PDA

Επιστροφή στο Forum : Ένωση κονεκτορα τύπου Ν



nikos-b
05-11-08, 23:46
Είχα δει κάπου μέσα στο site πως πρέπει να ενώνουμε ένα κονεκτορα τύπου Ν Σε καλώδιο rg 213 ..προσωπικά την θεωρώ απαράδεχτη αυτί την συνδεσει...ο λόγος είναι ότι πολύ εύκολα μπορεί να σου βραχυκύκλωση ..παρακάτω παραθέτω φώτο τος πως θεωρώ εγώ τον σωστό τρόπο .και μιλάω πάντα το πως το θεωρώ( εγω) το πως θα το κάνετε μόνο εσείς ξέρετε. και μη ξεχάσετε στο τέλος να βάλετε μονωτική τενια μπορεί να βγει εύκολα αν τον τραβήξετε αλλά σε καμιά περίπτωση δεν θα βραχυκύκλωση αν βάλατε τενια δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα .:wiink:

lynx
05-11-08, 23:49
αυτο με την μονωτικη το κανω και εγω...


και ενας guide
http://www.shieldselectronics.com/crimpn.htm

gRooV
06-11-08, 18:31
Είχα δει κάπου μέσα στο site πως πρέπει να ενώνουμε ένα κονεκτορα τύπου Ν Σε καλώδιο rg 213 ..προσωπικά την θεωρώ απαράδεχτη αυτί την συνδεσει...ο λόγος είναι ότι πολύ εύκολα μπορεί να σου βραχυκύκλωση ..παρακάτω παραθέτω φώτο τος πως θεωρώ εγώ τον σωστό τρόπο .και μιλάω πάντα το πως το θεωρώ( εγω) το πως θα το κάνετε μόνο εσείς ξέρετε. και μη ξεχάσετε στο τέλος να βάλετε μονωτική τενια μπορεί να βγει εύκολα αν τον τραβήξετε αλλά σε καμιά περίπτωση δεν θα βραχυκύκλωση αν βάλατε τενια δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα .:wiink:

Το ότι εσύ το κάνεις με μπακάλικο τρόπο δεν σημαίνει ότι ο σωστός τρόπος είναι λάθος!! :001_cool: Η σωστή τοποθέτηση του συνδετήρα είναι αυτή που παρουσιάζεται στις κατασκευές. Αν φτιαχτεί σωστά ούτε βραχυκυκλώνει, ούτε ξεκολλάει αν τον τραβήξεις, ούτε νερά μπαίνουν γιατί λειτουργεί το λαστιχάκι. Μετά στην συνέχεια βάζεις και ταινία για έξτρα προστασία. Εχω φτιάξει πολλές δεκάδες από δαύτα!!

nikos-b
06-11-08, 21:18
Λοιπόν αγαπητέ θανο είμαι 40 ετών ασχολουμε με μηχανήματα από τα 10 μου ..έχω κολλήσει άπυρες φόρες κονεκτορες. και σε οποιν έχω δείξει αυτό το έκτρωμα που δεν ξέρω αν το ανέβασες εσύ ...γελούσε 10 μέρες.και ας είναι ο σωστός τρόπος όπως λες.και δεν το έχω δείξει σε ερασιτέχνες πιτσιρικάδες που είναι 20 ετών και εχθές μόλις έχουν πιάσει κολιτιρι στα χέρια τους και το παίζουν ειδήμονες.. και κάτι άλλο ..όταν ήμουν στην σχολή σαν ηλεκτρολόγος ..ο δάσκαλος μου που ποτέ δεν είχε δούλεψή έξω και τα ήξερε όλα στην θεωρία ..όταν μας είχε βάλει να σκάψουμε κανάλια και γενικά να κάνουμε καπιες εργασίες μέσα στο δωματιάκι που είχαμε ο καθένας
μας έδειχνε τον θεωρητικό τρόπο ..τον σωστό και καλά τρόπο ..σε πληροφορώ αγαπητέ θανο ότι όλοι κάνανε μια εβδομαδα να τελιοσουν την εργασία τους με τον ( σωστό τρόπο) που ήξερε ο καθηγητής
ο μόνος που τελιοσε σε 2 μέρες ήμουν εγώ και ξέρεις γιατί;; γιατί εγώ τον έκανα με τον μπακάλικο τρόπο οπός χαρακτήρισες εσύ ..που τελικά αποδιχτικε ο ποιο καλος επιδι ετσι με είχε μάθει το αφεντικό μου που ήταν 60 ετών και ήταν χρόνια μάστορας ..αυτό βεβαία δεν συμενι ότι ο τρόπος του αφεντικού μου ήταν ο προχηρος.

savnik
06-11-08, 22:02
http://www.hlektronika.gr/index.php?page=kataskeyes?connm
Και ομως ειναι ο μονος σωστος τροπος.


Λοιπόν αγαπητέ θανο είμαι 40 ετών ασχολουμε με μηχανήματα από τα 10 μου ..έχω κολλήσει άπυρες φόρες κονεκτορες.
Ποσους τετοιους κονεκτορες εχεις βαλει σε βουνα;

nikos-b
06-11-08, 23:06
συνονόματε αυτό το λινκ που ανέβασες το είδα γιαυτό και έγραψα την γνώμη μου .. επίσης ξέρω ότι το δαχτυλίδι το έχει γιαυτό τον τροπο που εχει στο λινκ ..αλλά από την θεωρία στην πράξη ..τουλάχιστον εδώ και χρόνια όσα φιλαράκια ερασιτέχνες ξέρω ετσι όπως το ανέβασα εγώ τούς κολανε ..και επίσης για εξωτερικούς κονεκτορες καλό είναι να μη βάζουμε την κλασική μονωτική τενια αλλά αυτή που είναι σαν λάστιχο ..:wiink: ..βεβαία όπως ξέρεις στα βουνά δεν βάζουν αυτούς αλλά 7/16 η ακόμα πιο μεγάλους με βίδες και παξιμάδια.

nikos-b
06-11-08, 23:14
επίσης δες στην φώτο που ανέβασα πόσο κοντά είναι το μλπενταζ με το κεντρικό καλώδιο .. εγώ πάντως δεν το διακινδυνεύω να την κάνω ετσι την κολισι.. και επίσης όταν στο τελικό στάδιο βιδώνεις το κάτω μέρος του κονεκτορα για να σφύξη η απόσταση μιονετε ακόμα παραπάνω.

gep58
06-11-08, 23:25
Καλά ρε Νίκο,
δες το και από την άλλη πλευρά,
το κωνικό δακτυλίδι περίσσευε στον κατασκευαστή του κοννέκτορα και το έβαλε για βάρος;

Δεν βλέπω να το χρησιμοποιείς στον τρόπο που παρουσίασες ή κάνω λάθος;
Σε μερικά πράγματα δεν μπορούμε να αλλάξουμε την σειρά τους.
Τελικά ακόμη πιστεύεις ότι ο δάσκαλος έκανε λάθος κι ο μάστορας ήταν ο σωστός;

ΥΓ. Ο μάστορας σ΄έμαθε να χρησιμοποιείς τόσο πολύ τις ταινίες;
gep58

Τρελός Επιστήμονας
06-11-08, 23:35
Λοιπόν, φίλοι μου, ο σύνδεσμος τύπου Ν αναπτύχθηκε κατά τη διάρκεια του Β' Παγκοσμίου Πολέμου από τον Αμερικανικό Στρατό για τα ραντάρ και άλλες χρήσεις υπερυψηλής συχνότητας που τότε έμπαιναν στο προσκήνιο. Πρόκειται για σύνδεσμο με γεωμετρία τέτοια που να επιτρέπει την λειτουργία σε μεγάλο εύρος ζώνης με σταθερή χαρακτηριστική αντίσταση 50Ω. Οι προδιαγραφές συχνότητας λειτουργίας για τον απλό σύνδεσμο είναι περίπου 2GHz και για το βελτιωμένο τύπο 18GHz. Αν η σύνδεση γίνει με τον τρόπο που εικονίζεται στις "Κατασκευές", τότε τηρούνται οι προδιαγραφές και λειτουργεί σωστά. Αν γίνει με τον άλλο τρόπο, μπορεί να λειτουργήσει ικανοποιητικά στους 100MHz (όπου γίνεται και όλος ο "καυγάς", αν κατάλαβα καλά) αλλά όχι σε υψηλότερες συχνότητες. Προσωπικά, είχα βάλει πολλούς τέτοιους συνδέσμους στο εργαστήριο αλλά και σε πολλά βουνά σε παλιότερή μου εργασία με το "σωστό" τρόπο και κανένας δεν παρουσίασε ποτέ βλάβη. Για σκεφτείτε, αν η τοποθέτηση γίνει με τον "μπακάλικο" τρόπο στους 3-18GHZ όπου λειτουργούν ραδιοζεύξεις SDH μεγάλων εταιρειών κινητής τηλεφωνίας (ή του ΟΤΕ) επιπέδου STM1 (155MB/s) ή NXSTM1, τι προβλήματα θα προκαλέσει! Η απόσταση του κεντρικού αγωγού από τη θωράκιση θα αλλάξει τη χαρακτηριστική αντίσταση και θα προκαλέσει στάσιμα που θα μεταβάλλονται μέσα στο εύρος του φάσματος της ραδιοζεύξης που είναι πολλές δεκάδες MHz με αποτέλεσμα την αλλοίωση του φάσματος και την αύξηση του BER (bit error rate).
Φυσικά και η σύνδεση με το σωστό τρόπο είναι αρκετά δυσκολότερη από τον "μπακάλικο" και οι ανοχές είναι ελάχιστες αλλά μόνον έτσι τηρούνται οι προδιαγραφές. Και αν παρουσιαστεί πρόβλημα στο ραδιοσύστημα, θα κατηγορηθεί (και πολύ σωστά μάλιστα) ο τεχνικός που έκανε τη σύνδεση. Μην ξεχνάτε ότι ουσιαστικά πρόκειται για μικροκυματικό σύνδεσμο!
Όσο για τις ταινίες, αν η τοποθέτηση γίνει σε στεγασμένο χώρο, τότε δεν χρειάζονται. Άν όμως βρέχεται, τότε χρειάζονται πρώτα 1-2 στρώσεις λαστιχοταινία και από πάνω 2-3 στρώσεις ταινία PVC ειδικού τύπου που αντέχει στις υπεριώδεις ακτίνες.
Και κάτι τελευταίο: Συνήθως για συχνότητες από μερικά GHz και πάνω προτιμούμε τον σύνδεσμο SMA όταν η ισχύς είναι μικρή.

nikos-b
06-11-08, 23:38
:lool::lool::lool: Γιωργο; την φώτο που ανέβασα την είδες την τελευταία ;; και επίσης είπα ότι ξέρω ότι ο κατασκευαστής έχει γιαυτό τον λόγο το δαχτυλίδι . ..όσο αναφορά τον μάστορα ...το παραδέχτηκε και ο καθηγητής και μου έβαλε 20 στα εργαστήρια ..ασε που με τον δικό μου τρόπο γίνετε πολύ πιο γρήγορα και δεν έχεις τον κίνδυνο να ακουμπήσουν μεταξύ τους τα καλώδια ..το πωσ θα το κάνατε είναι στο πως το βλέπει ο καθένας αλοστε το είπα στην αρχρη.:glare:

Τρελός Επιστήμονας
06-11-08, 23:42
Για τέτοιους λόγους τότε εκπαιδεύαμε όλους τους νεοπροσλαμβανόμενους τεχνικούς από την αρχή, ιδιαίτερα σε πρακτικά θέματα...

gep58
06-11-08, 23:54
Δυστυχώς ή ευτυχώς καλύτερα φίλε μου Νίκο,


..το πωσ θα το κάνατε είναι στο πως το βλέπει ο καθένας αλοστε το είπα στην αρχρη.

εκεί ακριβώς είναι το θέμα και εκεί ακριβώς εστιάζουν και τα υπόλοιπα μέλη που συμμετέχουν στην συζήτηση.
Ο Τρελός Επιστήμονας, πιστεύω, παρέθεσε όλο αυτό που διαβάζουμε, για να καταλάβουμε ότι δεν κάνει ο καθένας ότι θέλει αλλά πρέπει να ακολουθεί πάντα τους κανόνες που το διέπουν.
Το να κάνει ο καθένας ότι του βολεύει και ότι θέλει, μάλλον μας παραπέμπει σε μη ασφαλή μονοπάτια.

Νομίζω ότι συμφωνούμε όλοι στην τήρηση των εκάστοτε κανονισμών...
gep58

george_007
07-11-08, 00:04
Συγγνωμη που επεμβαινω αλλα εχω παρατηρησει τελευταια στο φορουμ κοντρες μεταξυ καποιων. Δε νομιζω οτι αυτος ειναι ο σκοπος του φορουμ, το να δειξει ποιος ειναι καλυτερος.

weather1967
07-11-08, 00:21
Προσωπικά εγώ παλαιότερα πριν 15 περιπου χρόνια που εβγαινα στούς 27 Mhz ειχα RG 213 μετά τό Linear (παντόφλα):001_smile: ,και το μπλεντάζ το κόλαγα με κολιτίρι 100 watt πάνω στήν πίσω εξωτερική πλευρά τού κονέκτορα για σιγουρη 100 % επαφή, και το τύλιγα μετά μέ μονοτική ταινία.Και ποτέ δεν ειχα τα γνωστά λιγο πολύ προβλήματα επαφής τού μπλεντάζ στον κονέκτορα ,καθώς και τα βραχυκυκλώματα μέ τον κεντρικό πόλο.
Εχω μιά φωτό απο τότε αλλά ειναι μακρυά και δεν φαινετε καλά.

nikos-b
07-11-08, 00:48
φίλε δημητρη και εγώ ετσι το έκανα ενοις για τον κονεκτορα so 239 η αλλιώς PL ..συμφωνώ με αυτά που μας είπε ο επιστήμονας αλλά δεν παύω να υποστηρίζω την δική μου θέσει ετσι κι αλλιώς πάντα μιλάω για χαμηλές συχνότητες έκανα λάθος που δεν διευκρίνισα ..:wiink:

weather1967
07-11-08, 07:26
Ναί φίλε Νίκο εννοώ γιά κονέκτορα so 239 .


φίλε δημητρη και εγώ ετσι το έκανα ενοις για τον κονεκτορα so 239 η αλλιώς PL ..συμφωνώ με αυτά που μας είπε ο επιστήμονας αλλά δεν παύω να υποστηρίζω την δική μου θέσει ετσι κι αλλιώς πάντα μιλάω για χαμηλές συχνότητες έκανα λάθος που δεν διευκρίνισα ..:wiink:

RFΧpert
07-11-08, 23:03
το οτι καθενας μπορει να συνδεσει τους κοννεκτορες οπως αυτος νομιζει... γιατι δεν εμαθε να τους φτιαχνει σωστα, δεν παει να πει οτι ειναι και σωστο να το προτεινει σε αλλους ως τον "καλυτερο" και "σωστοτερο" τροπο... Οι "N" φτιαχνονται με ΑΠΟΛΥΤΩΣ εναν τροπο για να ειναι σωστοι ειτε σε 1MHz ειτε σε 5GHz! Και αυτος ο τροπος περιγραφεται απο τους κατασκευαστες και ειναι αυτος που υπαρχει στο φορουμ επισημα. Και αν τον ακολυθησει καποιος κατα γραμμα, δεν θα του βραχυκυκλωσει ουτε σε 20 χρονια! Οσο για τις μονωτικες ταινιες... κλπ οποιος θελει τις χρησιμοποιει... αλλα δεν ειναι οτι καλυτερο μπορει να κανει!

Για τους PL-259 (PL-ug = αρσενικο) και οχι τους SO-239 (SO-cket = θυληκο) ναι το μπλενταζ μπορει να κολληθει στο περιβλημα....
Αλλα αλλο ο "Ν" και αλλο ο PL, η το BNC, κλπ! :wiink:

nikos-b
08-11-08, 01:16
RFXpert (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=32213) <<<.παρακάτω παραθέτω φώτο τος πως θεωρώ εγώ τον σωστό τρόπο .και μιλάω πάντα το πως το θεωρώ( εγω) το πως θα το κάνετε μόνο εσείς ξέρετε. >>>>
νομίζω ξέρεις να διαβάζεις..

jeik
08-11-08, 01:31
Κοιταξτε , ο σωστοτερος τροπος ειναι η προμηθεια ετοιμου καλωδιου απο την εταιρια στα μετρα που θελουμε με φιξ κονεκτορες .

