PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετρηση θετικής και αρνητικής dc τάσης



lunatic
26-10-08, 18:18
Έχω το εξής πρόβλημα: Έχω ένα βολτόμετρο αναλογικό που μετρά διάφορες τάσεις μέσω ενός διακόπτη 5 θέσεω. Πως μπορώ με το ίδιο βολτόμετρο να μετρήσω μια αρνητική τάση? Δλδ τα πόδια του διακόπτη να έχουν πχ 100V, 200V, 500V, -100V, 50V. Όταν τον πάω στη θέση με την αρνητική τάση προφανώς θέλω να δείχνει 100. Υπάρχει τρόπος να κάνω μία αρνητική dc, θετική για να τη μετρήσω? Έλεγα μήπως υπάρχει κανένα ολοκρηρωμένο που κάνει αυτήν τη δουλεια. Επειδή οι τάσεις είναι κάπως μεγάλες, μπορώ πχ να την κατεβάσω πριν τη δώσω στο τσιπακι, με αντιστάσεις. Δλδ δεν χρειάζομαι τσιπακι που να παιρνει τόσο μεγαλες τάσεις. (Προφανώς, ουτε το ρεύμα με ενδιαφέρει, αφου σε βολτομετρο θα πηγαίνει)

gep58
26-10-08, 18:31
Φίλε lunatic,
εφ΄όσον όπως γράφεις, το βολτόμετρο είναι αναλογικό κινούμενου πηνίου, με κλίμακα 0...5x και όχι -5x...0...+5x (όπου x πολλαπλασιαστής 1, 2, ...) και προηγείται διαιρέτης 5 θέσεων, η πιο απλή κίνηση που μπορείς να κάνεις, για να πετύχεις το ζητούμενο, είναι να αντιστρέψεις την είσοδο του σήματος με ένα διακόπτη DPDT τοποθετώντας τον πρίν τον διαιρέτη.

Αν δεν έγινα κατανοητός να σου στείλω ένα βασικό κύκλωμα...
gep58

lunatic
27-10-08, 00:43
Ναι δικιο έχεις, αυτό ήταν το πρώτο που σκέφτηκα αλλά δέν ήθελα να βάλω άλλον έναν διακόπτη στο μηχάνημα και έλεγα μήπως γίνεται κάτι από μεσα..
Ευχαριστώ παντως...

lunatic
27-10-08, 23:57
ψάχνοντας στο ιντερνετ βρήκα τα PT6645 και PTN78000A (το δεύτερο είναι εξέλιξη του πρώτου) της Texas instruments. Απ ότι κατάλαβα κάνουν αυτό που θέλω, ε? Τα έχει χρησιμοποιήσει κανένας?

gep58
28-10-08, 01:10
lunatic,
βλέποντας αυτό που βρήκες σίγουρα κατάλαβα λάθος! :hammer:
Επειδή σου απάντησα καταλαβαίνοντας αυτό που δείχνω στην φωτογραφία, πες μου σε παρακαλώ που κάνω λάθος σε σχέση με τα γραφόμενά σου στην έναρξη του θέματος.

gep58

GEWKWN
28-10-08, 09:08
Έχω το εξής πρόβλημα: Έχω ένα βολτόμετρο αναλογικό που μετρά διάφορες τάσεις μέσω ενός διακόπτη 5 θέσεω. Πως μπορώ με το ίδιο βολτόμετρο να μετρήσω μια αρνητική τάση? Δλδ τα πόδια του διακόπτη να έχουν πχ 100V, 200V, 500V, -100V, 50V. Όταν τον πάω στη θέση με την αρνητική τάση προφανώς θέλω να δείχνει 100. Υπάρχει τρόπος να κάνω μία αρνητική dc, θετική για να τη μετρήσω? Έλεγα μήπως υπάρχει κανένα ολοκρηρωμένο που κάνει αυτήν τη δουλεια. Επειδή οι τάσεις είναι κάπως μεγάλες, μπορώ πχ να την κατεβάσω πριν τη δώσω στο τσιπακι, με αντιστάσεις. Δλδ δεν χρειάζομαι τσιπακι που να παιρνει τόσο μεγαλες τάσεις. (Προφανώς, ουτε το ρεύμα με ενδιαφέρει, αφου σε βολτομετρο θα πηγαίνει)

Απο τα γραφωμενα σου καταλαβα οτι θελεις να μπορεις να μετρησεις αρνητικες dc τασεις με ενα αναλογικο πυλυμετρο.

Αν καταλαβα καλα, τοτε το μονο που εχεις να κανεις ειναι οταν μετρας
αρνητικες τασεις να βαζεις το κοκκινο καλωδιο(θετικος πολος) στην
γειωση και το μαυρο καλωδιο(αρνητικος πολος) στην αρνητικη ταση που θελεις να μετρησεις βαζοντας την αντιστοιχη κλιμακα.
Αυτο γινεται γιατι η γειωση(θετικος πολος για αρνητικες μετρησεις)
εχει πιο θετικο δυναμικο απο την αρνητικη ταση(αρνητικο καλωδιο-μαυρο)
Ετσι μια ταση στα -12 βολτ με την συνδεση που σου προτινω στο πολυμετρο θα δειξει τιμη 12 βολτ γιατι η γειωση (θετικο καλωδιο-κοκκινο) ειναι πιο
θετικη κατα 12βολτ. δηλαδη -12 (((((+12))))= 0
Ελπιζω κα καταλαβες διοτι δεν ειμαι και πολυ καλος στις εξηγισεις με το πολυμετρο.
Φιλικα Γιωργος.

lunatic
28-10-08, 10:53
φίλε gep58, το πρόβλημα είναι αυτό ακριβώς πού έχεις ζωγραφίσει. Οι τάσεις έρχονται από διαφορέτικά σημεία του κυκλώματος και όχι απο διαιρέτη τάσης βέβαια και έχουν διάφορες τιμές (θετικές, αρνητικές) ως προς τη συνολική γείωση του κυκλώματος (σε αυτό που ζωγράφισες οι τάσεις είναι σωστές? δεν θα έπρεπε να γίνεται 0 κάπου προς τη μέση?). Παίζει να μην το έχω εξηγήσει καλά εγώ στην αρχή. Πάντως αυτό που μου έγραψες (και αυτό που γράφει ο GEWKWN παραπάνω) είναι σωστό. Απλά εγώ ήθελα να μην χρησιμοποιήσω αλλον διακόπτη (αυτόν που θα αλλάζει γείωση και "φάση") αλλά να κάνω κάτι τέτοιο σαν αυτό που ζωγράφισα εδω:

gep58
28-10-08, 12:22
Καλημέρα lunatic και χρόνια πολλά.

Τώρα κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς! Για την αρνητική τάση θέλεις ένα αναλογικό αντιστροφέα ούτως ώστε το όργανο να μπορεί να την δείξει.

Το PTN78000A που βρήκες δεν κάνει σε καμιά περίπτωση για τον λόγο ότι είναι μεν αντιστροφέας της πολικότητας της τάσης εισόδου αλλά η έξοδός του είναι σταθερή και συγκεκριμένη.

Τέτοιο κύκλωμα που ζητάς (δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό!) νομίζω ότι θα είναι πολύπλοκο και φυσικά δαπανηρό.

Δύο λύσεις απλές που έχω να προτείνω είναι α) η χρησιμοποίηση ψηφιακού βολτόμετρου πίνακα στην θέση του αναλογικού και β) αντικατάσταση του υπάρχοντος αναλογικού με άλλο αναλογικό συμμετρικής ένδειξης δηλ στο κέντρο (0) αριστερά -V και δεξιά +V.
Τέτοιο όργανο μπορεί να είναι ένα μιλλιαμπερόμετρο και να προσαρμόσεις την κλίμακα με αντιστάσεις.
Θα έχεις το πλεονέκτημα να βλέπεις το αρνητικό πρόσημο για να μην μπερδεύεσαι, και φυσικά το χαμηλό κόστος.

Σημ. Ο διαιρέτης που βλέπω στην είσοδο -500V θα πρέπει να αποτελείται από R1= 47,04 ΚΩ και R2= 960Ω για σωστότερη διαίρεση.

Φιλικά
gep58

lunatic
28-10-08, 15:04
Τελικά μάλλον θα βάλω ψηφιακό βολτόμετρο (thanx gep58 ). Φαίνεται η πιο εύκολη λύση. Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια!