PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για κεραία tv!!!



electronx
15-10-08, 15:25
Μένω στo Κερατσίνι σε μονοκατοικία. Δεν έχω οπτική επαφή Υμμητό ή αλλού.Είμαι σε ύψωμα, όμως λόγω μονοκατοικίας η κεραία είναι εγκατεστημλενη χαμηλά κ βλέπει άλλα κτίρια. Η κεραία που έχω είναι μια τύπου Televes τριπλή τοποθετημένη από εμένα στην ταράτσα με κατεβασμένο καλώδιο εξωτερικά, που σημαίνει ένα καλώδιο μήκους περίπου 25 μέτρων. Σήμα βλέπω αρκετά καλό σε ορισμένα κανάλια, όμως 3-5 περίπου κανάλια έχουν είδωλα (άλλα μικρά, άλλα μεγάλα) και χιόνια.Τα άλλα οκ.Η κεραία είναι καινούργια.Έχω δοκιμάσει απλή κεραία χελιδωνωτή, αλλά το ίδιο πρόβλημα!Μήπως πρέπει να πάρω εξασθενητή ή κάποιο φίλτρο?Τα κανάλια που έχουν πρόβλημα είναι το Mega,Alter,ET3,Skai,Mad.Μήπως να βάλω δυο κεραίες μαζί?

Παρακαλώ όποιος μπορεί να βοηθήσει!Ευχαριστώ!

xifis
15-10-08, 15:51
για να λες οτι εχεις ειδωλα προφανως ειναι απο τα γυρω κτηρια καποια ανακλαση που γυρναει με λιγη καθυστερηση.δοκιμασε να τη γυρισεις καπως αλλιως τη κεραια,αν κ πιστευω θα τοχεις κανει ηδη.εξασθενητη δεν νομιζω να χρειαζεσαι μιας κ ενισχυτη δεν εχεις,να πεις οτι σου κανει υπερενισχυση.αν μπορεις να βαλεις την κεραια σε καποιο κτηριο διπλα σου ωστε να δεις φατσα τον υμηττο θαναι καλα.αλλιως δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

Nemmesis
16-10-08, 01:07
και εγω το ιδιο προβλημα ειχα... αλλα επεισα μια καλη κυρια απο την διπλα οικοδομη και πηρα με ενα καλλωδιο σημα απο την κεραια τους...
αλλα ελεος ρε παιδια... απαντατε με εξυπναδες? σαν να σας λεω "χαλασε το αυτοκινητο μου.. τι να κοιταξω" και μου λετε "παρε ποδηλατο" εσας θα σας αρεσε μια τετοια απαντηση???

xampos
16-10-08, 08:37
η σωστη λυση σε τετοιεσ περιπτώσεισ ειναι μια κατευθυντική κεραία αλλα εισαι πολυ χαμηλα και δεν εχει και επαφή αρα το καλυτερο πιστευω ειναι να βρεισ τον διαχειριστη απο καποια διπλανη οικοδομη και να ζητήσεις να βαλεισ και εσι μια κεραια στην ταράτσα και αν ειναι περιεργοσ και δε σε αφησει ξεκινα να σκεφτεσαι για καποια αλλη λυση οπωσ την νεα μαγκια του οτε η nova η τηλεοραση μεσο internet.

xifis
16-10-08, 20:22
.
αλλα ελεος ρε παιδια... απαντατε με εξυπναδες? σαν να σας λεω "χαλασε το αυτοκινητο μου.. τι να κοιταξω" και μου λετε "παρε ποδηλατο" εσας θα σας αρεσε μια τετοια απαντηση???


η εξυπναδα που ειναι???:confused1:

savnik
16-10-08, 21:34
η εξυπναδα που ειναι???:confused1:
Γιατί τα μηνύματα σβήστηκαν απο καποιον διαχειριστή (και ετσι πρέπει να γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις) και μαζί και το δικό μου.

Nemmesis
16-10-08, 21:52
η εξυπναδα που ειναι???:confused1:

δεν το ελεγα για εσενα... αντιθετος εσυ εδωσες και καλητερη απαντηση απο μενα

xifis
17-10-08, 20:14
ααααα λεω κ γω.εχασα επεισοδειο! :lool:

stom
18-10-08, 09:44
Κανε λιγο υπομονη.. Το νοεμβριο ξεκινουν οι ψηφιακες εκπομπες.
Με ενα δεκτακι των 50 ευρω θα λυσεις το προβλημα σου μια και καλη

jeik
18-10-08, 11:12
και εγω το ιδιο προβλημα ειχα... αλλα επεισα μια καλη κυρια απο την διπλα οικοδομη και πηρα με ενα καλλωδιο σημα απο την κεραια τους...
αλλα ελεος ρε παιδια... απαντατε με εξυπναδες? σαν να σας λεω "χαλασε το αυτοκινητο μου.. τι να κοιταξω" και μου λετε "παρε ποδηλατο" εσας θα σας αρεσε μια τετοια απαντηση???

Οκ συγνωμη Αλεξανδρε ,καλως ηρθες στο φορουμ.

ειμαι ενας απο αυτους που αστειευτηκαν και εγραψα να μην βλεπει καθολου τηλεοραση , αλλα δεν εκανα και κανα εγκλημα (δεν δικαιολογουμαι) απλως ηταν μια επιπολαιοτητα της στιγμης , αλλωστε δεν ζητησε ''αιμα γιατι πεθαινει'' , ημουν εκτος θεματος :blush: :blushing:.

evripides
18-10-08, 11:21
sxetiko...giati kai o dektis o psifiakos thelei katharo sima apo ena pososto kai pano gia na paiksei.

GEWKWN
18-10-08, 15:18
sxetiko...giati kai o dektis o psifiakos thelei katharo sima apo ena pososto kai pano gia na paiksei.
Βασικα ο ψηφιακος δεκτης θελει λιγοτερο σημα και ειναι πιο "ανθεκτικος" σε "χιονι" απο τον αναλογικο.
Θα σου κανω και μια υποδειξη σχετικα με την γραφη σου , γραφε στα Ελληνικα (παντα χωρις παρεξηγηση, ελπιζω).
Φιλικα Γιωργος.

electronx
23-10-08, 18:48
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές!Προχθές έβαλα και ενισχυτή.. ο οποίος δεν έκανε και τπτ το ουσιαστικό!Άλλαξα όμως τη φορά της κεραίας(αντίθετα προς Σαλαμίνα) και έπιανα σούπερ τα 2-3 κανάλια που δεν μπορούσα πριν, όμως χάλασαν τα υπόλοιπα!!Lol!Μάλλον θα το ψάξω λίγο ακόμα με τις κεραίες, προσθέτοντας κ μια VHF να δω τι θα γινει..
Και τελικό να περιμένω να γίνουν όλα ψηφιακά!!

Marconi+
28-10-08, 14:31
Κανε λιγο υπομονη.. Το νοεμβριο ξεκινουν οι ψηφιακες εκπομπες.
Με ενα δεκτακι των 50 ευρω θα λυσεις το προβλημα σου μια και καλη

:lool: :lool: :lool: