PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορητο RADAR!!!



positron4
26-10-08, 17:42
Καλησπερα σε ολους!
Λοιπον εχουμε το συστημα ενος radar που στελνει παλμους ανακλουνται και επεστρεφουν στον δεκτη,μετραει αυτην την καθυστερηση και υπολογιζει την αποσταση του αεροπλανου π.χ.
Το ερωτημα ειναι το εξης:εχουμε εναν πομπο που στελνει μια παλμοσειρα μετα τιθεται σε κατασταση off και ο δεκτης του λαμβανει αυτην την παλμοσειρα αφου εχει ανακλαστει,αλλα ολο αυτο σε αποσταση 10-20 μετρων(και οχι σαν το κλασικο radar που ανιχνευει σε μεγαλη αποσταση),ειναι λοιπον δυνατον να γινει ενα τετοιο κυκλωμα σε μικρη αποσταση? μιλαμε παντοτε για Η/Μ κυματα και οχι για υπερηχους!
Κι αν γινεται θα μπορουσαμε να το βαθμονομισουμε και να μετραμε αποσταση με ακριβεια εκατοστου?
Ξερει κανεις κανενα κυκλωμα που να μπορει να το κανει αυτο?
Σας ευχαριστω εκ'των προτερων για την βοηθεια:001_smile:

gep58
26-10-08, 18:18
Καλησπέρα positron4,
είμαι της γνώμης ότι μάλλον για την απόσταση που αναφέρεις δεν θα μπορέσει να ανταπεξέλθει αφού μιλάμε για ταχύτητα φωτός.

Οι υπέρηχοι έχουν πολύ μικρότερη ταχύτητα διάδοσης και ίσως γι αυτό μπορούν και λειτουργούν σε τέτοιου είδους εφαρμογές (μετρήσεις μήκους, radar parking αυτοκινήτων κλπ) και με καλή ακρίβεια.

Εξ άλλου αν ήταν εφικτό, θα βρίσκαμε στο εμπόριο μέτρα ραδιοκυματικά αντί των υπερήχων, και σ΄αυτό θα είχαν προλάβει οι Κινέζοι!

Ήταν μια πολύ απλή παρέμβαση από εμένα, Αν όντως, κάποιος γνωρίζει κάτι, ας το καταθέσει.

gep58

georgecy
26-10-08, 20:21
Καλησπέρα σας. Χρήστο γίνεται αυτό που αναφέρεις, ήδη χρησιμοποιείται σε κάποιες εφαρμογές στα αυτοκίνητα και αναμένονται πολύ περισσότερες στο μέλλον.

Ψάξε το στο Google σαν "24GHz UWB + automotive". Θα βρεις πολλές πληροφορίες. Μπορείς να ξεκινήσεις από εκεί και να το προχωρήσεις το θέμα.

Μια ερώτηση μόνο. Θέμα πτυχιακής είναι αυτό;

positron4
27-10-08, 02:06
Φιλε georgecy σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες,αλλα πολυ ψηλα με στελνεις ρε φιλε 24GHZ:w00t:
Κατι πιο προσιτο? ασχολουμε με χαμηλες συχνοτητες KHZ,θελω κατι απλο,οπως ειναι τα αποστασιομετρα υπερηχων αλλα με ραδιοσυχνοτητα:wiink:
Οχι δεν ειναι για πτυχιακη,ειναι μια κατασκευη που μου'ρθε να κανω:001_cool:

gep58
27-10-08, 23:03
positron4,
διάβασα την ερώτησή σου και σε άλλο forum, αλλά φαίνεται κάτι δεν ξεκαθαρίζεις τα πράγματα για να γίνεις περισσότερο αντιληπτός.


και υπολογιζει την αποσταση του αεροπλανου



μιλαμε παντοτε για Η/Μ κυματα και οχι για υπερηχους!



δηλ. αυτό που λέμε ραδιοσυχνότητα



Φιλε georgecy σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες,αλλα πολυ ψηλα με στελνεις ρε φιλε 24GHZ


δηλ. δεν κάνει αυτό;



ασχολουμε με χαμηλες συχνοτητες KHZ


δηλ. υπέρηχοι



μιλαμε παντοτε για Η/Μ κυματα και οχι για υπερηχους!

δηλ. όχι υπέρηχοι!

Συμβουλή μου : με το να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες δεν νομίζω να κινδυνεύεις να σου κλέψουν την πατέντα!

Καλό ξεμπέρδεμα...
gep58

anamprox
17-11-08, 17:24
από τα λίγα που ξέρω όλα τα κύματα μεταδίδονται με την ίδια ταχύτητα... αυτό που αλλάζει είναι το μήκος κύματος (και όχι η ταχύτητα!)
δεν μετράς το χρόνο που κάνει να πάει και να έρθει από τον στόχο το κύμα.
τα ραντάρ κάνουν χρήση του φαινομένου ντόπλερ που λέει το εξής :
στέλνεις ένα κύμα σε κινούμενο στόχο. έστω το κύμα αυτό
( ηλεκτρομαγνητικό ) έχει συχνότητα χ.
το κύμα αυτό ανακλάτε από τον κινούμενο στόχο αλλά μετατοπίζεται η συχνότητα του κατά ψ. λαμβάνεις το κύμα πίσω στο ραντάρ και ανάλογα με τη συχνότητα σου έχεις πχ. χ+ψ= ο στόχος απομακρύνετε με τόση ταχύτητα
χ-ψ= ο στόχος πλησιάζει με τόση ταχύτητα κλπ.

TAKIS HELLAS
17-11-08, 18:29
Για χρυσοθηρια το θες αυτο φιλε ?

costas81
17-11-08, 20:34
Για χρυσοθηρια το θες αυτο φιλε ?


δεν κάνει αυτό το εργαλέιο για χρυσοθηρία φίλε Takis...μέσα στη Γη έχουμε διάδοση η/μ κυμάτων και όχι ακτινοβολία...αν κάποιος επιλύσει τις εξισώσεις Maxwell θα πάρει στην εξίσωση κύματος και έναν περίεργο όρο που παριστάνει τη διάδοση του κύματος μέσα στη Γη ή το εκάστοτε υλικό μέσο...σε αυτή την περίπτωση το βάθος διείσδυσης του κύματος εξαρτάται από τις ιδιότητες του μέσου ε,μ,σ και η ταχύτητα διάδοσης δεν είναι σταθερή αλλά εξαρτάται κι αυτή από τον κυματαριθμό...αυτή η αρχή βρίσκει εφαρμογές στην γεωφυσική διασκόπηση...ανάλογα με την συχνότητα και τη φύση του πεδίου...σε ό,τι αφορά την χρυσοθηρία όπου μπορούμε να ψάξουμε μόνο σε μικρά βάθη καθώς οι έντονα αγώγιμοι σχηματισμοί αποσβαίνουν έντονα το η/μ κύμα που παράγουμε χρησιμοποιείται συνήθως το γεωραντάρ (GPR)...πρόκειται για ένα σύστημα πομπού δέκτη που δουλεύει κατά μέσο όρο στα 500MHz....όμως υπάρχουν γεωραντάρ που χρησιμοποιούν μεγαλύτερες συχνότητες και καταφέρνουν να εντοπίζουν ακόμα και μικρές εσωτερικές ρωγμές σε τσιμεντένιους τοίχους.......

positron4
19-11-08, 07:09
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια,το προχωραω το κυκλωμα σιγα σιγα.
Κωστα ετσι οπως τα λες ειναι τα πραγματα,δεν κανει για χρυσοθηρια το project εκ πρωτης οψεως:001_cool:,αλλα μηπως:confused1: ισως κατι παρεμφερες να κανει, Τακη μου εδωσες ιδεα:biggrin:

costas81
19-11-08, 17:34
για την ανεύρεση αγώγιμων σωμάτων μέσα στη Γη, κάνει........άλλωστε γι αυτό κατασκευάζονται αυτά...αν κατάλαβα καλά εσύ θέλεις κάτι που θα βλέπει σαν μέσο διάδοσης τον αέρα...γι αυτό δεν είμαι σίγουρος αν θα έχεις αποτέλεσμα με η/μ κύματα...ας απαντήσει σε αυτό κάποιος πιο σχετικός με την ακτινοβολία...εγώ ξέρω μόνο από διάδοση και διάχυση...

Ηλιας Α
27-04-09, 14:06
Τυλεμ/ση :001_tt2: Θα είναι ωρατός ο στόχος από τη συσκευή ?
:001_smile: