το UPS;
Τί σχέση έχει η χωρητικότητα με μία πιθανή υπερφόρτιση;
Όταν λες η τάση του UPS πάνω στις μπαταρίες τί εννοείς.Να τις μετρήσω την ώρα που λειτουργεί το UPS;Ή να τις μετρήσω χωρίς το UPS;

DT200
12-10-08, 20:02
αν δεν έχεις τις παλιές μπαταρίες, τότε ψάξε στο τεχνικό φυλλάδιο
του κατασκευαστεί, για να δεις τι μπαταρίες προτείνει.

η χωρητικότητα έχει να κάνει με το μέγιστο ρεύμα φόρτισης,
αν έχεις μειωμένη χωρητικότητα τότε το ρεύμα ίσος να είναι μεγάλο,
και να έχεις πρόβλημα.
επίσης το ρεύμα φορτίσεις είναι διαφορετικό για κάθε τύπο μπαταρίας,
αν έχεις επιλέξει διαφορετικές μπαταρίες , πάλι μπορεί να έχεις πρόβλημα.

η τάση φόρτισης είναι με το UPS ενεργοποιημένο.

μπορείς να καταλάβεις την συνδεσμολογία των μπαταριών ?
δηλαδή πόσα Volt και πόσα Ah έχει η τελική συνδεσμολογία.
Π.Χ. 36V 500Ah.

σου έχω κάνει την καρδιά "περιβόλι" , έτσι ? όλο για προβλήματα σου λέω.

traction
12-10-08, 20:33
Είναι 32 Χ 12V (πραγματικό 12,7V) μπαταρίες συνδεδεμένες σε σειρά.Συνολική τάση χωρίς φορτίο περίπου 408V.Της μπαταρίας το ρεύμα φόρτισης μπορώ να το δω από πίνακα.Όμως δεν ξέρω πως θα ελέγξω τι ρεύμα δίνει το ups ή αν κόβει ο φορτιστής του ups μόλις οι μπαταρίες γεμίσουν.Διότι η πιό πιθανή αιτία για να φουσκώσουν οι μπαταρίες είναι να έχουν πάρει παραπάνω ρεύμα.Πως θα το αποδείξω;

DT200
12-10-08, 21:05
Είναι 32 Χ 12V (πραγματικό 12,7V) μπαταρίες συνδεδεμένες σε σειρά.Συνολική τάση χωρίς φορτίο περίπου 408V.
καλά ... έπαθα πλάκα ! αυτήν την τάση την έχεις μετρήσει με πολύμετρο ?
μήπως κάνεις λάθος ? αυτό το UPS είναι 220V ?


Της μπαταρίας το ρεύμα φόρτισης μπορώ να το δω από πίνακα.Όμως δεν ξέρω πως θα ελέγξω τι ρεύμα δίνει το ups
αν είναι έτσι όπως τα λες, το UPS δίνει όσο λέει το όργανο του πίνακα.


ή αν κόβει ο φορτιστής του ups μόλις οι μπαταρίες γεμίσουν.
η φόρτιση δεν σταματάει ποτέ, διότι το UPS είναι online και αν δεν κάνω
λάθος το ρεύμα εξόδου προέρχεται από τις μπαταρίες, οι οποίες δεν
αδειάζουν διότι φορτίζονται συνεχώς.
η φόρτιση σταματάει όταν "πέσει" το δίκτυο της ΔΕΗ.

traction
12-10-08, 22:14
Καταρχάς εγώ το σύστημα δεν το έχω δει αλλά θα πάω να το δω.
Δεν γνωρίζω πολλά από UPS αλλά γνωρίζω πολλά από μπαταρίες (κατασκευαστής).Επειδή είμαι βέβαιος ότι οι μπαταρίες αποκλείεται να είχαν πρόβλημα (διαφορετικές παρτίδες παραγωγής-ποσοστό ελλατωματικών κατω του1% .κα) ψάχνω να βρώ τι προκάλεσε την υπερφόρτιση ή την υπερθέρμανση των μπαταριών με αποτέλεσμα να φουσκώσουν οι μπαταρίες SLA.
Είναι πράγματι οnline UPS και το ρεύμα εξόδου το δίνει όντως η μπαταρία.Δεν μέτρησα κάτι ακόμα, αλλά αφού οι μπαταρίες είναι αυτές που σου έγραψα η συνολική τάση θα είναι αυτή.
Της μπαταρίας το ρεύμα φόρτισης μπορώ να το δω από πίνακα.Όμως δεν ξέρω πως θα ελέγξω τι ρεύμα δίνει το ups

Όταν λέω πίνακα εννοώ από το τεχνικό εγχειρίδιο της μπαταρίας όπου λέει πόσο πρέπει να είναι το αρχικό ρεύμα φόρτισης και το τελικό ρεύμα φόρτισης ανάλογα με την τάση της.

Chris Valis
13-10-08, 09:28
Για να φουσκώσουν οι μπαταρίες σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα αποκλείεται να φταίνε αυτές.

Πες το μοντέλο του UPS γιατί κάτι δεν πάει καλά με αυτό.

electronic
13-10-08, 15:53
Λοιπόν στα ΟΝ LINE UPS υπάρχει αδιάκοπη τάση 220 volt με χρηση απο τις μπαταρίες. Για να φουσκώσουν οι μπαταρίες τότε θα πρέπει να τις αφήσουμε περισσότερο από όσο πρέπει σε σύστημα φόρτισης. Δοκιμασμένο χρόνια τώρα. Το ποιο πιθανό κατ' εμένα είναι κάτι με την τροφοδοσία των μπαταριών. Σίγουρα κάτι έγινε μέσα στο ups και δημιουργήθηκε το πρόβλημα. Το πως θα το αποδείξεις δεν είναι εύκολο γιατί έχεις και τον κατασκευαστή του UPS απέναντι ο οποίος δεν αναγνωριζει σφαλμα στην δική του συσκευή. Και το γαμ@το είναι ότι η μπαταρίες αυτές είναι ογκώδες και βαριές. ΚΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ. Το ups πόσο ισχύ έχει 20.000 - 25.000VA. ??????????

traction
14-10-08, 22:46
Πήγα και το είδα.Συστοιχία μπαταριών 12V-55ΑΗ x 32τεμ.To UPS φορτίζει με 6A και κόβει μόλις η συστοιχία πιάσει 438V (13,7V/μπαταρία).
Το ερώτημα είναι αν μία μπαταρία δεν πιάσει τα σωστά volt (λόγω ελλατώματος ή λόγω χαλαρής καλωδιακής σύνδεσης) τότε τί γίνεται;Θα συνεχίσει να τροφοδοτεί με ρεύμα τη συστοιχία μέχρι αυτή να πιάσει την τάση των 438V ενώ οι άλλες μπαταρίες είναι γεμάτες; Μία πιθανή εξήγηση που δίνω είναι αυτή.
Αν πάλι είναι έτσι δεν θα έπρεπε το σύστημα να έχει κάποια ασφάλεια για την περίπτωση μίας ελλατωματικής μπαταρίας ή μερικών κακων γεφυρώσεων;
Εσείς τί λέτε αγαπητοί φίλοι;