PDA

Επιστροφή στο Forum : Tέστ πολύμετρων Μastech -Tele



weather1967
13-10-08, 16:15
Καλό απόγευμα σέ ολους .
Σήμερα ημουν στό κεντρο Αθήνας για δουλειές και ειδα σε ενα μαγαζί ενα πολύμετρο Τele GM -392 μοντέλο ,η τιμή πολύ καλή μόλις 14 ευρώ καί το αγόρασα.
Και ειχε καλές κλιμακες για τα λεφτά του,επισης τρανζιστορόμετρο,καπασιτομετρο,και τα υπολοιπα τα γνωστά volt και Amber.μπορειτε να το δειτε στίς φωτός .
Ειχα παρει προσφατα ενα ψηφιακο πολυμετρο mastech στά διπλασια χρηματα μέ τις ιδιες κλιμακες χωρις τρανζιστορομετρο ομως, αλλα με συχνομετρο ,και κατι αλλες λεπτομερειες οπως φωτισμο για το βραδυ και κουμπι που παγώνει τα δεδομενα (τα κραταει σταθερα στο display),οπως και πιο μεγαλο display.
Σέ γενικές γραμμές τα βασικά με τίς κλιμακες ειναι τα ιδια .
Ειδα το manual με τα περιθώρια σφάλματος στίς τασεις ,ρευματα,αντιστασεις,πυκνωτές ,και πραγματικά έμεινα αφωνος το Τele εχει μικροτερα περιθώρια σφάλματος στίς περισσότερες κλιμακες .
Καί οντως το διαπιστωσα μετρώντας ,αντιστασεις ,πυκνωτες ,τασεις και ρευματα .Εκει που υπερέχει αρκετά μπορώ να πώ ειναι στήν μέτρηση πυκνωτών π.χ ενας πυκνωτής 100 nf το Tele τον διχνει 98,9 nF,και το mastech 98.1 nF.
Ενα ηλεκτρολυτικό πυκνωτή 1 μF το Tele τόν διχνει 0,965 μF και το Mastech 0,922 μF .Και το λεει και το manual στους πυκνωτές εχει σφαλμα το Τελε +-3% και το Mastech +-4 % .
Μικρές οι διαφορές βέβαια αλλά δεν το περιμενα απο ενα πολύμετρο τής τάξης τών 14 ευρώ ,να εχει πιο ακριβεστερες ενδείξης.
Eνα αλλο προτέρημα τού Tele ηταν οτι στο display πανω δεξιά εγραφε τίς εκάστοτε τιμές τίς κλιμακας π.χ στις αντιστάσεις MΩ ΚΩ Ω .Στούς πυκνωτές pf nf μF στά ρευματα ma Α και στίς τάσεις mV V και .Ενώ το mastech δειχνη στο display μονο το ποσοστό τής εκάστοτε κλιμακας 2 - 20 -200 και ουκ το καθεξης .
Τώρα δέν ξερω ποσο θα κρατήσει ,αλλά γιά τα λεφτά του πιστεύω ειναι καλή επιλογή γιά ενα ερασιτέχνη (και οχι μονο ?)Πρωσοπικα εμενα με ικανοποιη καλύτερα το Τele,και να σκεφτήτε οτι το πήρα έτσι γιά προχειρο πολύμετρο πιστεύοντας οτι θα ειναι πολύ κατώτερο τόν προσδοκιών απο το Μastech
Στίς πρώτες 4 φωτός ειναι το Tele και στο τελος το Mastech.

DT200
13-10-08, 16:51
αυτό το μοντέλο της Tele είναι πολύ διαδεδομένο
και δεν έχω ακούσει παράπονα.
καλές δουλειές :001_smile:

manos_3
13-10-08, 19:50
Φίλε weather1967 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=34666) και εγώ εχω ακριβώς το ίδιο πολύμετρο(Το TELE).To πήρα τον περασμένο Απρίλη στην τιμή των 15 €. Είναι πάρα πολύ καλό και ακριβέστατο στις μετρήσεις του σε όλες τις κλίμακες...

Υ.Γ.:Ξέχασες να αναφέρεις και την ύπαρξη θερμομέτρου...

weather1967
13-10-08, 19:56
Νά στε καλα παιδια ,και ευχαριστώ
Οντως πολύ σωστά συμπλήρωσε ο φίλος Μάνος εχει και θερμομετρο,αλλά επειδή το πρωτεύων χόμπυ μου ειναι τα μετεωρολογικά και επειδή εχω πανω απο 10 θερμομετρα μέσα και έξω και αρκετά ακριβείας ,αυτο δεν μέ απασχόλησε και το ξεχασα .:biggrin:



Φίλε weather1967 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=34666) και εγώ εχω ακριβώς το ίδιο πολύμετρο(Το TELE).To πήρα τον περασμένο Απρίλη στην τιμή των 15 . Είναι πάρα πολύ καλό και ακριβέστατο στις μετρήσεις του σε όλες τις κλίμακες...

