PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξεχάστε όσα ξέρατε... ΡΑΝΤΑΡ ΠΑΝΤΟΥ...



gep58
02-11-08, 19:17
Φίλοι μου καλησπέρα,

Σήμερα έλαβα ένα μήνημα μέσω e_mail (δεν γνωρίζω την αρχική ημερομηνία αποστολής του γιατί μετακινείται μεταξύ διάφορων αποδεκτών)και όπως παροτρύνει και ο αρχικός αποστολέας, το μεταβιβάζω με την σειρά μου

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ




Καλημέρα σε όλους




Για να μην βρεθείτε προ εκπλήξεων , σας ενημερώνω ότι στο περιφερειακό της Θεσσαλονίκης , έχουν τοποθετηθεί 2 κάμερες ελέγχου-καταγραφής ταχύτητας , οι οποίες φωτογραφίζουν από πίσω , τα αυτοκίνητα των οποίων η ταχύτητα υπερβαίνει τα 90 χλμ/ώρα .
Αυτές έχουν τοποθετηθεί στο ρεύμα από ανατολικά προς δυτικά, η 1η μετα την έξοδο Πανοράματος ( στην αρχή της κατηφόρας ) και η 2η μετα την έξοδο του Ασβεστοχωρίου/Πεύκης ( και αυτή στη κατηφόρα ) .

Ήδη έχουν αναφερθεί κλήσεις που παραδίδονται κατ'οίκον .







Για όσους κινούνται στην Ε.Ο. Θεσσαλονίκης - Νέων Μουδανιών.

Εγκαταστάθηκαν νέες κάμερες ελέγχου ταχύτητας.

1. Κατεύθυνση από Θεσ/νικη πρός Νέα Μουδανιά (Μετά τα ζαχαροπλαστεία της Καρδίας, έξω περίπου από τη Ρετσίνα Γεωργιάδη)

2. Κατεύθυνση από Νέα Μουδανιά προς Θεσσαλονίκη (Μετά τη γέφυρα του Τρίλοφου και μετά την πρώτη έξοδο για Καρδία).

Η κάμερα είναι τοποθετημένη μέσα στα δέντρα και δύσκολα διακρίνεται, ειδικά τη νύχτα.


Προσοχή το όριο στην κατηφόρα αλλά και στην ανηφόρα της Καρδίας είναι 90 χλμ.

ΑΘΗΝΑ - ΛΑΜΙΑ


Σήμερα το πρωί και ώρα περίπου 7 τοποθετήθηκε και συνδέθηκε κάμερα
ασφαλείας(ραντάρ) στην Αθηνών-Λαμίας στο ρεύμα προς Λαμία μετά τον Σείριο
και 500 μέτρα από την μάντρα Δημοπουλος που συναντάμε κατεβαίνοντας. Ένα
περιπολικό και ένα κινητό συνεργείο της Siemens
βρίσκονταν εκεί και τσεκάρανε- μετρούσανε και ΓΡΑΦΑΝΕ.......
(Η κάμερα είναι Siemens και εκπέμπει ακτίνες Κ).

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ MHN ΤΡΕΧΕΤΕ - ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΕΙΝΑΙ ΤΣΟΥΧΤΕΡΟ !!!
5 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΠΙΝΑΚΙΔΩΝ
ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΟΥΝ ΟΛΟΙ ! ! !


Εγώ, λογικά, περιμένω να έρθει η επιστολή!
Γνωρίζετε το ύψος του προστίμου αkριβώς πόσο είναι, για να προετοιμάζομαι οικονομικά και ψυχολογικά;

gep58

lynx
02-11-08, 20:54
Γεια σου Γιωργο δες εδω..

http://www.leme.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=80&Itemid=79

ειναι ιδιαιτερα τσουκτερες... :saad: εχω φαει τρεις οσα χρονια οδηγω..
75Ε, 280Ε και 200Ε

gep58
02-11-08, 21:19
Λευτέρη,

σ΄ευχαριστώ για την υπόδειξή σου.

Θα το πιω... και τούτο το φαρμάκι.
Να συμβάλλουμε όσο μπορούμε για την οικονομική ενίσχυση της χώρας μας!

gep58

electronic
02-11-08, 22:19
Λοιπόν μια και είμαι και εγώ στον δρόμο συνέχεια μπορώ να σας ενημερώσω και για κάποιες ακόμα.

Θεσσαλονίκη Περιφεριακός.
Απο δυτικά προς ανατολικά μετά την έξοδο του στις Συκιές στην δεξιά πλευρά του δρόμου πισω απο τις μεγάλες ταμπέλες. Δεν την βλέπετε αλλά σας βλέπει αυτή.

Θεσσαλονίκη - Βέροια

Από την ώρα που βγαίνουμε απο την Εθνική για Αθήνα και προχωράμε προς βέροια 3 κάμερες σε όλη την διαδρομή μέχρι και την έξοδο για Βέροια.

Βέροια - Θεσσαλονίκη

Αλλες τρεις κάμερες μέχρι και την έξοδο προς Εθνική για Θεσσαλονικη

Επίσης να συμπληρώσω και ακόμα μια την οποία δεν μπορείτε να δειτε αλλά μπορεί αυτή είναι

Μουδανιά - Θεσσαλονίκη

Λιγο πριν την έξοδο για Πρακτικερ - Jumpo είναι δεξιά ανάμεσα στα δέντρα που έχει διπλα στον δρομο.

Αυτά προς το παρόν. Αν έχω νεότερα θα ενημερωθείτε.

Γιώργος.

gep58
02-11-08, 23:07
Γνωρίζει κανείς εάν επιτρέπεται από τους ελληνικούς νόμους, να είναι κρυφά αυτά τα συστήματα παρακολούθησης ή όχι;
Γιατί απ΄ότι ξέρω, κάπου πρέπει να υπάρχει η ενημερωτική σήμανση ότι "Η ταχύτητα ελέγχεται με ραντάρ".

Φίλε electronic μια και γνωρίζεις τα σημεία, θύμησέ μου στην περιφεριακή ή στην ΕΟ Θεσ/νίκης-Κατερίνης και μέχρι την έξοδο για Βέροια υπάρχουν τέτοιες πινακίδες;
Εγώ έχω δει μόνο στο κομάτι της περιοχής κτελ Μακεδονία!

gep58

electronic
03-11-08, 09:37
Καλημέρα...

Ναι υπάρχουν τέτοιες πινακίδες ενημέρωσης των οδηγών σε πολλά σημεία.

billys7
03-11-08, 22:09
Πάντα είχα την απορία, μπορείς να απορρίψεις το πειστήριο της καταγεγραμμένης ταχύτητας από την κάμερα, σε κάποιο ενδεχόμενο δικαστήριο? Έχει γίνει ποτέ?

electronic
03-11-08, 22:31
Εμένα όταν με φώναξαν στην τροχαία πισω απο τον σταθμό των τρένων για κάποια υπόθεση μου τελικά κατάλαβα πως δεν μπορώ να απορύψω το παραπάνω πειστήριο. Η φωτο ήταν από πίσω και δεξιά του αμαξιού και είχε μέσα 2 άτομα Τον γιο μου πίσω και έναν οδηγό. Εγώ δεν ξεχώριζα πολύ καλά αλλά ο γιος μου ήταν κολημένος στο πίσω τζάμι. Στο κάτω μέρος και δεξιά είχε την ταχύτητα -120- και στην αριστερή πλευρά ζουμ την πινακίδα μου.
Την πλήρωσα την κλήση και τελείωσε το θέμα εκεί.

billys7
03-11-08, 23:11
Δεν υπάρχει περίπτωση η κάμερα να έχει μετρήσει λάθος?

vat
03-11-08, 23:16
τα ρανταρ στις συραγγες πανω απο αγ.κων/νο
ειναι εκτος λειτουριας (προς το παρον)
στο ρευμα προς αθηνα αμεσως μετα τις σιραγγες
"μας περιμενουν"
τα εργα στο πεταλο.. συνεχιζονται

PCMan
04-11-08, 17:09
Παιδιά να 'στε καλά που ενημερώσατε.
Έχει κανα μήνα που βλέπω κάμερες απο κοζάνη μέχρι θεσσαλονίκη και είναι ανα 10-20χλμ τοποθετημένες και εναλάξ στον δρόμο, δηλαδή στα 10-20χλμ είναι στον δικό μου δρόμο και μετά είναι αριστερά μου και κοιτάνε στην αντίθετη πλευρά.

Μια ερώτηση όμως. Ετρεχα αρκετά μια φορα(πριν δω ότι υπάρχουν κάμερες) και θυμάμαι ήταν στις 17-18/10. Μόλις βλέπω τις κάμερες κόβω και βάζω το αντιραντάρ μου για να δω αν όντως είναι κάμερες ταχύτητας και δεν έκανε τίποτα...

Γιατί το έκανε αυτό? Σε άλλα ρανταρ μου λέει ακριβώς τι γίνεται...

babisko
04-11-08, 18:14
Έχουν γεμίσει τους δρόμους κάμερες. Ακόμα (μάλλον) δεν ενεργοποιήθηκαν στην Καστοριά, αλλά είναι θέμα ημερών να τις ενεργοποιήσουν, εύκολο χρήμα για τα ταμεία είναι αυτό, γιατί τα σημεία που τις έβαλαν είναι ευθείες, οι οποίες έχουν διασταυρώσεις, εννοείται εκτός κατοικημένης περιοχής, και το όριο ταχύτητας είναι 50. Ποιος πηγαίνει σε ευθεία, άσχετα αν έχει διασταύρωση, κάτω από 50 χιλιόμετρα την ώρα; Άρα άμεσο και εύκολο χρήμα.
Εκτός και αν το κάνουν για το καλό μας :001_tt2::001_tt2::001_tt2:

vat
04-11-08, 20:29
φιλε PCman ta αντιρανταρ.. ανηχνευονται....
μη σου βρουν τετοιο στο αμαξι! την "εκανες"

απλα μη τρεχετε, ειναι ευκολο.

PCMan
05-11-08, 00:43
φιλε PCman ta αντιρανταρ.. ανηχνευονται....
μη σου βρουν τετοιο στο αμαξι! την "εκανες"

απλα μη τρεχετε, ειναι ευκολο.
Άλλο πάλι κι αυτό..... Σοβαρά?
Είναι διασταυρωμένο?

ΥΓ.Ξέρω πόσο πάνε τα πρόστιμα για αντιρανταρ.

manos_3
05-11-08, 01:00
Γι' αυτό κοιτάξτε μην την πατήσετε...

billys7
05-11-08, 14:32
Δεν υπάρχει περίπτωση η κάμερα να έχει μετρήσει λάθος?

vagos
05-11-08, 19:10
Εγώ είμαι Γιάννενα . Περιφερειακά καμία 30ρια θα έχουνε τοποθει Τώρα είναι με μαύρες σακούλες αλλά πλησιάζουν οι γιορτές και μάλλον θα δουλέψουν για τα δώρα τηθεί .

waverunner
06-11-08, 15:22
.....
.... Ετρεχα αρκετά μια φορα(πριν δω ότι υπάρχουν κάμερες) και θυμάμαι ήταν στις 17-18/10. Μόλις βλέπω τις κάμερες κόβω και βάζω το αντιραντάρ μου για να δω αν όντως είναι κάμερες ταχύτητας και δεν έκανε τίποτα...

Γιατί το έκανε αυτό? Σε άλλα ρανταρ μου λέει ακριβώς τι γίνεται...

Φίλε PCMan ίσως το αντιραντάρ σου να μην ανίχνευσε το συγκεκριμένο ρανταρ επείδη να μην υποστήριζε την συγκεκριμένη μπάντα συχνοτήτων στην οποία δο΄υλευε το συγκεκριμένο ραντάρ. Αν είναι ραντάρ που αγοράστηκαν προσφατα ίσως να δουλεύουν σε άλλες συχνότητες από αυτες που υποστηρίζουν τα αντιραντάρ που υπήρχαν πιο πριν.

Επίσης ναι, τα αντιραντάρ ανιχνευονται. Θέλει προσοχή καθως στον έλεγχο ρανταρ που μπορεί να γίνετε , μπορεί να γίνετε και έλεγχος αντιραντάρ με ειδικό όργανο.
Πληροφοριακά , οι πιο συνηθισμένες μπάντες στις οποιες δουλεύουν τα ρανταρ είναι : X-Band, KU-band,KA-band,K-band,Laser.

dalai
06-11-08, 17:38
νομιζω οτι η καλυτερη λυση υπο αυτες τις συνθυκες ειναι ενα GPS .
εχει κανεις σας το update gia to destinator σχετικα με τισ καμερες?

smd
07-11-08, 00:42
δεν υπαρχει απο οσο ξερω κανενα αντιρανταρ που να πιανει τα φωτογραφικα γιατι τα περισσοτερα που υπαρχουν αν θα εχετε δει εχουν ενα τελαρο(πινιο) κατω στο δρομο .τα ονομαζουν gatso και τα εχει κατασκευασει ελληνας(γκατσογιαννης)νομιζω

PCMan
07-11-08, 01:14
Σωστά. Όλες οι φωτογραφικές είναι gatso..

@dalai χτές κατάλαβα ότι ισχύει αυτό που λες...

Παιδιά χτες ενημέρωσα το nokia n95(garmin) με τα νέα POIS, αυτά με τις όλες τις κάμερες τις ελλάδας. Μπείτε εδώ www.index.pois.gr . Τα παιδιά εκεί έχουν κάνει και συνεχίζουν να κάνουν καταπληκτική δουλειά.
Υπάρχουν αρχεία για όλα τα gps.

Αντε και άν το μάθουν όλοι, με ψωμί και ελιές θα την βγάλουν τα χριστούγεννα οι μπάτσοι :lol: