PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποια κεραία;



nikos-b
18-10-08, 22:26
Ακούω πρότασις ..είμαι :confused1::hammer::head::help: αρκετά χαμηλά δεν μπορώ να σηκώσω πολύ ιστό.

nikos-b
18-10-08, 22:34
Ακούω πρότασις ..είμαι :confused1::hammer::head::help: αρκετά χαμηλά δεν μπορώ να σηκώσω πολύ ιστό.
Συγνώμη αν γράφω δυο φόρες ξέχασα ότι δεν μπορώ να ανεβάσω αρχείο πάνω από 100 klb

nikos-b
19-10-08, 14:27
τι εγινε ρε παιδιά δεν δούλεψε κανίς καμιά καιρεα από αυτές;:crying:

electron
20-10-08, 07:50
Θεωρητικά πάντα, η 5/8 θα σου πάει το σήμα σε σημεία που ίσως σου φανούν απίθανα αλλά σε κοντινή απόσταση ίσως να μην σε ικανοποιήσει.
Από την άλλη η ground plane έχει πιο ομαλή συμπεριφορά στα fm.Επίσης να σου πω ότι μια από τις gp που έχει το site που παράθεσες, μπορείς να την βρεις και στην Ελλάδα από τον Παρισσινό (http://www.parissinos.gr/product.asp?ptitle=Sirio%20GP%2087-108%20LB&catid=1037). Μάλιστα για την εν λόγω gp έχω διαβάσει καλές κρiτικές.

Γιώργος 231
20-10-08, 09:11
αγαπητε ,ειπες οτι,

1) εισαι χαμηλα
2) δεν μπορεις να βαλεις ψηλο ιστο

ερωτησεις

η συχνοτητα σου, ειναι αδεια ?
εισαι μεσα στην πολη ?
αν ναι,εισαι στην ακρη της πολης ή στο κεντρο ?
ποσα βαττ βγαζεις ή θελεις να βγαλεις ?
ποιος ειναι ο στοχος σου ? (τι καλυψη ζητας)
εχεις κοντα κεραιες tv ?
γνωριζεις, ποιες ειναι οι ποινες για παρανομη εκπομπη στα FM ?
εχεις καποιου ειδους αδεια ?

υγ ειναι πολυ απλο να ακουσεις αυτο ή το αλλο, αλλα για να κανεις σωστη δουλεια, πρεπει να απαντησεις, και τα παραπανω.

οσο αφορα την αδεια για εκπομπη, εχεις ή δεν εχεις, δεν παιζει κανενα ρολο για μενα, μιας και οι απαντησεις που θα παρεις θα αφορουν το τεχνικο μερος και οχι το εκτελεστικο.

φιλικα Γιωργος

nikos-b
20-10-08, 12:50
Ρε φίλε Γιωργάκη θα μας τρελάνεις? δηλαδή παίζει ρόλο αν έχω άδεια ?? αν έχω άδεια το σήμα θα παϊ πιο μακριά ?? αν είχα άδεια λες να παιδευόμουν με 5/8 και με τετιες κεραίες? δεν θα είχα τουλάχιστον μια 4αρα κολινεαρ πάνω απο το βουνό? δεν είμαι στο κέντρο της πόλης είμαι στην άκρη το σήμα θέλω να πατάει βεβαία μέσα στην πόλη άλλα να περναει και λιγάκι έξω η ισχύς του πομπού είναι 100βατ . όσο για την συχνότητα ..είναι δυνατών την σήμερα ήμερα να ηπαρχει αδια συχνοτιτα ?? εστο και σε επαρχεια;

Γιώργος 231
20-10-08, 13:56
Ρε φίλε Γιωργάκη θα μας τρελάνεις?
δηλαδή παίζει ρόλο αν έχω άδεια ??
αν έχω άδεια το σήμα θα παϊ πιο μακριά ??
αν είχα άδεια λες να παιδευόμουν με 5/8 και με τετιες κεραίες?
δεν θα είχα τουλάχιστον μια 4αρα κολινεαρ πάνω απο το βουνό?

Η ερωτηση του αν εχεις αδεια ή το αν γνωριζεις τις ποινες, εχει να κανει με την πιθανη προτροπη μου/μας σε παρανομες πραξεις.
Αν προσεξεις το ποστ μου - και για να υπαρξει συνεχεια σε αυτά που ρωτας ΩΦΕΙΛΑ να σε ρωτησω / ενημερωσω.
Τωρα αν η απαντηση σου είναι, «εγω ειμαι μαγκας και βγαινω παρανομα», αν σε βοηθησω, εστω και συμβουλευτικα, εχω/εχεις/εχει το φορουμ προβλημα, και από ότι εχω δει μεχρι τωρα, κλειδωνει ή σβηνει το ποστ σου.
Αν οι ερωτησεις σου, εχουν εκπαιδευτικο χαρακτηρα . . . κανενα προβλημα
(από εμενα αρκει και οι υπευθυνοι του φορουμ να μην εχουν προβλημα…)

ΕΙΠΑ ΠΡΙΝ (Για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο)
οσο αφορα την αδεια για εκπομπη, εχεις ή δεν εχεις, δεν παιζει κανενα ρολο για μενα, μιας και οι απαντησεις που θα παρεις θα αφορουν το τεχνικο μερος και οχι το εκτελεστικο.

Τωρα στην ουσια.

δεν είμαι στο κέντρο της πόλης είμαι στην άκρη
οι κατευθυνομενες (180 μοιρων) κεραιες, είναι στις επιλογες σου ή όχι ?


το σήμα θέλω να πατάει βεβαία μέσα στην πόλη άλλα να περναει και λιγάκι έξω
γιατι?
Εχει κοσμο εξω?
Σηματα δυνατα εκτος, υπαρχουν?
Μηπως θα ηταν καλλιτερο να διασφαλισεις πρωτα τα εντος και μετα τα εκτος?


η ισχύς του πομπού είναι 100βατ . όσο για την συχνότητα ..είναι δυνατών την σήμερα ήμερα να υπαρχει αδια συχνοτιτα ?? εστο και σε επαρχεια;

Εξαρτατε από την επαρχεια και το ποσο δυνατα είναι τα αλλα σηματα που εχεις να «ανταγωνιστεις»

Λοιπον
Ετσι όπως μου τα λες, εγω, θα εβαζα ένα διπολο (που είναι και φθηνο) και μετα, αφου εβλεπα που περναω και που όχι, θα επελεγα ή 5/8 ή yagi ή απλα μια ground plane.

RFΧpert
20-10-08, 14:17
Λοιπον...
Για καθαρα πειραματικους λογους, και θεωρω οτι σκοπος σου ειναι η επιμορφωση στο σχετικο θεμα :wiink: θα σου προτεινω τα παρακατω.
Αφου ουτως η αλλως σκοπος σου ειναι η επιμορφωση και δοκιμη, θα ειναι χρησιμο να δοκιμασεις πραγματικα δυο τρεις διαφορετικες κεραιες. Ετσι θα βγαλεις τα καλυτερα δυνατα συμπερασματα γαι το τι λειτουργει, πως και για που...

Περαν των θεωρητικων προσεγγισεων τωρα, επειδη ιδιαιτερα η πολη που αναφερεις οτι εισαι, ειναι κοινως λεγομενη "γουβα", δηλαδη βρισκεται σε χαμηλο επιπεδο μερος (μαλιστα ειναι χαρακτηριστικο οτι το κεντρο της Κομοτηνης ειναι ΚΑΤΩ ! απο το επιπεδο της θαλασσας), με τον περιγυρο της πολης σε σχετικα μεγαλυτερο υψομετρο. Αν εισαι σχετικα κεντρικα και προς την εγνατια (περιξ του σταθμου Μεσαιων δηλαδη), προσωπικα θα προτεινα 5/8.
Αν τωρα εισαι πιο εξω, προς Ξανθη, διπολακι. Ενω αν βρισκεσαι προς Αλεξανδρουπολη μερια μεχρι και καμια 10αρια χιλιομετρα Ground Plane.
Αυτα...

jeik
20-10-08, 17:34
ειρηνη υμιν .

Πρακτικα απο εμπειρια με ιδιωτικο ραδιοσταθμο , αν βαλουμε κολινεαρ με απλο ανακλαστηρα ή χωρις , αν ειναι υπολογισμενο το μπουμ για να εκμεταλευτουμε καπως και την ανακλαση του ιστου , με 200 βαττ εχουμε πληρη καλυψη της πολης (και αριστερα - δεξια) , χωρις διαλειψεις , αλλα και με 100 παιζεται , αν εχει χαμηλες κυριως οικοδομες .

οι κυκλικες τι να κανουν ?

jeik
20-10-08, 17:39
Βεβαια ο σταθμος επαιζε με ~400 αλλα και με 200 ειμαστε οκ.

το λεω αυτο δηλ ''τι 100 , τι 200 , τι 400 γιατι η διαφορα που συμπερανα με τα 1000 που εδωσε σε καποια φαση για να δει ακομη καλυτερο αποτελεσμα (παρεμβολη απο διπλανο σταθμο σε καποια σημεια) ηταν της πλακας , αφου τα εδινε σε μια κεραια .

nikos-b
20-10-08, 20:16
ρε. παιδιά με αυτό το θέμα ως προς την άδεια έχει νομίζω καταντήσει γελοίο..τέλος πάντων επιδει τα εχω ξαναπει και παλεοτερα δεν τα ξαναλεω. ..ακουο κατι παραλογα πραγματα απο μερικους ..ξερετε σε καμοια επαρχεια που να εχουν πομπο μιρκοτερο απο 1 κιλοβατ; και ροτας ρε φιλε γιωργο αν εχω ανταγονιστικα συματα ;; ελεος διλαδι.. και επισις δεν ροτισα για διπολο ουτε για κολινεαρ δεν με νιαζουν αυτες οι κερεες επιδι τις εχω χρισιμοποιησει ουτε με αντανακλαστιρες. δεν θελο κατευφθινομενο σιμα ρε παιδα, θελο να παταει το συμα ..ειμαι πολυ χαμιλα ..

jeik
20-10-08, 23:45
Οχι , εγω δεν ειπα για κατευθυνομενο σημα , απλως αν υπαρχει εκπομπη απο ακρη πολης εννοειται οτι οι κεραιες κυκλικης εκπομπης δεν κανουν , παει τσαμπα απο την πισω πλευρα.

Οσο για σηκωμα του σηματος με τις προαναφερομενες κεραιες ''τριχες η υποθεση '' , παντα εχουμε διαλειψεις , ενταξει το σηκωνει αλλα δεν το ξανακατεβαζει !!!!! στην τρυπα , που να το ακουσω , να σκαρφαλωσω στον φοινικα ??:w00t:.Το εχω φαει το παραμυθι , ολες τα ιδια κανουν , ακουγεσαι στα 15 χιλιομετρα , και στο κεντρο στα 2 χλμ δεν πατας με τιποτα ,ολο διαλειψεις.Μονο απο το βουνο (3+ χλμ απο κεντρο ) πατανε ολοι ακομη και με 20 βαττ !!!! , σκετο exciter της πλακας.Το εχω δει !!!
Αλωστε αν ηταν ολα τοσο απλα και υπηρχε κατι συγκεκριμενο δεν θα ειχαμε αντικειμενα συζητησης.
Εχω δει καποια σχετικα θεματα στο φορουμ με κατι περιεργες μικρες κεραιες και λεω να δοκιμασω κατι .

Το θεμα απασχολει κι εμενα ιδιαιτερα , μολις βρω ακρη θα κανουμε προκοπη , πιστευω συντομα :001_rolleyes:.

Θα βγει ανακοινωση :wiink:.

jeik
20-10-08, 23:56
θελο να παταει το συμα ..ειμαι πολυ χαμιλα ..


Με οσα διαβασαμε,ακουσαμε,δοκιμασαμε μεχρι τωρα Δεν παταει με τιποτα , αν δεν βγεις 30 μετρα πανω απο τη γη !!!!!

Πρεπει να βρεθει κεραια που να τρυπαει τοιχους .

Που εισαι κεραια ? ΟΕΟ ?

Α΄, Νικο , ναι , υπαρχει εκπομπη με 400 βαττ σε πολη απο βουνο οπως προανεφερα και τα παει περιφημα.Δεν ειναι νομος οτι παντου βγαινουν ολοι με 1000+ , υπαρχουν και ενσυνειδητοι.