Υ.Γ.:Ξέχασες να αναφέρεις και την ύπαρξη θερμομέτρου...

manos_3
13-10-08, 19:57
:biggrin::biggrin::biggrin::biggrin::biggrin:

weather1967
13-10-08, 19:59
:biggrin::biggrin:

jimk
13-10-08, 21:39
weather ωραιο χομπυ :)

digital logic
14-10-08, 02:57
Προσωπικά, όταν θέλω να αγοράσω πολύμετρο το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να εχει δυνατό buzzer.
Τωρα τελευταια ή εχουν ολα πολυ χαμηλο ηχο ή εγω δεν ακουω καλά !
Παντως κατεβαζω ολα τα πολυμετρα απο τα ραφια ,και μπορει να μην παρω ,αν δεν βρω καποιο που να σφυριζει δυνατά ! (οπως κανουν οι γυναίκες με τα ρούχα ! ) :001_smile:

*Μιας και είναι το πρώτο μου post , ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ !

weather1967
14-10-08, 08:28
Καλώς ήρθες Βαγγέλη,οντως σέ αυτο εχεις δικιο, εγώ παντα ειχα αναλογικα πολυμετρα ,τωρα τελευταια μπηκα στον ψηφιακο κοσμο και οντος τα αναλογικα εχουν δυνατοτερο ηχο,τα ψηφιακά ίσα που τά ακούω και εγώ .
Αλλά υπαρχει και αλλη λυση πατεντα με ενα buzzer εξωτερικο η κανα ακουστικό στο αυτί στήν χειροτερη.:biggrin::biggrin:




Προσωπικά, όταν θέλω να αγοράσω πολύμετρο το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να εχει δυνατό buzzer.
Τωρα τελευταια ή εχουν ολα πολυ χαμηλο ηχο ή εγω δεν ακουω καλά !
Παντως κατεβαζω ολα τα πολυμετρα απο τα ραφια ,και μπορει να μην παρω ,αν δεν βρω καποιο που να σφυριζει δυνατά ! (οπως κανουν οι γυναίκες με τα ρούχα ! ) :001_smile:

*Μιας και είναι το πρώτο μου post , ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ !

evripides
14-10-08, 09:40
Καλώς ήρθες Βαγγέλη,οντως σέ αυτο εχεις δικιο, εγώ παντα ειχα αναλογικα πολυμετρα ,τωρα τελευταια μπηκα στον ψηφιακο κοσμο και οντος τα αναλογικα εχουν δυνατοτερο ηχο,τα ψηφιακά ίσα που τά ακούω και εγώ .
Αλλά υπαρχει και αλλη λυση πατεντα με ενα buzzer εξωτερικο η κανα ακουστικό στο αυτί στήν χειροτερη.:biggrin::biggrin:

Kαι μια αλλη λυση ειναι ενας λαμπατος ενισχυτης για αυτους που δεν ακουν καλα το buzer xixixixi!!!

Kαλημερα sto forum!!!

weather1967
14-10-08, 10:03
:biggrin::biggrin::biggrin::biggrin: Kαλημέρα στήν Ρόδο.


Kαι μια αλλη λυση ειναι ενας λαμπατος ενισχυτης για αυτους που δεν ακουν καλα το buzer xixixixi!!!

Kαλημερα sto forum!!!

otakis
15-10-08, 12:55
μόλις τώρα μου ήρθε με courier από το http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=16344&cat=337&page=1 (10€) και το χαζεύω.
το όργανο είναι κάτσε καλά για τα λεπτά του, άσε που έχει κ auto-off! στα μέχρι τώρα πολύμετρά μου ξελιγωνόταν η μπαταρία κάθε τρεις κ λίγο, γιατί τα ξεχνούσα ανοικτά.

από τα λίγα που πρόλαβα να δω κ μου άρεσαν είναι το ισχυρότερο buzzer (καθ΄ότι περήφανος στ' αυτιά), η ευανάγνωστη οθόνη, το μαλακό περικάλυμα και η πτυσσόμενη βάση στήριξης. τα υπόλοιπα συν έχουν ήδη ειπωθεί.

δε μου άρεσαν τα κοντά καλώδια των ακροδεκτών, αλλά έτσι κ αλλιώς θα χρησιμοποιούσα τους παλιούς μου με άγκιστρα.

μου άρεσε επίσης η ταχύτητα διεκπεραίωσης της παραγγελίας, καθώς κ η αξία των μεταφορικών από το συγκεκριμένο e-shop. 3€ για δέματα έως 2 kgr - ασυνήθιστο για τα ελληνικά δεδομένα. μαζί με κάτι άλλα πραγματάκια το κόστος μεταφοράς σχεδόν ελαχιστοποιείται επιμεριζόμενο στα αντικείμενα της παραγγελίας!

manos_3
15-10-08, 13:14
Καλημέρα.Βαγγέλη καλώσορισες στην παρέα μας.Προσωπικά, το πολύμετρο μου, έχει δυνατο buzzer και πάρα πολυ εκνευριστικό:cursing::cursing::cursing:

weather1967
15-10-08, 19:01
Πολύ σωστά συμπληρωσε ο Τακης ,καλοριζικο και καλες μας μετρήσεις λοιπον.:001_smile:


μόλις τώρα μου ήρθε με courier από το http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=16344&cat=337&page=1 (10€) και το χαζεύω.
το όργανο είναι κάτσε καλά για τα λεπτά του, άσε που έχει κ auto-off! στα μέχρι τώρα πολύμετρά μου ξελιγωνόταν η μπαταρία κάθε τρεις κ λίγο, γιατί τα ξεχνούσα ανοικτά.

από τα λίγα που πρόλαβα να δω κ μου άρεσαν είναι το ισχυρότερο buzzer (καθ΄ότι περήφανος στ' αυτιά), η ευανάγνωστη οθόνη, το μαλακό περικάλυμα και η πτυσσόμενη βάση στήριξης. τα υπόλοιπα συν έχουν ήδη ειπωθεί.

δε μου άρεσαν τα κοντά καλώδια των ακροδεκτών, αλλά έτσι κ αλλιώς θα χρησιμοποιούσα τους παλιούς μου με άγκιστρα.

μου άρεσε επίσης η ταχύτητα διεκπεραίωσης της παραγγελίας, καθώς κ η αξία των μεταφορικών από το συγκεκριμένο e-shop. 3€ για δέματα έως 2 kgr - ασυνήθιστο για τα ελληνικά δεδομένα. μαζί με κάτι άλλα πραγματάκια το κόστος μεταφοράς σχεδόν ελαχιστοποιείται επιμεριζόμενο στα αντικείμενα της παραγγελίας!

savnik
15-10-08, 21:56
Μπορει κάποιος που το έχει να μου πει τι μπαταρίες παίρνει;
Γιατί μπορει να κανει 10 ευρω , αλλα αν θελει καθε 10 μερες 5 ευρω για μπαταριες , δεν αξίζει.

weather1967
15-10-08, 22:08
Kαλησπέρα μιά 9 V παίρνει .
Αλλά και καθε 10 μέρες να θέλει μπαταρία που δεν θα θέλει ,τι τα έχουμε τα πακάκια ? να καθονται ? πατέντα όπως παντα ,ενα καλώδιο τροφοδοσίας εσωτερικό ,και λύθηκε το πρόβλημα επι το έργον λοιπόν.:biggrin::wiink:.
Γιά τα λεφτά του παντος ειναι κανόνι,εμένα αλλο με απασχολή η διάρκεια ζωής τού πολύμετρου σε καθημερινή χρήση,και ενοειται χωρίς τούμπες-πεσίματα και κακή χρήση .


Μπορει κάποιος που το έχει να μου πει τι μπαταρίες παίρνει;
Γιατί μπορει να κανει 10 ευρω , αλλα αν θελει καθε 10 μερες 5 ευρω για μπαταριες , δεν αξίζει.

lynx
15-10-08, 23:12
προσοχη με τα πολυμετρα! ειναι ευκολο να γεμισετε το σπιτι απο αυτα!
μιας και λιγα μοντελα (και συνηθος ακριβα...) εχουν ολλα οσα θα θελαμε.... :001_unsure::001_rolleyes:

manos_3
16-10-08, 01:55
Όλου του τύπου τα πολύμετρα τροφοδοτούνται από μία μπαταρία 9V...

pet
16-10-08, 12:01
Kαλησπέρα μιά 9 V παίρνει .
Αλλά και καθε 10 μέρες να θέλει μπαταρία που δεν θα θέλει ,τι τα έχουμε τα πακάκια ? να καθονται ? πατέντα όπως παντα ,ενα καλώδιο τροφοδοσίας εσωτερικό ,και λύθηκε το πρόβλημα επι το έργον λοιπόν.:biggrin::wiink:.
Γιά τα λεφτά του παντος ειναι κανόνι,εμένα αλλο με απασχολή η διάρκεια ζωής τού πολύμετρου σε καθημερινή χρήση,και ενοειται χωρίς τούμπες-πεσίματα και κακή χρήση .

βασικά δεν θες να έχεις το θόρυβο εξωτερικής τροφοδοσίας στο πολύμετρο σου, καλύτερα με μπαταρία

weather1967
16-10-08, 13:52
Είπαμε στήν χειροτερη και ακραία περίπτωση με τροφοδοσία πού δεν νομιζω η μπαταρια να τελειωνει τοσο γρήγορα ,και απο σταθεροποιημένο ενοειται τροφοδοτικό και στην αναγκη αν υπαρχει θορυβος βαζουμε και 500-1000 μF ηλεκτρολυτικους και γινετε super αθόρυβο σαν να εχεις μπαταρίες.:wiink:


βασικά δεν θες να έχεις το θόρυβο εξωτερικής τροφοδοσίας στο πολύμετρο σου, καλύτερα με μπαταρία

otakis
16-10-08, 14:29
... απο σταθεροποιημένο ενοειται τροφοδοτικό και στην αναγκη αν υπαρχει θορυβος βαζουμε και 500-1000 μF ηλεκτρολυτικους και γινετε super αθόρυβο σαν να εχεις μπαταρίες.:wiink:


που τους βάζουμε τους ηλεκτρολυτικούς στην περίπτωση του μη σταθεροποιημένου πακ, πριν ή μετά το 7509?

weather1967
16-10-08, 15:11
Καλή ερώτηση,στήν είσοδο του 7509 βαζουμε 1000 μF και στήν εξοδο 500 μF ,και βάλε και παράλληλα απο τους ηλεκτρολυτικούς και 2 κεραμεικούς πυκνωτές 100 nF.Αλλά δεν γνωρίζω υπάρχει 7509 ακομα διαθεσιμο στήν Ελληνική αγορα ?


που τους βάζουμε τους ηλεκτρολυτικούς στην περίπτωση του μη σταθεροποιημένου πακ, πριν ή μετά το 7509?

otakis
16-10-08, 17:00
... υπάρχει 7509 ακομα διαθεσιμο στήν Ελληνική αγορα ?

φυλάω μερικά σε μια θυρίδα στην Ελβετία :001_cool:

αστειεύουμαι, φυσικά! όσα θες με $0,3 από τη Futurlec.

RFΧpert
16-10-08, 19:52
7809 μαλλον λετε...
Και κατι ακομα...
Οταν βαλεις εξωτερικη τροφοδοσια σε αυτα τα πολυμετρα, φροντισε να ειναι απομονωμενο το - του τροφοδοτικου σου απο την γειωση... αλλοιως προβλεπω "εκρηξεις" σε καμμια μετρηση AC... :biggrin:

otakis
16-10-08, 19:59
7809 μάλλον λέμε τόσην ώρα... :blushing:

RFXpert thanks!

weather1967
16-10-08, 20:36
Σωστή η διόρθωση για το regulator,αλλα τα πακάκια ουτος η άλλος δεν εχουν σούκο φίς για γείωση οπότε δεν υπαρχει προβλημα:wiink:


7809 μαλλον λετε...
Και κατι ακομα...
Οταν βαλεις εξωτερικη τροφοδοσια σε αυτα τα πολυμετρα, φροντισε να ειναι απομονωμενο το - του τροφοδοτικου σου απο την γειωση... αλλοιως προβλεπω "εκρηξεις" σε καμμια μετρηση AC... :biggrin:

DT200
16-10-08, 20:54
Όλου του τύπου τα πολύμετρα τροφοδοτούνται από μία μπαταρία 9V...
όχι όλα, μερικά παίρνουν 2χ1,5V. (ΑΑΑ)

lynx
16-10-08, 23:02
και ορισμενα αλλα "τουμπανακια" CR2032 μπαταριες :001_tongue:

digital logic
19-10-08, 02:17
Γεια σας παιδιά !
Ειχα και παλια τέτοιο και δεν ειχα καταφερει να ξαναβρω!
Οντως εχει δυνατο buzzer και ετσι δεν θα χαραμισω το λαμπατο μου ενισχυτη για να ακουω το πολυμετρο! :lool:
Ο μιμικος εκανε εναν πελατη ακομα !

weather1967
19-10-08, 17:57
:biggrin: Ωραίος ο Βαγγέλης,έτσι οι λαμπατοι ενισχυτές ειναι για άλλες δουλειές,και όχι γιά πολύμετρα :001_smile:


Γεια σας παιδιά !
Ειχα και παλια τέτοιο και δεν ειχα καταφερει να ξαναβρω!
Οντως εχει δυνατο buzzer και ετσι δεν θα χαραμισω το λαμπατο μου ενισχυτη για να ακουω το πολυμετρο! :lool:
Ο μιμικος εκανε εναν πελατη ακομα !

manos_3
19-10-08, 18:24
όχι όλα, μερικά παίρνουν 2χ1,5V. (ΑΑΑ)

Εννοώ,τα κανονικά(μεγάλα) πολύμετρα και όχι τα τσέπης,κ.τ.λ.