PDA

Επιστροφή στο Forum : σχετικά με μ/σ



darthtony
27-10-08, 15:23
έχω έναν μετασχηματιστή απο ραδιοκασετοφονο-cdplayer ο οποιος βγάζει 12V(απο 220) ποσα A όμως? δε λέει τπτ υπάρχει τρόπος να το μάθω?(το κουτι το πέταξα)
τον θέλω για να τροφοδοτήσω αυτο το κύκλωμα:http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=35710
8α φτάσει? ευχαριστώ εκ των προτέρων!

weather1967
27-10-08, 15:38
Μήπως γράφει πανω VA η ποσα Watts ειναι ? ο μετασχηματιστής ? εκτός τα 12 volt παρατήρησε αν γραφει κατι αλλο σαν τα παραπανω που σου ανέφερα.
Το αν θα φτάσει δεν το γνωρίζουμε αν δεν ξερουμε τα πλήρη στοιχεία του μετασχηματιστή παντος το κυκλωμα τραβαει max ρευμα 1,2 Α ,αρα ο μετασχηματιστής θά πρέπει να ειναι τουλαχιστον στο 1,5 Α και πάνω .

xifis
27-10-08, 16:09
αν εχεις ακομα το κασετοφωνο κοιτα ποσα βαττ λενε τα ηχεια του.ναναι 1 βατ το καθενα?1+1=2 πες κ κανα 2 βατακια ακομα για την υπολοιπη μοναδα βαλε 4 συνολο.χονδρικα παντα,κ μπακαλιστικα.το κυκλωμα που λες θελει 1,5*12=18 βαττ.οποτε πεφτει μικρος.αλλα δε βαριεσαι,βαλτονε κ το πολυ πολυ να καει!:laugh::laugh: τι μπακαλης που ειμαι...:lool:

darthtony
27-10-08, 16:11
δε λέει τπτ πάνω(τα 12V τα μέτρησα.) τα ηχεια του κασετοφώνου(αυτά θα χρησιμοποιήσω είναι 3 W(ένα μόνο 8α βάλω)
οπότε μάλλον 8α φτάσει...

billtech
27-10-08, 16:57
εγω πιστευω σου κανει...γιατι δεν περνεις ενα φοριο και να μετρησεις πανω του το ρευμα? μια αντισταση τουβλακι ας πουμε? η δεν γινεται αυτο?μια ιδεα λεω και εγω

gep58
27-10-08, 21:05
Μπορείς,darthtony,
πολύ απλά να συνδέσεις το τροφοδοτικό στην κατασκευή και να παρακολουθείς την τάση του με ένα πολύμετρο.
Μη μου πεις ότι δεν έχεις!
Εάν δεις να πέφτει πολύ η τάση του, τότε λείγει το θέμα.
Επίσης αν ισχύει το "Ρεύμα κατανάλωσης: 1,2A max" που αναφέρει η Smart kit στις προδιαγραφές, εννοεί στη μέγιστη ισχύ, και αν εσύ το λειτουργείς εκεί μάλλον δεν θα κάνει.

gep58

darthtony
27-10-08, 21:10
πολύμετρο έχω..
θά φτάσει πιστεύω, όμως, γιατί το κασετωφωνο είχε 2Χ 3 watt ηχεία, και εγώ έχω συνδέσει 1(3Watt)
όμως έχουμε και άλλο πρόβλημα(δε χωράει στο κουτι :()
αλλά εγώ ρωτάω γενικά αν μπορουμε να βρούμε το μέγιστο που μπορει να δώσει!

gep58
27-10-08, 22:36
darthtony,
εάν θέλεις να ξέρεις το μέγιστο ρεύμα και για άλλες εφαρμογές σου, θα συνδέσεις μόνιμα το πολύμετρο στην έξοδό του (όχι και τον ενισχυτή) και βάζοντας αντιστάσεις (για φορτίο) πειραματικά θα βρείς το σημείο που η πτώση τάσης θα είναι ανεκτή.
Τότε μπορείς να μετρήσεις το ρεύμα που περνάει από το φορτίο σου.
Άλλος τρόπος, εάν έχεις επαφή στον μετασχ/στή πές μου την μεγάλη διάσταση και το φάρδος του πυρήνα και θα σου πω εμπειρικά την ισχύ του.
Άλλο τρόπο δεν γνωρίζω.

gep58

weather1967
27-10-08, 22:53
Η προσωπική μου γνώμη ειναι : εφόσον κάνεις μιά καινούργια κατασκευή, και δεν ξερεις τήν ισχύ του μετασχηματιστή σίγουρα ,καλύτερα θά ήταν νά πήγαινες να αγοράσεις ενα καινούργιο μετασχηματιστή 12 volt 2 Amber ,να κάνεις σίγουρα και σωστά τήν δουλειά σου.Δεν ειναι ακριβώς κάπου στά 10-15 ευρώ εχουν αυτοί.