PDA

Επιστροφή στο Forum : Στατικός ηλεκτρισμός από την ατμόσφαιρα (σύννεφα κλπ)



nikos-b
05-11-08, 15:59
παιδιά ανεβάζω κάποιες φώτο και το βράδυ θα σας πω τη με προβληματίζει ..απλά δεν προλαβαίνω τώρα πρέπει να φύγω.

Lykos1986
05-11-08, 17:31
:lool::lool::lool: Απίστευτο!!! Ακόμα γελάω με το μήνυμα σου!!!

nikos-b
05-11-08, 19:45
:lool::lool::lool: Απίστευτο!!! Ακόμα γελάω με το μήνυμα σου!!! που είναι το αστείο;:angry:

DT200
05-11-08, 21:10
απλά , θα μπορούσες να τα κάνεις όλα το
βράδυ, και όχι με δόσεις.
έτσι και αλλιώς, δεν θα σου απαντούσε κανείς , αφού
δεν υπάρχει ερώτηση.

nikos-b
05-11-08, 21:25
απλά , θα μπορούσες να τα κάνεις όλα το
βράδυ, και όχι με δόσεις.
έτσι και αλλιώς, δεν θα σου απαντούσε κανείς , αφού
δεν υπάρχει ερώτηση. Ε μη χάσω βρε καμία ώρα εγώ..:lool::lool::lool:

DT200
05-11-08, 21:38
ωραίος ...
τελικά θα κάνεις την ερώτηση ?

Τρελός Επιστήμονας
05-11-08, 22:23
Να κάνω εγώ την ερώτηση αφού ο φίλος μας αργεί; Λοιπόν, αφού ο στατικός ηλεκτρισμός έκαψε όλα τα αντικεραυνικά που βλέπετε στις φωτογραφίες και ο,τιδήποτε άλλο είχε συνδεθεί στην κεραία, τι άλλο απομένει να κάνουμε για να μην καούμε μαζί με το σπίτι μας;;; Χαχαχά!!!

nikos-b
05-11-08, 23:33
Λοιπόν παιδιά δεν θέλω να κάνω καμιά ερώτηση μια διατύπωση καθαρά δική μου θέλω να κάνω. τελικά σκεφτούμε ότι η ποιο καταλιλι κεραία για να εκπέμψουμε στα vhf ενοω συχνότητες 87,5 έως 108 είναι ένα γκάμα ματς. γιατί το λέω αυτό τώρα ..δεν σας έχει τύχη να κάψετε ποτέ το ολοκληρωμένο της εξόδου ; έμενα μου έχει καει 3 φορές από στατικό ηλεκτρισμό..ιδίως λίγο πριν βρέξει όταν ο ουρανός είναι μαύρος έχω δει από στατικό ηλεκτρισμό το rg 58 να σπασταραει σαν φίδι..και γιαυτό παραθέτω της φώτο ..το τελευταίο ώμος δεν κάνει είναι για πάνω από τους 100mhz απλά σας δείχνω μέσα στο κόκκινο κουτάκι την κάψουλα που αν μαυρίσει την πετάς και βάζεις άλλη ( βεβαία αυτό είναι σχετικό ) γιατί κανίς πωλητής δεν έχει μόνο την κάψουλα και πρέπει να αγοράσεις όλο το σύστημα που κάνει συνήθως γύρο στα 45 ευρώ ..ενοιτε ότι η γειώσει που θα χρησιμοποιηθεί είναι ξεχωριστή και όχι του σπιτιού.εγώ έχω μια σε τρίγωνο στα 3 μέτρα και κολιμενες μεταξύ τους με καλάι από αυτό που χρησιμοποιούν οι υδραυλική...Τώρα γιατί λέω ότι πιο προσιτή είναι η γκάμα ματς; χμ γιατί αν έχει στατικό ηλεκτρισμό δεν έχεις πρόβλημα γιατί και να έχεις η ψίχα δεν έχει αμεσι επαφή με το τρατζιστορ εξόδου.συνήθως χτιπα το περίβλημα δηλαδή την κεραία στο πιο ψιλό σημείο .. και που αυτό βεβαία το γειώνω ..δηλαδή γειώνω όλο τον ιστό ..προσωπικά τα δικά μου τα τρατζιστορ εξόδου είναι πανάκριβα και από τότε που έβαλα την γραμμα ματς έχω βρει την υγεία μου ..βεβαία έχω προσθέσει και ξεχωριστώ αντικεραυνικο πριν τον γενικό πίνακα του σπιτιού ..και ένα επίσης στον πομπό εκπομπής.ΔΕΝ ΜΙΛ¶Ω ΓΙΑ ΚΕΡΑΥΝΌ ΌΜΩΣ γιατί αν πέσει κεραυνός δεν θα μίνι τίποτα ..απλά επιδει είμαι πολύ χαμηλά το ψάχνω για άλλη κεραία ..καλό είναι λοιπόν αν δεν θέλετε να κάψετε κανένα μηχάνημα να πάρετε κάτι τέτοιο ..το τι θα κάνει ο καθένας βεβαία είναι δικό του λογαριασμός ..πάντα μιλάω τι εγινε σε μένα ..:wiink:

jeik
12-11-08, 01:24
Nικο (lalaki) μαλλον αυτα ειναι τα καψουλακια (ασφαλειες) τα δουλευουν στον ΟΤΕ και στα στρατιωτικα τηλεφ. δικτυα ,σε καφαο -κατανεμητες , για κανε σε καναν γνωστο σου εκει μια ερωτηση , πρεπει να τα εχουν με το κιλο ,αν δεν τα πετανε , τα εχω δει σε κοκκινο και μπλε χρωμα , μήπως σου ταιριαζουν ? αν ναι , δεν αγοραζεις και ολοκληρο το κουτακι !

Πως πας ? ολα καλα ?

Χαιρετισμους :001_rolleyes:.

nikos-b
14-11-08, 02:05
δημητρη αυτό που λες δεν το ξέρω αν και πολλά χρόνια πριν δουλευα στον ΟΤΕ τότε είχα ανοίξει εκατοντάδες καφαο και μποξακια και ποτέ δεν είχα δει τετιες κάψουλες ..δεν ξέρω τώρα μετά από 20 χρόνια αν αλάλαξαν τα πράγματα..οι κάψουλες που θα είχες δει εσύ είναι πλαστικές και δεν είναι τίποτα άλλο παρά κάτι σαν κλεμα που ενώνει τα καλώδια ..Η μάλλον θα έλεγα καλύτερα είναι γέφυρα.

jeik
14-11-08, 02:44
Δεν θυμαμαι να σου πω την αληθεια τι ακριβως ειναι , αν εχω το πρωι ευκαιρια θα παρω μια οριολωριδα και θα τη μελετησω , αν ειναι αυτο που λεω , και θα το βγαλω φωτογραφια .

nikos-b
14-11-08, 15:33
γέφυρα πρέπει να είναι διμητρη.

gep58
14-11-08, 22:55
Παιδιά,

για τα αντικεραυνικά μήπως βοηθάει το παρακάτω;

gep58

nikos-b
15-11-08, 01:40
Γιώργο το κατέβασα το pdf αρχείο αλλά επιδι δεν τα κατέχω τα αγγλικά δεν πολυκατάλαβα:saad: ..

gep58
15-11-08, 03:38
Νίκο,
από τα εικονίδια που βλέπεις σου μοιάζει κάτι;
Διάβασα τα γραφόμενα του Δημήτρη (jeik) γιαυτό έσπευσα να βοηθήσω.

Τελικά για πες μου, είσαι μέσα από την Κομοτηνή ή από γύρω;

gep58

jeik
15-11-08, 05:19
¶ να μπραβο, αυτα στο pdf ειναι !

nikos-b
17-11-08, 01:23
Μα δεν με ρώτησες ποτέ από πιο μέρος είμαι ..τον Κωσταντή ρώτησες ..παιδιά τώρα το θυμήθηκα αυτά που έχει στο αρχείο pdf τα έχει κάποιος θεσσαλονικιός και όταν τον είχα ρωτήσει για να αγοράσω μου είπε ότι δεν κάνουν δουλεία ..καίγονται αμέσως τώρα τη να πω ετσι μου είπε ετσι γράφω και εγώ.

FM1
16-06-11, 19:25
Με αφορμή τα παραπάνω θα'θελα να θέσω το εξής ερώτημα...
Αυτά τα Coaxial RF Surge Arrestors σε σχήμα βαρελάκι λένε πως παρέχουν προστασία έναντι κεραυνικών αιχμών/υπερτάσεων.
Διαθέτουν ένα συνδυασμό varistor και σπηνθιριστών (gas tube) στην εκάστοτε τάση λετουργίας,αλλά δεν δίνεται πουθενά κανένα σχηματικό???

Έχει κανείς υπόψιν του πώς μπορεί να υλοποιηθεί κάτι τέτοιο και αν εάν τελικά αποδίδει???

21038

GeorgeVita
17-06-11, 17:16
...Coaxial RF Surge Arrestors

Γειά σου Ηλία,
προτείνω να βρεις κατασκευαστές από Ευρώπη, Αμερική, Ιαπωνία και να ψάξεις για datasheet.
Συνήθως δίνουν κάποια στοιχεία κατασκευής αλλά δεν είναι πάντα το θεωρητικό. Οι περισσότεροι χρησιμοποιούν λυχνίες εκκένωσης. Στο παρακάτω link έχει αρκετά στοιχεία θεωρίας και αναφέρει μια διαδικασία "band pass":

http://www.hubersuhner.com/mozilla/products/hs-p-rf/hs-rf-lightning-protectors.htm

Νομίζω για αντικεραυνική προστασία δεν θα έχουν μόνο το ηλεκτρικό κύκλωμα αλλά και κατάλληλη μηχανική κατασκευή με ακίδες γείωσης.

Φιλικά,
Γιώργος