ας βγει καποιος να πει οτι ναι ακουγομουνα με 20 σε ολη την πολη , οχι σε σταθερο σημειο , ετσι ναι , αλλα για βγητε μια βολτα με το αυτοκινητο να μου πειτε τι γινεται με τις διαλειψεις ? φουλ !!!! προσωπικα δεν ακουω σταθμο αν εχει διαλειψεις , τι ν' ακουσω ? κι αυτο ειναι το ζητουμενο προς αποφυγη .

radioamateur
21-10-08, 00:20
nikos-b δες στον παρακάτω σύνδεσμο μια πολύ ενδιαφέρουσα κεραία του φίλου μας Κώστα
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=36033

jeik
21-10-08, 00:46
Ειναι ογκωδης αλλα παει καλα , προσοχη σε TV , γινεται πολεμος (επηρεασμος) λογω φυσεως κεραιας .

nikos-b
21-10-08, 01:08
Αγαπητέ jeik οκ έχεις δίκιο έχω δει και εγώ με την σηρα μου όπως λες 100 βατακια μηχάνημα πάνω από το βουνό και να ακουγόταν αρκετά μακριά ..αποτελούν ώμος εξερεση πιστεψεμε. κοίτα έχω δουλέψει και γραν πλει και 5/8 πριν αρκετά χρόνια .,κολινεαρ κλπ βεβαία με την κολινεαρ ( φτιαχτή από μένα ) έχω και σχέδιο στο φορουμ . απλα εχουν περαση 25 χρόνια από τότε και δεν θιμαμαι για να πω την αληθια της διαφορές..αν και την γκραν πλει όπως και την 5/8 της είχα τοποθετισει στα 2 μέτρα από την ταράτσα σύνολο 3 που είναι το σπίτι και 2 =5 την κολινεαρ την είχα στα 3+11 μέτρα το πάνω δίπολο ώμος σύνολο τέλος πάντων 14.τώρα έχω μια γκαμα ματς ..δεν πατάει το σήμα με τίποτα ..είχα δει ένα μέλος να λέει ότι αν έχεις ένα μηχάνημα 100 βατ και έχει μια κολινεαρ με δυο στοιχεία θα σκοτώνεις και ξεκαρδιστικα στα γέλια (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=32533).(.μιλαμε οχι στο βουνο.).
:lool::lool: (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=32533)
αυτό το παλικάρι νομίζει ότι είναι να πράγματα όπως παλιά που με ενα έτερο el 84 + 6146 σύνολο 40 βατ ακουγόσουν 100 χλμ..στο θέμα μας τώρα ..δοκίμασα την γραν πλει και το μηχάνημα απο τα 7 χλμ που ακουγόμουν με την γκα μα ματς με την γκραν πλει ακουγόμουν 10 δηλαδή διαφορά 3 χλμ ..βεβαία καλύτερο πάτημα έχει το γμαμα ματς μέσα στην πόλη ..απλά ώμος επιδη θέλω να ακούγομαι λιγάκι παραπάνω έβαλα όπως είπα τον γραν πλει..
επηρεάστηκα ώμος για ακόμα μια φορά από τον φίλο μας τον Γιάννη ( ράδιο αματεουρ) και σε κάποιο θρεντ συμβουλεύει ένα παλικάρι να βάλει την 5/8 αντί για την γραουν πλει..και λέω να την αγοράσω ..επίσης είναι η αληθια ότι και τότε με την 5/8 ακουγόμουν καλύτερα σε σχέσει με την γραουν πλει
αλλά δεν ξεχνάω ότι της είχα πολύ χαμηλά οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω..τον ιστό μου τώρα τον έχω σε ύψος 7.5 μέτρα από την ταράτσα +3 το σπίτι συνολο10,5 ( δεν μπορώ να σηκώσω παραπάνω) βαρέθηκα να φωνάζω φίλους όποτε θέλω να κατεβάζω τον ιστό να παρακαλάω τον καθένα να ρθει ..γιατί 11 μέτρα ιστό είναι δύσκολο να τον κατεβάσεις μονο σου ..βεβαία ξέρω διάφορες πατέντες για να το κάνεις μόνος σου αλλά θέλουν χρήματα ..και το μέρος επίσης που είναι ο ιστός δεν βολεύει και τετιου είδους πατέντες.Γιάννη;; αχ πως την πάτησα τότε και σε άκουσα και πείρα εκείνη την γέφυρα στασιμων που μου είπες;;:001_tt2::001_tt2: χα χα χα ..:lool::lool:ελπίζω να μη την πατήσω και τώρα !!

jeik
21-10-08, 02:29
Νικο , να σου πω για ενα αδιαμφισβητητο περιστατικο.
Μου αρεσει πολυ να ελεγχω τα σηματα στο ραδιοφωνο του αυτοκινητου καθως κινουμαι παντα σε συγκεκριμενο δρομολογιο.
Κάποτε εντοπισα σε μια μικρη πολη εναν πειρατικο , πολυ γρρηγορα βρηκα το σημειο εκπομπης μιας και τα διπολα 2χ3 στοιχεια καναν μπαμ , και ετυχε να μενει κολλητος μου ακριβως διπλα , (ακουγα και την 2η αρμονικη του 6 μεγακυκλους περιπου κατω απο την κεντρικη)
Σε αυλη , στις παρυφες της πολης ,πανω σε σπιτακι ,2+6 μετρα υψος ιστου περιπου , λοφος , με καλη οπτικη επαφη γενικως.Προς το σημειο που κοιτουσαν οι κεραιες του οντως σκοτωνε (στη μιση πολη ) σε 45 μοιρες ομως δεξια του δεν εκανε τιποτα , χαλια ,(η αλλη μιση πολη), εμαθα οτι μαλλον εβγαινε με 50 (μη επιβεβαιωμενο) αλλα οπως ακουγα κι εγω το σημα οταν πηγαινα στον κολητο μου καπου τοσα πρεπει να εδινε.
Καποια στιγμη τα διπολα εξαφανιστηκαν , αλλα ο σταθμος ξαναανοιξε στην ιδια συχνοτητα , καποιος αλλος πηρε το μηχανημα+διπολα και τα εβαλε μεσα στην πολη ,δεν ξερω υψος κλπ , το αποτελεσμα ηταν , να ακουγεται στον περιγυρο οκ αλλα στην αλλη μιση παλι χαλια.
Και επισης αλλος ενας που εβγενε με 50 και διπολο ΙΝΟΧ επαγγελματικο μεσα στην πολη μια απο τα ιδια , μιση πολη (1-2 χλμ) και μετα για τα πανηγυρια.

Τα συμπερασματα δικα σας.

jeik
21-10-08, 02:32
αχ πως την πάτησα τότε και σε άκουσα και πείρα εκείνη την γέφυρα στασιμων που μου είπες;;:001_tt2::001_tt2: χα χα χα ..:lool::lool:ελπίζω να μη την πατήσω και τώρα !!
__________________

Για πια γεφυρα μιλαμε ?

nikos-b
21-10-08, 11:57
Η γέφυρα λέγετε ντάϊβα στα αγγλικά δεν θυμάμαι πως γράφετε ..επεισις με επιρεαζι το γεγονός ότι το γκάμα ματς η απολαβή του είναι μόνο 1,5 db .η γραουν πλέϊ 2,2 db και η 5/8 3,5 db δηλαδή η 5/8 έχει τα περισσότερα γκέϊν
αν και είναι νομίζω πολύ μικρή η διαφορά τους στης απολαβές αλλά έχει και ένα άλλο ατού η 5/8 το πάνω το στιχιο είναι 2,5 μέτρα ..απλά σκέφτομαι είμαι που είμαι χαμιλα ίσως με το πάνω στιχιο ακουστο καλύτερα επιδι εκτός το ότι σου σηκώνει το σήμα είναι και πιο ψιλά στο ύψος..ακούω γνώμες παιδιά..:drool:

ReFas
21-10-08, 12:12
Συνονόματε... να σου πώ τη γνώμη μου.
Αδικα παιδεύεσαι και κουράζεις το μυαλό σου, είται βάλεις γαμα ματς είται ανοιχτό δίπολο (είναι το ίδιο πράγμα) είται γκρουντ πλειν η 5/8 είναι το ίδιο... τα 3,5db που λένε για την 5/8 είναι μπούρδες για να τις πουλήσουν...δεν ισχύουν στα VHF.
Την ίδια απολαβή έχει και ένα δίπολο και μια γκραουντ και μια 5/8 και αν τις στήσεις στο ίδιο ύψος θα ακουστείς με τον ίδιο τρόπο, οποιαδήποτε διαφορά δείς θα είναι απο κάποιο λάθος....

Το μόνο που μπορείς να κάνεις που νομίζω το έχεις ξανακάνει είναι να βάλεις κολινεαρ 2 δίπολα, ΜΟΝΟ εκει θα δείς διαφορά...όσο που λές οτι σπάνε τα ανοιχτά... πές μου τι κόστος έχουν να σου πω αν σε συμφέρει.

Συμπλήρωμα.. όταν λέμε για γκραουν πλειν μιλάμε για κανονική κεραία με 8 ραντιαλ... οχι καμια βουρτσα με 3 ραντιαλ που εκπέμπει και το καλώδιο και μου πείς έβαλα γκραουντ και δε πάει καλά, καταλαβαίνεις πρέπει να είναι όλα ΟΚ.

nikos-b
21-10-08, 16:58
.όσο που λές οτι σπάνε τα ανοιχτά... πές μου τι κόστος έχουν να σου πω αν σε συμφέρει. Νίκο δεν ξερω τη ενοεις ;; είπα κάτι τετιο δεν κατάλαβα ;τέλος πάντων ίσος έχεις δίκιο άλλα τη να κάνουμε είχα 400 βατ μηχάνημα και αναγκαστικά και το πούλησα διότι όταν μου είχε ρθει ο λογαριασμός της ΔΕΗ κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό!! και παιδεύομαι τώρα με τις κεραίες..τότε πατούσε το σήμα βεβαία πάλη μι φανταστείς μεγάλη διαφορά ..πάντως ρε παιδιά την σήμερον ημέρα αν δεν έχεις τουλάχιστον 1 κιλοβάτ με μια 4 κολινεαρ και πάνω από το βουνό δεν πατάς πάει και τελείωσε ..

kostas30
21-10-08, 18:35
The antenna is 90 percent of your station :thumbup:

ReFas
21-10-08, 23:25
Κωστα εγω θα έλεγα το 100% είναι η κεραία.

Νίκο κάπου έγραψες πιο πίσω οτι τα απλά δίπολα σπάνε τα πλαστικά αν μείνουν στον ήλιο έξω... αυτό εννοούσα πρίν.
Και ήθελα να πω οτι προτιμώ σε τέτοιο επίπεδο να κάνω μόνος μου μια κεραία που θα αποδίδει πολύ καλά παρά να δώσω 100 200 η πολύ παραπάνω ευρό για κεραίες αμφιβόλου απόδοσης αλλά πολύ καλής αντοχής (ετσι και αλλοιώς ότι σου βάλει ο ειδικός θα έχεις και ρόδες ποδηλάτου να σου βάλει με μερικά KW απο βουνό θα ακούγεσε καλά).

Τώρα για τα απλά δίπολα ναι σπάνε όμως μπορείς να κάνεις μερικά πράγματα ε?
Οπως... βάζεις σιλικόνη διάφανη στα σημεία που βγαίνουν τα στοιχεία του διπόλου απο το πλαστικό, το στεγανοποιείς δηλαδή... βάζεις και εξτρα ενα κομματάκι θερμοσυστελόμενο σωληνάκι στο ίδιο σημείο να πιάσει το πλαστικό και το αλουμίνιο, το ζεστένεις και κλίνει και άλλο.
Επιπρόσθετα τυλίγεις λαστιχοταινία γύρω απο το καβούκι και ίσως και λίγη μονωτική.
Σκεπάζεις και με γράσσο τις βίδες που βιδώνεις το καλώδιο να μη σκουριάσουν.
Αν κάνεις αυτά νομίζω δε θα έχεις πρόβλημα για πολλά χρόνια.

(Ρίξε και λίγο αγιασμό στο τέλος για τα δαιμόνια καλό κάνει :001_rolleyes:)

nikos-b
21-10-08, 23:36
Κωσταντή δεν καταλαβαίνω αγγλικά την έβγαλες τελικά φώτο την κεραία σου;και ναι δυστυχώς από την βλέπω και η 5/8 που θέλω να αγοράσω και αυτή έχει 3 ραντιαλ μόνο όπως και η γκραουν πλεϊ που έχω..είχα ακούσει παρα πολυ παλιά από μια συνομιλία που είχα κάνει πριν χρόνια ότι αν δεν μπορεις να έχει πολλά ραντιαλ μπορείς να κάνεις το εξής..να βάλεις σήτα από αυτήν που βάζεις για τα κουνούπια στα παράθυρα( ενοιτε όχι την πλαστική).δηλαδή να κόψεις την σήτα στο μέγεθος τον ραντιαλ και να την ενώσεις με σύρμα ψιλό γύρο γύρο θα προσπαθήσω να κάνω ένα σχέδιο με το πρόγραμμα ζωγραφικής τον γουιντος. αν μπορέσω θα το ανεβάσω ..έχετε ακούσει εσείς κάτι σχετικό με αυτό που προανέφερα ;; refas ? δεν θέλω να ασχοληθώ ξανά πάλι με δίπολα φτιαχτά ..δεν είναι εκεί το πρόβλημα ..για να ασχοληθώ με κολινεαρ με αυτό το ύψος που έχω δεν γίνετε ..δηλαδή το κάτω το δίπολο τη θα κάνει θα ακουμπάει την ταράτσα; άστο καλύτερα.:wiink: .

nikos-b
21-10-08, 23:43
Κωσταντή δεν καταλαβαίνω αγγλικά την έβγαλες τελικά φώτο την κεραία σου;και ναι δυστυχώς από την βλέπω και η 5/8 που θέλω να αγοράσω και αυτή έχει 3 ραντιαλ μόνο όπως και η γκραουν πλεϊ που έχω..είχα ακούσει παρα πολυ παλιά από μια συνομιλία που είχα κάνει πριν χρόνια ότι αν δεν μπορεις να έχει πολλά ραντιαλ μπορείς να κάνεις το εξής..να βάλεις σήτα από αυτήν που βάζεις για τα κουνούπια στα παράθυρα( ενοιτε όχι την πλαστική).δηλαδή να κόψεις την σήτα στο μέγεθος τον ραντιαλ και να την ενώσεις με σύρμα ψιλό γύρο γύρο θα προσπαθήσω να κάνω ένα σχέδιο με το πρόγραμμα ζωγραφικής τον γουιντος. αν μπορέσω θα το ανεβάσω ..έχετε ακούσει εσείς κάτι σχετικό με αυτό που προανέφερα ;; refas ? δεν θέλω να ασχοληθώ ξανά πάλι με δίπολα φτιαχτά ..δεν είναι εκεί το πρόβλημα ..για να ασχοληθώ με κολινεαρ με αυτό το ύψος που έχω δεν γίνετε ..δηλαδή το κάτω το δίπολο τη θα κάνει θα ακουμπάει την ταράτσα; άστο καλύτερα.:wiink: .

ReFas
21-10-08, 23:52
Οπως νομίζεις Νίκο... πάντως ένας ιστός γύρω στα 6-7 μέτρα με 2 δίπολα σηκώνεται σχετικά εύκολα και το κάτω δίπολο δέν ακουμπάει σε ταράτσα...μια χαρά είναι...

Το επόμενο καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι μια super j-pole όπως λέγεται...κάπως έτσι http://users.marktwain.net/aschmitz/antennas/jpolecalc.html

Είναι το ίδιο με κολινεαρ με πολυ μικρη απόσταση στα 2 δίπολα (περίπου το ίδιο, δεν υπάρχει ο ιστός με την κατεύθυνση που δίνει).

Για την 5/8... με περισσότερα ραντιαλ μη περιμένεις καλυτέρευση στην εκπομπή σου δεν είναι εκει το πρόβλημα αλλά στο ότι είναι ψηλά η κεραία απο το έδαφος (δεν μπορεί να πιάσει το θεωρητικό κέρδος των 3,5db, μόνο σαν κεραία μεσαίων που ξεκινάει πολύ κοντά απο το έδαφος μπορεί αλλά εκεί υπάρχει άλλο πρόβλημα και δεν την δουλεύουν τελικά)

Καλές δοκιμές...

nikos-b
22-10-08, 00:02
βρε Νικόλα αφoυ το είπα πιο πάνω δεν ξέρω σχεδόν καθόλου αγγλικά τη να καταλάβω από το site που μου έδωσες;:cursing::001_tt2::lool: και επίσης για να καταλάβω κάτι, δηλαδή ,οι κατασεκευαστες των κεραιών 5/8 και γραουν πλεϊ μας δουλεύουν κανονικά ; Μήπως επηρεαζόμαι πολύ λέτε από το φίλο μας το ράδιο αματεουρ..----->http://pirateradio.freeforums.org/5-8-t91.html <-------

Edison
22-10-08, 15:37
Η slim-jim δεν βλέπω να αναφέρεται.
http://www.hamuniverse.com/slimjim.html

Δεν λέει σαν κεραία ή δεν την έχει δοκιμάσει κανένας?

ReFas
22-10-08, 23:19
Γειά σου Edison.

Πρίν 20 χρόνια την είχα δοκιμάσει, ετοιμη κεραία του εμπορίου ρυθμιζόμενη.
Η δικιά μου γνώμη, σύμφωνα με τη θεωρία και τη πράξη, η κεραία είναι ένα απλό αναδιπλωμένο δίπολο τροφοδοτούμενο στην άκρη απο το L/4 κομμάτι αντί για τη μέση με το κοινό τρόπο.
Το ίδιο και η J-pole που είναι ένα απλό δίπολο.
Σαν δίπολα έχεις βασικά την ίδια ακτινοβολία με το κλασσικό ανοιχτό δίπολο με τις εξής διαφορές,
Ενα οτι δέν έχεις τον ιστό στο πλάι, η κεραία δηλαδή εκπέμπει ανεπηρέαστα 360 μοίρες και ένα άλλο ότι άν το L/4 κομμάτι το φέρουμε όντως σε αυτο το μήκος στη συχνότητα που θα εκπέψουμε τότε δουλεύει σαν balun και μπορούμε να βάλουμε απ'ευθείας ομοαξονικό.


Για τον nikos-b ... δε σε κοροιδεύουν όλες οι εταιρίες.
Στις σοβαρές μπορεί να δείς να λένε -0,5 db στα δίπολα τους.
Για τις 5/8 και λοιπές με 3 η 5 η 6 η δε ξέρω πόσα db...παραμύθι.
Αλλά να σου πω εδώ μας κοροιδεύουν καθημερινά στα ίσια σε οτιδήποτε στις 5/8 θα κωλωσούν?

nikos-b
02-12-08, 23:07
Τελικά μετά από αρκετό ψάξιμο σε ξένα site δεν μπόρεσα να βγάλω καμιά άκρη βεβαία για ένα και πολύ σημαντικό ρόλο..δεν γνωρίζω σχεδόν καθόλου αγγλικά ..ετσι και ξανά αναγκαζομε να ρωτήσω στο δικό μας site ..θα ανεβάσω κάποια σχεδιακια που έκανα με το πρόγραμμα τις ζωγραφικής τον win xp και έχω κάποιες απορίες αν μπορεί κάποιος να απαντήσει έχει καλός ..και μόνο που θα δείτε τα σχεδιακια θα καταλάβετε πιστευω τις απορίες μου .με ενδιαφέρει πολύ το πως εκπέμπουν αυτές οι κεραίες την ακτινοβολία εκπομπής το φάσμα κλπ δεν ξέρω πως αλλιώς να σας δώσω να καταλάβετε ..περιμένω σχόλια :001_huh::001_smile::crying:

ReFas
03-12-08, 00:38
Nίκο μόνο το έγγραφο4 δεν κατάλαβα τι θέλεις να πείς...

Απο τα άλλα όμως καταλαβαίνω οτι τα έχεις κάπου μπερδεμένα..δηλαδή.. η γκραουντ πλειν ΔΕΝ εκπέμπει σαν δισκοβόλος, η 5/8 Δεν εκπέμπει σαν αντιαεροπορικό οερλικον και το απλό δίπολο σαν κύμα στη λιμνούλα... βασικά όλες αυτές οι κεραίες στα VHF στο ίδιο ύψος απο το έδαφος και σωστά φτιαγμένες (χωρίς χοντρά λάθη) εκπέμπουν με τον ίδιο τρόπο.

nikos-b
03-12-08, 03:12
και τότε γιατί λέμε ότι αν είσαι πολύ χαμηλά και δεν μπορείς να σηκώσεις ιστό ..βάλε καλύτερα γκραουν πλει η 5/8???:confused1::confused1::confused1:

ReFas
03-12-08, 07:38
Ελα ντε, την ίδια απορία εχω και εγω :confused1:
Δε ξέρω απο που προέρχεται αυτη η ανακρίβεια... ίσως απο λάθος κατανόηση κάποιων διαγραμμάτων ακτινοβολίας ;

Βάζω το διάγραμμα μιας γκραουντ πλειν λ/4 μήκος, πάνω σε τέλεια γη...
ίσως αυτό έχει ερμηνευτεί οτι το σήμα ανεβαίνει στον ουρανό και μετά πέφτει κάτω... το οποίο είναι λάθος βέβαια.

Γιώργος 231
03-12-08, 08:23
παιδια, αυτο που ειχα δει εγω με την 5/8 ηταν οτι στα 3 χιλιομετρα ειχα χαμηλοτερο σημα απο οτι στα 10 χιλιομετρα.
βεβαια, αυτο, μπορει να ειχε να κανει και με αλλους παραγοντες,
αλλα
μια μερα, που εσπασε ο ιστος μου και η κεραια ηταν υπογωνια, το σημα μου (στην ιδια βαση, αποστασης 3 χιλιομετρων) πηγε απο 3 στα 5 , 5 στα 5,

συμπερασμα (δικο μου)... η 5/8 ... σηκωνει το σημα

ReFas
03-12-08, 10:29
Αχα ! απο σένα ξεκίνησε δηλαδή; η έχουμε και άλλα παραδείγματα και απο άλλους; για να δούμε αν θα πεί και άλλος παρόμοιες εμπειρίες :confused1:

Πάντως για μένα είναι και θέμα λογικής, δηλαδή στα 3ΚΜ το σήμα πέρναγε πάνω απο τον φίλο σου που σε μέτραγε; και αν ναι σε πόση απόσταση; αν δηλαδή ήταν σε ένα ουρανοξύστη θα σε άκουγε καμπάνα; ...
και μετά; το σήμα πέφτει στη γή;
Δεν γίνονται αυτά φίλε μου τουλάχιστον σε αυτό το σημείο του πλανήτη που ζούμε.
Μια φωτογραφία απο ένα πολύ καλό βιβλίο (Antennas 2 J.D.KRAUS)
χαρακτηριστική του τι συμβαίνει στα VHF και UHF.

Γιώργος 231
03-12-08, 11:12
Αχα ! απο σένα ξεκίνησε δηλαδή; η έχουμε και άλλα παραδείγματα και απο άλλους; για να δούμε αν θα πεί και άλλος παρόμοιες εμπειρίες :confused1:

Ωραια ιδεα ...

Πάντως για μένα είναι και θέμα λογικής, δηλαδή στα 3ΚΜ το σήμα πέρναγε πάνω απο τον φίλο σου που σε μέτραγε;

ετσι πιστευω. αφου σου λεω, οταν η κεραια λειτουργησε υπο γωνια 75 μοιρων (η κληση ηταν προς την περιοχη του), το σημα μου πηγε απο 3 στα 5

και αν ναι σε πόση απόσταση; αν δηλαδή ήταν σε ένα ουρανοξύστη θα σε άκουγε καμπάνα; ...

εκπομπη Κυψελη ληψη βικτωριας. τωρα για το υψος της ληψης, πιστευω οτι αν υπαρχει δυνατοτητα κατευθυνσης αριστερα δεξια, θα υπαρχει και πανω κατω. :001_rolleyes:. ... αρα σε αλλο υψος, θα με ακουγε πιο δυνατα.

και μετά; το σήμα πέφτει στη γή;

δεν εχω ιδεα :001_rolleyes:... αλλα στην πραξη, απο Κυψελη σχετικα ψηλα, με τετοιες κεραιες ειχα μετριο σημα μεσα στην αθηνα αλλα ειχα τρελη εμβελεια.

.

Για αυτο το λογο λεω πως οι κεραιες αυτες, δεν κανουν για ραδιοφωνο.
στα FM Θελεις ομοιομορφη διασπορα σηματος (εκει που στοχευεις) και δεν ζητας απλα μεγαλη εμβελεια.

electron
03-12-08, 11:21
Tελικά η άποψη που επικρατεί για τις gp και 5/8 είναι περισσότερο ένας μύθος των παλιών ερασιτεχνών όπως αποδεικνύεται και από τα πολικά διαγράμματα των λοβών εκπομπής.
Το να μπορούμε να <παιξουμε> με την γωνιά του λοβού εκπομπής μιας κεραίας ή ενος κεραισυστήματος (colinear), είναι εντελώς διαφορετικό από το να λέμε ότι το σήμα μας κάνει άλμα εις ύψος.

nikos-b
03-12-08, 12:33
Κοίτα Νικο σε αυτό που λέει ο Γιώργος έχει δίκιο ..θα σου πω ένα παραδιγμα .έχω ένα φίλο που πριν από μερικές μέρες είχε για κεραία μια γκραουν πλεϊ και τώρα έβαλε μια 5/8 ..με την 5/8 δεν τον ακούω καλά ..( μένω σε μονοκατοικία) και γενικά μέσα στην πόλη δεν ακούγετε καλά ..έλα που ώμος εκτός πόλης περναη το σήμα του πιο καλά ..με την γκραουν πλεϊ τον άκουγα καλύτερα μέσα στην πόλη ..σε ένα άλλο φίλο μου τώρα που μένει σε πολικατικια ..με την 5/8 (που και αυτός μενη μέσα στην πόλη) ακούγετε καλύτερα .. σκεφτομε με αυτά που βλέπω να βάλω την γκραουν πλεϊ αλλά και πάλη δεν ξέρω γιατί είμαι απιστευτα χαμηλά ..προβληματιζομαι ώμος ..χόρια ότι η 5/8 κάνει 120 ευρώ ..αν τελικά την βάλω για να πω οτι θα μου σηκώσει το σήμα .είναι και ολόκληρη μανούρα να ανεβοκατεβάζω ιστό γιατί οι περισσότερες αντηρίδες είναι μέσα σε ξένα σπίτια και θέλω να καταλήξω σε μια κεραία μια και καλή ..δεν θέλω να δίνω αφορμες στην γειτονιά ανέβασε κατέβασε ιστό :saad::bored::crying:

nikos-b
03-12-08, 12:41
Α όσο αναφορά την εικόνα 4 που δεν κατάλαβες είναι το φάσμα εκπομπής ενός δίπολου κυκλικής εκπομπής ..είναι σαν να το βλέπεις από πάνω. στο δικό σου σχέδιο που ανέβασες πως το βλέπεις ;δηλαδή αν είσαι στο ίδιο ύψος με την κεραία και κιτας προς τα πάνω αν μπορούσες να δεις τα κύματα θα τα έβλεπες σαν τόξο;η κιτας προς τον ορίζοντα ; τα σχέδια που έκανα νομίζω είναι πιο κατατοπιστικά .. επίσης ξέχασα να πω γιατί προβλιματιζομαι τόσο πολύ σίγουρα έμενα προσωπικά με νιαζει να καμπανιαζω μέσα στην πόλη ετσι κι αλλιώς εκτός πόλης δεν προκετε να με ακούσει κανίς ( θα ακουσουν τους κιλοβατικους) που περνάνε πολύ καλύτερα ..αλλά και πάλι ρε παιδιά αυτός έβαλε 5/8 ενώ μένει με 5 οροφή πολικατικια .μήπως το παρασικοσε το σήμα ;; αλλά και πάλι αν υποθέσουμε ότι η πόλη που μένω είναι σε λακκούβα ..? τη να πω σηκώνω τα χέρια μου !!

jeik
03-12-08, 13:04
Αχα ! απο σένα ξεκίνησε δηλαδή; η έχουμε και άλλα παραδείγματα και απο άλλους; για να δούμε αν θα πεί και άλλος παρόμοιες εμπειρίες :confused1:

Πάντως για μένα είναι και θέμα λογικής, δηλαδή στα 3ΚΜ το σήμα πέρναγε πάνω απο τον φίλο σου που σε μέτραγε; και αν ναι σε πόση απόσταση; αν δηλαδή ήταν σε ένα ουρανοξύστη θα σε άκουγε καμπάνα; ...
και μετά; το σήμα πέφτει στη γή;
Δεν γίνονται αυτά φίλε μου τουλάχιστον σε αυτό το σημείο του πλανήτη που ζούμε.
Μια φωτογραφία απο ένα πολύ καλό βιβλίο (Antennas 2 J.D.KRAUS)
χαρακτηριστική του τι συμβαίνει στα VHF και UHF.


Πλακα πλακα κι εγω αυτο το περιεργο συμπερασμα εβγαλα , αλλα εχει αρκετους μηνες που το δοκιμασα (γερμενη την γκραουντ πλειν κατα 30 μοιρες προς το κεντρο της πολης ) και εγραψα οτι εχω διαφορα , ανεβαινει η εμβελεια .Ομως καθε τρεις και λιγο μ αυτα τα ΦΜ κατι κουφο γινεται και σου ανατρεπει τα παντα ,μολις εχω ευκαιρια και καλο καιρο θα ξαναδοκιμασω να δω αν κανω λαθος.
Και μη φαναταστεις οτι το σκεφτηκα μονος μου (που μυαλο για τετοια ) διαβαζα κι εγω οτι ανεβαζει το σημα και λεω ας το κατεβασω μονο στο επιπεδο που θελω να δω τι γινεται και μου φανηκε βελτιωση , ισως να ειμαι λαθος.

:lool:Αν ειναι μυθος μου θυμηζει το ανεκδοτο με τον βαρυ χειμωνα , τους ινδιανους και το δελτιο καιρου στον ραδιοφωνικο σταθμο της πολης :lool: :lool: :lool:

Γιώργος 231
04-12-08, 11:48
:lool:Αν ειναι μυθος μου θυμηζει το ανεκδοτο με τον βαρυ χειμωνα , τους ινδιανους και το δελτιο καιρου στον ραδιοφωνικο σταθμο της πολης

να σε δω με φτερο στα μαλλια, φουστιτσα ινδιανου,να παιζεις με την κλιση της κεραιας και τιποτα αλλο ... :lool:

και καλα, φαντασου να σου πεσει η κεραια και να σε δουν :blush:?

10 minutes later.

"προσοχη προσοχη, προς ολα τα οχηματα της ΕΛ.ΑΣ. ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ ΤΡΕΛΛΟΣ, ινδιανος :001_tongue:, προσπαθει να καρφωσει με μια τετραενα μια γριουλα..."

sorry για το οφ τοπικ.

ReFas
04-12-08, 12:05
Παιδιά η εικονίτσα που έβαλα πιο πάνω με του ανθρώπους που προσπαθούν να "φέρουν" τη κεραία της ΤΒ είναι κατατοπιστική για το τί συμβαίνει... οταν έπεσε και κρεμόταν τυλιγμένος στη κεραία είχε και το καλύτερο "σήμα".
Σκεφτείτε απο την πράξη... αν έχουμε ενα φορητό ραδιοφωνάκι και ακούμε ενα σταθμό που έχει τη κεραία 4 δίπολα στα τρία χιλόμετρα απέναντι μας σε βουνό με 1KW και βάλε, τότε θα τον ακούμε δυνατά είτε έχουμε κεραία ανοιχτή στο ράδιο είτε κλειστη και σε οποιαδήποτε θέση το ΄βαλουμε μέσα στο δωμάτιο μας.
Αν όμως ακούμε κάποιον στην άλλη άκρη της πόλης που το σήμα πρέπει να περάσει μέσα απο οτιδηποτε υπάρχει ανάμεσα μας τότε θα πρέπει να βρούμε τα σημεία που θα ακούγετε..σε άλλα σημεία χάνετε και τελείως...σε άλλο δωμάτιο το ίδιο ...
Σκεφτείτε οτι αν κατεβάσουμε τη κεραία εκπομπής μας κατα μισό μέτρο μόνο μπορεί σε κάποιον δέκτη που είναι σε σταθερό σημείο το σήμα να ανέβει η να κατέβει το ίδιο εύκολα..μπόρει και να μην αλάξει καθόλου...
Το ίδιο και αν την ανεβάσουμε... μπορεί και να μην αλλάξει καθόλου, όμως έχει κάνει κάποιος αυτές τις δοκιμές; και όχι μόνο σε ύψος...για βάλτε και ένα μέτρο πιο δίπλα τη κεραία.

Ετσι το ότι σας έγυρε η κεραία και ακουστήκατε καλύτερα η οτι πέρασε μακρυά καλύτερα απο κοντά κτλ είναι όλα σωστά και συμβαίνουν.
Το να πείς όμως οτι το σήμα ανεβαίνει ψηλά και μετά κατεβαίνει δεν υπάρχει πουθενά.

Γιώργος 231
04-12-08, 12:23
Ετσι το ότι σας έγυρε η κεραία και ακουστήκατε καλύτερα η οτι πέρασε μακρυά καλύτερα απο κοντά κτλ είναι όλα σωστά και συμβαίνουν.
Το να πείς όμως οτι το σήμα ανεβαίνει ψηλά και μετά κατεβαίνει δεν υπάρχει πουθενά.