Απο κει και περα ολα τα αλλα ειναι λιγο η πολυ << πατεντες >> κατα προσεγγιση , και ο καθενας αναλαμβανει τις ευθυνες του.

Πιο πανω βλεπω ενα http://www.shieldselectronics.com/crimpn.htm
του whiz , αν κι αυτος ειναι ( που ειναι ) τυπου Ν , τι παιζεται πλεον ? , τι τυπου Ν ειναι αυτος ?????? Ξαδερφος ??????
Το μπλενταζ μπαινει απ΄εξω και σφιγγει με εξωτερικο δακτυλιο.

Εδω σε θελω μαστορα , τι γινεται δω ? !!!!!!!!

jeik
08-11-08, 01:53
Δειχνω κι αυτο , γνησιος N με επαργυρο καλωδιο , κατασκευασμενο απο Αμερικανο το 1970 .

savnik
08-11-08, 11:18
Δειχνω κι αυτο , γνησιος PL με επαργυρο καλωδιο , κατασκευασμενο απο Αμερικανο το 1970 .
Μηπως λογω ηλικιας δεν βλεπω καλα;:confused1: PL;

ReFas
08-11-08, 12:36
Κοιταξτε , ο σωστοτερος τροπος ειναι η προμηθεια ετοιμου καλωδιου απο την εταιρια στα μετρα που θελουμε με φιξ κονεκτορες .

Απο κει και περα ολα τα αλλα ειναι λιγο η πολυ << πατεντες >> κατα προσεγγιση , και ο καθενας αναλαμβανει τις ευθυνες του.

Πιο πανω βλεπω ενα http://www.shieldselectronics.com/crimpn.htm
του whiz , αν κι αυτος ειναι ( που ειναι ) τυπου Ν , τι παιζεται πλεον ? , τι τυπου Ν ειναι αυτος ?????? Ξαδερφος ??????
Το μπλενταζ μπαινει απ΄εξω και σφιγγει με εξωτερικο δακτυλιο.

Εδω σε θελω μαστορα , τι γινεται δω ? !!!!!!!!

Γειά σου Δημήτρη και λοιποί...
Ο κονεκτορας που αναφέρεις είναι πρεσαριστός και είναι εύκολο να τον φτιάξεις μόνος σου, αρκεί να έχεις κονεκτορ κατάλληλο όπως και το ανάλογο πρεσάκι.
Για μένα είναι ο καλύτερος τρόπος για να συνδέσεις καλώδια με μπλενταζ.
Βάζω μια φωτογραφία με έτοιμα καλώδια που έχω στο εργαστήριο μου, είναι όλα πρεσαριστά οπως φαίνεται.
Αυτο δε σημαίνει οτι με βιδωτό καλώδιο δε φτιάχνεις κάτι καλό, για μένα πάντως όπως είπα προτιμώ τους πρεσαριστούς.
Κατι άλλο...σχετικά με το aircom στο θέμα που υπάρχει εδω στα ηλεκτρονικά με το πώς μπαίνει σε κονεκτορ...
Ο κονεκτορας που μπήκε δεν είναι για aircom και συναφή με 2,7mm κεντρικό αγωγό αλλά για RG213 τύπου με 2,3mm κεντρικό και απο αυτή την άποψη δεν έιναι ο κατάλληλος ασχετα που μπορεί να μπεί και να δουλέψει καλά.....
Κανονικά υπάρχει ενας άλλος σχεδιασμός με ενα δαχτυλίδι που φοριέται ανάμεσα στο μπλενταζ και στη χάλκινη ταινία και με ένα κοματάκι τεφλον γύρω απο τον κεντρικό αγωγό.
Βάζω και μια φωτογραφία και απο αυτό και μία διεύθυνση...
http://www.ssb.de/pdf/mont-nm-aircom_e.pdf

ReFas
08-11-08, 12:41
Και μερικές φωτο απο κατασκευή πρεσαριστου Ν σε RG223 (διπλή θωράκιση, για οδήγηση ενισχυτών απο exciter)

ReFas
08-11-08, 12:43
(12345678)

jeik
08-11-08, 18:02
Μηπως λογω ηλικιας δεν βλεπω καλα;:confused1: PL;

Μαλλον εγω λογω ηλικιας αντι να γραψω τυπου Ν εγραψα PL :confused1: :blush::blushing:.