ωπα,
εγω ειπα μεν, οτι το σημα παει ψηλα, και μετα ειπα ότι δεν γνωριζω αν πεφτει .
Λογικα (και για να το λες εσυ που ξερεις κατι παραπανω)
το σημα δεν κατεβαινει αρα φευγει στον ουρανο αρα παει χαμενο.

οπως επισης ειπα, οτι υπογωνια, εχασα ολα τα μακρυνα αλλα ανεβηκα πολυ στα εντος πολης.

Το θεμα είναι τι ακριβως ζηταμε, καλο σημα στην πολη (για να μας ακουει και ο κοσμος) ή μακρυνες αποστασεις ?

Εγω επιλεγω το πρωτο, αν ηθελα το δευτερο, θα επαιζα με ασυρματους και όχι σε ραδιοφωνο.

electron
04-12-08, 12:32
Το ερώτημα όμως Γιώργο πρέπει να τεθεί πιο σωστά. Υπάρχει κεραία που ανεβάζει ψηλά το σήμα και ίσως έτσι μας το πάει μακριά ή τελικά αυτό που σε κάθε δοκιμή αλλάζει είναι ο λοβός εκπομπής μιας κεραίας;

ReFas
04-12-08, 12:57
Μπράβο Γιάννη electron, σωστά έτσι...

Μάλιστα για να είμαστε πιο ακριβείς δεν είναι ένας ο λοβός αλλά πολλοί...
Για να πώ την αλήθεια όμως δε ξέρω αν γίνεται κατανοητό το τι δείχνει το σχεδιάγραμμα που έβαλα πιο πάνω με την λ/4 κεραία... και για να απαντήσω και στον nikos-b το σχεδιάγραμμα δείχνει πως εκπέμπει μια κάθετη λ/4 μήκους ακριβώς πάνω σε τέλεια γη. Δεν είναι η ακτινοβολία μιας λ/4 στα FM.
Το Ζ σε ενα τρισδιάστατο σύστημα δίνεται για την κατακόρυφο για το ύψος.. έτσι είναι σαν να είμαστε στο πλαι και βλεπουμε την κεραία μπροστά μας... βλέπουμε πόση είναι η ακτινοβολία σε dbi απο τον ορίζοντα που είναι στις 90 μοίρες μέχρι το ζενίθ που είναι στις 0 τέρμα πάνω.
Στο κάθετο άξονα είναι τα dbi.
Στον ορίζοντα στις 90 μοίρες για παράδειγμα η ακτινοβολία έχει ένταση 5 και κάτι dbi ενώ ανάμεσα στις 60 και 75 τέμνει ακριβώς τα 4 dbi.
Ισως να είναι κουραστικό και δυσνόητο; αλλά εγώ δε ξέρω άλλο τρόπο που να περιγράφει πως εκπέμπει μια κεραία και να ταιριάζει με το τί γίνεται στη πράξη.

electron
04-12-08, 13:11
Νίκο έτσι ειναι. Σε κάθε περίπτωση παίζουμε με το πολικό διάγραμμα μιας κεραίας κάθε φορά που της αλλάζουμε τα στοιχεία της ή ακόμα οταν αλλάζουμε τύπο κεραίας ή ακόμα περισσότερα αν παίζουμε με την πόλωση της ως προς τον ορίζοντα.

jeik
05-12-08, 02:32
λοιπον , αρα συμφωνουμε , τωρα .

Το ζητουμενο ειναι με μια καλη κεραιουλα να εχουμε αξιοπρεπες και ομοιομορφο σημα χωρις διαλειψεις στα 1-2 ΚΜ μεσα σε κατοικημενη περιοχη , οποτε με 20 και 30 βαττ και μια κεραιουλα δεν γινεται προκοπη , δοκιμασα και GP , kai Gamma match , απλο διπολακι κλπ , ολες καπου χανουν και καπου κερδιζουν ,οντως με αυτα τα τρυκακια ορθια ,γερμενη , ξαπλωτη ,ανασκελα , μπρουμητα , απλως αλλαζουμε τον λοβο ακτινοβολιας και , ακολουθωντας ενα συγκεκριμενο δρομολογιο με το αυτοκινητο βγαζουμε καποια συμπερασματα κατα προσεγιση.
Τελικα η δουλεια θελει ΒΑΤΤ και βουνο :001_rolleyes: .

Η' , ακουστε , ΛΟΥΝΑ ΠΑΡΚ :lool: κεραιων ,
δηλαδη :lool: βαζεις στην ταρατσα μια GP , διπλα της μια Jpole , διπλα ενα διπολο , παραδιπλα μια 5/8 ,μερικες κολινεαρ , τον ινδιανο να φυλαει σκοπος , και του Π@@@η τι διαολο , θα περναμε παντου με τετοιο ΜΙΧ - GRIL λοβο,και κερδος απο τα εισητηρια.

Πω ρε φιλε τι σκεφτηκα παλι ο ατιμος ξημερωματα !!!!

Και τελευταιο αφηνω το ανεκδοτο , μαλλον το γνωριζετε αλλα ας το γραψω .

Καπου στην Αμερικη , σε μια μικρη πολη ο δημοσιογραφος του Ραδιοσταθμου βλεποντας καποιους ντοπιους ινδιανους να κατεβαζουν ξυλα απο το βουνο (κατι που συνηθιζαν καθε φθινοπωρο), σχολιαζει ,''φετος θα εχουμε βαρυ χειμωνα'' τον ακουν ομως οι Ινδιανοι στα ραδιοφωνακια τους και σπευδουν την επομενη μερα να κατεβασουν ακομη μεγαλυτερες ποσοτητες ξυλων , τους βλεπει παλι ο δημοσιογραφος και
σχολιαζει '' καλα μιλαμε φετος θα κανει τρελο κρυο'' ε , τον ακουνε παλι οι ινδιανοι και ξεσκιζονται να κατεβασουν ακομη μεγαλυτερες ποσοτητες , και παει λεγοντας......ωσπου μια μερα ρωταει καποιος τον δημοσιογραφο '' μα καλα τι θαγινει φετος θα εχουμε παγετωνες , η συντελεια του κοσμου ? δεν ξερω ρε φιλε του απανταει ο αλλος , δεν βλεπεις τους ινδιανους που κατεβασαν ολο το βουνο , κατι θα ξερουν παραπανω !!!!

Αυτο μαλον εγινε και με την γκραουντ πλειν , το εγραψε καποιος καποτε , το διαβασε ο επομενος , κλπ κλπ και φτασαμε να το θεωρουμε δεδομενο .